26 marca 2019

ONZ: autonomiczne roboty nie powinny mieć zdolności zabijania

(Fot. Pixabay)

Sekretarz generalny ONZ António Guterres wezwał ekspertów ds. sztucznej inteligencji (AI), którzy spotkali się w poniedziałek w Genewie, aby przyspieszyli działania dotyczące ograniczenia rozwoju śmiercionośnych autonomicznych systemów broni (LAWS).

 

W komunikacie skierowanym do Grupy Ekspertów Rządowych, szef ONZ powiedział, że „maszyny z mocą i swobodą decydowania o życiu bez ludzkiego zaangażowania są politycznie niedopuszczalne, moralnie odrażające i powinny być zakazane przez prawo międzynarodowe”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Żaden kraj ani siły zbrojne nie opowiadają się za takimi „w pełni autonomicznymi” systemami broni, które mogą zabrać życie ludzkie – podkreślił Guterres, zanim z zadowoleniem przyjął oświadczenie panelu z zeszłego roku, że „należy zachować ludzką odpowiedzialność za decyzje dotyczące użycia systemów broni, ponieważ odpowiedzialność nie może zostać przeniesiona na maszyny”.

 

Podczas panelu Grupy Ekspertów Rządowych – która spotyka się pod auspicjami Konwencji w sprawie niektórych broni konwencjonalnych (CCW) – szef ONZ zauważył w swoim oświadczeniu, że podczas gdy niektóre kraje wierzą, iż nowe ustawodawstwo jest konieczne, inni woleliby uzgadniać mniej rygorystyczne środki polityczne oraz wytyczne.

 

Niemniej jednak – przekonywał sekretarz – nadszedł czas, aby panel „wydał” wskazówki w sprawie LAWS, które ograniczą wpływ robotów wojennych na pole bitwy w przyszłości. – Świat patrzy, zegar tyka i inni mają mniej optymizmu. Mam nadzieję, iż udowodnicie, że się mylą – zasugerował.

 

Spotkanie w sprawie LAWS jest jednym z dwóch zaplanowanych na ten rok. Odbywają się one po wcześniejszych, genewskich konsultacjach ekspertów rządowych z 2017 i 2018 roku.

 

Program Grupy obejmuje kwestie techniczne związane ze stosowaniem śmiercionośnych autonomicznych systemów broni, w tym wyzwania, jakie technologia rzuca międzynarodowemu prawu humanitarnemu, interakcjom międzyludzkim w opracowywaniu, wdrażaniu i wykorzystywaniu nowych technologii w LAWS.

 

W Genewie, oprócz ekspertów rządowych swoje stanowisko przedstawiają także przedstawiciele różnych organizacji międzynarodowych, pozarządowych, naukowcy i reprezentanci biznesu.

 

Konwencja o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych broni konwencjonalnych, które mogą powodować nadmierne cierpienia lub niosących niekontrolowane skutki, została zawarta w Genewie w październiku 1980 r., a weszła w życie trzy lata później. Zakazuje ona stosowania przez państwa m.in. niewykrywalnych odłamków, broni zapalających, bomb kasetowych itp. Stronami umowy jest 125 państw spośród blisko dwustu współpracujących w ramach ONZ.

 

„Sztuczna inteligencja może potencjalnie przyspieszyć postępy na drodze do godnego życia, w pokoju i dobrobycie, dla wszystkich ludzi” – powiedział podczas Światowego Szczytu AI w 2017 r. szef ONZ. Dodał, że istnieją również poważne wyzwania i kwestie etyczne, które muszą zostać wzięte pod uwagę – w tym bezpieczeństwo cybernetyczne, prawa człowieka i prywatność.

 

O zakaz stosowania takiej broni zabiega Bruksela. Parlament Europejski przygotował projekt rezolucji w sprawie autonomicznych systemów uzbrojenia. Zwrócono w nim uwagę, że uwzględniając wpływ wykorzystywania bezzałogowych statków powietrznych i zdalnie sterowanych robotów w działaniach wojennych na prawa człowieka, demokrację, uwzględniając różne sprawozdania ONZ, w szczególności sprawozdanie specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. pozasądowych, doraźnych i arbitralnych egzekucji Christofa Heynsa z dnia 9 kwietnia 2013 r. (UN A/HRC/23/47), opinie państw, list ponad 3 tys. specjalistów z dziedziny sztucznej inteligencji i robotyki itp., Parlament opowiada się za zakazem użycia takiej broni na polu walki.

 

W projekcie napisano, że „mając na uwadze, iż według doniesień w niektórych krajach i sektorach przemysłu trwają pracę nad systemami uzbrojenia wyposażonymi w różne funkcje autonomiczne”, a także, że „autonomiczne śmiercionośne systemy uzbrojenia mogą całkowicie zmienić sposób prowadzenia wojen, dramatycznie zwiększyć tempo i częstotliwość wrogich działań wojskowych oraz spowodować bezprecedensowy wyścig zbrojeń”. PE podkreśla potrzebę podjęcia pilnych działań, by zapobiec rozprzestrzenianiu autonomicznych śmiercionośnych systemów uzbrojenia.

 

Rezolucja wzywa do zakazania lub ograniczeniu użycia pewnych broni konwencjonalnych, wspólnego stanowiska w sprawie autonomicznych systemów uzbrojenia, w którym zagwarantowana zostanie kontrola człowieka nad kluczowymi funkcjami podczas stosowania takiego uzbrojenia, oraz do zabierania wspólnego stanowiska na odpowiednich forach i podejmowania adekwatnych działań.

 

Bruksela zabiega o podjęcie działań na rzecz wprowadzenia międzynarodowego zakazu stosowania systemów uzbrojenia, w których ludzie nie mają istotnej kontroli nad takimi kluczowymi funkcjami jak wybór celu i rozpoczęcie ostrzału, o co Parlament apelował przy różnych okazjach. Chce także wstrzymania prac badawczych i produkcyjnych systemów uzbrojenia, nad którymi ludzie nie mają znaczącej kontroli.

 

 

Źródło: bignewsnetwork.com, europarl.europa.eu.

AS

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 803 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram