DZIŚ JEST:   23   CZERWCA   2018 r.

Św. Józefa Cafasso
Św. Tomasza Garnet
 
 
 
 

Jaruzelski i Kiszczak jednak do degradacji? Prace nad projektem wznowione

Jaruzelski i Kiszczak jednak do degradacji? Prace nad projektem wznowione
Wojciech Jaruzelski fot. Grzegorz Roginski / FORUM

W ciągu trzech tygodni projekt umożliwiający degradację komunistycznych generałów stanie na Radzie Ministrów – poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

 

Słowa szefa kancelarii premiera dotyczyły kwestii wznowienia prac nad projektem ustawy, dającej możliwość odebrania stopni generalskich Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi. Ostatnio w mediach pojawiły się głosy wskazujące na brak informacji o postępach w przygotowaniach ustawy. Michał Dworczyk zaznaczył, że były to nieuzasadnione oskarżenia i prace nad ustawą były cały czas w toku.

 

Przygotowywana przez MON nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony daje możliwość pozbawienia stopnia oficerskiego - nawet pośmiertnie -  członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego oraz osobom pełniącym służbę w organach bezpieczeństwa państwa w latach  1944 – 1990.

 

- Z punktu widzenia rozliczenia z PRL taka ustawa jest pożądana i istotna (…)mamy wielu różnych pułkowników i generałów obwieszonych medalami, chodzących w mundurach, a ich cała życiowa droga nie służyła Polakom ani idei niepodległościowej. Szkodzili Polsce – zaznaczył dr Piotr Gontarczyk z Biura Badań Historycznych IPN. - Definiując grupę czy osoby, które mają być pozbawione stopnia, należy wskazać te, których stanowiska i działalność nie budzą kontrowersji co do zaangażowania na rzecz utrwalania komunizmu, zniewalania społeczeństwa polskiego – dodał.

 

Według większości historyków odebranie stopni generalskich Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi jest jak najbardziej uzasadnione. - Jaruzelski przysłużył się jak najgorzej nie tylko Wojsku Polskiemu, ale i Polsce, więc pewną koniecznością historyczną jest zamknięcie tego tematu, jakim jest odebranie stopnia generalskiego – wskazał Michał Dworczyk.

 

 

Więcej na ten temat: Co z degradacją Jaruzelskiego i Kiszczaka? „Rzeczpospolita”: PiS może wycofać się z projektu!

 

 

Źródło: tvp.info

PR

 


DATA: 2018-02-19 12:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Edward Gierek też będzie potępiony- ?
4 miesiące temu / -.?
 
Wielu ludzi cierpialo przez Ich decyzje .Uwazam Ze tak.
4 miesiące temu / Marg
 
Jako Polak i katolik nigdy nie myślałem o honorowaniu krzyży i medali SOWIECKIEJ PRL! To był obłudny twór dla ,naiwnych!Polska była pod okupacją Kraju Rad,który Polskę zjadł!!!Z tego prostego powodu nie możemy honorować tego,co nam narzucał czerwony okupant! To jest oczywiste! Czerwony okupant - zwylke obwieszał krzyżami i medalami swoich zaślepionych czerwonych pachołków.Na tych pseudomedalach i krzyżach nie było naszego ORŁĄ W złotej koronie! A więc nie są to odznaczenia Rzeczypospolitej Polskiej,a metalowy blew okupanta Polski.Będzie dużo na ten temat krzyku ze strony czerwonych zdrajców Rzeczypospolitej Polskiej,co to faktycznie byli wierni czerwonemu okupantowi naszego kraju,nadstawiając jemu piersi pod te załgane blachy!! Te blachy nie są polskie, ale okupacyjne!!! Ten aspekt sprawy należy zauważyć!!!
4 miesiące temu / J.O
 
A co zrobią z Kuklinskim- ?
4 miesiące temu / Eryk
 
"Bolka" Wałęsę też zdegradować , stopień dostał za kapowanie na kolegów do WSW .
4 miesiące temu / legion
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.