DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Jasna Góra: tysiące osób na rezurekcjach

Jasna Góra: tysiące osób na rezurekcjach
źródło: Twitter / Jasna Góra News

Wałami Jasnogórskimi w poranek Niedzieli Zmartwychwstania przeszła tradycyjna procesja rezurekcyjna. Poprowadził ją o godz. 6.00 z Kaplicy Matki Bożej z symbolicznego Grobu Bożego, bp Antoni Długosz z Częstochowy. Mimo deszczu przybyły tysiące pielgrzymów i mieszkańców Częstochowy. Po procesji w bazylice, rozpoczęła się Msza św.

 

 

 

Eucharystię koncelebrowali m.in.: o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów i o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

 

- Chrystus Zmartwychwstał, nie ma Go tu. Rezurekcyjne dzwony głoszą miastu i światu Alleluja, chwalmy Pana – oznajmił rozpoczynając kazanie bp Antonii Długosz. Zachęcał, byśmy uwierzyli na nowo. – Chrystus nie chce być zamykany w przestrzeni serc i kościołów, On chce wyjść także w przestrzeń społeczną – mówił kaznodzieja.

 

Zauważył, że choć wielu mówi, że „czas wież i kościołów przeminął, to jednak wiąż przypominają one o chwale Boga”. – Choć powstają większe i piękniejsze budowle, to są one tylko symbolem wielkości człowieka. Dzwony wciąż mówią: nie zapominajcie o Bogu, nie samym chlebem żyje człowiek. Bóg jest obecny z nami w Eucharystii, w sakramentach – przypominał bp Długosz. Podkreślił, że Jezus zmartwychwstał w Niedzielę, wybrał ten dzień, był on już na zawsze dniem spotkania z Nim.

 

Za Janem Kochanowskim przypomniał: „ pracuj we dnie, pracuj w nocy, próżno bez Pańskiej pomocy; Boga, dzieci, Boga trzeba, Kto chce syty być swego chleba”.

 

Kaznodzieja podkreślał, że choć dla wielu Europejczyków Bóg stał się umarły, a wiara jakby grobem, to nie możemy żyć bez Niego. – Przyjmij Go jako przyjaciela, przyjdź do Niego, zrób mały krok, powierz się Jezusowi, On jest z tobą zawsze – podkreślał bp Długosz.

 

W roku stulecia odzyskania niepodległości kaznodzieja przypominał, że „wiara w Zmartwychwstanie była nadzieją, że Polska wymazana z mapy, skuta kajdanami, zmartwychwstanie, a cierpiała z nami zawsze Maryja, Królowa i Matka”. – Przeżyliśmy trudną historię, ale staliśmy się narodem wolnym, suwerennym. To zasługa wielu modlitw, koronek, różańców, spowiedzi i pokuty zanoszonych za Ojczyznę – zauważył biskup.

 

Dał nam Bóg bohaterskich obrońców, wychowawców Narodu i wielkich świętych i błogosławionych – dodawał wymieniając św. Jana Pawła II i sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

 

Orle biały zanieś pozdrowienia i życzenia wielkanocne wszystkim rodakom: niech Jezus Zmartwychwstały Wam błogosławi - mówił bp Długosz i prosił: „módlmy się zwłaszcza za młode pokolenie Polaków, weź w opiekę Naród cały”.

 

Życzenia wielkonocne tradycyjnie złożył przeor Jasnej Góry. O. Marian Waligóra życzył, byśmy trwali na modlitwie wraz z Maryją i „potrafili dobrze korzystać z otrzymanego daru wolności zarówno w wymiarze osobistym, jak i narodowym”.

 

Rezurekcje na Jasnej Górze mają wyjątkowy klimat. Piękno i potęga procesji rezurekcyjnej idącej wałami, szlakiem bohaterskiego obrońcy klasztoru o. Augustyna Kordeckiego, z udziałem prawie 100 zakonników w białych habitach, zachęca tłumy pielgrzymów. Na procesję przybywa wielu ludzi z różnych stron Polski i z zagranicy.

 

Tradycyjnie na początku procesji niesiona była figura Chrystusa Zmartwychwstałego, krzyż i feretron Matki Bożej. Obecny był konwent jasnogórski, a więc ojcowie i bracia paulini, licznie przybyłe siostry zakonne , przedstawiciele ruchów, bractw i stowarzyszeń i mimo deszczu, tysiące pielgrzymów i mieszkańców Częstochowy. Kwiaty przed Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie, jak na Boże Ciało, sypały ubrane w specjalne stroje dzieci. Grała jasnogórska orkiestra dęta pod dyr. Marka Piątka.

 

Radosnym śpiewom towarzyszyło bicie jasnogórskich dzwonów i hałas odpalanych co chwilę petard.

 

 

 

KAI

TK

 


DATA: 2018-04-01 08:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ixx- masz rację potrzeba potężnej modlitwy za Polskę za młodzież bez modlitwy bez Boga szatan nas pokona, nie wolno stać przyglądać się. Ja mieszkam w woj.. śląskim i tu jeszcze dużo ludzi chodzi do kościoła w święta więcej, z młodzieżą nie jest najlepiej słaba wiara.
ponad 2 lata temu / Wierna
 
@lxx. Na "Zachód" !
ponad 2 lata temu / Krzysiek
 
Jestem w sanatorium w Kamieniu Pomorskim i gdyby nie kuracjuszy to na mszy rezurekcyjnej był by pusty kościół przykre ale jak zauważyłem te tereny Polski już są laickie smutne i co jeszcze wogóle było brak w kościele młodych osób i to najbardziej przeraża do kad zmierzasz POLSKO?
ponad 2 lata temu / lxx
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.