DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2020 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Jasne i ciemne strony chińskiej ekspansji w Afryce

Jasne i ciemne strony chińskiej ekspansji w Afryce
#AFRYKA    #CHINY    #EKSPANSJA

Chińczycy rozpoczęli prawdziwą ekspansję w Afryce. Wprawdzie przedsiębiorcy inwestują na czarnym kontynencie już od dawna (w ciągu ostatnich 20 lat 2000 chińskich firm rozpoczęło tam działalność przywożąc ze sobą 13 mld. dolarów), jednak dopiero w ostatnich latach nastąpiło wyjątkowe ożywienie. Pieniądze z Chin płyną, kwitną inwestycje, wydawać by się mogło, że wszyscy powinni być zadowoleni. Tak jednak nie jest...

 

W ostatnim czasie nastąpił znaczny wzrost wymiany handlowej. Według informacji z Chińskiego Ministerstwa Handlu w ubiegłym roku zanotowano aż 30% skok w stosunku do 2010 roku. Chińskie firmy w trzech kwartałach 2011 roku zainwestowały 1,1 mld dolarów, to o 87% więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Ponad milion chińskich obywateli przeniosło się na stałe bądź czasowo na czarny kontynent. Ostatnio chiński rząd po raz kolejny zaoferował pomoc finansową w formie kredytów w wysokości 20 mld. dolarów. Trzy lata wcześniej udzielił wsparcia w wysokości 10 mld., które to pieniądze zostały w całości wykorzystane.

 

Podczas V Forum Chiny – Afryka, jakie niedawno odbyło się w Pekinie, premier Kenii Raila Odinga komplementował współpracę ze stroną chińską, zwłaszcza tamtejszą technologię, pomoc dla sektora bankowego i inwestycje infrastrukturalne. Docenił także sukcesy gospodarcze Państwa Środka, zaznaczając, że jego rozwój ekonomiczny jest właściwie dopiero w fazie średnio zaawansowanej, dzięki temu stanowi świetny wzorzec do naśladowania dla krajów Afryki, a jego doświadczenia będzie można przenieść na tamtejszy grunt.

 

Dlaczego rynek afrykański jest tak atrakcyjny dla inwestorów z Chin? Według raportu firmy McKinsey zyski przedsiębiorstw są tam na  poziomie 20%. To z kolei jest spowodowane niskimi kosztami pracy. Na tamtejszy rynek najpierw weszły firmy wydobywcze, potem przyszły instytucje finansowe (dzięki czemu ukształtował się system finansowania inwestycji), a potem przedsiębiorstwa z innych branż.

 

Okazuje się jednak, że zwykli mieszkańcy krajów afrykańskich niewiele na tym zyskali. Chińczycy np. nie chcą zatrudniać miejscowych do prac budowlanych. Innym problemem jest to, że chińskie towary wypierają rodzime, na czym cierpi lokalny handel. Chińscy emigranci konkurują z krajowymi drobnymi przedsiębiorcami, sklepikarzami czy rolnikami. Pracownicy skarżą się na wyzysk chińskich pracodawców, co prowadzi nawet do niepokojów społecznych. W 2010 roku doszło nawet do tego, że w jednej z kopalni Chińczycy postrzelili 11 afrykańskich górników. Niebagatelnym problemem, jaki przynieśli ze sobą przybysze z Państwa Środka jest ogromna skala korupcji. Stefan Halper, urzędnik z Białego Domu w swojej książce „Konsensus pekiński” opisywał zjawisko wręczania wielkich łapówek szefom państw, w których Chińczycy planują rozpocząć inwestycje. Dzięki temu mogą liczyć na drogie i długoletnie kontrakty. Chińczycy budują drogi, szpitale czy szkoły a czasem nawet pałace dla przywódców. Przykładem może być prezydent Robert Mugabe z Zimbabwe, który w prezencie dostał pałac w kształcie chińskiej pagody.

 

Sukcesy chińskich przedsiębiorstw kuszą inwestorów z innych krajów do powrotu na kontynent afrykański. Każdy chce coś dla siebie ugrać. I tu do głosu doszła rywalizacja między Chinami a USA. Sekretarz stanu Hilary Clinton stwierdziła, że Chiny chcą skolonizować Afrykę (być może w duchu dodała, „to my powinniśmy zrobić to pierwsi”).

 

 

Iwona Sztąberek

Źródło: www.gazetaprawna.pl


DATA: 2012-07-25 11:13
AUTOR: IWONA SZTĄBEREK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.