DZIŚ JEST:   02   KWIETNIA   2020 r.

Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
 
 
 
 

Jego nazwisko pada w liście abp. Vigano. Papież przyjął rezygnację kard. Wuerla

Jego nazwisko pada w liście abp. Vigano. Papież przyjął rezygnację kard. Wuerla
fot. REUTERS/Alessandro Bianchi

Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów pasterskich archidiecezją waszyngtońską złożoną przez kard. Donalda W. Wuerla – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

 

Amerykański purpurat 12 listopada skończy 78 lat i już 3 lata temu, osiągnąwszy wiek „emerytalny”, oddał się do dyspozycji Franciszka, który jednak pozostawił go jeszcze na tym stanowisku.

 

Wyświęcony na kapłana 17 grudnia 1966 kard. Wuerl został biskupem pomocniczym archidiecezji Seattle 30 listopada 1985 (sakrę przyjął 6 stycznia następnego roku z rąk Jana Pawła II), po czym w latach 1988-2006 był biskupem Pittsburgha, skąd 16 maja 2006 Benedykt XVI przeniósł go na stolicę arcybiskupią Waszyngtonu. Na konsystorzu 20 listopada 2010 tenże papież mianował go kardynałem. W stolicy Stanów Zjednoczonych Wuerl zastąpił kard. Theodore’a McCarricka, wobec którego wysunięto w ostatnich miesiącach ciężkie zarzuty molestowania w latach siedemdziesiątych kleryków i młodych księży. W następstwie tych oskarżeń były już arcybiskup stolicy USA przestał być członkiem Kolegium Kardynalskiego.

 

Ale ogłoszone 14 sierpnia br. dokumenty – ławy przysięgłych z Pensylwanii i byłego nuncjusza w Stanach Zjednoczonych abp. Carlo Maria Viganò – wysunęły zarzuty także pod adresem kard. Wuerla, tym razem o to, że jako biskup Pittsburgha nie reagował odpowiednio na znane mu już wcześniej fakty pedofilii wśród podległych mu księży a później, już w Waszyngtonie, na zarzuty wobec swego poprzednika.

 

KAI

TK

 

 


DATA: 2018-10-12 15:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Kościele mamy 5 rodzajów osób: 1)owce- wierni 2)pasterze- kapłani 3)wilki- ci, którzy niszczą Kościół od zewnątrz, lewaki, lgbt, masoni, itp. 4)wilki w owczej skórze- ci, którzy niszczą Kościół od wewnątrz- nierzadko duchowni ale nie tylko bowiem Kościół to nie tylko księża ale w znacznej mierze wierni 5)barany- ci, którzy naoglądali się tvn, nasłuchali się tok fm, czy rmf fm, naczytali się onet, wyborczej, masowo oglądali film "kler" i uwierzyli, że tak jest naprawdę, bo są tępi i ciemni, aby ruszyć swoimi małymi mózgami. Mogą być też obojętni na sprawy Kościoła, itd.
ponad 1 rok temu / X
 
W Kościele mamy 5 rodzajów osób: 1)owce- wierni 2)pasterze- kapłani 3)wilki- ci, którzy niszczą Kościół od zewnątrz, lewaki, lgbt, masoni, itp. 4)wilki w owczej skórze- ci, którzy niszczą Kościół od wewnątrz- nierzadko duchowni ale nie tylko bowiem Kościół to nie tylko księża ale w znacznej mierze wierni 5)barany- ci, którzy nie znają się na Kościele a krytykują Kościół, bo np.naoglądali się tvn czy naczytali gazety wyborczej albo poszli na film "kler" i uwierzyli, że tak jest naprawdę, bo są na tyle tępi
ponad 1 rok temu / X
 
Ale przecież Bergoglio pozostawił go jako administratora, wiec nic się nie zmieniło.
ponad 1 rok temu / Urszula
 
Wystarczyło by zerknąć do kazań i homilii biskupów i arcybiskupów, i gdzie przebywją i o kogo ich troska, a od razu wyszło by kto przyjaciel, a kto wróg!
ponad 1 rok temu / Janusz z Kolonii
 
Lodz idzie na dno
ponad 1 rok temu / Ciekawe
 
To jakas plaga z tymi kardynałami. Co jest?
ponad 1 rok temu / zdumiony
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.