16 października 2018

Jekaterynburg: władze nie chcą meczetu w centrum miasta

(Rafal Milach / FORUM)

Władze rosyjskiego Jekaterynburga nie chcą budowy głównego meczetu w centrum miasta i nakazały rozbiórkę już rozpoczętej budowy. Jednocześnie nie zaproponowały alternatywnej lokalizacji, uznając że istniejące poza centrum meczety spełniają swoją rolę i umożliwiają praktyki religijne.

 

Jekaterynburg to miasto w azjatyckiej części Rosji, położone po wschodniej stronie środkowego Uralu. Jego ludność zwiększa się, choć rosyjskie statystyki pokazują spadek ludności w Federacji Rosyjskiej. W 2018 roku w Jekaterynburgu żyło 1 mln 467 tys. osób, podczas gdy w 2010 roku miasto liczyło 1 mln 344 tys. mieszkańców. Osiem lat temu Rosjan było w Jekaterynburgu 1,1 mln, ale drugą co do wielkości grupą etniczną byli Tatarzy (46 tys. osób).

Wesprzyj nas już teraz!

 

W wielonarodowej mozaice miasta, wśród narodów z islamskiego kręgu kulturowego, byli ponadto Baszkirzy (12 tys.), Azerowie (6,4 tys.), Tadżycy (5,9 tys.) oraz Uzbecy (4 tys.). W danych urzędowych administracji Jekaterynburga podkreśla się, że migracyjna polityka na poziomie państwowym doprowadziła do pomniejszenia roli narodów słowiańskich (poza Rosjanami dużo jest w mieście Ukraińców i Białorusinów) i zwiększenia liczby osób pochodzących z Kaukazu i Azji Centralnej. Nowi przybysze wybierają na ogół mieszkania w skupiskach, gdzie już ulokowały się bliskie im kulturowo narody.

 

Zamieszanie wokół budowy meczetu, który muzułmanie chcą ulokować w centrum miasta, rozpoczęło się po podjęciu decyzji przez władze o wstrzymaniu budowy i rozbiórki już wykonanych elementów oraz zwolnieniu działki, na której wznoszony był centralny meczet. Organizacja „Nur-Usman”, występująca jako przedstawiciel muzułmanów i inwestor, próbowała odwoływać się do sądów od decyzji administracji Jekaterynburga, ale sądy podzieliły stanowisko władz miejskich, twierdzących że budowa prowadzona jest nielegalnie.

 

„Nur-Usman” powoływało się na ustalenia z byłym gubernatorem obwodu swierdłowskiego (nazwa pochodzi od poprzedniej nazwy Jekaterynburga – Swierdłowska), Eduardem Rosselem w 2007 roku. Decyzją władz centralnych Rosselowi w 2009 roku nie przedłużono kadencji a nowe władze zdecydowały, aby „Nur-Usman” zwróciła działkę, zajętą pod planowany centralny meczet. Jednocześnie władze Jekaterynburga zasugerowały inną lokalizację, w wiosce Szuwakisze, położonej na północny – zachód od Jekaterynburga, w obrębie aglomeracji miejskiej.

 

Wejście w życie decyzji sądu o odmowie przełożenia terminu rozbiórki budowy meczetu w centrum miasta i zwolnieniu działki przez „Nur-Usman” nie oznacza, że muzułmanie nie będą mieli gdzie się modlić. W wieloreligijnym Jekaterynburgu muzułmanie mają już bowiem cztery meczety, choć nie w centrum miasta.

 

Źródła: Nowyj Dień, Islam News, Znak

Jan Bereza

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 803 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram