DZIŚ JEST:   18   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
 
 
 
 

Jaruzelski i Kiszczak nie stracą generalskich stopni! Prezydent zawetował ustawę degradacyjną

Jaruzelski i Kiszczak nie stracą generalskich stopni! Prezydent zawetował ustawę degradacyjną
Fot. Mateusz Wlodarczyk / FORUM

Prezydent Andrzej Duda zawetował tzw. ustawę degradacyjną. Oznacza to przede wszystkim, że towarzysze Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak nie zostaną pośmiertnie pozbawieni swoich generalskich stopni wojskowych.

 

Jest dla nas wszystkich chyba oczywiste - zwłaszcza po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zwłaszcza po wyrokach sądów warszawskich - Okręgowego i Apelacyjnego z 2012 roku i 2013 roku - że Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, a zwłaszcza jej kierownictwo, jej czołowi członkowie, to był po prostu związek przestępczy o charakterze zbrojnym – mówił. Dodał, że towarzysze, którzy „piastowali tam najwyższe stanowiska, będąc jednocześnie na najwyższych stanowiskach państwowych i partyjnych” jak Wojciech Jaruzelski oraz Czesław Kiszczak „to są ludzie, którzy nie zasługują na szacunek”.

 

Jeżeli chodzi o odebranie im stopni wojskowych, sprawa jest dla mnie mało dyskusyjna (...). To byli ludzie, którzy szkodzili Polsce, którzy budowali tutaj ustrój zniewolenia nas wszystkich, Polaków – stwierdził prezydent po czym podkreślił, że nie tylko Jaruzelski i Kiszczak wchodzili w skład WRON.

 

Rozwiązanie, że wszyscy członkowie WRON nie mają możliwości złożenia żadnych wyjaśnień i żadnego środka odwoławczego i po wydaniu obwieszczenia tracą stopień wojskowy, jest czymś z czym zgodzić się nie mogę – powiedział prezydent Duda.

 

Uzasadniając weto wskazał m.in., że w skład Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego wchodzili nie tylko generałowie, ale także podpułkownicy i pułkownicy – „ludzie wtedy jeszcze względnie młodzi”.

 

Jak przyznaje historyk z IPN dr Grzegorz Majchrzak, nie tylko pan gen. (Mirosław-PAP) Hermaszewski został wpisany najprawdopodobniej do Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego bez swojej zgody. De facto był to rozkaz, który mu wydano by w tej Radzie uczestniczyć – powiedział prezydent. Dodał, że skoro tak, to „można się domyślać, że prawdopodobnie dotyczyło to przynajmniej części oficerów niższych rangą niż generałowie”.

 

Patrząc logicznie – dlaczego tak ma się stać z tymi ludźmi, skoro w lepszej sytuacji niż oni są chociażby stalinowscy oprawcy w wojskowych mundurach, których sprawy będą rozpatrywane przez ministra, zgodnie z tą ustawą, za zgodą prezydenta i będą mieli możliwość, i ich rodziny, wniesienia środka odwoławczego do sądu – zaznaczył prezydent.

 

Ta ustawa jest po prostu niesprawiedliwa. Nie możemy w Polsce przywracać sprawiedliwości, jednocześnie wprowadzając niesprawiedliwe rozwiązania. W moim przekonaniu, nie tędy droga – wskazywał Duda.

 

Prezydent zapowiedział, że po świętach Wielkiej Nocy zaprosi do Pałacu Prezydenckiego m.in. szefa MON Mariusza Błaszczaka i przedstawicieli organizacji kombatanckich, aby „porozmawiać nad ustawą”. – Chciałbym, aby powstała ustawa, która będzie przyjęta przez społeczeństwo ze zrozumieniem, a przede wszystkim nie będzie niesprawiedliwa – mówił.

 

Zawetowane przepisy miały być próbą „symbolicznego rozliczenia epoki Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w której symptomatyczna była kariera wojskowa i polityczna Wojciecha Jaruzelskiego, współpracownika Informacji Wojskowej w okresie stalinowskim”.

 

Przepisy zakładały m.in. możliwość pozbawienia stopni wojskowych żołnierzy w stanie spoczynku, którzy byli członkami m.in. WRON i KBW czy też pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w ustawie lustracyjnej.

 

Ponadto, jak stwierdza ustawa, „pozbawia się stopnia wojskowego osobę, która z racji ukończonego wieku lub stanu zdrowia nie podlega obowiązkowi służby wojskowej, albo żołnierza rezerwy, posiadających stopień wojskowy Marszałka Polski, generałów albo admirałów, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu”, czyli ludzi, którzy „pełniąc funkcje służbowe lub zajmując stanowiska dowódcze kierowali działaniami mającymi na celu zwalczanie polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1943-1956, albo uczestnicząc w tym okresie w zwalczaniu polskiego podziemia niepodległościowego dokonywali drastycznych czynów”. Chodzi m.in. o tych, którzy „będąc sędziami lub prokuratorami w organach Wojskowej Służby Sprawiedliwości lub w jednostkach podległych wydawali wyroki w latach 1943-1956 wobec żołnierzy i osób cywilnych ze względu na ich działalność na rzecz niepodległości i suwerenności Polski albo oskarżali ich w tych sprawach”.

 

Źródło: rmf24.pl

TK

 


DATA: 2018-03-30 13:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ten nasz Prezydent A.Duda pokazuje wreszcie nam Polakom,że ma dwa oblicza! Pierwsz dla komuchów i zdrajców,a drugie dość ubogie oblicze dla pospolitego Narodu! Kto to widział,żebny mu zależało na sługusach czerwonej Moskwy i ich odznaczeniach pseudopolskimi medalami i krzyzami.Te fałszywe blachy z orłem bez korony wieszano na klatach piersiowych zdrajców Polski - na usługach czerwonego zaborcy naszej ojczyzny! A Pan Prezydent wreszcie Rzeczypospolitej Polskiej, jakby o tym nie wiedział popisuje się potrzebą odznaxzania byłych sługusóe czerwonego okupanta Polski,na czele z byłym sługusem Kremla W.Jaruzelskim. Oj... Panie Duda,ale się pan Prawdziwej Polsce nie u d a ł!!! Czyżby pan nie znał powojennej historii Polski, przekształconej przez ZSRR na okupacyjną PRL? A wielu z nas Polaków myślało wybierając pana na prezydenta,że wreszcie i nareszcie po wielu latach za sterami RP stanie nam Polak z krwi i kości.A tu masz diable pociechę!!!
ponad 2 lata temu / Jan Orawicz
 
Pan prezydent polubił najwidoczniej swój wysoki stołek. Od dłuższego czasu słyszę, jak z lubością mówi "Ja Prezydent RP". To "JA" dziwnie drażni moje uszy. Mieliśmy już takiego prezydenta "JA". Knował, oszukiwał, zdradzał, służy, ale nie Ojczyźnie. Historia się powtarza... Biedni jesteśmy.
ponad 2 lata temu / mao
 
Nasz wielki Prezydent A.Duda już drugi raz pokazał swoje dwa podłe oblicza Nie pozwoli dokonania generalskich degradacji Jaruzelskiego i Kiszczaka jako dwóch wysokiej klasy zbrodniarzy na Narodzie Polskim! Prawdziwi Polacy nie zapomną szczególnier ich Stanu Wojennego.Ci dwaj łotrzykowie w krassnym kolorze byli narzuceni Polsce przez ZSRR.Czyżby A.Duda nie miał wiedzy o tym?! Co się dzieje w tym naszym biednym kraju,w którym dalej mamy podłych zdrajców. Prezydent Polski staje w obronie posowieckich łotrów.Czy Duda myśli,że cały Naród Polski to tłumoki?! On wyrażnie buduje podlizunek do komuchów,co nawet przciętniak zauważy!Co na to powiedzą bici,pałowani i wrzuzani do kryminałów w czasie - głównie Stanu Wojennego SOLIDARNOŚCIOWCY?!
ponad 2 lata temu / w.k
 
Ani to wojsko nie było Polskie Ani nie było Ludowe Ani nie było wojskiem-bo do cywili strzelało. A oni generałami nie byli jeno pachołkami Rosji Sowieckiej.
ponad 2 lata temu / Kazio
 
I nie dzielmy włosa na cztery bo tym sposobem można usprawiedliwić każde zło. Jeśli dostaje sie przywileje służąc złu to nie jest ważne czy robiło się to czynnie czy biernie.
ponad 2 lata temu / Michalski
 
Odebranie przywilejów byłym funkcjonariuszom służb służących obcemu wrogiemu nam Polakom państwu nie było by zemstą tylko Sprawiedliwością
ponad 2 lata temu / Michalski
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.