DZIŚ JEST:   27   MAJA   2019 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Jego wrogiem liderzy PiS i PO. Czy Donald Tusk zostanie „ojcem chrzestnym” nowej partii?

Jego wrogiem liderzy PiS i PO. Czy Donald Tusk zostanie „ojcem chrzestnym” nowej partii?
REUTERS/Eric Vidal / FORUM

Czy na polskiej scenie politycznej przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku dojdzie do „aksamitnej rewolucji”? Tak! – przekonuje dziennik „Rzeczpospolita”. Wszystko za sprawą Donalda Tuska, byłego premiera i obecnego szefa Rady Europejskiej, który „sonduje możliwość budowy nowej partii”.

 

Zdaniem redaktorów Zuzanny Dąbrowskiej i Michała Kolanko, autorów artykułu pt. „Czy Tusk wróci z nową partią”, Platforma Obywatelska, partia rządząca w Polsce w latach 2007-2015, a obecnie największa siła opozycyjna, „pod obecnym kierownictwem nie ma już ani energii, ani pomysłów, by realnie powalczyć o władzę”. Dowodami potwierdzającymi tę tezę są: „mocno nieudane dla partii Grzegorza Schetyny starcie z PiS przy okazji kongresu w Przysusze” oraz kolejne wypowiedzi polityków PO i ich pomysły związane z kwestią przyjmowania przez Polskę uchodźców, czemu sprzeciwia się zdecydowana większość Polaków.

 

Publicyści podkreślają, że pozycja Grzegorza Schetyny słabnie z każdym dniem i coraz mniej osób wierzy, że będzie on w stanie poprowadzić PO do zwycięstwa z PiS. „A to sprawia, że wzmacnia się nacisk na utworzenie alternatywy” – czytamy w dzienniku.

 

Decyzje w tej sprawie zapadną najprawdopodobniej po wyborach samorządowych zaplanowanych na październik 2018. „Papierkiem lakmusowym” będzie przede wszystkim wybór kandydata na prezydenta Warszawy. Na chwilę obecną brani są pod uwagę dwaj politycy – Andrzej Halicki, przedstawiany jako „człowiek Grzegorza Schetyny” oraz Rafał Trzaskowski kojarzony z grupą Ewy Kopacz wspierającą „powrót Tuska”.

 

Autorzy zaznaczyli, że fakt zastanawiania się przez przewodniczącego Rady Europejskiej nad powołaniem nowej partii nie oznacza, że będzie jednocześnie jej przewodniczącym, a co najwyżej „ojcem chrzestnym”.


Najbardziej prawdopodobna na chwilę obecną wydaje się opcja zaprezentowana w programie „Jeden na Jeden” przez Michała Kamińskiego z Unii Europejskich Demokratów. – Niech pan sobie wyobrazi taką sytuację, że oto byli prezydenci Polski – Wałęsa, Kwaśniewski, Komorowski – proszą Władysława Frasyniuka o stworzenie komitetu obywatelskiego, tak jak komitet obywatelski pokonał komunistów w 1989 roku, i mówią mu: Władku, stwórz taki komitet wszystkich partii opozycyjnych i wygraj wybory z PiS-em – powiedział.

 

O tym, że sytuacja jest „nieciekawa” poinformował „Rzeczpospolitą” jeden z bliskich współpracowników obecnego lidera PO, który chciał zachować anonimowość. – Już kiedy w kwietniu (Donald Tusk – przyp.) przyjechał pociągiem na przesłuchanie w prokuraturze, w Platformie zaczęło się mówić o tym, że to już są dwie odrębne grupy, że Donald nie spotkał się wtedy z Grzegorzem nie dlatego, że nie miał czasu, tylko dlatego, że już nie mają o czym rozmawiać – powiedział dziennikowi.


„Perspektywa rozłamowa” jest bardzo możliwa i dlatego Grzegorz Schetyna przesunął „prezentację samorządowych kandydatów PO z lipca na koniec roku”. Tym zabiegiem przewodniczący byłej partii rządzącej chce „scementować” środowisko Platformy i „upewnić się co do lojalności wszystkich ważnych kandydatów”, a także obronić struktury partii przed „charyzmą Donalda Tuska”.

 


Źródło: „Rzeczpospolita”

TK
 


DATA: 2017-07-10 14:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niech się popisują swoimi wywodami,to i tak nie ma znaczenia.Tusk zrobi co będzie uważał za stosowne,bo żyje w polityce i to jest jego żywioł.
ponad 1 rok temu / czesiek
 
Czy "rzeczpospolita" już przeszła na islam czy dopiero się przymierza?
ponad 1 rok temu / z
 
"Rzeczpospolita" jako rzecznik nowej aksamitnej rewolucji i zwycięstwa komunistów bardzo chętnie nam wszystko doniesie zamiast milczeć nad tą trumną. Organ WSI.
ponad 1 rok temu / tfu
 
Nowa Komunistyczna Partia Polin. Neocomunistyczna Partia Polin. Bractwo Czerwonych i Różowych Agentów. Poszli won.
ponad 1 rok temu / wa23
 
Polacy nie dadzą się nabrać. Nie wierzę w aż taką głupotę wyborców.
ponad 1 rok temu / aaa
 
"Charyzma" Tuska to nic innego jak nachalne medialne pompowanie. Taką samą "charyzmę" miał Komorowski z Ruskiej Budy.
ponad 1 rok temu / abc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "52966"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.