29 września 2014

Jasna Góra: apel o obronę polskiej rodziny na zakończenie pielgrzymki małżeństw i rodzin

(fot. wikimedia.commons)

Do odważanego wyrażania sprzeciwu wobec zagrożeń dla życia i rodziny wezwał na Jasnej Górze biskup tarnowski Andrzej Jeż. Pod hasłem „Rodzina pierwszą i najważniejszą drogą Kościoła” w Sanktuarium odbyła się 30. pielgrzymka małżeństw i rodzin. Szczególną modlitwą była prośba w intencji rozpoczynającego się już wkrótce Synodu Biskupów o rodzinie.

 

Bp Jeż przypomniał w kazaniu, że nie dobra materialne, ale rodzina, tworzona przez kobietę i mężczyznę, jest największym naturalnym skarbem narodu i to jej należy się największa troska.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Rodzina jest kluczem w zrozumieniu człowieczeństwa, to ona w sposób decydujący określa kierunek rozwoju człowieka, kształtuje jego sposób myślenia, wartościowania i postawę wobec innych – mówił bp Jeż.

 

Kaznodzieja podkreślał, że choć chlubimy się dobrami materialnymi, to jednak nie potrafimy dostrzec, że największym bogactwem naturalnym kraju są rodziny. – Ten uświęcony przez Boga model życia coraz częściej ukazywany jest jako przeżytek lub wariant, na który można się zdecydować, który usiłuje się stawiać na równi z tym, co nigdy nie będzie mu w stanie dorównać – mówił biskup tarnowski.

 

Wśród wielu zagrożeń kaznodzieja wymienił tzw. „cywilizację użycia”, która sprawia, że kobieta jest przedmiotem dla mężczyzny, dzieci przeszkodą dla rodziców a rodzina jest instytucją ograniczającą wolność. W sytuacji, gdy coraz trudniejszym staje się życie kierowane chrześcijańskimi wartościami – wskazywał bp Jeż – ludzie wierzący muszą odważnie przeciwstawiać się zagrożeniom zwłaszcza pomysłom ustawodawców.

 

– Należy reagować niezwłocznie przede wszystkim blokując wprowadzanie ustaw prawnych, które uderzają w prawo Boże i prawo ludzkie – mówił hierarcha, przypominając słowa jednej z obrończyni życia i rodziny we Francji. Stwierdziła ona, że w tym kraju zbyt późno rozpoczęły się protesty i demonstracje, gdy już wiele faktów było dokonanych, zwłaszcza na płaszczyźnie ustawodawczej, gdy wiele projektów skierowanych przeciwko rodzinie zostało przemyślnie ukrytych w zapisach ustaw dotyczących innych dziedzin życia.

 

Po wejściu ustawy w życie bardzo trudno jest ją zmienić i odwrócić porządek rzeczy – zauważył bp Jeż. Jako przykład „zastopowania” działań godzących w rodzinę wymienił stanowisko Episkopatu Polski wobec patologii ideologii gender. – Wywołało to bardzo wściekłą reakcję zwolenników tej ideologii, gdyż zawczasu ujawniono jej absurd – podkreślił biskup dodając, że „niestety nie zawsze potrafimy właściwie szybko i skutecznie reagować”.

 

Wobec różnych zagrożeń potrzebne jest publiczne dawanie świadectwa, przez ludzi zaangażowanych w obronę życia, świadomych wartości życia małżeńskiego i rodzinnego, należy reagować niezwłocznie – wskazywał kaznodzieja. Podkreślał, że „mocna duchowo rodzina, w której główną siłą jest wzajemna miłość zakorzeniona w Bogu, może oprzeć się przeciwnościom i stawiać czoła największemu nawet złu”.

 

Jako przykład takiego życia bp Jeż wskazał życie rodziny bł. Karoliny Kózkówny, patronki tegorocznej pielgrzymki. Po męczeńskiej śmierci swojej córki, rodzice jeszcze bardziej w swoim środowisku angażowali się w apostolstwo. – Podobnie jak matka bł. ks. Jerzego, której dewizą życiową były słowa: prościusieńko w niebo droga kochać ludzi kochać Boga kochać sercem i czynami – mówił kaznodzieja.

 

Niezwykle istotne jest pielęgnowanie w naszych rodzinach skarbu tradycji rodzinnych i religijnych, wspólne spędzanie czasu, na którego brak ciągle narzekamy, rozmowa, wspólna lektura, także religijna, powrót do praktyki wzajemnego dzielenia się przeżywaną wiarą, która jak napisał papież Benedykt XVI jest towarzyszką życia i pozwala nam dostrzegać nieustannie na nowo cuda jakich Bóg dla nas dokonuje – dodał biskup.

 

Bp Jeż szczególną formą sprzeciwu wobec zagrożeń życia i rodziny, ważną i rozpoznawaną, nazwał marsze dla życia i rodziny.

 

Dwudniowa pielgrzymka rodzin i małżeństw była szczególną modlitwą w intencji III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które rozpocznie się w Rzymie 5 października. Przedmiotem obrad Synodu będą „Wyzwania duszpasterskie wobec rodziny w kontekście ewangelizacji”. Pracami synodalnymi będzie kierował papież Franciszek.

 

Ojciec Święty ustanowił niedzielę, 28 września Dniem Modlitwy całego Kościoła w intencji Synodu Biskupów.

 

Organizatorem tegorocznej pielgrzymki było Duszpasterstwo Rodzin diec. tarnowskiej.

 

 

Źródło: KAI

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 964 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram