DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2018 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


Tomasz, czy ktoś inny z tradycyjnych katolików przytoczył wypowiedzi Papieża Jana Pawła II w kwestii obrony życia? A więc twierdzisz że wszyscy forumowicze odrzucają nauczanie Papieża? Atakujesz tym samym kłamliwie, podobnie jak wrogowie Tradycji Katolickiej moderniści, wszystkich tutejszych wiernych Tradycji Katolickiej członków Mistycznego Ciała Chrystusa czyli Świętej Matki Kościoła, bo nadajesz im taki sam status jaki nadajesz mnie - twierdzisz że ten kto nie przytacza ten odrzuca, a inni tradycyjni katolicy też nie przytaczają, czyli zgodnie z twoim bezsensownym poglądem odrzucają. A poza tym pokaż że masz choć odrobinę honoru i przyznaj się wreszcie, czy sam odrzucasz motu proprio Papieża Jana Pawła II Ecclesia Dei, czy też przyjmujesz je w całej rozciągłości, przyznając że m.in. abp Lefebvre dokonał aktu schizmatyckiego?
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowany nie przytoczyłeś żadnej wypowiedzi Papieża Jana Pawła II m in w kwestii obrony życia więc nie możesz mówić że bronisz Papieża.To się tyczy tylko twojej osoby ponieważ atakujesz kłamliwie wiernych Tradycji Katolickiej członków Mistycznego Ciała Chrystusa czyli Świętej Matki Kościoła nazywając nas heretykami modernistami schizmatykami podobnie jak wrogowie Tradycji Katolickiej moderniści."modernizm jest źródłem wszystkich herezji"Encyklika"Pascendii"Św Pius X.MODERNIZM KOMUNIZM SOCJALIZM PROTESTANTYZM LIBERALIZM ZOSTAŁY POTĘPIONE PRZEZ PAPIEŻY.Atakujesz Kapłanów Jezusa Chrystusa."KAPŁAŃSTWO TAK JAK JE KOŚCIÓŁ ROZUMIAŁ PRZEZ WIEKI"BLOG KAPŁANA RZYMSKO-KATOLICKIEGO"Nie tykajcie moich pomazańców"[1 Krn 16,22;Ps 104,15]
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomasz, przecież w tym wątku to ty bezpodstawnie atakujesz wiernego Pismu Świętemu i Tradycji, zarzucając mi oszczerstwo: "Odrzucasz naucznie m in Papieża Jana Pawła II o życiu". Czy KTOKOLWIEK INNY przytacza na tym forum cytaty z nauczania Papieża Jana Pawła II m.in. o życiu oraz wypowiedzi doktrynalne Kościoła m.in. w kwestii obrony życia??? Nie. A więc czyniąc mi zarzut który dotyczy także wszystkich innych, jasno oznacza że WSZYSTKICH forumowiczów kłamliwie uważasz za odrzucających nauczanie Papieża Jana Pawła II? Czyli atakujesz bezpodstawnie i kłamliwie WSZYSTKICH wiernych Tradycji Katolickiej broniących tradycyjnego nauczania Kościoła w kwestii obrony życia? Dobrze wiedzieć. A poza tym przyznaj się wreszcie, czy sam odrzucasz motu proprio Papieża Jana Pawła II Ecclesia Dei, czy też przyjmujesz je w całej rozciągłości, przyznając że m.in. abp Lefebvre dokonał aktu schizmatyckiego?
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowany czy przytoczyłeś cytat z nauczania Papieża Jana Pawła II mi in o życiu oraz wypowiedzi doktrynalne Kościoła m in w kwestii obrony życia razem z cytatami z Pisma Świętego ???Nie .Tylko posługujesz się Pismem Świętym kłamliwie zarzucając że gardzę Biblią.Atakujesz bezpodstawnie i kłamliwie wiernych Tradycji Katolickiej broniących tradycyjnego nauczania Kościoła m in w kwestii obrony życia oraz Nadzwyczajnej Formy Rytu Rzymskiego czyli Tradycyjnej Mszy Świętej.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowany To ty atakujesz Kapłanów wiernych Pismu Świętemu i Tradycji czyli Kapłanów Jezusa Chrystusa nazywając ich schizmatykami.Kłamliwie nazywasz Bractwo Kapłańskie Św Piusa X schizmatykami jest to Dzieło Boże tak samo jak Bractwo Kapłańskie Św Piotra Instytut Dobrego Pasterza podlegających Komisji "Ecclesia Dei" założonych przez byłych Kapłanów Bractwa KapłAńskiego Św Piusa X.Nie było by motu proprio "Summorum Pontyficum "z 2007 Benedykta XVI dzięki któremu jest celebrowana Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego w Kościołach Parafialnych i Kaplicach w Polsce przez Duchowieństwo Diecezjalne Zakonne Duchownych Bractwa Kapłańskiego Św Piotra Stowarzyszenia Życia Apostolskiego na prawie Pontyfikalnym założonego przez Papieża Jana Pawła II w 1988.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomasz, nie odrzucam żadnego jajka. Jajko to prędzej zniesiesz niż zrozumiesz na czym polega twoje obłudne kłamstwo które cały czas podtrzymujesz: "Odrzucasz naucznie m in Papieża Jana Pawła II o życiu". Nie podałeś definicji terminu "akt schizmatycki", bo co podajesz to są przykłady (Kościół Prawosławny, FSSPX), a nie definicje. No i odpowiedz: jak nazywa się ktoś kto popełnia schizmę? Czyż nie schizmatyk? A jak nazywa się ktoś kto popełnia akt schizmatycki? Czyż nie schizmatyk? Dokładnie tak samo, zarówno ten co popełnia akt cudzołóstwa jak i ten co popełnia cudzołóstwo są nazywani tak samo - cudzołożnikami. I nie ma tu znaczenia że jeden cudzołoży często, a drugi rzadko, obaj są nazywani TAK SAMO.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowany akt schizmatycki wyświęcenie Biskupa bez zgody Papieża utworzenie własnej diecezji to coś więcej.Jest to komentarz specjalistów prawa kanonicznego który to komentarz odrzucasz jajko definicję aktu schizmatyckiego.O schizmie mówimy w odniesieniu do Kościoła Prawosławnego a nie do wspólnoty Kościoła Rzymsko-Katolickiego jakim jest Bractwo Kapłańskie Piusa X nie posiadające statusu kanonicznego.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomasz, nie jesteś wiernym Tradycji Katolickiej skoro bezpodstawnie i kłamliwie atakujesz wiernego Tradycji Katolickiej w słowach: "Odrzucasz naucznie m in Papieża Jana Pawła II o życiu", dlatego bo bronię tradycyjnego nauczania Kościoła m.in. w kwestii obrony życia. To prawda że wspaniali i pokorni BYLI kapłani FSSPX założyli wierne Kościołowi Bractwo Kapłańskie Św Piotra. Radzę mniej czasu zmarnowanego przed komputerem na walkę z Wiernym Tradycji Katolickiej członkiem Mistycznego Ciała Chrystusa czyli Świętej Matki Kościoła broniącym tradycyjnego nauczania Kościoła i życia nienarodzonych dzieci. Nie potrafisz podać czym się różni termin "schizma" i "akt schizmatycki", czyli nie rozumiesz tych pojęć. Wyświęcenie biskupa bez zgody Papieża to PRZYKŁAD, a nie DEFINICJA aktu schizmatyckiego. Podaj definicję. Sam nie dochodź do jakichkolwiek wniosków, bo to wymaga logicznego myślenia. Już lepiej kopiuj-wklejaj dokumenty Kościoła, byle z szacunkiem do nich.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowany miało być Pontyfikalna Komisja D/S Interpretacji Aktów Prawa Kanonicznego.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowany radzę mniej czasu zmarnowanego przed komputerem na walkę z Wiernymi Tradycji Katolickiej członkami Mistycznego Ciała Chrystusa czyli Świętej Matki Kościoła broniących tradycyjnego nauczania Kościoła oraz tradycyjnej Mszy Świętej czyli Nadzwyczajnego Rytu Rzymskiego w Motu Proprio "Ecclesia Dei" nie występuje Schizma tylko akt schizmatycki czytaj ze zrozumieniem.Oprócz tego dokumentu polecam komentarz teologiczny m in na stronie internetowej Bractwa Św Piusa X oraz Przewodniczącego Watykańskiej Komisji d/s Interpretacji Aktów Prawnych z 1988 radzę również przeczytać aby się zorientować na temat Sytuacji kanonicznej Bractwa a nie bazować na jednym dokumencie.Akt schizmatycki to wyświęcenie biskupa bez zgody Papieża.Czymś gorszym było by ze strony założyciela Bractwa utworzenie własnych diecezji.Przeczytałem wypowiedzi specjalistów z dziedziny prawa kanonicznego i sam doszedłem do tego wniosku.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowany Bez Bractwa Kapłańskiego Św Piusa X nie było by Bractwa Św Piotra które założyli byli Kapłani Bractwa oraz Instytu Dobrego Pasterza założonego przez byłych Kapłanów Bractwa nie była by celebrowana Msza Święta Wszechczsów czyli Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego w Kościołach parafialnych oraz Kaplicach w Polsce.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowany nie jesteś wiernym Tradycji Katolickiej skoro nas bezpodstawnie i kłamliwie atakujesz nazywając nazywając nas heretykami schizmatykami modernistami członków Mistycznego Ciała Chrystusa czyli Świętej Matki Kościoła broniących tradycyjnego nauczania Kościoła m in w kwestii obrony życia Tradycyjnej Mszy Świętej.Bez Bractwa Św Piusa X nie było by Bractwa Kapłańskiego Św Piotra które założyli byli kapłani Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X oraz Instytutu Dobrego Pasterza założonego przez był kapłani tegoż Bractwa nie została by uwolniona Msza Święta Wszechczasów.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomasz, nie jesteś wiernym Tradycji Katolickiej bo mnie cały czas bezpodstawnie i kłamliwie atakujesz w słowach: "Odrzucasz naucznie m in Papieża Jana Pawła II o życiu", za to że bronię tradycyjnego nauczania Kościoła w kwestii m.in. obrony życia oraz za to że chwalę pokorę i wierność Kościołowi przez Bractwo Kapłańskie Św. Piotra. Polecam czytanie ze zrozumieniem wypowiedzi Doktrynalnych Kościoła, np. Motu Proprio "Ecclesia Dei" Jana Pawła II, które raz zachwalasz, a za chwilę stwierdzasz że Jan Paweł II się mylił. Życzę mniej zmarnowanego czasu przed komputerem na walkę z katolikami, a byś choć trochę czasu poświęcił na walkę z heretykami, np. z yetim. Czemu jego herezji nie atakujesz?
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowany nie jesteś wiernym Tradycji Katolickiej bo nas bezpodstawnie i kłamliwie atakujesz nazywając nas heretykami schizmatykami modernistami członków Mistycznego Ciała Chrystusa czyli Świętej Matki Kościoła broniących tradycyjnego nauczania Kościoła w kwestii m in Obrony życia tradycyjnej Mszy Świętej korzystających z opieki duszpasterskiej Kapłanów Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X Bractwa Kapłańskiego Św Piotra.Polecam czytanie ze zrozumieniem wypowiedzi Doktrynalnych Kościoła np Motu Proprio "Ecclesia Dei" Jana Pawła II Życzę owocnej lektury mniej czasu przed komputerem polecam też BRVARIUM ROMANUM .
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomasz, największą podłością z twojej strony jest zaparte oszczerstwo: "Odrzucasz naucznie m in Papieża Jana Pawła II o życiu". Nie jesteś wierny Ewangelii, bo odrzucasz Przykazanie miłości bliźniego jak siebie samego. Nie jesteś też wierny Tradycji, bo Tradycja oparta jest na Prawdzie, a ty notorycznie kłamiąc i trwając w kłamstwie jasno dowodzisz że nie jesteś wiernym Tradycji. Radzę czytać ZE ZROZUMIENIEM treść dokumentów a nie wypaczać ich znaczenie i treści. Nawet nie wiesz czym się różni akt schizmatycki od schizmy.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowany cd Największą podłością ze strony świeckiego jest nazwanie duchownego Katolickiego schizmatykiem będącego wiernym Ewangelii Św i Tradycji.Radzę czytać dokładnie treść cytowanych dokumentów a nie wypaczać ich znaczenie akt schizmatycki a nie schizma.Radzę zajrzeć również na stronę internetową Bractwa Kapłańskiego Św Piusa X myślisz że nie znam Bractwa Kapłańskiego Św Piotra zanam.A książki czytasz i dokumenty w formie papierowej czy tylko swoją wiedzę czerpiesz z internetu ??/Nie wypaczaj treści dokumentów papieskich.AKT SCHIZMATYCKI A NIE SCHIZMA DUŻA RÓŻNICA.A CAŁY DOKUMENT O CZYM MÓWI???
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomasz, nie jesteś wiernym Tradycji bo bezpodstawnie i kłamliwie atakujesz mnie w słowach "Odrzucasz naucznie m in Papieża Jana Pawła II o życiu". Tradycja oparta jest na Prawdzie, a ty notorycznie kłamiąc i trwając w kłamstwie jasno dowodzisz że nie jesteś wiernym Tradycji. Na dowód podajesz kolejne twoje kłamstwo, jakobym rzekomo wypaczył tekst motu proprio "Ecclesia Dei". A ja ten tekst wziąłem ze strony internetowej Bractwa Kapłańskiego św. Piotra. Jesteś bezczelnym oszczercą skoro uważasz że Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra wypacza teksty. Za bardzo przyzwyczaiłeś się do swoich własnych wypaczeń dokumentów Kościoła, dlatego nie możesz sobie nawet wyobrazić że Tradycyjni Katolicy dokumentów Kościoła nie wypaczają.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowany w innym wątku wypaczyłeś tekst motu proprio "Ecclesia Dei" w tym dokumencie nie ma nic o schizmie tyko Papież Jan Paweł II powołał do istnienia Komisję "Ecclesia Dei" oraz zwrócił się z prośbą do Biskupów aby wiernym Tradycji Katolickiej pozwoli uczestniczyć w Tradycyjnej Mszy Świętej.Ojcu Świętemu nie poddaje się tylko okazuje posłuszeństwo.Nie jesteś wiernym Tradycji bo nas bezpodstawnie i kłamliwie atakujesz.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomasz, a jakim słownictwem mam się posługiwać, gdy chcę wykazać zapartemu oszczercy kłamstwo którego sam użył: "Odrzucasz naucznie m in Papieża Jana Pawła II o życiu"? Gdy używałem swojego słownictwa, to nic do ciebie nie docierało. Teraz też niewiele dociera, ale jednak minimalnie więcej niż kiedyś. Więc do roboty. Nie jesteś Wiernym Tradycji Katolickiej bo posługując się kłamliwym językiem wrogów Kościoła Modernistów bezpodstawnie i kłamliwie mnie atakujesz w słowach które cały czas cytuję. Na czyje polecenie mnie bezpodstawnie atakujesz??? Pismo Święte odczytuję zgodnie z pozostałymi wypowiedziami doktrynalnymi Kościoła, nie inaczej. Jako Wierny Tradycji bronię tradycyjnego nauczania Kościoła w kwestii obrony życia, Przykazań i poddania ojcu Świętemu. Polecam jakąkolwiek lekturę czytać ZE ZROZUMIENIEM. Życzę owocnej modlitwy i lektury i mniej czasu przed laptopem. P.S. w innym wątku przytoczyłem motu proprio Jana Pawła II "Ecclesia Dei". Tutaj nie będę spamował.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowany cały czas posługujesz się kłamliwym językiem wrogów Kościoła modernistów nazywając wiernych Tradycji Katolickiej członków Mistycznego Ciała Chrystusa czyli Świętej Matki Kościoła broniących tradycyjnego nauczania Kościoła m in w kwestii obrony życia oraz Tradycyjnej Mszy Świętej korzystających z opieki duszpasterskiej Bractwa Kapłańskiego Piusa X Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra Kapłanów diecezjalnych.Jak Kapłan wierny Pismu Świętemu i Tradycji morze być schizmatykiem? To wrogowie Kościoła moderniści są schizmatykami.Czy przytoczyłeś wypowiedzi Jana Pawła II oraz pozostałe wypowiedzi doktrynalne Kościoła m in w kwestii obrony życia??Polecam BREVARUM ROMANUM oraz lekturę niezmutowanych książek teologicznych życzę owocnej modlitwy i lektury mniej czasu przed laptopem.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowany nie posługuj się moim słownictwem.Zabrakło tobie argumentów ponieważ nie czytasz książek.Nie jesteś Wiernym Tradycji Katolickiej bo nas bezpodstawnie i kłamliwie atakujesz nazywając nas schizmatykami heretykami modernistami członków Mistycznego Ciała Chrystusa czyli Świętej Matki Kościoła.Na czyje polecenie nas bezpodstawnie atakujesz ???Pismo Święte należy odczytywać pozostałymi wypowiedziami doktrynalnymi Kościoła nie inaczej.Wierni Tradycji bronią tradycyjnego nauczania Kościoła m in w kwestii obrony życia Tradycyjnej Mszy Świętej.Polecam BREVARUM ROMANUM oraz lekturę niezmutowanych książek teologicznych oraz historyczne życzę owocnej modlitwy i lektury mniej czasu przed laptopem .
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomasz, kłamliwym językiem wrogów Kościoła bezpodstawnie zarzucasz fałsz "Odrzucasz naucznie m in Papieża Jana Pawła II o życiu" Wiernemu Tradycji Katolickiej broniącego tradycyjnego nauczania Kościoła w kwestii obrony życia. Twoje wpisy świadczą że w swej chorobliwej obsesji za wszelką cenę chcesz zaspamować ten wątek, skoro bez sensu zasłaniasz się FSSPX, a przecież FSSPX nie popiera ani zabijania dzieci, ani nie popiera kłamliwego atakowania obrońców życia dzieci.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowany bezpodstawnie nazywasz Wiernych Tradycji Katolickiej członków Mistycznego Ciała Chrystusa czyli Świętej Matki Kościoła broniących tradycyjnego nauczania Kościoła m in kwestii obrony życia przywiązanych do Tradycyjnej Mszy Świętej heretykami schizmatykami kłamliwym językiem wrogów Kościoła.Twój ostatni wpis świadczy o twojej niewiedzy Instytutom w Kościele Katolickim nie udziela się poparcia to nie jest partia polityczna.To ty atakujesz Papieża Św Piusa X atakując Bractwo Św Piusa X bezpodstawnie nazywając schizmatykami.Jak nie masz zielonego pojęcia o Tradycyjnych Instytutach np Bractwie Kapłańskim Św Piotra Bractwie Kapłańskim Św Piusa X Instytucie Dobrego Pasterza to nie pisz a wiedzę czerp z dostępnych źródeł ale nie zatrutych kłamstwem.Pismo Święte należy cytować razem pozostałymi wypowiedziami doktrynalnymi Kościoła.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomszasz, jako tradycjonalista wypominam kłamstwa i herezje, podając podstawy, więc jak zwykle kłamiesz że bezpodstawnie. Przecież to ty bezpodstawnie atakujesz mnie za to że bronię życia. Posługujesz się kłamliwym językiem pochodzącym od wrogów Kościoła modernistów. Na podstawie moich wypowiedzi broniących życia dzieci wykazałem tobie zaparty fałsz słów: "Odrzucasz naucznie m in Papieża Jana Pawła II o życiu". Tymi słowami wykazałeś że atakujesz mnie za to że bronię życia, a nie jak kłamiesz że za FSSPX, bo wszyscy (poza tobą) wiedzą że Święty Papież Jan Paweł II nie popierał FSSPX, gdyż ekskomunikował abp Lefebvre. Dorzucasz sobie kolejne kłamstwo pisząc że nie posługuję się Pismem Świętym. Nikt inny nie nazywa tutaj św Jana Pawła II PAPIERZEM, tylko ty sobie z niego kpisz, bo on był PAPIEŻEM. Kłamiesz też że atakowałem jakąś minie. Proszę bardzo, brnij dalej w kłamstwa, w każdym z nich coraz bardziej pokazujesz swe prawdziwe oblicze wroga Kościoła.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczaczrowany Jesteś zakłamany cały czas atakujesz bezpodstawnie Wiernych Tradycji Katolickiej którzy są członkami Mistycznego Ciała Chrystusa czyli Świętej Matki Kościoła broniącymi tradycyjnego nauczania Kościoła m in w kwestii obrony życia przywiązanych do Tradycyjnej Mszy Świętej używając języka pochodzącego od wrogów Kościoła nazywając nas modernistami schizmatykami ,hertykami.Czy przytoczyłeś wypowiedzi Papierza Jana Pawła II m in w kwestii obrony życia oraz wypowiedzi doktrynalne Kościoła na ten temat?Nie posługujesz się Pismem Świętym a gdzie pozostała część Magisterium Kościoła Rzymsko-Katolickiego?Wielokrotnie kłamliwie minie atakowałeś bezpodstawnie o gardzenie Pismem Świętym które należy cytować razem z pozostałymi wypowiedziami doktrynalnymi Kościoła.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowany gdybyś był tradycjonalistą a nim nie jesteś bo bezpodstawnie atakujesz Wiernych Tradycji Katolickiej będących członkami Mistycznego Ciała Chrystusa czyli Świętej Matki Kościoła broniących tradycyjnego Nauczania Kościoła m in w kwestii obrony życia przywiązanych do Tradycyjnej Mszy Świętej.Bezpodstawnie atakujesz Wiernych Tradycji Katolickiej posługując kłamliwym językiem pochodzącym od wrogów Kościoła modernistów nazywając nas heretykami schizmatykami.Na podstawie przytoczonych przeze mnie wypowiedzi doktrynalnych Kościoła wykazałem że tobie fałsz.Nie atakuje że bronisz życia tylko że bezpodstawnie i kłamliwie atakujesz m in Bractwo Kapłańskie Św Piusa X Zgromadzenie Kościoła Rzymsko-Katolickiego po którego opieką również znajdują się wierni Tradycji Katolickiej w Polsce.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomasz, jak zwykle kłamiesz, bo nie prowadzę walki z wiernymi Tradycji Katolickiej, gdyż wierni Tradycji (np. Leo) nie są zakłamani, nie głoszą herezji i nie atakują obrońców życia. A ty jesteś zakłamany bo cały czas tutaj z uporem podtrzymujesz kłamstwo: "Odrzucasz naucznie m in Papieża Jana Pawła II o życiu". Atakujesz też obrońcę życia, czyli mnie. Kłamiesz że bezpodstawnie atakuję, bo wiele razy podałem podstawy herezji twojej i yetiego. W swym obłędzie kłamiesz że w konkretnym wpisie w tym wątku atakuję FSSPX, a w tamtym wpisie nie ma słowa o FSSPX. Radzę się dokształcić z pisania i czytania ZE ZROZUMIENIEM, a nie marnować czas przed laptopem i sączyć jad nienawiści do obrońców Tradycji. Czemu nie atakujesz heretyków na tym forum, a atakujesz mnie za to że bronię życia dzieci? Bo to twoi ideowi kumple? Nigdzie nie napisałem że Urząd Nauczycielski Kościoła to ideologia czy idea, z nienawiści pomieszało się tobie zupełnie.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowany prowadzisz walkę z wiernymi Tradycji Katolickiej będącymi członkami Mistycznego Ciała Chrystusa czyli Świętej Matki Kościoła broniących tradycyjnego nauczania Kościoła w m in w kwestii obrony życia przywiązanych do tradycyjnej Mszy Świętej nazywając nas bezpodstawnie schizmatykami heretykami modernistami.Kłamliwie atakujesz wiernych Tradycji Katolickiej że głoszą herezje.Radzę się dokształcić z dziedziny teologi radzę czytać książki a nie marnować czas przed laptopem i sączyć jad nienawiści do tradycjonalistów.Urząd Nauczycielski Kościoła to nie ideologia ani idea pomieszało się zupełnie tobie.Napisałem m in Bractwie Św Piusa X bo ciągle bezpodstawnie na forum atakujesz to Zgromadzenie Kościoła Rzymsko-Katolickiego.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomasz jak zwykle kłamiesz, bo nie walczę z Wiernymi Tradycji, lecz z modernistami-heretykami, a ci nie są Wiernymi Tradycji. Czy walczę np. z Leo, który niewątpliwie jest Wiernym Tradycji? Nie, nigdy z nim nie walczyłem i nie walczę, bo on nigdy nie napisał jakiejkolwiek herezji czy kłamstwa. Za to ty non stop walczysz absurdalnym kłamstwem: "Odrzucasz naucznie m in Papieża Jana Pawła II o życiu", z Wiernym broniącym tradycyjnego nauczania Kościoła m.in. w kwestii obrony życia. Twoje wypowiedzi od dawna świadczą że zabrakło ci argumentów, dlatego niewygodną dla ciebie prawdę nazywasz wierutnymi kłamstwami. Dokładnie tak robią heretycy. W swej nienawiści do Wiernych Tradycji tak ci się pomieszało że dorzucasz sobie nowe kłamstwo, jakobym w ostatnim wpisie cokolwiek zarzucał FSSPX, a jasno widać że w ostatnim wpisie nie napisałem słowa o FSSPX. Kłamiesz też że w tym wpisie pisałem o ideologii, bo pisałem o twoim ideowym kumplu yeti którego już nie atakujesz.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowany Urząd Nauczycielski Kościoła to nie jest ideologia.Ideologię marksistowską i liberalna została wielokrotnie potępiona przez tradycyjne nauczanie Kościoła polecam BREVIARIUM FIDEI Wybór Doktrynalnych Wypowiedzi Kościoła wyd Św Wojciech 1988 2007 i wiele niezmutowanych pozycji teologicznych m in na temat obrony życia oraz potępionych ideologi.PROTESTANTYM LIBERALIZM KOMUNIZM SOCJALIZM MODERNIZM ZOSTAŁY POTĘPIONE PRZEZ PAPIEŻY.Magisterium Kościoła Rzymsko-Katolickiego to nie ideologia.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowany ostatni twój wpis to same kłamstwa pochodzące od wrgów Kościoła modernistów dotyczące Bractwa Kapłańskiego Św Piusa X należącego do Mistycznego Ciała Chrystusa czyli Świętej Matki Kościoła.Tobie z nienawiści pomieszało się skoro atakujesz bezpodstawnie wiernych Tradycji Katolickiej należących do Mistycznego Ciała Chrystusa czyli Świętej Matki Kościoła broniących tradycyjnego nauczania Kościoła m in w kwestii obrony życia przywiązanych do Tradycyjnej Mszy Świętej nazywając nas bezpodstawnie modernistami heretykami schizmatykami.Skoro atakujesz członków Mistycznego Ciała Chrystusa nie jesteś tradycjonalistą.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowany swoim ostatnim wpisem udowodniłeś że walczysz z Wiernymi Tradycji Katolickiej broniącymi tradycyjnego nauczania Kościoła m in w kwestiach obrony życia przywiązanych do Tradycyjnej Mszy Świętej członków Mistycznego Ciała Chrystusa czyli Świętej Matki Kościoła nazywając nas modernistami heretykami schizmatykami tak jak to czynią walczący z nami wrogowie Kościoła Rzymsko-Katolickiego.Nie jesteś tradycjonalistą skoro nas atakujesz na forum.Twoja ostania wypowiedź świadczy o tym że zabrakło tobie argumentów.Ostatni wpis to są wyssane z palca wierutne kłamstwa.Polecam oprócz Pisma Świętego pozostałych wypowiedzi Doktrynalnych Kościoła oczywiście niezmutowanych.Żadnej wypowiedzi Jana Pawła ii m in w kwestii obrony życia oraz wypowiedzi doktrynalnych Kościoła w tej kwestii nie przytoczyłeś po za Pismem Świętym które wielokrotnie przez ze mnie były cytowane.Nie zacytowałeś żadnej wypowiedzi doktrynalnej Kościoła tylko cytowałeś Pismo Św a gdzie pozostała część.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomasz, kłamiesz językiem modernistów, bo nie atakuję wiernych Tradycji Katolickiej, lecz heretyków takich jak ty czy yeti. Kłamiesz że robię to bezpodstawnie, bo podaję podstawy korzystając z tradycyjnych dokumentów Kościoła. Kłamiesz że odrzucam nauczanie Papieża św. Jana Pawła II o życiu. Prawdziwi forumowi tradycjonaliści często powołują się na Pismo Święte, ty tego nie robisz. Prawdziwi tradycjonaliści bronią tradycyjnego nauczania Kościoła m.in. w kwestiach obrony dzieci poczętych, i ja tak konsekwentnie robię. A ty się zmieniłeś. Kiedyś faktycznie broniłeś Doktryny, broniłeś życia dzieci i walczyłeś z heretykami. A ostatnio robisz odwrotnie - atakujesz obrońców dzieci poczętych, ale nie atakujesz innych heretyków chcących zabijać dzieci. Czy dlatego bo wiesz że obecnie masz z nimi wiele wspólnego, więc nie chcesz atakować swoich obecnych ideowych kumpli? Oto do jakiego stanu doprowadziła cię herezja - walczysz po stronie wrogów Kościoła.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowany atakujesz wiernych Tradycji Katolickiej należących do Mistycznego Ciała Chrystusa czyli Świętej Matki Kościoła nazywając nas modernistami heretykami schizmatykami czyli kłamliwym językiem wrogów Kościoła modernistów.Gdybyś był Tradycjonalistą to byś nas bezpodstawnie nie atakował m in nazywając Bractwo Kapłańskie Św Piusa X schizmatykami.Prawdziwy tradycjonalista broni tradycyjnego Nauczania Kościoła m in w kwestiach obrony dzieci poczętych.Pismo Święte odczytujemy w świetle Urzędu Nauczycielskiego Kościoła.Nie jesteś prawdziwym tradycjonalistą skoro nas bezpodstawnie atakujesz na forum.Pismo Święte to nie wszystko a gdzie pozostałe wypowiedzi doktrynalne Kościoła gardzisz nimi?Napisałeś kłamstwo nie odrzucam Magisterium Kościoła Rzymsko-Katolickiego.Odejdź od laptopa zacznij więcej czytać książek.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomasz, nie atakuję wiernych Tradycji Katolickiej, tylko heretyckich modernistów jak ty czy yeti, bo herezja oznacza sprzeciw, a nie wierność wobec Tradycji. Dla takich jak ty "tradycyjne" jest tylko kłamstwo które powielasz w swoich postach, atakując mnie za to że bronię życia nienarodzonych dzieci kłamliwymi słowami: "Odrzucasz naucznie m in Papieża Jana Pawła II o życiu". Jednocześnie, ostatnio nie atakujesz nigdzie yetiego, który podobnie jak ty atakuje mnie, chwaląc zabijanie dzieci poczętych z gwałtu. W ten sposób jasno pokazujesz że jesteś po jego stronie. Ja nie gardzę wypowiedziami doktrynalnymi Kościoła, przecież właśnie powołuję się na tradycyjne definicje schizmy i herezji. To ty znieważasz Doktrynę pomiatając nią, bo wklejasz ją bez ładu i składu, z błędami ortograficznymi, nie na temat. NIKT INNY tak tutaj nie robi, bo prawdziwi tradycjonaliści mają do Doktryny szacunek. I prawdziwi forumowi tradycjonaliści często powołują się na Pismo Święte.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowany To ty atakujesz wiernych Tradycji Katolickiej członków Mistycznego Ciała Chystusa czyli Świętej Matki Kościoła nazywając nas herertykami modernistami schizmatykami.Nazwałeś Bractwo Kapłańskie Św Piusa X schizmatykami na podstawie kłamstwa pochodzącego od modernistów.Wierni Tradycji Katolickiej należą do Mistycznego Ciała Chrystusa czyli Świętej Matki Kościoła bronimy tradycyjnego nauczania Kościoła jesteśmy przywiązani do Tradycyjnej Mszy Św.Wielokrotnie nazwałeś nas heretykami modernistami schizmatykami.Widocznie nie umiesz czytać przytoczonych przez ze mnie Doktrynalnych wypowiedzi Kościoła znajdują sie odniesienia do Pisma Św.Radzę trochę więcej czytać książek a nie dużo czasu marnować przed laptopem i marnować wolny czas.Przytaczając Wypowiedzi Doktrynalne Kościoła bronię m in życia.Co gardzisz tymi wypowiedziami ???
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomasz, pisząc o swojej tradycji pokazujesz że chodzi ci o to że tradycyjnie posługujesz się kłamstwem pochodzącym od modernistów. Kłamiesz że atakuję bezpodstawnie, bo podaję podstawy. Kłamiesz że wiernych Tradycji Katolickiej, bo heretycy nie są wiernymi Tradycji Katolickiej. Kłamiesz w tych słowach na które cały czas nie dajesz wyjaśnienia: "Odrzucasz naucznie m in Papieża Jana Pawła II o życiu". Podaj przykład tradycyjnego katolika z tego forum który zabawia się tak jak ty w BEZMYŚLNE kopiuj-wklej dokumentów Kościoła, z błędami, bez ładu i składu, nie na temat. Żaden normalny katolik, mający szacunek do Kościoła, tak nie robi. Tylko ty. Gdybyś bronił niezmutowanego Nauczania Kościoła to byś nie atakował wiernych Tradycji Katolickiej za to że bronią życia i miał szacunek do dokumentów Kościoła. Nie powołujesz się też na Pismo Święte, a wielu tradycyjnych katolików tutaj tak robi. Odpowiedz: czy to dlatego bo gardzisz Pismem Świętym?
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Katechizm Katolicki Piotr Kardynał Gaspari wyd Ted-um 1999 kolejna edycja wydania z1941 IV O dziesięciu przykazaniach Bożych czyli o Dekalogu[...]Art .2 -O piątym przykazaniu dekalogu.P.222.Czego zakazuje Bóg piątym przykazaniem dekalogu? O.Piątym przykazaniem:Nie zabijaj,zakazuje Bóg zadawać bliźniemu bliżniemu śmierć lub jaką inną wyrządzać szkodę ,czy to na ciele czy na duszy,albo przyczyniać się do tego.1. Exod 20,13;Deut 5,17;Mat 5,21 43-47;18 6-9 -Dlatego przykazanie tym jest zakazane także spędzanie płodu.Ale wszystkie ustawy i wszystkie prawa pozwalają na odparcie gwałtu gwałtem przeciw niesprawiedliwemu napastnikowi,przy zachowaniu granic niezawinionej obrony.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
cd nie tylko rozkrzewianie i zachowywanie rodzaju ludzkiego na ziemi,a nawet nie jego wychowywanie jakichś czcicieli Boga,lecz rodzenie dzieci Kościołowi Chrystusowemu i wydawanie na świat"współobywateli świętych i domowników Boga"[Ef 2,19],by lud oddany służbie Boga i Zbawiciela naszego z dnia na dzień wzrastał w liczbę .Chociaż bowiem chrześcijańscy małżonkowie nie mogą tego uświęcenia przelać na własne dzieci,a nawet przeciwnie,naturalne przekazywanie życia jest drogą śmierci,którą grzech pierworodny przechodzi na potomstwo ,to jednak w pewien sposób uczestniczą w owym pierwotnym małżeństwie w raju,gdyż ich zadaniem jest ofiarować Kościołowi własne potomstwo ,by przez najpłodniejszą matkę dzieci Bożych zostało ono odrodzone w kąpieli chrztu do nadprzyrodzonej sprawiedliwości i stało się żywym członkiem Chrystusa,uczestnikiem nieśmiertelnego życia i ostatecznie dziedzicem wiecznej chwały,za którą wszyscy tęsknimy...[...]
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
BREVIARIUM FIDEI Wybór Doktrynalnych Wypowiedzi Kościoła wyd Św Wojciech 1988 PIUS XI Encyklika"Casti connubi"(1930)[...]610 [Cechy małżeństwa katolickiego]-Między dobrami małżeństwa pierwsze miejsce zajmuje potomstwo.I rzeczywiście,wskazał na to Stwórca rodzaju ludzkiego,który zechciał w swej dobroci posłużyć się ludźmi jako pomocnikami w dziele krzewienia życia,gdy ustanawiając małżeństwo w raju,powiedział do naszych prarodziców,a przez nich do wszystkich małżonków:"Rośnijcie i mnóżcie się,i napełniajcie ziemię"[Rdz 1,28].Ten sam wniosek wprowadza wspaniale św.Augustyn ze słów św Pawła skierowanych do Tymoteusza[1 Tm 5,14],O tym,że małżeństwo zawiera się w celu rodzenia dzieci,świadczy Apostoł"Chcę,aby młodsze[niewiasty] wychodziły za mąż" I jak gdyby go ktoś pytał:Po co?-dodaje natychmiast"Aby rodziły dzieci i były matkami rodzin"[1 Tm 5,14].[De Genesi ad litt IX,7]611.Rodzice chrześcijańscy również powinni zrozumieć i to,że ich zadaniem jest nie tylko \\
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
cd sprzeczne jest z rzeczywistością i zasadami zdrowego rozumu i nosi ślady relatywizmu i modernizmu i odbiega od starodawnej tradycji nauki katolickiej...[AAS 48(1956)S. 144.N
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
cd normie istniejącej po za człowiekiem i od jego subiektywnego przekonania niezależnej zaś słuszności i prawości tego przekonania nie mierzy się i nie powinno się mierzyć i nie da się mierzyć normą obiektywną,lecz jest ono samo w sobie wystarczalne.Według tych autorów tradycyjne pojęcie"natury ludzkiej"nie jest zadowalające ,ale należy sięgnąć do natury ludzkiej "egzystencjalnej",które to pojęcie nie przedstawia na ogół absolutnej wartości obiektywnej ,ale tylko względną a zatem zamienną,wyjąwszy niektóre elementy i zasady dotyczące metafizycznej natury ludzkiej(absolutnej i niezmiennej).Tylko taką względną wartość posiada pojęcie "prawa naturalnego"Autorzy ci uważają,że wiele postulatów uchodzących dzisiaj za prawo moralne absolutnie opiera się na powyższym pojęciu natury egzystencjalnej,dlatego są one względne i zmienne oraz dają się nagiąć do każdej sytuacji...Wiele twierdzeń zawartych w systemie"etyki sytuacyjnej" sprzeczne jest z rzeczywistością i zadami zdrow
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
BREVIARIUM FIDEI Wybór Doktrynalnych Wypowiedzi Kościoła św Wojciech Św Oficjum:Dekret w sprawie"etyki sytuacyjnej"(1956)37.Wbrew nauce moralności i jej stosowaniu w Kościele katolickim...zaczęto rozpowszechniać system etyczny określany mianem "etyki sytuacyjnej"...Autorzy trzymający się tego systemu twierdzą,że ostateczną i decydującą normą nie jest słuszny i obiektywny porządek ustalony prawem moralnym i przez to prawo poznawalny,ale jakiś wewnętrzny i osobisty osąd i światło wskazujące każdemu,jak ma postępować w konkretnej sytuacji.Według tych autorów zatem ostateczna decyzja człowieka-jak uczy katolicka etyka podawana poważniejszych moralistów-zastosowaniem prawa do do poszczególnego wypadku,z uwzględnieniem i oceną w myśl zasad roztropności konkretnych okoliczności danej sytuacji,ale owym wenęwtrznym i bezpośrednim przeświadczeniem .Przeświadczenie to w wielu sprawach nie podlega ostatecznie żadnej obiektywnej normie istniejącej poza człowiekiem i od jego
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowany pierwszy Katechizm Katolicki został wydany z polecenia Papieża Św Piusa V natomiast z polecenia Papieża Św Piusa X został wydany Katechizm Katolicki przeznaczony pierwotnie dla Włoch później Papież wydał zgodę na druk Katechizmu w całym Kościele.Kolejna edycja Katechizmu Kościoła Katolickiego została wydana na polecenie Papieża Jana Pawła II W 1992.Katechizm Piotra Kardynała Gapariego wyd Ted-um 1999 kolejna edycja wydania z 1941 został wydany na polecenie Soboru Trydenckiego i Soboru Watykańskiego.Katechizm Św Piusa X wyd Diecezjalne Sandomierz 2006 kolejne wydanie edycji z1911 Dublin wydany na polecenie tego Papieża pierwotnie dla Włoch.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowany atakujesz bezpodstawnie wiernych Tradycji Katolickiej przywiązanych do Klasycznego Rytu Rzymskiego oraz broniących tradycyjnej nauki Kościoła broniących życia nazywasz nas schizmatykami heretykami należymy do Mistycznego Ciała Chrystusa czyli Świętej Matki Kościoła .Nie przytoczyłeś żadnego dokumentu m in papieża Jana Pawła II oraz innych dokumentów Urzędu Nauczycielskiego Kościoła w kwestii obrony życia ja natomiast wielokrotnie cytowałem Katechizm Katolicki Piotra Kardynała Gadpariego wyd Tedeum W-wa 1999 kolejne wydanie edycji z 1941 KKK WYD Pallotinum 1994 Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego wyd Jedność 2005 Papieska Rada IUSTIA ET PAX Kompendium Społecznej Nauki Kościoła WYD Jedność 2005 .Nie powołujesz się na żadne wypowiedzi doktrynalne pozostałej części Magisterium Kościoła Rzymsko-Katolickiego czyli nauczanie Papieży Soborów gardzisz nim? Bazujesz tylko na Piśmie Świętym ale gdzie cytaty z Soborów Nauczania Papieży.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowany to ty nie możesz ścierpieć wiernych Tradycji Katolickiej broniących niezmutowanego Magisterium Kościoła Rzymsko-Katolickiego w kwestiach moralności obrony życia.Atakujesz członków Mistycznego Ciała Chrystusa czyli należących do Świętej Matki Kościoła.Posługujesz się językiem wrogów Kościoła Rzymsko-Katolickiego nazywając nas schizmatykami heretykami to oni czynią atakując wiernych Tradycji Katolickiej przywiązanych m in do Tradycyjnej Mszy Św.Wielkorotnie przytoczyłem m in nauczania Jana Pawła na temat rodziny obrony życia Papieska Rada IUSTITIA ET PAX Kompendium Nauki Społecznej Kościoła KKK WYD PALLOTINUM 1994 BREVUARIUM FIDSEI Św Wojciech 1988 2007.Atakujesz bezpodstawnie nazywając Bractwo Św Piusa X jako schizmatyckie.Gdybyś bronił niezmutowanego Nauczania Kościoła to byś nie atakował wiernych Tradycji Katolickiej.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomasz, jesteś modernistycznym mistrzem kłamstwa, bo kłamiesz jakobym BEZPODSTAWNIE nazywał kogokolwiek schizmatykami i heretykami. Kłamiesz też w słowach: "Odrzucasz naucznie m in Papieża Jana Pawła II o życiu". Kłamiesz że odczytujesz Pismo Święte, bo nie przytaczasz go, czyli, zgodnie z twoją kłamliwą "logiką", odrzucasz je. Jesteś dobry w atakowaniu wiernych Tradycji Katolickiej broniących niezmiennego Nauczania Kościoła odnośnie zabijania dzieci. Yeti głosi herezje, a ty się tym herezjom w innych wątkach nie przeciwstawiasz - czyli je popierasz? A ja się tym herezjom przeciwstawiam, bo z yetim polemizuję. Twoje wypowiedzi do mnie są pełne nienawiści skierowanej do członka Mistycznego Ciała Chrystusa czyli Świętej Matki Kościoła, broniącego życia dzieci, a ty, jak cały czas w tym wątku pokazujesz, nie możesz ścierpieć że katolicy bronią życia dzieci.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowany to ty posługujesz się kłamstwem pochodzącym od modernistów nazywających bezpodstawnie wiernych Tradycji Katolickiej członków Kościoła Rzymsko-Katolickiego czyli Świętej Matki Kościoła inaczej Mistycznego Ciała Chrystusa nazywając nas schizmatykami heretykami.Wypisujesz kłamstwa na temat Bractwa Kapłańskiego Św Piusa X.Zastanów się co piszesz ze odrzucam Pismo Św które odczytuje razem z pozostałą częścią Urzędu Nauczycielskiego Kościoła tj Nauczanie Papieży Soborów Powszechnych.Zatanów się co napisać.Jesteś dobry\\ w atakowaniu wiernych Tradycji Katolickiej broniących niezmiennego Nauczania Kościoła.Natomiast YETTIgłosi herezje wypaczając naukę Kościoła w kwestiach moralności.Twoja ostatnia wypowiedź jest pełna nienawiści skierowanej do członków Mistycznego Ciała Chrystusa czyli Świętej Matki Kościoła.Podałem cytaty z Magisterium Kościoła Rzymsko-Katolickiego dotyczące moralności.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomasz, nie pisz idiotyzmów. To że ktoś nie przytacza, wcale nie znaczy że odrzuca. Czyli ty odrzucasz Pismo Święte bo go nie przytaczasz? Atakujesz Wiernego Tradycji Katolickiej będącego członkiem Mistycznego Ciała Chrystusa czyli Świętej Matki Kościoła za to że bronię życia nienarodzonych dzieci. Wypisujesz bzdury: "Odrzucasz naucznie m in Papieża Jana Pawła II o życiu". Nie masz zielonego pojęcia na temat Tradycji, a swoje ataki czerpiesz od wrogów Kościoła Rzymsko-Katolickiego modernistów. Zastanów się co piszesz to właśnie wrogowie Tradycji Katolickiej atakują na tym forum broniących życia dzieci. I kolejny raz kłamiesz, bo yeti to nie mój kumpel, jako że walczę z jego herezjami w kilku wątkach. A ty, gdybyś był katolikiem, to też byś z nim walczył. Ale nie, ty zamiast walczyć z nim to walczysz ze mną za to że ja bronię życia dzieci. A twoje posługiwanie się kłamstwem to właśnie język modernistów.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowany bronisz dzieci poczęte a jednocześnie atakujesz wiernych Tradycji Katolickiej będącymi członkami Mistycznego Ciała Chrystusa czyli należącymi do Świętej Matki Kościoła.Walczysz na forum z wiernymi Tradycji Katolickiej.Atakując nas posługujesz się językiem wrogów Kościoła modernistów.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowany Czy przytoczyłeś nauczanie m in Jana Pawała II oraz innych Papieży na temat moralnosći?Nie przytoczyłeś tylko bazujesz na Piśmie Świętym.Atakujesz środowiska Wiernych Tradycji Katolickiej będących członkami Mistycznego Ciała Chrystusa czyli Świętej Matki Kościoła nazywając nas heretykami modernistami schizmatykami.Wypisując bzdury np na temat Bractwa Kapłańskiego śW Piusa X.Nie masz zielonego pojęcia na temat Tradycji swoje wiadomości czerpiesz od wrogów Kościoła Rzymsko-Katolickiego modernistów na temat Bractwa Kapłańskiego Św Piusa X.Zastanów się co piszesz to właśnie wrogowie Tradycji Katolickiej nazywają Tradycjonalistów schizmatykami lefebrystami kkryptolefebrystami tylko dlatego że jesteśmy przywiązani do Klasycznego Rytu Rzymskiego oraz do Świętej Matki-Kościoła.Rozczarowany YETII to twój kumpel posługuje się tylko Pismem Św tak samo jak ty.Nie wiesz świadkowie jechowy posługują się hretycką biblią nie wiesz że Katolikowi nie wolno z korzystać
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomusz, bardzo dobrze pokazujesz jak jesteś zaślepiony w swej nienawiści do wiernych Tradycji Katolickiej, broniących życia nienarodzonych dzieci, rzucając na nich oszczerstwa. I dlatego wymyślasz tematy zastępcze np. o jakiejś apostazji. Czy brzydzisz się Pisma Świętego, że nie korzystasz z niego, a dodatkowo innym bronisz korzystać zgodnie z Tradycją? Oczywiście że atakuję tych którzy zwalczają na tym forum Tradycję Katolicką, więc oczywiście że nie jestem jednym z jej wrogów skoro walczę z wrogami Tradycji Katolickiej. Zastanów się co robisz, bo z nienawiści pomieszało się tobie i piszesz nieprawdę choćby w słowach: "Odrzucasz naucznie m in Papieża Jana Pawła II o życiu". Skąd wiesz że yeti to świadek jehowy? Dlatego bo kumplujesz się z nim? I dlatego jego nie atakujesz, tylko atakujesz mnie, bo twój kumpel domaga się zabijania dzieci i wielokrotnych rozwodów, a ja bronię małżeństwa i życia nienarodzonych dzieci?
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozxczarowany cd Katechizm Piusa X Katechizm Piotra Kard Gaspariego wyd Tede-um W-wa 1999 Katechizm apologetyczny KS Gadowski WYD Ted-um Papieska Rada IUSTITIA ET PAX Kompendium Społecznej Kościoła wyd Jedność Kielce 2005 Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego wyd Jedność Kielce 2005.YETI to świadek jehowy fałszywy nauczyciel.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowny jesteś zaślepiony w swojej nienawiści do wiernych Tradycji Katolickiej określając nas mianem modernistów heretyków schizmatyków.Jak nie wiesz co to jest apostazja to lepiej się nie wypowiadaj.Pismo święte należy odczytywać w świetle Tradycji oraz Urzędu Nauczycielskiego Kościoła.Cytujesz tylko Pismo Święte tak samo jak YETI A dlaczego nie powołujesz się na Magisterium Kościoła Rzymsko-Katolickiego.Nie jesteś wiernym Tradycji Katolickiej gdyż nas bezpodstawnie atakujesz pisząc kłamstwa pochodzące od wrogów Kościoła modernistów na temat Bractwa Kapłańskiego Piusa X które jest Zgromadzeniem Kościoła Rzymskko-Katolickiego należy do Świętej Matki Kościoła.Bronisz dzieci poczętych jednocześnie atakując środowiska wiernych Tradycji Katolickiej zastanów się co robisz.Z nienawiści pomieszało się tobie piszesz nieprawdę posługuje się Pismem Świętym oraz BREVIARIUM FIDEI Wybór doktrynalnych Wypowiedzi kościoła Św Wojciech 1988 2007 KKK wyd Pallotinum 1994 Katech
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomysz, bezpodstawnie atakujesz wiernych Tradycji Katolickiej, czy dlatego że nie uznajesz Pisma Świętego rzucasz na mnie oszczerstwo: "Odrzucasz naucznie m in Papieża Jana Pawła II o życiu"? I czy dlatego że nie uznajesz Pisma Świętego atakujesz wiernego Tradycji za to że broni życia nienarodzonych dzieci? Gdybyś był wiernym Tradycji Katolickiej to nie rzucałbyś bezpodstawnych oszczerstw, nie walczyłbyś z kimś kto broni życia nienarodzonych dzieci i nie okazywałbyś pogardy do Pisma Świętego uznając je za niewarte przywołania. Ja w odróżnieniu od ciebie posługuję się Pismem Świętym odczytując je w świetle Tradycji oraz Magisterium Kościoła Rzymsko-Katolickiego które jest niezmienne. A na dodatek, po co piszesz o furtce dla Komunii Świętej dla rozwodników? Czyżbyś popierał to rozwiązanie tak jak niejaki yeti (dawny wajdelota), który atakuje mnie na tym forum tak samo jak ty? No faktycznie, wrogowie Kościoła zawsze się zgadają, jak Herod z Piłatem.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowany miało być Rzym już jest w apostazji"
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowny Wierny Tradycji Katolickiej to przywiązany Tradycyjnego Rytu Rzymskiego broniący niezmutowanego \\Magisterium Kościoła Rzymsko-Katolickiego należący do Świętej Matki Kościoła."Rzym już jest apostazji została otwarta furtka dla Komunii Świętej dla rozwodników"Blog VERBUM CATOLICUM.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczrowany Atakujesz bezpodstawnie wiernych Tradycji Katolickiej nazywając nas heretykami schizmatykami modernistami.Wypisujesz bzdury np na temat Bractwa Kapłańskiego Św Piusa X które jest Zgromadzeniem Kościoła Rzymsko-Katolickiego czyli należy do Świętej Matki Kościoła uznają Papierza utrzymują stały kontakt z Stolicą Apostolską za pośrednictwem Kongregacji Nauki Wiary.Piszesz kłamstwa na mój temat to ty posługujesz się tylko Pismem Świętym a gdzie dokumenty Magisterium Kościoła Katolickiego gardzisz nim ???Pismo Św należy odczytywać w świetle Tradycji oraz Urzędu Nauczycielskiego Kościoła ty tego nie czynisz tylko posługujesz się Pismem Świętym nie cytujesz żadnego Dokumentu.Nie jesteś wiernym Tradycji Katolickiej bo nas bezpodstawnie atakujesz,
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomsz, zgadza się że powołuję się na Pismo Święte, które w kwestii omawianej w tym wątku, czyli obrony życia nienarodzonych dzieci, odczytuję w świetle Tradycji oraz Magisterium Kościoła Rzymsko-Katolickiego które jest niezmienne. Jeśli masz coś przeciwko temu, czy to znaczy że nie uznajesz Pisma Świętego? I dlatego że nie uznajesz Pisma Świętego rzucasz na mnie oszczerstwo: "Odrzucasz naucznie m in Papieża Jana Pawła II o życiu"? I dlatego że nie uznajesz Pisma Świętego atakujesz bezpodstawnie wiernego Tradycji za to że broni życia nienarodzonych dzieci?
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowny to ty stań w prawdzie.Atakujesz bezpodstawnie wiernych Tradycji Katolickiej.Broniąc życia nie przytoczyłeś żadnego Dokumentu Papieża Jana Pawła II W kwestiach obrony życia oraz inne Dokumenty Urzędu Nauczycielskiego Kościoła dotyczące obrony życia.Powołujesz się tylko na Pismo Św .Pismo Święte należy odczytywać w świetle Tradycji oraz Magisterium Kościoła Rymsko-Katolickiego które jest niezmienne.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowany to ty rzucasz oszczerstwa nazywając Bractwo Kapłańskie Św Piusa X Zgromadzenie Kościoła Rzymsko-Katolickiego że jest schizmatyckie.To ty mijasz się z prawdą nazywając Bractwo Kapłańskie Św Piusa X schizmatyckim jest ono częścią Świętej Matki Kościoła.To ty spamujesz moje argumenty które przytoczyłem to nauczanie Urzędu Nauczycielskiego Kościoła które nie chcesz przyjąć do wiadomości.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
No cóż widzę że Kaczyński chce naruszyć kompromis. To początek jego końca. Co on wie o niepełnosprawności? Czy zaopiekuję się wszystkimi dziećmi?
ponad 2 lata temu / Basia
 
Tomasz, czy Tradycją nazywasz rzucanie na mnie oszczerstwa: "Odrzucasz naucznie m in Papieża Jana Pawła II o życiu"? Czy Tradycją nazywasz atakowanie mnie za to że bronię życia nienarodzonych dzieci? Potrafisz odpowiedzieć WŁASNYMI słowami, czy znowu zaspamujesz forum byle tylko nie stanąć w prawdzie?
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowany cd.Dlatego wierzymy jedną duszą i jednym sercem we wszystko,co jest zawarte w słowie Boźym.spisanym lub przekazanym i co Kościół podaje do wierzenia jako objawione przez Boga.To ty piszesz przeciwko sobie nazywając schizmatykami bezpodstawnie Bractwo Kapłańskie Św Piusa X będące Zgromadzeniem Kościoła Rzymsko-Katolickiego.Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego wyd Jedność Kielce 2005 557.Jakie znaczenie ma Tradycja w odniesieniu do modlitwy? Przez Tradycję,żywy przekaz ,Duch Święty w Kościele uczy dzieci Boże modlitwy.Istotnie modlitwa nie sprowadza się do powstania spontanicznego odruchu wewnętrznego,lecz zakłada kontemplacje,studium i głębokie wnikanie w rzeczywistości duchowe,których się doświadcza.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowany wiernych Tradycji Katolickiej będących pod opieką Bractwa Św Piotra erygowanego przez papieża Jana Pawła II 1988(Stowarzyszenie Życia Apostolskiego na prawie pontyfikalnym} oraz kapłanów diecezjalnych.Bezpodstawnie nas atakujesz na forum zastanów się co robisz.Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego Wyd Jedność Kielce 2005 Tradycja 28.Co to jest Kanon Pisma Świętego?Kanonem Pisma Świętego nazywamy kompletny zbiór ksiąg świętych,które Tradycja apostolska pozwoliła Kościołowi rozpznać.Składa się z46 ksiąg Starego Testamentu i 27 ksiąg Nowego Testamentu.32.W jakim sensie wiara Kościoła jest jedna?Chociaż Kościół składa się z ludzi o różnych językach,kulturach,obrzędach,nie przestaje wyznawać jedynej swojej wiary otrzymanej od swojego jedynego Pana i przekazanej przez jedną apostolską Tradycję.Wyznaje wiarę w w jednego Boga -Ojca i Syna i Ducha Świętego-i wskazuje jedną drogę zbawienia.Dlatego wierzymy jedną duszą i jednym sercem we wszystko,co jest za
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
cd to znaczy następcy Świętego Piotra,Biskupowi Rzymu i biskupom pozostającym z nim w komunii.Do Urzędu Nauczycielskiego który przekazywaniu słowa Bożego posiada pewny charyzmat prawdy,należy definiowanie dogmatów,które są sformułowaniami prawd zawartych w Objawieniu,władza ta rozciąga także na prawdy mające z Objawieniem konieczny związek.17.Jaka istnieje relacja między Pismem Świętym,Tradycją i Urzędem Nauczycielskim ?Zespalają się one tak ściśle z sobą,że jedno bez pozostałych nie może istnieć.Wszystkie razem,każde razem na swój sposób pod wpływem Ducha Świętego,skutecznie przyczyniają się do zbawienia ludzi.Nazywasz środowiska wiernych Tradycji Katolickiej przywiązanych do Klasycznego Rytu Rzymskiego oraz wiernych synów Kościoła Rzymsko-Katolickiego będących pod opieką Bractwa Św Piusa X Nie wiesz co to jest Tradycja radzę zgłębić wiedzę na ten temat a nie wypisywać bzdur o m in Bractwie Kapłańskim Św Piusa X oraz o innych wiernych Tradycjii będących pod opik
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowany cd słowa Bożego{nazywanego zazwyczaj Tradycją) i przez Pismo Święte,które jest przekazem tego samego orędzia zbawienia,ale utrwalonego na piśmie.14.Jaka jest relacja między Tradycją i Pismem Świętym? Tradycja i Pismo Święte ściśle łączą się ze sobą i przenikają.Obydwa uobecniają i ożywiają misterium Chrystusa z tego samego Bożego źródła stanowią jeden święty depozyt wiary,z którego Kościół czerpie swoją pewność odnośnie do wszystkich spraw objawionych.15.Komu powierzony jest depozyt wiary?Depozyt wiary został powierzony przez Apostołów całemu Kościołowi.Cały Lud Boży,dzięki nadprzyrodzonemu zmysłowi wiary,podtrzymywany przez Ducha Świętego i prowadzony przez Urząd Nauczycielki Kościoła przyjmuje dar objawienia,wnika w nie coraz głębiej i coraz pełniej nim żyje.16.Do kogo należy autentyczna interpretacja depozytu wiary? Zadnie autentycznego wyjaśniania depozytu wiary powierzone zostało tylko żywemu Urzędowi Nauczycielskiemu Kościoła to znaczy nsatępcy.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowany Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego Wyd Jedność Kielce 2005 Tradycja Przekazanie Objawienia Bożego 11.Dlaczego i w jaki sposób przekazywane jest objawienie Boże?Bóg pragnie by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy"(1 Tm 2,4},czyli Jezusa Chrystusa.Jest więc konieczne by Chrystus był głoszony wszystkim ludziom stosownie do nakazu"Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody"(Mt 28,19).Dokonuje się to przez Tradycję apostolską.12.Co to jest Tradycja apostolska?Tradycja apostolska jest przekazywaniem orędzia od początków chrześcijaństwa przez przepowiadanie,świadectwo , kult,i natchnione pisma.Apostołowie przekazali swoim następcom biskupom ,a przez nich wszystkim pokoleniom aż do wypełnienia się czasu to wszystko,co otrzymali od Chrystusa i czego nauczyli się od Ducha Świętego.13.W jaki sposób przekazywana jest Tradycja apostolska? Tradycja apostolska przekazywana jest dwoma sposobami :przez ustny przekaz słowa Bożego(nazywanego
ponad 2 lata temu / Tolmasz
 
Tomasz, walczysz z Tradycją Katolicką ponieważ atakujesz środowiska wiernych Tradycji Katolickiej należących do Mistycznego Ciała Chrystusa którym jest Kościół Katolicki będący prawdziwym Kościołem Chrystusowym poza którym nie ma zbawienia. Gdybyś wiedział co to jest Tradycja której definicję przytoczyłeś ale nie rozumiesz, to nie atakowałbyś oszczerczo bezpodstawnie mnie, czyli wiernego Tradycji Katolickiej członka Kościoła Rzymsko-Katolickiego, za to że bronię życia dzieci nienarodzonych, nazywając mnie fałszywie "odrzucającym nauczanie m.in. Papieża Jana Pawła II o życiu". Zastanów się zanim cokolwiek bezmyślnie wkleisz z Tradycji, bo wklejasz przeciwko sobie. Tradycja to jak ją Kościół rozumiał przez wieki, a nie tak jak się tobie coś wklei bez zrozumienia: "parlamentarzysta,którego bezwzględny osobisty sprzeciw wobec nich byłby jasny i wszystkim dobrze znany,postąpiłby słusznie udzielając swego poparcia do ograniczenia szkód spowodowanych przez te programy".
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
cd ponieważ życie ludzkie od chwili swego poczęcia powinno być szanowane i chronione w sposób absolutny w całej swej integralności.Eutanazja bezpośrednia,która polega na położeniu kresu życia osób upośledzonych ,chorych lub umierających,[...]
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Kopmpendium Katechizmu Kościoła Katolickiego wyd Jedność 2005 rPiąte przykazanie dekalogu Nie zabijaj 466.Dlaczego należy szanować życie ludzkie? Ponieważ jest ono święte.Od samego początku domaga się stwórczego działania Boga i pozostaje w specjalnym odniesieniu do stwórczego działania Boga i pozostaje zawsze w specjalnym odniesieniu do Stwórcy,jedynego celu.Nikt nie może rościć sobie prawa do bezpośredniego zadawania śmierci niewinnej istocie ludzkiej,ponieważ jest to głęboko sprzeczne z godnością osoby i świętością Stwórcy"Nie wydasz wyroku śmierci na niewinnego i sprawiedliwego"(Wj 27,7)[...]470.Czego zakazuje piąte przykazanie?Piąte przykazanie zakazuje jako głęboko sprzecznych z prawem moralnym (ciężki grzech)takich działań jak:zabójstwo bezpośrednie i zamierzone i wsóldziałanie z nim;Bezpośrednie przerywanie ciąży,jako zamierzony cel lub środek,jak również współdziałanie z w przerywaniu ciąży;powoduje nałożenie karty ekskomuniki,ponieważ życie od chwili swe
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowany walczysz z Tradycją Katolicką ponieważ atakujesz środowiska wiernych Tradycji Katolickiej należących Mistycznego Ciała Chrystusa którym jest Kościół Katolicki będący prawdziwym Kościołem Chrystusowym poza którym nie ma zbawienia.Gdybyś wiedział co to jest Tradycja której definicję przytoczyłem na podstawie KKK wyd Pallotinum 1994 nie atakował byś bezpodstawnie wiernych Tradycji Katolickiej czyli członków Kościoła Rzymsko-Katolickiego nazywając ich schizmatykami.Zastanów się na tym co napiszesz o Tradycji."Tradycja to jak ją Kościół rozumiał przez wieki"
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
cd w tym też ostatniego,obfituje w męczenników prawdy chrześcijańskiej ,świadków ewangelicznej wiary,nadziei,miłości..Męczeństwo jest świadectwem osobistego ukształtowania na wzór Jezusa ukrzyżowanego,która wyraża się przelaniem własnej krwi,zgodnie z ewangelicznym "Jeśli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię [...]nie obumrze przynosi plon obfity"(J 12,24}.Kongregacja Nauki Wiary ,Nota doktrynalna o niektórych aspektach i postępowania katolików w życiu politycznym(24 listopada 2002),3 L\'Ossrvatore Romano(ed.pol.)nr 2 s 51Por.Jan Paweł II ,Encyklika Evangelium vitae ,73;AAS 87 (1995)486-487 Por Jan Paweł II Adchortacja Christifideles laici 39;AAS 81(1989)466-468.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
cd.którego bezwzględny osobisty sprzeciw wobec nich byłby jasny i wszystkim dobrze znany,postąpiłby słusznie udzielając swego poparcia do ograniczenia szkód spowodowanych przez te programy i ustawy oraz zmniejszania ich negatywnych skutków na płaszczyźnie kultury i moralności publicznej.Charakterystycznym przykładem takiej sytuacji jest ustawa dopuszczająca przerywanie ciąży .W każdym razie głos popierający te propozycje nie może być interpretowany jako poparcie dla niesprawiedliwego prawa,lecz jedynie wkład w zmniejszanie negatywnych skutków incjatywy ustawodawczej,za którą odpowiedzialność ponoszą ci,którzy przyczynili się do jej uchwalenia.Należy mieć na uwadze ,że w obliczu licznych sytuacji,w których w grę wchodzą podstawowe i niezbywalne wymogi moralne,świadectwo chrześcijańskie musi być uznane za nienaruszalny obowiązek ,który może prowadzić do złożenia ofiary z życia ,do męczeństwa w imię miłości i godności ludzkiej.Historia dwudziestu wieków,w tym
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Papieska Rada IUSTITIA ET PAX Kompendium Nauki Społecznej Kościoła wyd Jedność Kielce 2005.4.Służba polityce [...] 570.Magisterium Kościoła naucza,że w sytuacji,gdy w obszarach i sprawach nawiązujących do podstawowych wymogów etycznych promuje się lub podejmuje decyzje ustawodawcze i polityczne sprzeczne z zasadami i wartościami chrześcijańskimi"właściwie ukształtowane sumienie chrześcijańskie nie pozwala nikomu przyczyniać się przez oddanie głosu do realizacji programu politycznego lub konkretnej ustawy,które podważają podstawowe zasady wiary i moralności przez propozycje alternatywne wobec tych zasad lub z nimi sprzeczne.Magisterium uczy też,że w przypadku sytuacji,w której niemożliwe byłoby zapobieżenie realizacji takich programów politycznych lub przeszkodzenie we wprowadzaniu tego rodzaju ustaw,czy też ich uchylenie,parlamentarzysta,którego bezwzględny osobisty sprzeciw wobec nich byłby jasny i wszystkim dobrze znany,postąpił by słusznie udzielając poparcia
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomasz, a więc potwierdzasz że atakujesz mnie dlatego bo jestem wierny Tradycji Katolickiej i dlatego bo zgodnie z tą Tradycją bronię życia niewinnych nienarodzonych dzieci? Twoje ostatnie wpisy nie są jakąkolwiek odpowiedzią, a nawet nie są komentarzami, tylko tradycyjnym kopiuj-wklej bez zrozumienia tego co wklejasz, bez związku z omawianym zagadnieniem zabijania dzieci. Bezpodstawnie zaatakowałeś mnie oszczerstwem pisząc: "Odrzucasz naucznie m in Papieża Jana Pawła II o życiu". Gdybyś miał choć odrobinę honoru to już dawno wyjaśniłbyś dlaczego wypisujesz takie oszczerstwa wbrew oczywistym faktom, a nie wymyślał nowe wątki nie na temat byle tylko mieć chorobliwą satysfakcję z zaspamowania forum. Otrzeźwiej zanim zaczniesz klepać w klawiaturę, albo skoro sam nie potrafisz zrozumieć o czym jest dyskusja w tym wątku, to daj komuś myślącemu do przeczytania - bez problemu ci wyjaśni że tematem jest ZABIJANIE DZIECI, a nie Neokatechumenat czy nieznane nikomu FSSX.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
cd i zdecydowanie idą za nią ,nie są z demokratycznego punktu widzenia godni zaufania,nie godzą się bowiem z tym ,że o prawdzie decyduje większość,czy też prawda się zmienia w zależności od zmiennej równowagi politycznej.W związku z tym należy zauważyć,że w sytuacji,w której nie istnieje żadna ostateczna prawda będąca przewodnikiem dla działalności politycznej i nadająca jej kierunek,łatwo o instrumentalizację idei i przekonań dla celów jakie stawia sobie władza.Historia uczy,że demokracja bez wartości łatwo przeradza się w jawny bądź zakamuflowany totalitaryzm "Demokracja jest zasadniczo i jako taka środkiem do celu,a nie celem.Charakter demokracji nie ujawnia się samoczynnie,ale zależy od jej zgodności z prawem moralnym,któremu musi być podporządkowana każda inna działalność ludzka :zależy zatem od moralności celów do których zmierza i środków jakimi się posługuje.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Papieska Rada IUSTITIA ET PAX WYD Jedność Kielce 2005 r IV System Demokracji[...] a)Wartości i demokracja.407.Prawdziwa demokracja nie jest jedynie rezultatem formalnego szacunku do zasad,lecz jest owocem przyjęcia z przekonaniem wartości inspirujących procedury demokratyczne:godności osoby ludzkiej,poszanowania praw człowieka,uznania"dobra wspólnego"za cel i kryterium porządkujące życie polityczne.Jeśli nie ma generalnej jednomyślności co do tych wartości,zatraca się znaczenie demokracji ,a jej stabilność staje pod znakiem zapytania.Nauka społeczna jedno z największych zagrożeń dla współczesnej demokracji upatruje w relatywizmie etycznym,który prowadzi do zanegowania obiektywnego i uniwersalnego kryterium dla określenia fundamentu i poprawnej hierachii wartości w życiu politycznym:Dziś zwykło się twierdzić,że filozofią i postawą odpowiadającą demokratycznym formom polityki są agnoscytyzm i sceptyczny relatywizm,ci zaś którzy żywią przekonanie,że znają prawdę ,i
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowany Bractwo Kapłańskie Św Piusa X to nie schizmatycy tylko Zgromadzenie Kościoła Rzymsko-Katolickiego utrzymujące stałe kontakty ze Stolicą Apostolską posiada sukcesję apostolską.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
cd sprzeczne jest z rzeczywistością i zasadami zdrowego rozsądku nosi ślady relatywizmu i modernizmu i odbiega od tradycyjnej nauki katolickiej[AAS 48(1956)S 144 n]
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
cd normie istniejącej poza człowiekiem i od jego subiektywnego przekonania niezależnej,obiektywnej zaś słuszności i prawości tego przekonania nie mierzy się,nie powinno się mierzyć i nie da się mierzyć normą obiektywną lecz jest w samo sobie wystarczalne.3919 Według tych autorów tradycyjne pojęcie"natura ludzka" nie jest zadowalające,ale należy sięgnąć do natury ludzkiej "egzystencjalnej",które to pojęcie nie przedstawia na ogół absolutnej wartości obiektywnej,ale tylko względną a zatem zmienną,wyjąwszy niektóre elementy i zasady dotyczące metafizycznej natury ludzkiej(absolutnej i i niezmiennej)Tylko taką względną wartość posiada pojęcie"prawa naturalnego"8921.Autorzy ci uważają,że wiele postulatów uchodzących dzisiaj za prawo absolutne opiera się na powyższym pojęciu natury egzystencjalnej dlatego są one względne i zmienne oraz dają się nagiąć do każdej sytuacji.Wiele twierdzeń zawartych w systemie"etyki sytuacyjnej"sprzeczne jest z rzeczywistością i zasadami
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
BREVIARIUM FFIDEI Wybór Doktrynalnych Wypowiedzi Kościoła wyd.Św Wojciech 1988 Św Officium Dekret w sprawie"etyki sytuacyjnej"1956 37 Wbrew nauce moralności i jej stosowaniu w Kościele katolickim...zaczęto rozpowszechniać system etyczny określany mianem "etyki sytuacyjnej"-Autorzy trzymający się tego systemu twierdzą,że ostateczną i decydującą normą działania nie jest słuszny i obiektywny porządek ustalony prawem naturalnym i przez to prawo poznawany,ale jakiś wewnętrzny i osobisty osąd i światło wskazujące każdemu jak działać w konkretnej sytuacji.Według tych autorów zatem ostateczna decyzja człowieka nie jest -jak uczy katolicka podawana przez poważniejszych moralistów-zastosowania obiektywnego prawa do poszczególnego wypadku ,z uwzględnieniem i oceną w roztropności konkretnych okoliczności danej sytuacji,ale owym wewnętrznym i bezpośrednim przeświadczeniem.Przeświadczenie to wielu sprawach nie podlega ostatecznej żadnej obiektywnej normie istniejącej poza człow
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowany nie znasz pojęcia Tradycja Katolicka ponieważ walczysz na forum z wiernymi Tradycji czyli członkami mistycznego Ciała Chrystusa jakim jest Kościół Katolicki po za którym nie ma zbawienia.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowany cd z sobą łączą się i komunikują... wypływając z tego samego źródła w jedno i zdążają do tego samego celu.Tradycja i Pismo Święte uobecniają i ożywiają w Kościele misterium Chrystusa,który obiecał pozostać ze swoimi "przez wszystkie dni aż do skończenia świata"(Mt 28,20)dwóch różnych sposobów przekazywania 81."Pismo Święte jest mową Boga,utrwaloną pod natchnieniem Ducha Świętego na piśmie.Święta Tradycja słowo Boże przez Chrystusa Pana i Ducha Świętego powierzone Apostołom przekazuje w całości następcom ,by oświeceni Duchem Prawdy,wiernie je w swym nauczaniu zachowywali,wyjaśniali i rozpowszechniali "82.Wynika z tego,że Kościół któremu zostało powierzone przekazywanie i interpretowanie Objawienia "osiąga pewność swoją co do wszystkich spraw objawionych nie przez Pismo Święte .Toteż obydwoje należy z równym uczuciem czci i poważaniu przyjmować i mieć w poszanowaniu.Sobór Watykański II konst.Dei verbum 9 [...]Nie rozumiesz pojęcia Tradycja Katolick
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowany cd z ,z którym jednak jest ściśle powiązane. Przez Tradycję "Kościół w swej nauce,w swym życiu i kulcie uwiecznia i przekazuje wszystkim pokoleniom to wszystko,czym on jest i to w co wierzy "Wypowiedzi Ojców świętych świadczą o obecności tej życiodajnej Tradycji,której bogactwa przelewają się w działalność i życie wierzącego i modlącego się Kościoła "79.W ten sposób udzielenie się Ojca,którego dokonał On przez swoje Słowo w Duchu Świętym,pozostaje obecne i aktywne w Kościele :Bóg,który niegdyś przemówił,rozmawia bez przerwy z Oblubienicą swego syna ukochanego,a Duch Święty,przez którego żywy głos Ewangelii rozbrzmiewa w Kościele,a przez Kościół w świecie,wprowadza wiernych we wszelką prawdę oraz sprawia,że słowo Chrystusa obficie w nich mieszka.Sobór Watykański II,konst.Dei verbum,8 Tamże 9 II Relacja między Tradycją i Pismem świętym.Wspólne źródło.80."Tradycja święta i Pismo Święte ściśle się ze sobą łączą i komunikują i ożywiają w Ko
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowny cd dokonuje się dwoma sposobami:ustnie:za pośrednictwem"Apostołów,którzy nauczaniem ustnym,przykładami i instytucjami przekazali,to co otrzymali z ust Chrystusa z Jego zachowania i czynów ,albo czego nauczyli się od Ducha Świętego"Pisemnie "przez tych Apostołów i mężów apostolskich,którzy wspierani natchnieniem tegoż Ducha Świętego,na piśmie utrwalili wieść o zbawieniu. ...kontynuowane przez sukcesję apostolską. 77."Aby Ewangelia była zawsze głoszona w swej całości i żywotności w Kościele zachowywana,zostawili Apostołowie biskupów jako następców przekazując im swoje stanowisko nauczycielskie"Rzeczywiście" nauczanie apostolskie,które w szczególny sposób wyrażone jest w księgach natchnionych miało być zachowane w ciągłym następstwie do czasów ostatecznych"Por J14,6 Sobór Watykański Drugi,konst.Dei verbum,7 tamże 8.78.To żywe przekazywanie,wypełniane w Duchu Świętym,jest nazywane Tradycją w odróżnieniu od Pisma Świętego w odróżnieniu od Pisma Świętego,z k
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowany nie wiesz co to jest Tradycja -Tradycja rozumiana tak jak ją rozumiał przez wieki"KKK wyd Pallotinum 1994 r Artykuł Ósmy Przekazywanie Objawienia Bożego 74.Bóg"pragnie by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy"(1 Tm 2,4)czyli Chrystusa Jezusa .Jest więc konieczne by Chrystus był głoszony wszystkim narodom i wszystkim ludziom,i by w ten sposób Objawienie docierało aż na krańce świata.Bóg najłaskawiej postanowił aby,to co dla zbawienia wszystkich narodów objawił,pozostawało zawsze zachowane w całości i przekazywane było wszystkim pokoleniom.1.Tradycja Apostolska.75."Chrystus Pan,w którym całe Objawienie Boga najwyższego znajduje swe dopełnienie,polecił Apostołom,by Ewangelię przyobiecaną przedtem przez Proroków,którą sam wypełnił i ustami własnymi obwieścił,głosili wszystkim jako źródło wszelkiej prawdy zbawiennej i normy moralnej,przekazuje im dary Boże.Przepowiadnie apostolskie.76 Przekazywanie Ewangelii zgodnie z nakazem Pana,dok
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowany Czy Neokatechumenat jest katolicki czy protestancki? Czy uznaje Papieża .Tradycja tak jak ją Kościół rozumiał przez wieki"Atakujesz wiernych Tradycji Katolickiej czyli wiernych Kościoła Rzymsko-Katolickiego na forum.Dlatego moje ostatnie komentarze są odpowiedzią na twoje bezpodstawne ataki.Jak piszesz np FSPX to się lepiej przygotuj a nie wypisuj bzdur.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomasz, a więc potwierdzasz że uważasz moją postawę z tego wątku, gdzie bronię życia niewinnych nienarodzonych dzieci, za walkę z tradycją? To chyba masz na myśli tradycję Heroda - mordercy dzieci? To jest twój idol, tak? I powtarzam: co mają schizmatycy, Neokatechumenat, Bractwo Kapłańskie Św. Piusa X do zabijania dzieci??? Nie zaproponuję ci wzajemnie zastanowienia się nad tym co piszesz, bo już wiele razy wykazałeś że tego nie potrafisz. A skoro sam nie potrafisz zrozumieć o czym jest dyskusja w tym wątku, to daj komuś do przeczytania, choćby dziecku - bez problemu ci wyjaśni że tematem jest ZABIJANIE DZIECI.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowany Walczysz z Tradycją wielokrotnie atakowałeś na forum Tradycję Katolicką nazywając schizmatykami.Odpowiedz na pytanie czy Nekatechumenat jest katolicki czy protestancki ? Czy słuchają Papieża?Na forum atakujesz bezpodstawnie np Bractwo Kapłańskie Św Piusa X nazywając schizmatykami zastanów się co piszesz.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomsza, a więc w swym obłędzie twierdzisz że moja obrona życia nienarodzonych dzieci to walka z Tradycją Katolicką i modernistyczna trucizna? No i ciekawe, bo przecież to ty w tym wątku powołujesz się na nauczanie "soborowych" papieży, czyli jak zwykle piszesz przeciwko sobie - czyżbyś chciał wszystkim udowodnić że sam siebie uważasz za modernistę? Pan Bóg przed i po VATICANUM SECUNDUM nie zmienił poglądów, czyli Urząd Nauczycielski Kościoła nie podlega modyfikacji, czyli jest niezmienny. Jak zabierasz głos w jakiejkolwiek sprawie to się lepiej przygotuj, a nie wypisuj bzdur. O jakiej schizmie i FSSX piszesz, co ma schizma i jakieś FSSX (tak w ogóle, co to jest FSSX?) do zabijania dzieci? Już ci się całkiem pokićkało, jakbyś był w pijackim transie. Radzę dobrze się zapoznać JAKI jest temat poruszany w tym wątku, zanim zaczniesz wypisywać bzdury nie na temat. Jeśli już musisz pisać bzdury, to przynajmniej pisz je w temacie.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarownay walczysz z Tradycją Katolicką np FSSX pisząc nie prawdę.Piszesz tylko o nauczaniu papieży soborowych czyli PO VATICANUM SECUNDUM a co z Papieeżami do 1958 oraz XX Soborami Powszechnymi które były doktrynalne.VATICANUM SECUNDUM XXI Sobór Powszechny był duszpasterski w jego dokumentach znajduje się trucizna która pochodzi od wrogów Kościoła modernistów.Modernizm jest źródłem wszystkich herezji.Tzw "Duch Soboru"nie istnieje Pan Bóg po VATICANUM SECUNDUM nie zmienił poglądów czyli Urząd Nauczycielski Kościoła nie podlega modyfikacji czyli jest niezmienny.Jak zabierasz głos w sprawie Tradycji to się lepiej przygotuj a nie wypisuj bzdur o schizmie.Schizmatycy nie uznają Biskupów i Papierza a natomiast FSSX uznają zwierzchnictwo Papierza oraz uznają Biskupów miejsca radzę dobrze się zapoznać na poruszany temat a nie wypisywać bzdur.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
@Maria: proszę Pani, to że Tomasz jest jaki jest, wiedzą wszyscy. Ale to nowość że zarzuca mi coś dokładnie przeciwnego do moich poglądów i działań. Dlatego chcę poznać przyczynę jego działań.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Tomasz, znowu kłamiesz. Nie walczę z Tradycją Katolicką, lecz BRONIĘ Tradycji Katolickiej. Na przykład tutaj bronię życia nienarodzonych dzieci - co tobie najwyraźniej przeszkadza, bo mnie atakujesz oszczerczymi absurdalnymi zarzutami. Czyżbyś uważał że Tradycja Katolicka pozwala na zabijanie dzieci? A może uważasz że obrona Tradycji Katolickiej jest niezgodna z Tradycją Katolicką? No podaj wreszcie prawdziwy powód dla którego mnie tutaj atakujesz, miej choć trochę odwagi. P.S. Sam w tym wątku powołujesz się na nauczanie POSOBOROWEGO papieża św. Jana Pawła II. Czy ja ci to zarzucam, czy ja piszę że cytując św. Jana Pawła II nie uznajesz nauczania papieży przedsoborowych, czy ja piszę że w nauczaniu JPII jest liberalna trucizna pochodząca od modernistów? Nie, nie piszę tego rodzaju bredni. Więc czemu ty bez sensu sugerujesz że jestem modernistą, skoro sam uznajesz nauczanie posoborowego papieża? Zastanów się dobrze, zanim znowu napiszesz coś bez sensu.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
@Rozczarowany, daj Pan sobie spokój. Tomasz, tak mimochodem w każdym temacie kopiuj wklej, kopiuj wklej, nie ważne o czym się pisze.
ponad 2 lata temu / Maria
 
Rozczarowany dlaczego walczysz Tradycją Katolicką na forum.Wielokrotnie atakowałeś nas że nie uznajemy nauczania papieży posoborowych.Pamiętaj że było XX soborów powszechnych które były doktrynalne natomiast XXI VATICANUM SECUNDUM był duszpasterski w jego dokumentach znajduje się liberalna trucizna pochodząca od wrogów Kościoła modernistów.Urząd Nauczycielski Kościoła to również nauczenia Papieży kierujących owczarnią Chrystusową do 1958.Chyba zapomniałeś że Po VATICANUM SECUNDUM PAN BÓG NIE ZMIENIŁ POGLĄDÓW czyli nauczanie Kościoła jest niezmienne.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomasz, niby co źle odebrałem? Napisałeś o mnie jednoznacznie: "Odrzucasz naucznie m in Papieża Jana Pawła II o życiu". Dlaczego rzuciłeś na mnie to oszczerstwo? Ja uważam że z nienawiści do mnie, ale jeśli twierdzisz że z innego powodu, to słucham, chętnie go poznam.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowny nie jestem zaślepiony nienawiścią .Źle to odebrałeś nienawiść jest grzechem ciężkim wykroczeniem przeciwko piątemu przykazaniu dekalogu.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
[email protected] pomocą okrojonych i pozbawionych w ten sposób sensu logicznego wątków ,w towarzystwie ujadających szczeniąt ,nie będziemy rozmawiać.Tam gdzie mnie nie przyjmują posyłam swojego ślepego pasterza(nie bierz tego do siebie),nie tego z okiem.
ponad 2 lata temu / yeti
 
Tomaz, nawet nie potrafisz prawidłowo odczytać jednego prostego zdania. Przecież nie napisałem tutaj że jesteś zaślepiony nienawiścią do PiS, napisałem że jesteś zaślepiony nienawiścią DO MNIE i dlatego nawet nie zauważasz że ja BRONIĘ nauczania o życiu i jestem wrogiem zgniłego kompromisu aborcyjnego. Z tej ślepej nienawiści zarzuciłeś mi kompletną brednię, cytuję twoje słowa które skierowałeś do mnie: "Odrzucasz naucznie m in Papieża Jana Pawła II o życiu".
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
yeti, widzę że nie przeszła część twojego komentarza, odpowiadam na to co przeszło. Porównanie Ps23 (kij w rękach Pasterza) do szyderstwa oprawców z Pana Jezusa działa przeciwko tobie, bo przecież to ty się podajesz za trzymającego kija, a w rzeczywistości tego kija nie trzymasz, tylko uroiłeś sobie że trzymasz, sam z siebie robiąc pośmiewisko. Tobie chyba napluto do oka skoro nie zauważyłeś że właśnie pisałem o użyciu kija TAKŻE w sensie strofowania owiec i nie dostrzegłeś też że pisałem nie o niesfornych owcach, lecz o owcach WIERNYCH Pasterzowi, co w naszej dyskusji oznacza obrońców życia nienarodzonych dzieci. A ty chcąc "strofować" owce za to że są wierne, pokazujesz że NIE JESTEŚ kijem Pasterza. A jeśli nie Jego, to czyim jak nie odwiecznego wroga Pasterza? Co do mej modlitwy, owszem, skoro sobie życzysz to mogę się pomodlić o to by mój Pasterz otworzył ci oczy zanim sam sobie zrobisz krzywdę i dziabniesz się trzciną w drugie oko, ślepnąc całkiem.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
cd który miałby dopiero przyjść,jak na przykład muzłmanie i im podobni.[...]14.Kim są heretycy ?Heretycy to są ci ochrzczeni,którzy uporczywie odmawiają przyjęcia niektórych prawd objawionych przez Boga i nauczanych przez Kościół katolicki jako prawdy wiary na przykład arianie,nestorianie oraz różne sekty protestanckie.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomasz YETI jest świadkiem Jechowy nie odczytuje Pisma św w świetle Tradycji i Dokumentów Kościoła.Z jego wypowiedzi wynika że jest po za prawdziwym Kościołem chrystusowym czyli Katolickim.Katechizm Św Piusa X O tych którzy są po za wspólnotą świętych .1O.Kto nie należy do wspólnoty świętych? Potępieni nie należą po śmierci do wspólnoty świętych ,a w życiu doczesnym nie należą do ani do duszy, ani do ciała Kościoła ,to znaczy osoby znajdujące się w stanie grzechu śmiertelnego a tak że ci,którzy są po za prawdziwym Kościołem.11.Kto znajduje się po za prawdziwym Kościołem ?Po za prawdziwym Kościołem znajdują się niewierni,żydzi,apostaci,schizmatycy i ekskomunikowani.12.Kim są niewierni? Niewiernymi są ci,którzy nie zostali ochrzczeni i nie wierzą w Jezusa Chrystusa ,gdyż albo wierzą w bożki i oddają im cześć jak poganie,albo przyjmując co prawda jedynego prawdziwego Boga,nie wierzą w Mesjasza,który przyszedł w osobie Jezusa Chrystusa ,ani nawet w takiego,który mia
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
2/[email protected] ci mężowie na pośmiewisko włożyli rękami bezbożnych Jezusowi w dłoń trzcinę, aby zapisać metaforycznym faktem to co ty teraz powiedziałeś.Niech im więc będzie trzcina.Jest ona jednak wycięta z największego bambusa ,a jak każdy kij ma dwa końce.Jeden koniec to Opatrzność Boża a drugi to Gniew Boży.A końce służą do dotykania tą stroną co się komu należy.I mylnie ci napluto do ucha że kij służy tylko na wilki. Służy także do strofowania owiec.A pociech wynika stąd ,że prawi cieszą się skutkiem edukacyjnym na nieprawych osiągniętym za pomocą tego kija .Kij na razie jest wsadzony w mrowisko aby sprawdzić co się w nim dzieje.Módl się aby cię dotknął tym łagodniejszym końcem.
ponad 2 lata temu / yeti
 
Rozczrowany nie jestem zaślepiony nienawiścią do PIS.To nic nie znaczy że nie głosowałem na PIS.Tylko nie uznaje zgniłego kompromisu aborcyjnego który doprowadził do upadku rządy UD UW SLD PO PSL .
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
cd Pius XI Encyklika Casti connubi AAS 22(1930)559-561.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
cd uzasadniają słuszność czasowego powstrzymywania się od współżycia w okresach kobiecej płodności.Odrzucenie antykoncepcji i stosowanie naturalnych metod regulacji poczęć oznacza decyzję oparcia międzyludzkich relacji małżonków na wzajemnym poszanowaniu i całkowitej otwartości,co ma pozytywny wpływ na urzeczywistnianie bardziej ludzkiego porządku społecznego.Por, Paweł VI Encyklika Hummane vitae,14 AAS (1968)490-487 Sobór Watykański II Konstytucja duszpasterska Gaudium et spes 51;AAS 58(1966)1072-1073;Katechizm Kościoła Katolickiego.2271-2272 ;Jan Paweł II List do rodzin Gratissimam sane,21 ;AAS 86 (1994)919-920 Tenże,Encyklika Evangelium vitae 58,59 ;61-62 AAS 87(1995)466-468,470-472 Encyklika Evangelum vitae 72,101 ;AAS 87(1995)484-489 516-518, Katechizm Kościoła Katolickiego 2273 Paweł VI Encyklika Humane vitae,14 ;AAS 76 60 (1968)490-491;Jan Paweł II Adchortacja Fammilaris consortio ,32;AAS 74 (1982)118-120;Katechizm Kościoła Katolickiego,2370 Pius XI Encyklik
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
cd Jan Paweł II Nauczanie Papieskie t 2 cz 2 1979 (lipiec -grudzień),Poznań 1992,s 264 Por Jan Paweł II Encyklika Evangelium Vitae 2;(1995)402.233.W odniesieniu do "środków"służących odpowiedzialnemu przekazywaniu życia należy przede wszystkim odrzucić-jako moralnie nie dopuszczalne -zarówno sterylizację,jak i aborcje .W szczególności aborcja jest godnym potępienia przestępstwem i stanowi zawsze wyjątkowe naruszenie porządku moralnego ;daleka od tego,by uznać ją,za prawo jest ona raczej smutnym zjawiskiem,które znacząco wpływa na rozpowszechnienie się mentalności przeciwnej życia,niebezpiecznie zagrażając sprawiedliwemu i demokratycznemu współżyciu społecznemu.Należy również odrzucić uciekanie się do środków antykoncepcyjnych w różnych formach.Odrzucenie to opiera się na uczciwej i pełnej wizji osoby oraz ludzkiej seksualności i stanowi moralny wymóg w obronie prawdziwego rozwoju narodów.Te same antropologiczne racje uzasadniają słuszność czasowego współżycia
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Papieska Rada IUSTITIA ET PAX Kompendium Społecznej Nauki Kościoła wyd Jedność Kielce 2005 155,Nauczanie Jana XXIII,Soboru Watykańskiego II ,Pawła VI dostarczyły obszernych wskazań dotyczących praw człowieka,nakreślonej przez Magisterium.Jan Paweł II przedstawił listę praw człowieka w encyklice Centemus annus :prawo do życia,którego integralną częścią jest prawo do wzrastania pod sercem matki od chwili poczęcia do życia w zjednoczonej społecznie rodzinie i w środowisku moralnym sprzyjającym rozwojowi osobowości ;prawo do rozwijania własnej inteligencji i wolności w poszukiwaniu i poznawaniu prawdy;prawo do uczestnictwa w pracy dla doskonalenia dóbr ziemi i zdobycia środków utrzymania dla siebie i swych bliskich ;prawo do swobodnego założenia rodziny oraz przyjęcia i wychowania dzieci,dzięki odpowiedzialnemu realizowaniu własnej płciowości.Źródłem i syntezą tych jest praw w pewnym sensie jest wolność religijna ,rozumiana jako prawo do życia w prawdzie własnej wiary
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomasze, jesteś tak zaślepiony w swojej nienawiści do mnie, że nawet nie zauważasz iż ja BRONIĘ nauczania o życiu. O rząd PiS się nie martw, przecież na PiS nie głosowałeś - na szczęście, bo dzięki temu nie ośmieszasz na tym forum PiS jako zaślepiony z nienawiści wyborca PiS :)
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
@yeti,cz.2/2: A teraz część którą nazwę "porozmawiajmy jak nawiedzony z nawiedzonym". Zgadza się, nie spocznę dotąd, dokąd mam co odpowiedzieć. Nie martwię się o to, jak ani co mam mówić, w owej bowiem godzinie jest mi poddane, co mam mówić. Zrozumiałeś, samozwańcza "ręko Pasterza"? Ręko której się wydaje że trzyma kij Pasterza, a wymachuje źdźbłem trawy? Przecież kij ma zapewnić owieczkom pocieszenie, a nie groźbę pobicia. Zastanów się dobrze czy chcesz bić tym kijem owieczki wierne Pasterzowi, zamiast wypełniać swoją powinność, czyli bić wilki domagające się krwi niewinnych dzieci. Uważaj niedobra ręko, żebyś nie została przez Pana odcięta i odrzucona precz.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
@yeti,cz.1/2: mamy naśladować Boga - Pana Jezusa, zgadza się? No to podam analogiczny do twojego przykład, dotyczący Boga. Bóg Ojciec jest bardzo kochającym Ojcem każdego człowieka. Z kolei, każdy człowiek cierpi, niektórzy tak jak piszesz - niewyobrażalne (dla tych co nie przeszli) cierpienia fizyczne. Bóg nie tylko wyobraża sobie takie cierpienie, Bóg WIE jak się takie cierpienie odbiera - przecież Pan Jezus też cierpiał niewyobrażalne dla nas męki, i to nie tylko fizyczne. Co więcej, Bóg mógłby ulżyć każdemu cierpiącemu człowiekowi, zezwalając na samobójstwo/eutanazję/zabójstwo. Ale nie dość że nie zezwala, to ZABRANIA, przecież Kościół w imieniu Boga naucza jasno: i zabójstwo i samobójstwo jest grzechem śmiertelnym. W związku z tym, czy Boga również oskarżasz o brak miłości i miłosierdzia, że konia pozwala dobić, a człowieka którego kocha dużo bardziej niż konia to nie pozwala?
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowabny jesteś zaślepiony w swojej nikenawsiści dobliźnich .Odrzucasz naucznie m in Papieża Jana Pawła II o życiu "NARÓD KTÓRY ZABIJA WŁASNE DZIECI JEST NARODEM BEZ PRZYSZŁOŚCI"POLITYK KATOLIK W URZĘDZIE KATOLIIK W KO SCIELE Napisałem też że jeżeli PIS odrzuci projekt ustawy antyaborcyjnej przygotowany przez STOP ABORCJI to jego rząd upadnie tak samo jak SLD PO PSL czytaj ze zrozumieniem.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
[email protected]ę że ty nie spoczniesz,aż nie dostaniesz "kawy na ławę". Wytłumaczę ci więc na jednym z hipotetycznych przykładów naukę w której się bije za nie wykonanie polecenia "siedź i powstań". Wyobraź sobie że jesteś bardzo kochającym ojcem dziecka które zachorowało na nowotwór mózgu.Widzisz jego niewyobrażalne cierpienie ale nie możesz mu nawet uczynić tego, co się czyni dobijając rannego konia(akt miłości i miłosierdzia)aby nie przekroczyć przykazania "nie zabijaj". Zastrzegam:Nie życzę ci tego tylko daję pod rozwagę.A to słyszysz od ręki ,która trzyma "kij" z psalmu 23-go.
ponad 2 lata temu / yeti
 
yeti, po co w ogóle bierzesz udział w jakichkolwiek dyskusjach, skoro na kontrargumenty reagujesz dziecinnym fochem? Dyskutuj sam ze sobą, wreszcie będziesz uszczęśliwiony. Skoro nie potrafisz skontrować tego co napisałem obalając twoje wyssane z palca mniemanie że dzieci poczęte w wyniku gwałtu należy zabijać, a także jakoby Przykazanie miłości kolidowało z przykazaniem "nie zabijaj" - to faktycznie, możemy zakończyć naszą miłą pogawędkę. P.S.1 Wyraźnie napisałem że "rzeka życia" to nie chrześcijański termin, a nie kwestionowałem chrześcijańskości terminu "rzeka wody życia". Jeśli dalej nie załapujesz, to wyjaśniam łopatologicznie: manipulacja terminami chrześcijańskimi (usunięcie słowa "wody", której to manipulacji dokonałeś) jest niechrześcijańska. Słowa Prawdy albo się przyjmuje jakimi są, albo jest się "mądrzejszym" od nich i manipuluje nimi tak jak ty to robisz. P.S.2: Uważaj byś sam nie był zbity, bo "taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą" :)
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
[email protected]ówiłem ci ,że jeśli chcesz ze mną rozmawiać to musisz wykazać jakiś poziom znajomości teologi i Billi.Chyba nie masz mnie za swojego bakałarza ?. Dam przykład twojej indolencji i kończę rozmowę z tobą.To twoje zdanie :" Dodatkowo manipulatorem, bo wcześniej pisałeś o "rzece życia", a w Apokalipsie jest o "rzece WODY życia" - to NIE JEST to samo". Zobacz czym jest woda w Apokalipsie :"Wody, które widziałeś, gdzie Nierządnica ma siedzibę, to są ludy i tłumy, narody i języki.". Niniejszym rzeka życia a rzeka wody życia to to samo.Natomiast nie wolno jej mylić z Wodą Żywą o której mówił Jezus przy studni do kobiety.Słowa Prawdy albo się przyjmuje albo jest się "mądrzejszym" od nich tak jak ty.Wszystko tam niżej wytłumaczyłem i nie będę się powtarzał.A ciebie polecę takiej nauce, gdzie będą cię bić za to ,że nie wykonałeś jednocześnie polecenia "siedź i powstań". Wtedy zrozumiesz o czym pisałem.
ponad 2 lata temu / yeti
 
@Leaf427: już dyskutowałem na tym forum z takim JEDNYM o nicku "wajdelota", który groził mi i moderatorom że będzie nas sądził na Sądzie Ostatecznym. A wszystko dlatego bo wpierał że Pan Jezus przyzwolił na wielokrotne rozwody kościelne, a ja śmiałem mu wykazać że nie chodzi o rozwody tylko o separację. Dlatego spytałem czy przypadkiem to nie ta sama osoba, ale coś "yeti" przemilczał temat. No dobrze, przyjmę że to kolejny klon "wajdeloty". O, przepraszam, nie kolejny - TEN DRUGI klon. Na dodatek, jeden swój post podpisał "Rozczarowany", więc już ma podstawę by wykazać że ja jestem nim ;)
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
@yeti, cz.2/2: To wszystko dowodzi że mylisz się jakoby człowiek otrzymywał duszę nieśmiertelną podczas chrztu. Co do dzieci - to że Bóg upomni się o krew zabitego dziecka nijak nie daje nikomu prawa do zamordowania tegoż dziecka, bo Bóg NIE CHCE by to dziecko zostało zabite. "Nie zabijaj" to znaczy "Nie zabijaj", a nie znaczy "zabijaj ile chcesz, a Ja sobie z tym zabitym dzieckiem poradzę". I nie przejmuj się tym co Bóg zrobi z duszą zabitego dziecka, przejmuj się tym by to dziecko nie zostało zabite, bo taka jest wola Boga, a za jej złamanie odpowiedzialność poniosą i ci którzy dziecko bezpośrednio zabili, i ci którzy to zabijanie popierają. A ty popierasz. P.S. Wykazałem w moim pierwszym poście skierowanym do ciebie że przykazanie "Nie zabijaj" nie koliduje z Przykazaniem miłości, oczywiście o ile dziecko nie zostanie zabite. Więc po co dalej wpierasz że przykazanie miłości przechyla szalę PRZECIW przykazaniu nie zabijaj?
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
@yeti, cz.1/2: co do mniemanologii stosowanej, to cóż, widzę że mam do czynienia z mistrzem takowej, szczególne gdy przeczytałem to: "krew życia to...tylko metafora na zapis świadomości, który przewija się umierającemu człowiekowi w jednej chwili przed oczyma". Dodatkowo manipulatorem, bo wcześniej pisałeś o "rzece życia", a w Apokalipsie jest o "rzece WODY życia" - to NIE JEST to samo. Twoich mniemań nie dotyczących sedna naszej dyskusji nie skomentuję, by nie rozwadniać podstawowego jej aspektu - mordowania dzieci. Co do duszy, to z Rdz2,7 wynika że dusza ożywia każde ciało, a przecież ożywienie następuje przed chrztem, poza tym jest wielu żywych ludzi nieochrzczonych. Podobnie, z Dz2,41 wynika że ochrzczeni zostali ci którzy już w momencie chrztu mieli dusze. A z Dn12,2 wynika że nieśmiertelność duszy ludzkiej dotyczy również tych którzy zmartwychwstaną "ku wiecznej odrazie".
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
To do czytelników bo Leaf427 znów nakłamał na mnie.Rozczarowanemu tam niżej napisałem ,że człowiek na chrzcie świętym otrzymuje duszę nieśmiertelną a nie że nie ma duszy.Ta dusza którą posiada przed chrztem jest dusza śmiertelna .To łaska uświęcająca czyni ją nieśmiertelną.Tutaj:Staliście się Nowym Stworzeniem...Dusza poganina podlega zmazie pierworodnej - to jej śmierć.Wy zmazę rozumiecie jako zbrukanie a to polega na zmazaniu ,jak się zmazuje napis na tablicy.Poglądowo możecie to rozumieć jak usunięcie zapisu z kasety.
ponad 2 lata temu / yeti
 
[email protected] lepiej sobie "obcykaj" to co dotąd napisałem .Który z nich ochrzcił świątynie Słowa Przedwiecznego ?.
ponad 2 lata temu / yeti
 
@Yeti "Dobrze napisałaś Świadka .Jestem jednym z tych Dwóch." Henoch czy Eliasz? Pismo masz obcykane ale co z tego? Zabijać dzieciątko poczęte w wyniku gwałtu... biada! ale jak się wierzy że dusza pojawia się dopiero po chrzcie to można taki mord usprawiedliwić. Bez odbioru. Ostrzegłem resztę owieczek przed szakalem i na tym moja rola się kończy.
ponad 2 lata temu / Leaf427
 
[email protected] jedno :Nie kłam o mnie bo zdasz z tego sprawę.Nie usprawiedliwiam aborcji na życzenie ale tylko w tych dwóch przypadkach:zagrożenie życia matki i gwałtu.Czemu także wyjaśniłem.Bo przykazanie miłości przechyla tam szalę przeciw przykazaniu "nie zabijaj.
ponad 2 lata temu / yeti
 
[email protected] napisałaś Świadka .Jestem jednym z tych Dwóch.
ponad 2 lata temu / yeti
 
@Leaf427 - Spoko, ostatnie wpisy naszego trolla mówią same za siebie. Wg mnie to przypadek jeszcze gorszy niż ŚJ.
ponad 2 lata temu / Maria
 
Do moderatora. Yeti to na 99% Świadek Jehowy podający się za katolika. W trosce o mniej wyrobionych czytelników PCh prosiłbym o mądrą cenzurę jego wpisów. Wprowadza zamęt próbując usprawiedliwić aborcję. Sam się prawie nabrałem.
ponad 2 lata temu / Leaf427
 
@Maria i Rozczarowany Dajcie sobie spokój to jakiś sekciarz podający się za katolika. Herezje wypisuje. Jakieś mieszanie krwi i dusza otrzymana podczas chrztu. Możecie się z nim kopać aż wam nogi spuchną. Ja przez moment myślałem, że to katolik ale podejrzewam Świadka.
ponad 2 lata temu / Leaf427
 
[email protected] Matkakurka to twój argument przeciw temu ,którego posłano aby "naprawił wszystko"?.
ponad 2 lata temu / yeti
 
Cenzura :Proszę o zamieszczenie mojego drugiego wpisu do [email protected] mój cały wywód nie ma ciągłości logicznej.Jest tam o sumieniu o którym nie macie pojęcia.To byt przydzielany człowiekowi na życie i nie odzywa się w nim głos Boga jak twierdzicie, tylko jest w nim zapisany system przyjętych wartości i ustaleń danego człowieka.Ma ono charakter osobistego sekretarza,który mu przypomina i ostrzega na jawie o kolizji zamiaru człowieka z przyjęta przez niego normą.Zlekceważone ostrzeżenie czyli przekroczenie własnych przekonań i wartości sygnalizuje tzw. wyrzutami sumienia.Proces wychowania człowieka obejmuje więc kształtowanie tego sumienia.Wiele norm w nim jest zapisane wstępnie bez udziału człowieka a nazywacie to wrażliwością .Jest ona osobnicza i ukształtowana w wędrowce duszy a określa w tej dziedzinie charakter człowieka. Sumienia mają wszyscy, tak wierzący jak i nie wierzący,dobrzy i źli.Różnica polega na tym, że ludzie prawi nie wykraczają poza nie.
ponad 2 lata temu / yeti
 
[email protected] nie znający grzechu ,uczynił się dla nas grzechem dla naszego zbawienia.A to polega na zmieszaniu Jego Świętej Krwi z krwią naszą,aby w ten sposób oddzielić w naszej kwi to co pochodzi od nas i od Boga od tego co pochodzi od dawców grzechu i pokusy -najgłębszy sens odpuszczenia grzechu i obmycia z win .Bez Krwi Chrystusa zbawienie jest niemożliwe ,bo do wieczności poszlibyśmy jako potępieni:Obarczeni ciężarem grzechów swoich i tych na wskutek pożądliwości diabła.W niebie dla takich nie ma miejsca ,gdyż grzechy ciążą w dół-czyt.bylibyśmy tam podli i nieszczęśliwi a także zatrulibyśmy niebo innym. Czemu wspomniałem o wędrówce dusz ?. Bo "Nie znajdzie dusza ukojenia dopóki nie spocznie w Panu". Nie tak jak wy to rozumiecie.Iksiński żyje raz jak kościół głosi,ale nie jego dusza.Ta wędruje aż do zbawienia.A wtedy otrzymuje swoje dziedzictwo ,czyli krew życia (niepotępioną !)z Góry Pamięci i dziedzictwo synów Bożych.Koniec.
ponad 2 lata temu / yeti
 
[email protected] się z czegoś do czegoś,a wy widzicie tylko jej znikniecie jako zgon.Ta krew jest zabierana od człowieka i gromadzona na Górze Pamięci na bytach(zwierzęta). Jestestwo natomiast jako elementarna jednostka świadomości wraca do Boga do Jego dyspozycji.Może go znowu umieścić w jakimkolwiek poczętym życiu.Ten moment możecie zobaczyć pod mikroskopem jako nagłą polaryzacje chromosomów na dwa bieguny w komórce jajowej.O innym znaczeniu przelania krwi jest dalej :" [Jeśli] kto przeleje krew ludzką, przez ludzi ma być przelana krew jego, bo człowiek został stworzony na obraz Boga3.". Tu jest mowa o tym ,że Bóg zabrania życia ludzkiego umieszczać w innych gatunkach rozumnych( potępienie idei reinkarnacji ale nie wędrówki dusz)za co temu kto się tego dopuści ,musi przypaść ludzkie życie jako człowieka na ziemi.Spod tego prawa nie wyłączył się sam Chrystus, bo przyjął ludzkie ciało jako cenę naszego zbawienia(przelanie krwi ludzkiej w swoją).Cdn.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany.
 
Rozczarowany @ Cd.A zawrócone życie?. Tak samo jak w przypadku poronień naturalnych.Bóg je umieści tam gdzie nie będzie wymuszone gwałtem na matce.A gdzie jest o tym napisane ?. Tutaj:" Upomnę się o waszą krew przez wzgląd na wasze życie2 - upomnę się o nią u każdego zwierzęcia. Upomnę się też u człowieka o życie człowieka i u każdego - o życie brata.". "Upomnę się" ,odczytaliście po ludzku i potocznie.A znaczy to dosłownie:odbiorę i zachowam.A to że nawet nie rozumiecie o czym mowa ,jest o tej krwi życia człowieka którą Bóg zabierze zwierzętom.Zgrzyt logiczny !. Bo tutaj "zwierzęta " to nie nasza fauna,tylko byty obsługujące życie natury-patrz "zwierzęta polne".A " krew życia" to nie płyn fizjologiczny, tylko metafora na zapis świadomości, który przewija się umierającemu człowiekowi w jednej chwili przed oczyma.Natomiast "przelanie kwi"ma wiele znaczeń a ludzie rozumieją go tylko w sensie podstawowym, jako realizację zgonu.Przelewa się z czegoś do czegoś.Cdn.
ponad 2 lata temu / yeti
 
@Maria: "Podejmuję ,,rękawicę..." - wyrazy szacunku, oby jak najczęściej podejmowała Pani rękawicę w obronie Doktryny Katolickiej :)
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowany @. Odpowiadam w kolejności od dołu."głosimy" znaczy ,kościół katolicki tak głosi w nauczaniu.Duszę nieśmiertelną otrzymujemy na chrzcie świętym a nie podczas poczęcia i narodzin.Dalej :Rzeka życia to niekatolicki termin ?. O patrz !:" I ukazał mi rzekę wody życia, lśniącą jak kryształ, wypływającą z tronu Boga i Baranka1. 2 Pomiędzy rynkiem Miasta a rzeką, po obu brzegach, drzewo życia, rodzące dwanaście owoców - wydające swój owoc każdego miesiąca - a liście drzewa [służą] do leczenia narodów". Powiedz czy mamy rozmawiać na jakimś poziomie wiedzy biblijnej i teologicznej, czy na twojej mniemanologii stosowanej ?. Bo w drugim przypadku poddaje się walkowerem.
ponad 2 lata temu / yeti
 
[email protected] odpowiem na twoją lawinę słowotoku,ustalmy jedno:Poruszamy się na polu prawdy.W związku z tym przyznaj się tutaj ,iż niesłusznie negowałaś moje zdanie twierdząc ,że nie istnieje konflikt przykazań.
ponad 2 lata temu / yeti
 
@yeti Po owocach ich poznacie. Gdy widzę,że ktoś popiera aborcję to nie mam więcej pytań. Unikam jak ognia takich zawodników. Choćby mówili językami aniołów, dokarmiali głodujących, byli kardynałami lub mieli doktoraty z teologi. Ostatnio bloger MatkaKurka poparł zabijanie dzieci poczętych w wyniku gwałtu bo : "Jaki mężczyzna każe swej kobiecie nosić taką ciążę i rodzic takie dziecko". Już gościa nie czytam.
ponad 2 lata temu / Leaf427
 
@yeti - Na koniec - nie obchodzi mnie, jak mnie nazwiesz. Czytając Twoje posty pozostało niemiłe wrażenie ,,nadętego sekciarza", stąd dosyć ostra (jak na mnie) odpowiedź. Spoglądasz z góry na wszystkich, grożąc paluszkiem, nie tylko tym, co z Tobą prowadzili polemikę, ale i moderatorom. Trochę pokory by Ci się przydało, a może i więcej, niż trochę. I doucz się.
ponad 2 lata temu / Maria
 
@yeti - 4) I ostatnia kwestia - coś tam pisałeś o obronie koniecznej. Nie chce mi się wyręczać Ciebie w dociekaniu prawdy, więc podpowiem tylko gdzie szukać. Jako rzymski-katolik z pewnością wiesz, co to jest KKK, a zatem nr od 2263 do 2267. Aha, i jeszcze VII przykazanie - nie kradnij - a poczytaj sobie KKK artykuł 7, a nr 2408 polecam szczególnej uwadze. 5) Podsumowanie - Nie błądzi ten, kto zna swoją wiarę, w dociekaniu prawdy posługuje się nie tylko Słowem Bożym, ale również KKK, który wykłada wiarę Kościoła i naukę katolicką, poświadczone przez Pismo św., Tradycję apostolską i Urząd Nauczycielski Kościoła. Przestrzegam przed samowolną interpretacją Biblii!!!
ponad 2 lata temu / Maria
 
@yeti - cd. dziecko poczęte odmawia się mu łask, które mogłoby otrzymać w sakramencie chrztu, w komunii św. i dzięki innym sakramentom. I jeszcze jeden ,,drobiazg", skąd pewność, że miłość kobiety do dziecka nie rozwinie się z czasem dzięki macierzyństwu? 3) Udowodniłam Ci (pkt.1), że zła interpretacja tekstu biblijnego, lub przykazań Bożych prowadzi do takich absurdów, do których Ty doszedłeś - że przykazania ze sobą kolidują. Nie kolidują. Zostały ustanowione przez miłującego człowieka Boga, dla jego dobra. Gdyby kolidowały, to mógłbyś powiedzieć, że Bóg jest omylny, nie jest wszechmocny. Wszystko, co dał nam Bóg - świat, przykazania jest doskonałe, bo pochodzi od doskonałego i wszechmocnego Boga. To grzech wprowadził w świat zło, brzydotę i niedoskonałość, chociażby nas, ludzi.
ponad 2 lata temu / Maria
 
@yeti - 2) A teraz druga kwestia - niechciane dziecko, które trzeba zabić, by ratować matkę po traumie, jaką był gwałt i w traumie, bo jest ciąża. Jak jest - Bóg jest Panem życia i śmierci. ,,W Jego ręku tchnienie życia i dusza każdego człowieka" (Hi12,10). ,,Sam Bóg jest Panem życia, od jego początku aż do końca" (KKK2258). ,,Każde życie ludzkie od chwili poczęcia aż do śmierci jest święte, ponieważ osoba ludzka była chciana dla niej samej na obraz i podobieństwo Boga żywego i świętego" (KKK2319). I nie ma tu znaczenia, czy ,,rodzice" pragnęli tego dziecka, czy nie, czy jest ono owocem miłości, czy nie, ponieważ jest chciane i kochane przez Boga!!! Co więcej, każdy człowiek zanim jeszcze zostanie poczęty, zostaje przez Boga przeznaczony do jakiegoś zadania: ,,Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię" (Jr1,5). Skąd masz pewność, że wobec tego dziecka poczętego z gwałtu, Bóg nie ma swoich planów? Poza tym zabijając
ponad 2 lata temu / Maria
 
@yeti - cd.rozumienia treści Objawienia zawartego w Dekalogu. Pan Jezus wskazuje, że jeśli ta interpretacja odbiega od ducha Prawa, należy z nią zerwać. Bóg nakazał zachować szabat i tego faktu Jezus nie neguje. Neguje natomiast taką interpretację Bożego przykazania, która zabrania czynić dobro w szabat.,,Jezus nie zniósł Prawa danego na Synaju, ale je wypełnił" (KKK592). Szanowny Pan natomiast, wyjął sobie ten jeden werset i dorobił sobie swoją teorię, nie dbając o cały kontekst, w jakim te słowa padły i w związku z tym, czego dotyczyły. Po tym wyjaśnieniu, proszę mi powiedzieć, jak się mają te słowa Chrystusa do okazania miłosierdzia matce, która (wg ciebie) powinna zabić dziecko, bo jest niechciane, niekochane?
ponad 2 lata temu / Maria
 
@yeti - Ok.Podejmuję ,,rękawicę" w imię jednego z uczynków miłosierdzia. 1) Najpierw odniosę się do odmawiania miłosierdzia matce (która w wyniku gwałtu poczęła dziecko). Zarzuciłam Ci niewłaściwą interpretację słów Jezusa: ,,Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary". Zatem wyjaśniam. Podobne słowa mamy w Ewangelii wg św. Mateusza w rozdziale 9 i 12, a nawiązują one do Oz6,6. W obu fragmentach Ewangelii Mateusza Pan Jezus polemizuje z faryzeuszami. Bardzo proszę przeczytać sobie cały kontekst, nie tylko cytowane słowa Jezusa. W Mt9,9-13 mówiąc krótko chodzi o to, że troska o kult Boga nie może przekreślić troski o drugiego człowieka. W Mt12, 1-2.7 nasz Pan polemizuje z faryzeuszami na temat ważności i wartości szabatu (dnia świętego-3 przykazanie Dekalogu). Dla Jezusa ważniejsze jest miłosierdzie niż literalne zachowanie praw rytualnych. Skrupulatne przepisy dot. zachowania szabatu ustanowili Żydzi i były one interpretacją praktyczną Prawa czyli sposobem rozumienia
ponad 2 lata temu / Maria
 
@yeti,cz.2/2: Co do zamrażania zarodków - zgoda, ale po co wprowadzasz poboczne wątki? Kolejna kwestia, mówisz żeby spytać ofiarę gwałtu. Nie znam osobiście takiej osoby, ale bardzo dobrze znam dziecko (już osobę dorosłą) ofiary gwałtu, które CIESZY SIĘ że żyje. Twój przykład z nakazem wzięcia odrażającej kobiety jest nieadekwatny do omawianej sytuacji, bo nikt nie nakazuje zgwałconej kobiecie wiązać się na trwałe z gwałcicielem, a co do dziecka nikt nie nakazuje jej po urodzeniu interesować się nim - przecież (jeśli chce) może oddać je do adopcji. Ale przynajmniej będzie miała czyste sumienie, że go nie zabiła. P.S. Tak z ciekawości, nie pisałeś kiedyś tutaj pod nickiem "wajdelota"?
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
@yeti,cz.1/2: "głosimy" - czyli kto? Wczytaj się w to co napisałem poprzednio - wyraźnie mówiłem o miłości od Boga, a nie miłości międzyludzkiej. Nie każde dziecko jest owocem miłości rodziców, część z nich NIESTETY nie jest. Natomiast KAŻDE jest owocem miłości Boga do człowieka, gdyż każde jest przez Boga obdarowane duszą nieśmiertelną i każde ma daną szansę na zbawienie. Dlatego każde ma prawo przyjść na ten świat, bo tego chce Bóg. Żeby było jasne - Bóg chce także by każde zostało poczęte godnie, ale jeśli już niestety dochodzi do zła (niegodnego poczęcia), to Bóg z każdego zła potrafi uzyskać dobro, dlatego od momentu poczęcia i obdarzenia przez Boga duszą, dziecko nabywa moralne prawo do życia. O jakiej "rzece życia" piszesz? To nie chrześcijański termin. Ja przedstawiam poglądy od strony chrześcijańskiej, Ty twierdzisz że też masz Chrystusa za Pana, więc może ograniczmy naszą dyskusję do płaszczyzny terminologii doktryny chrześcijańskiej?
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
[email protected] podałem czy nie podałem dwa bezsprzeczne przykłady kolizji przykazań w tym fragmencie?: Cyt"Dałem przykład który po tobie spłynął bez skutku:Oto powinnością jest zabijać ,aby bronić bliśkich i ojczyzny.W imię czego ?. W imię właśnie przyakazań miłości.Dać inne przykłądy ?.Oto umierają z pragnienia lub głodu,a osoba mogąca ich nakarmić i napoić z zamknietego magazynu , nie naruszy przykazania "nie kradnij"?. Przyznasz mi racje czy mam cię nazywać obłudną impertynentką ,gdyż na to zasługujesz ?.
ponad 2 lata temu / yeti
 
[email protected] skoro nie ma mojego wpisu ,po którym autorka polemiki powinna przestać nazywać mnie sekciarzem,muszę się bronić inaczej.Stwierdzam:Nie masz o tym zielonego pojęcia !. Mistyczne Ciało Chrystusa to członki żywego kościoła pielgrzymującego,a więc tego gdzie jest ważnie odprawiana Eucharystia.Kościół RK ze względu na urząd papieża jest jego centrum.Mistyczne Ciało Chrystusa nie pokrywa się z liczbą ochrzczonych tylko z "latoroślami nieodciętymi w krzewie winnym". Pozostali są na zewnątrz, czyli są "dziedzińcem zewnętrznym"a ten kazano mającemu "pręt mierniczy" pominąć przy mierzeniu świątyni,czyli kościoła Chrystusowego.Pojmujesz to ?
ponad 2 lata temu / yeti
 
@Yeti - Weź się człowieku ogarnij, bo głupoty pleciesz i na dodatek porażasz pychą. ,,Rozumiem Twoje kibicowanie ludziom, którzy zatwardzili swoje serca, aby w nich nie zajaśniał blask Prawdy" - co rozumiesz? Ty nic nie rozumiesz, co do Ciebie napisałam, za to sądzisz, że posiadasz mądrość, która jest niepodważalna. ,,Jeśli ten który otrzymał Ducha Prawdy źle interpretuje słowa Jezusa (jak twierdzisz), to zadajesz kłam Jezusowi" - wow, to się nazywa oświecenie ,,człowieka Prawdy". Innymi słowy, każdy, kto nie zgadza się z Tobą, zadaje kłam Jezusowi. Inny kwiatek z Twojej twórczości: ,,Jak śmiesz twierdzić że przykazania nie kolidują ze sobą, jeśli tam podałem dwa jaskrawe przykłady takiej kolizji" - no, sama nie wiem, jak śmiałam twierdzić inaczej niż Ty. Tak więc na podstawie powyższego stwierdzam, że dalsza polemika z Tobą, próby tłumaczenia nie mają sensu, bo jak można oświecić już oświeconego, który ,,zna prawdę, której kościół nie jest gotowy przyjąć".
ponad 2 lata temu / Maria
 
[email protected]łasz do dukałów tego, kto ochrzcił świątynię Słowa Przedwiecznego ?!.
ponad 2 lata temu / yeti
 
Rozczarowany @.Do oponenta: O to czy w sumieniu zgwałconej matki nie ma konfliktu przykazania miłości(w tym przypadku tylko w poddaniu się przykazaniu Bożemu, bo o miłości macierzyńskiej nie może być mowy )i przykazania "nie zabijaj",zapytaj ofiarę gwałtu, a nie mnie.Pokaż mi potem taką jedną zgwałconą która przez to poczęła a zapałała przez to miłością do Boga ,dziecka lub ojca gwałciciela.Nazwałeś takie dziecko "własnym dzieckiem"matki.Miłość macierzyńska jest uczuciem mocniejszym od miłości małżeńskiej,zatem dam ci przykład na tej drugiej.Oto wezmę kobietę która wzbudza w tobie największą odrazę i każę ci z nią związać się na zawsze.Uwaga :Masz ja odtąd nazywać "własną miłością". A jeśli tego nie zdołasz to pójdziesz do piekła ziemskiego a nawet do wiecznego ognia.To miłosierdzie,czy nakaz ofiary z siebie?.
ponad 2 lata temu / yeti
 
@yeti "Jestem najwierniejszym z wiernych sług kościoła Rzymsko -katolickiego i Chrystusa.To drugie w pierwszej kolejności." Kościół RK to Mistyczne Ciało Chrystusa. Jeszcze raz zalecam konsultację z jakimś teologiem. Może jeszcze będzie z ciebie jakiś pożytek bo czytając twe posty wieje sekciarskim zamętem. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
ponad 2 lata temu / Leaf427
 
Rozczarowany @. Nazywajmy rzeczy po imieniu.Głosimy że dziecko jest owocem miłości rodziców.Zatem czego owocem jest dziecko z gwałtu ?. Skoro nazywasz to miłością, to chyba zaniechamy dalszej polemiki na ten temat ?. Czy jest ono czemuś winne ?. Nie !.Ale nie otrzymało ono prawa do przyjścia na ten świat, bo żadne prawo ludzkie i Boże, nie sankcjonuje gwałtu (ogólnie: rozbój) metodą faktów dokonanych.A to że nawet niezbyt wrażliwi mają opory od zawracania takiego życia z tego świata ,znaczy tylko że nie rozumiecie jakimi prawami kieruje się rzeka życia.Prawdziwym złem jest zamrażanie zarodków (nie niszczenie),bo wtedy jestestwo tego osobnika jest wyłączone z rzeki życia, i nawet Bóg go nie może użyć zgodnie ze swoimi planami.Na pozostałych tak chodzących po ziemi jak i jeszcze nie, ma baczenie i nie potrzebuje do tego niczyjej pomocy.Nadmieniłem tam o samoistnych poronieniach.Dla ludzi to tragedia a w istocie to zmiana planów Bożych względem tego nienarodzonego.
ponad 2 lata temu / yeti
 
@yeti: dlaczego uważasz że Przykazanie Miłości koliduje z "Nie zabijaj"? Przecież jeśli dziecko poczęte w wyniku gwałtu NIE zostanie zabite, to wypełni się zarówno przykazanie "Nie zabijaj", jak i Przykazanie Miłości. Wypełni się ono wobec dziecka, bo dziecko będzie żyło, a przecież życie (KAŻDE życie, nawet to niegodnie poczęte) jest darem miłości od Boga. Czy znasz kogoś urodzonego wskutek gwałtu matki, kto wolałoby być zabitym niż się urodzić? Z kolei, z punktu widzenia matki, ma ona kochać bliźniego-dziecko JAK SIEBIE SAMĄ. Więc skoro sama matka żyje, to takie samo prawo do życia powinna zagwarantować NIEWINNEMU dziecku. Poza tym, matka zyska też dlatego bo nie będzie nosić brzemienia zabicia własnego NIEWINNEGO dziecka (tak tak, dziecko z gwałtu to TAKŻE dziecko tej matki!), więc urodzenie dziecka i np. oddanie go do adopcji będzie także dla matki lepszym rozwiązaniem niż zabicie własnego dziecka.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
[email protected] niepotrzebnie strzeliłem z armaty,bo moderator od tego ogłuchł i zaniemógł.Spróbuję tym razem z pukawki.Jestem najwierniejszym z wiernych sług kościoła Rzymsko -katolickiego i Chrystusa.To drugie w pierwszej kolejności.
ponad 2 lata temu / yeti
 
Maria @. Ps.Jeszcze coś zauważyłem.Jak śmiesz twierdzić że przykazanie nie kolidują ze sobą,jeśli tam podałem dwa jaskrawe przykłady takiej kolizji ?!. Chcesz to czytelnikom wpierać w żywe oczy
ponad 2 lata temu / yeti
 
Maria @. Rozumiem twoje "kibicowanie"ludziom , którzy zatwardzili swoje serca,aby w nich nie zajaśniał blask Prawdy.Powiadasz ,że usunięcie skutków gwałtu,skutków które na resztę ziemskiego życia kaleczą skrzywdzoną osobę jest złem?. To Bóg niejako "zaprogramował" zło, jeśli za takie uznamy samoistne poronienia ?. Tak więc naprawianie zła według Ciebie , to legalizacja skutków gwałtu.Jeśli ten który otrzymał Ducha Prawdy źle interpretuje słowa Jezusa( jak twierdzisz), to zadajesz kłam Jezusowi.
ponad 2 lata temu / yeti
 
@Yeti- przykazania nie kolidują ze sobą. Wypełniając każde przykazanie Dekalogu wypełniasz Przykazanie Miłości. Jeżeli zdarzyło się takie nieszczęście - gwałt i w wyniku niego poczęło się życie - nie możesz brać pod uwagę tylko matkę ale również i dziecko. Wybór jest tylko wtedy, gdy zagrożone jest życie jednego z nich. I to uwzględnia projekt Stop aborcji. Jeżeli matka nie chce tego dziecka, może je oddać do adopcji. Nie można leczyć jednego zła drugim złem.I jeszcze jedno @Yeti, próbujesz interpretować słowa Jezusa i interpretujesz je źle.
ponad 2 lata temu / Maria
 
@yeti: "Znam prawdę o tym ,ale kościół nie jest gotów na jej przyjęcie." Idź do jakiegoś starszego księdza i opowiedz mu o swoich problemach. Są na to sposoby. Pytanie: do jakiego zboru lub sekty należysz i od kiedy masz te objawy? Bo wszystkich ich łączy chorobliwa niechęć do katolicyzmu i chęć usprawiedliwiania mordów na nienarodzonych.
ponad 2 lata temu / Leaf427
 
Tomasz, przecież to ty spełniasz definicję obłudnika, bo to ty napisałeś że PiS sam wyłączy się ze wspólnoty wierzących, a jednocześnie ty sam głosisz herezję, nie uznając za prawdę wiary Przykazania miłości bliźniego JAK SIEBIE SAMEGO. Przypominam więc że sam pierwszy ogłosiłeś się heretykiem, głosząc heretyckie poglądy, a teraz obłudnie krytykujesz PiS za to samo. Co do moich poglądów w kwestii zabijania dzieci, ZAWSZE opowiadałem i nadal opowiadam się za pełną ochroną życia dzieci, jestem też przeciwko tzw. kompromisowi aborcyjnemu, co wielokrotnie pisałem na tym forum. Tak więc w swojej bezsilnej wściekłości wobec prawdziwej tradycyjnej doktryny Kościoła którą głoszę, kłamiesz jak "uczony w Piśmie", znajdując poklask u sobie podobnych członków sanhedrynu. Nie dziwi mnie to, bo dokładnie tak samo postępował 2000 lat temu sanhedryn wobec św. Szczepana.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
@Leaf427: Ja głoszę naukę zgodną z tradycyjną doktryną Kościoła Katolickiego, poczytaj sobie św. Tomasza z Akwinu: "w pewnych bowiem wypadkach bardziej należy pomóc obcemu, znajdującemu się w wielkiej potrzebie, niż własnemu ojcu, nie będącemu w tak wielkiej potrzebie" (Suma Teologiczna, Tom 16 Miłość, Zagadnienie 31, Artykuł 3), a także św. Pawła: "A zatem, dopóki mamy czas, czyńmy dobrze wszystkim, a zwłaszcza naszym braciom w wierze"(Ga6,10). A więc twoje pseudomoralizatorskie pogadanki (jakoby katolicy mieli NAJPIERW troszczyć się o nie prześladowanych rodaków, a nie o prześladowanych braci-chrześcijan nie-Polaków), sprzeciwiają się doktrynie katolickiej. I spróbuj w końcu zrozumieć co czytasz - nie popieram pomocy ISLAMSKIM nachodźcom, lecz autentycznym CHRZEŚCIJAŃSKIM uchodźcom, np. chrześcijankom gwałconym przez muzułmanów w obozach w Niemczech.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Do osobnika bez nicka ,kierującego do mnie polemikę(@ yeti).|Cóż to za miłość chcesz nakazywać jednemu dziecku aby stało się matką dla drugiego,odmawiając mu miłosierdzia ?.To Jezus mówił do bezdusznych małp,gdy przypomniał :"Chciałem bardziej miłosierdzia niż ofiary"?.oj telewizor też umie wypowiadać słowa jak ty, ale tak samo ich nie rozumie.Pytam się więc ciebie i podobnych obłudników:Po co Jezus wskazał które przykazanie są najwżniejsze ,jeśli wszystkie są równie traktowane ?.To było dla pilnych Jego uczniów,aby pojęli że nie wszystkie sytuacje w życiu dają się rozwiązać samymi przykazaniami dekalogu i wtedy potrzebna jest inna miara.Dałem przykład który po tobie spłynął bez skutku:Oto powinnością jest zabijać ,aby bronić bliśkich i ojczyzny.W imię czego ?. W imię właśnie przyakazań miłości.Dać inne przykłądy ?.Oto umierają z pragnienia lub głodu,a osoba mogąca ich nakarmić i napoić z zamknietego magazynu , nie naruszy przykazania "nie kradnij"?.
ponad 2 lata temu / yeti
 
@ Tomasz Dzięki za cytaty. Nie zniosą zdrowej nauki. @ Rozczarowany Poczytaj sobie o obowiązkach stanu. Najpierw mamy się troszczyć o swoich bliskich, rodaków w kraju i za granicami a gdy zostanie nam środków to o obcych. "Nachodźcy" są agresorami finansowymi i fizycznymi w dodatku religia zezwala im na kłamstwo -takija. PiS zgodnie z moimi przewidywaniami oszukuje katolików i twoje pseudomoralizatorskie pogadanki tego nie zakamuflują.
ponad 2 lata temu / Leaf427
 
Rozczarowny sam jesteś obłudnikiem nie widzisz belki we własnym oku.Nazywsz dyskutantów bezpodstawnie hertykami.TUrząd Nauczycielski Kościoła to nie są poglądy jak wielokrotnie stwierdziłeś.Skoro opowiadasz się z kompromisem aborcyjnym który jest nie do przyjęcia to popierasz relatywizm moralny nie zgodny z Urzędem Nauczycielskim Kościoła.Katolik w Kościele i Katolik w Urzędzie.TAK TAK NIE NIE A CO WIĘCEJ OD ZŁEGO POCHODZI""DEMOKRACJA BEZ WARTOŚCI PRZERADZA SIĘ W JAWNY BĄDŹ ZAKAMUFLOWANY TOTALITARYZM""NARÓD ZABIJAJĄCY WŁASNE DZIECI JEST NARODEM BEZ PRZYSZŁOŚCI"PAPIEŻ JAN PAWEŁ II Swoją ostatnią wypowiedzią udowodniłeś że odrzucasz Magisterium Kościoła Rzymsko-Katolickiego które przytoczyłem.Twoja ostatnia wypowiedź zawiera sprzeczności.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomasz, skoro stwierdzasz że PiS SAM się wyłączy ze wspólnoty wierzących, to ja dokładnie na tej samej podstawie stwierdzam że heretyk SAM wyłącza się ze wspólnoty wierzących. Mam rację? W tym heretyk który odrzuca Przykazanie miłości bliźniego JAK SIEBIE SAMEGO, bo traktuje syryjskich chrześcijan NIE JAK SIEBIE SAMEGO, ale jako niewartych pomocy. Tak więc jeśli ktoś mówi że PiS sam się wyłącza ze wspólnoty, a ten ktoś sam jest heretykiem, to automatycznie kręci bicz na siebie samego, bo Pan Jezus powiedział: "Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? ... Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata."
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
dtf cd pewną kategorię istot ludzkich,których ze swej natury powinno bronić,państwo przez to samo neguje równość wszystkich wobec prawa.Gdy państwo nie używa swej władzy w służbie praw każdego obywatela,a w szczególności tego,który jest najsłabszy,zagrożone są podstawy praworządności państwa...Wyrazem szacunku i opieki należnej mającemu narodzić się dziecku począwszy od chwili poczęcia ,powinny być przewidziane przez prawodastwo odpowiednie sankcje karne za każde dobrowolne pogwałcenie jego praw.2274 Ponieważ embrion powinien być uważany za osobę od chwili poczęcia ,powinno się bronić jego integralności,troszczyć się o niego i leczyć w miarę możliwości jak każdą inną istotę.Por Didache 2.2 ;por Barnaba Epistula ,19.5 ;List do Diogeneta ,5.5 ;Tertulian,Apologeticus 9 Sobór Watykański drugi ,Konst.GAUDIUM ET SPES KPK kan 1398 KPK kan 1314 KPK kan 1323-1324 Kongergacja Nauki Wiary inst.DONUM VITAE III
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
dtf cd na warunkach przewidzianych przez prawo.Kościół nie zamierza przez to ograniczać zakresu miłosierdzia.Ukazuje ciężar popełnionej zbrodni,szkodę nie do naprawienia wyrządzoną niewinnie zamordowanemu dziecku,jego rodzicom i całemu społeczeństwu.2273 Niezbywalne prawo do życia każdej istoty ludzkiej stanowi element konstruktywny społeczeństwa cywilnego i jego prawodawodastwa :Niezbywalne prawa osoby winny być uznawane i szanowane przez społeczeństwo cywilne i władzę polityczną.Owe prawa człowieka nie należą ani do poszczególnych jednostek, ani od rodziców,ani są przywilejem pochodzącym od społeczeństwa lub państwa.Tkwią one w naturze ludzkiej i są ściśle związane z osobą na mocy aktu stwórczego,od którego osoba bierze swój początek.Wśród tych podstawowych praw należy wymienić ...prawo do życia i integralności fizycznej każdej istoty ludzkiej od chwili poczęcia aż do śmierci."W chwili,gdy jakieś prawo pozytywne pozbawia obrony pewną kategorię istot ludzkich,któr
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
dtf cd 2271 Kościół od początku twierdził,że złem moralnym jest każde przerywanie ciąży.Nauczanie na ten temat nie uległo zmianie i pozostaje niezmienne Bezpośrednie przerywanie ciąży,to znaczy zamierzony cel lub środek,jest głęboko sprzeczne z prawem moralnym.Nie będziesz zabijał płodu przez przerwanie ciąży ani nie zbijesz nowo narodzonego Bóg...Pan życia,powierzył ludziom strzeżenie życia którą człowiek powinien wypełniać w sposób godny siebie.Należy więc z największą troską ochraniać życie od samego jego poczęcia;przerywanie ciąży jest przestępstwem,jak i dzieciobójstwo są okropnymi przestępstwami.2273 Formalne współdziałanie w przerywaniu ciąży stanowi poważne wykroczenie za to poważne wykroczenie.Kościół nakłada kanoniczną karę ekskomuniki za to przestępstwo przeciw życiu ludzkiemu "Kto powoduje przerywanie ciąży,po zaistnieniu skutku,podlega karze ekskomuniki wiążącej mocą samego prawa "" przez sam fakt popełnienia przestępstwa",na warunkach przewidzianyc
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
dtf KKK WYD Pallotinum 1992 Artykuł Piąty Piąte Przykazanie 2258"Zycie ludzkie jest święte,ponieważ od samego początku stwórczego działania samego Boga i pozostaje na zawsze w specjalnym odniesieniu do,Stwórcy,jedynego swego celu.Sam Bóg jest Panem Życia,od jego początku aż do końca.Nikt,w żadnej sytuacji nie może rościć sobie prawa do bezpośredniego niszczenia niewinnej istoty ludzkiej.por Kongregacja Nauki Wiary,inst DONUM VITE I Poszanowanie życia ludzkiego.[...]2270 Przerywanie ciąży Życie ludzkie od chwili poczęcia powinno szanowane i chronione w sposób absolutny.Już od pierwszej chwili swego istnienia istota ludzka powinna mieć przyznane prawa osoby,wśród nich nienaruszalne prawo niewinnej istoty do życia.Por Kongregacja Nauki Wiary inst.DONUM VITAE Zanim ukształtowałem cię w łonie matki,znałem cię,nim przyszedłeś na świat poświęciłem cię.(Jr 1,5)Nie tajna ci moja istota w ukryciu powstawałem utkany w głębi ziemi(Ps 139,15)Kościół od początku twierdził że
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
dtf Małżeństwo jest nierozerwalne.Naucznie Urzędu Nauczycielskiego Kościoła jest niezmienne w kwestiach moralnych jeżeli twierdzisz inaczej sam wykluczasz się ze społeczności wierzących gdyż podważasz niezmienne Magisterium Kościoła.Relatywizm moralny jest potępiony przez Kościół Rzymsko-Katolicki,Wypowiedzi Papieża można korygować tak bywało w historii Kard R.Burke.Naucznie Kościoła w kwestiach moralnych jest niezmienne nikt nie ma prawa go modyfikować.Rząd PIS upadnie tak samo jak SLD PO PSL partii kompromisu aborcyjnego.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowany sformułowanie niech będzie wyłączony ze społeczności wierzących jest na końcu kanonów dokumentów Soboru Powszechnego Trydenckiego.Żadnej prawdy wiary czyli dogmatu albo depozytu nie odrzucam.Jeżeli politycy PIS odrzucą projekt ustawy antyaborcyjnej to sami wyłączą się ze społeczności wierzących C.I,C 1983 Can 915 -Ad sacram comunionem ne adminitatur excomunicanti et interddicti post irrogationem ne adminitntur poneae aliique in manifesto gravi obstinate perverantes. Can 916-Qui conscius est pecati gravis,sine peremissa sacramentali confesine Missam ne celebrat neve Corpori Domini communicet,nisi adisit gravis ratio et deficiat opporunitas confidendi;quo in casu meminerit set obligatione tenerii ad elicidinem actum perfectae contritiones,qui icludit propositium quaem primum confidendi.Pod karę eskomomuniki podlegają również członkowie sekt protestanckich są ponieważ są poz prawdziwym Kościołem Chrystusowym nie mają Sakramentu Pokuty żyją w grzechach.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
@Maria: przecież prezes jawnie przed wyborami głosił że jest za tzw. kompromisem aborcyjnym, więc skąd to nagłe Pani zdziwienie że lawiruje? Jednak mam nadzieję że przyparty do muru doprowadzi do likwidacji tego zgniłego kompromisu, dlatego trzeba go mocno naciskać.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Idź człowieku do jakiegoś dominikanina lub franciszkanina i zapytaj, zamiast wypisywać takie świadectwa niezrozumienia. Przykazanie miłości do Boga polega na zdolności dostrzegania Go i kochania w każdym bliźnim! Kto tego nie rozumie niech milczy i ciągle zastanawia się nad tym zamiast wypisywać bzdury i mieszać pojęcia. Z pierwszego przykazania wynikają wszystkie pozostałe. Właśnie miłość do Boga polega na wypełnieniu przykazania "Nie będziesz zabijał!". Zostaw Bogu decyzję kto ma żyć lub umrzeć! Ty się módl i wypełniaj przykazania, zamiast nadawać oceniać, które przykazanie jest ważniejsze, a które mniej ważne. ?Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz pomijacie to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie opuszczać. Przewodnicy ślepi, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda."
ponad 2 lata temu / @yeti
 
Tomasz, kłamiesz, bo nie wykluczam bliźnich bezpodstawnie ze społeczności wierzących. Nie odróżniasz podstawowych pojęć teologicznych - herezji od ekskomuniki. Ja nikogo nie ekskomunikuję, ja jedynie stwierdzam że ktoś kto nie uznaje Przykazania miłości bliźniego jak siebie samego - jest heretykiem. Jest to logiczny wniosek z definicji herezji zawartej w KPK751.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
@asssa, następnym razem głosuj na Catburna.
ponad 2 lata temu / ddf
 
Panie Prezesie, a myślałam, że z Pana mądry człowiek, jednak w kwestii wiary jest z Pana cienki bolek. Pan myśli, że tu też można lawirować, jak w polityce, planować strategie, obmyślać warianty, jedną nogą niby tu, drugą niby tam. Oby się Pan nie przeliczył i szybko się nie przekonał, że u Pana Boga to nie przejdzie.Upomni się za tymi, których chce Pan poświecić dla słupków sondażowych, czy czego tam jeszcze innego.
ponad 2 lata temu / Maria
 
I oto PIS w całej okazałości. A kto dał prawo zgwałconej nastolatce skazywać kogoś na śmierć. PIS to nie partia prawicowe to rzeczywiście partia centrum. Tyle ma właśnie wspólnego z katolicyzmem.
ponad 2 lata temu / Tomasz Mazan
 
Choć na tym forum panuje niebotyczna obłuda, człowiek Prawdy ma obowiązek w takich saprawach nie milczeć !.Piszę po raz wtóry a ten kto to ocenzoruje zda sprawę przed Bogiem .|:|To w kwesti obrony życia ,ojczyzny i bliskich umieliście znaleść które przykazanie jest ważniejsze :Miłości czy nie zabijaj?.A w kwesti kiedy w ruinę idzie życie albo i zdrowie niewinnej dziwczynki zgwałconej przez opętango szatatnem i hucią zboczeńca ,nie umiecie !!!?.
ponad 2 lata temu / yeti
 
@Tomasz, czyżby naprawdę nauczanie Kościoła nie uznawało kompromisów w polityce? Wytłumacz jakim cudem Kościół nie potępił zaangażowania Wojska Polskie w wojnie po stronie Aliantów w II Wojnie światowej? Mało tego, że nie potępił to np. w osobie OP Józefa Bochińskiego gorąco orędował za bezkompromisową i twardą walką nie zważającą na żadne niejasności co do sensu walki. Kompromisów nie ,można mieć we własnym sumieniu. Trzeba zawsze czynić to co uważa się za słuszne. Ja za słuszne uważam walkę z takimi jak twoje poglądy Tomaszu. Między innymi dlatego bo chcesz karać kobiety, a nie mężczyzn, prawdziwych sprawców zbrodni aborcji. Nie chcesz się przyjrzeć naszej polskiej kulturze, naszym narodowym wadom, które np. napiętnował św. Maksymilian Maria Kolbe. Tu jest główne źródło zła, w nas, a nie w tej obecnej ustawie. Brak czystości w przestrzeni publicznej, kompromisy hierarchii i lizusostwo wiernych. Brak mężczyzn w polskim społeczeństwie.
ponad 2 lata temu / ddf
 
to jest "mniejsze zło"; zabić jedno dziecko zamiast trojga; arytmetyka czy Dekalog?? wszystkim jojczącym powtórzę: checta Hari? Mata Hari!! teraz wychodzi prawda, że bogojczyżnianą frazelogią PISiory kupiły sobie głosy wieeeeelu naiwnych...po owocach ich poznacie...
ponad 2 lata temu / delgado
 
@ Tomaszu, to nie ja wykluczam tylko Ty. I to właśnie bezpodstawnie. Ja o wykluczeniu Ciebie napisałem z przekory i złośliwości na którą być może zasłużyłeś, a być może nie. Tego nie wiem, bo jeżeli jesteś prowokatorem (nie znam Cię, więc wybacz) i w wyniku Twojego postępowania upadnie rząd PiS, zostanie przeforsowana przez obecną opozycję skrajna liberalizacja, to znów zamiast 3 kół w traktorze będzie kół zero. A od trzech kół wystarczy jeszcze jeden mały krok i pojedziemy, no nie? Lepiej mieć 3 i być bliskim pełni szczęścia, niż żyć w beznadziei na choćby jedną całą oponę. Taka dewastacja obecnego stanu prawnego, która chroni większość dzieci w Polsce moim zdaniem już mogłaby być wskazaniem do ekskomunikowania. A tak z innej beczki zapytam, czy ekskomunikowałeś już SLD-owców lub choćby Palikota. Czemu złość skupia się na PiS-owcach? Co do kanonów. Czytaliście najnowsza adhortację? Kto w dzisiejszych czasach chce kogokolwiek napiętnować?
ponad 2 lata temu / ddf
 
I nic faceta życie nie nauczyło. Krew wszystkich zabijanych dzieciątek poczętych w wyniku gwałtu będzie na jego sumieniu. Katolikiem się jest albo w 100%, albo się nim nie jest wcale. Skrzywdzona w wyniku gwałtu kobieta ma zawsze możliwość oddania dziecka do "Okna życia". Odpowiedzialność "matki" (chyba bardziej właściwym jest określenie posiadaczki macicy) za dokonanie aborcji powinna być taka sama jak za zabójstwo z premedytacją.
ponad 2 lata temu / WojtekP
 
Sprwdźcie, które przykaznie jest większe a więc należy go wykonać,jeśli kolidują ze sobą:Przykaznie miłości ,czy nie zabijaj ?.Nietety Kaczyński choć może tego teologicznie nie rozumie,idąc za głosem serca mówi słusznie.A eugenika jest w każdej postaci zbrodnią ,której chyba nikt nie rozumie.Tylko pozwolenie narodzić się tutaj temu ,jego chrzest i inne sakramenty jeśli dożyje,przerywają ciąg nieszczęść wlokacych się za ta osobą z nieludzkich ziem.To jedna z tych "spraw Bożych "o których mówił Jezus "aby się objawiły"przy tym zdarzeniu z niewidomym.Znam prawdę o tym ,ale kościół nie jest gotów na jej przyjęcie.
ponad 2 lata temu / yeti
 
Stan, nic z tych rzeczy, zero trafień ale po Bogu Ojczyzna jest dla mnie Najważniejsza i oddaję Jej całe moje życie.
ponad 2 lata temu / john
 
Katolik co z ciebie za katolik jeżeli opowiadasz się z kompromisem w sprawie życia.Urząd Nauczycielski Kościoła nie uznaje żadnych kompromisów w kwestiach moralnych.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Najwyższe Prawo: Dziesięć Bożych Przykazań. Żadne stanowione przez człowieka prawo mu nie dorówna.
ponad 2 lata temu / Stan
 
John, przez 8 lat może nie pisnąłeś, bo wmówili Ci, że masz zieloną wyspę, życie na wysokim poziomie a dopiero teraz widzisz co zostało sprzedane i do naprawy. Nie pytaj co Polska Ci dała, zapytaj siebie co dałeś Ojczyźnie.
ponad 2 lata temu / Stan
 
ddf cd Kan 754-Wszyscy wierni mają obowiązek zachowywać konstytucje i dekrety,które prawowita władza kościelna wydaje w celu przedstawienia nauki i napiętnowania błędnych opinii.Odnosi się to w sposób szczególny do aktów wydawanych przez Biskupa Rzymskiego lub Kolegium Biskupów.Wypowiadsz się podobnie jak Rozczarowany bliźnich bezpodstawnie wykluczasz ze społeczności wierzących.Podpisałem petycje stop zabijaniu dzieci poczętych w sprawie ustawy zakazującej całkowicie aborcji.Urząd Nauczycielski Kościoła nie uznaje kompromisu w sprawie życia.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
ddf autentycznie w sprawach wiary i obyczajów,wyrażają jednomyślność,że coś należy przyjąć jako definitywnie obowiązujące Kan 750-Wiarę boską i katolicką należy wierzyć w to wszystko co jest zawarte w słowie Bożym pisanym lub przekazanym,a więc w jednym depozycie wiary powierzonym Kościołowi i co równocześnie podaje do wierzenia Nauczycielski Urząd Kościoła czy w uroczystym orzeczeniu czy też w zwyczajnym i powszechnym nauczaniu ,co mianowicie ujawnia we wspólnocie wiernych pod kierownictwem Urzędu Nauczycielskiego.Wszyscy są więc obowiązani są unikać doktryn temu przeciwnych.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
@ddf: "(...)opcji politycznej, która chce ratować ponad połowę z obecnie zabijanych dzieci(...)" Pięknie się skompromitowałeś. Właśnie tak miała wyglądać manipulacja PiSu: Nie ważne, że traktor ma zepsute koło - trzy pozostałe są dobre.Stalin pakuje do łagru na 20lat - jaki miłosierny, przecież mógł zabić. Dają katolikom ogarek i czekają na oklaski. "krzykacze antyPiSowscy to prowokatorzy antypolscy i wrogowie kościoła" też to przerabialiśmy, zawsze tak się nazywa trzeźwo myślących, którzy nie wierzą w propagandę sukcesu i socjalizm, dla którego nie ma alternatywy
ponad 2 lata temu / Leaf427
 
Katolicyzm PiS jest szczególnie eksponowany przed wyborami. Potem to już masoneria.
ponad 2 lata temu / Fidelis
 
@ Tomasz, całe szczęście, że nie Ty dysponujesz orężem ekskomuniki i nie masz atrybutu nieomylności. A tak między nami, to ja bym Ciebie wykluczył z Kościoła Świętego.
ponad 2 lata temu / ddf
 
Dla mnie ci krzykacze antyPiSowscy to prowokatorzy antypolscy i wrogowie kościoła. PiS ma swoje wady, ale potępianie w czambuł opcji politycznej, która chce ratować ponad połowę z obecnie zabijanych dzieci, to albo w czystej postaci zło, albo głupota.
ponad 2 lata temu / ddf
 
Ilu jest Katolików, którzy ani raz nie przeczytali Pisma Świętego by świadczyć o swojej religii. Ilu jest takich- zacznijcie liczyć od siebie. Nie potrzeba ustawy, gdyby "katolicy" w tym dużo papierowych znali 10 Bożych Przykazań. Każdy ma być mądry i odpowiedzialny. Moi dziadkowie prości ludzie mieli troje dzieci nie było ustaw, pigułek. Było prawo Boże. Ileż jest tych zgwałconych, na własne życzenie? Wielki biznes - pasy cnoty.
ponad 2 lata temu / Michał
 
Panie Kaczyński czujemy się oszukani - moja rodzina głosowała na Was, moi młodsi towarzysze broni szeregowi i ich rodziny także. To jest zaprzaństwo. Przypomnij sobie człowieku co już raz zrobiliście i dlaczego Marek Jurek podał się do dymisji z funkcji marszałka Sejmu, i jak na tym wyszła wasza formacja a ile straciła Polska (w ciągu ośmiu lat) przez to wasze zaprzaństwo (złodziejstwo PO, bieda, likwidacja stoczni, Smoleńsk). Na litość Boską człowieku opamiętaj się! Z Bogiem nie ma żartów!
ponad 2 lata temu / john
 
Mirro nie istnieje mniejsze zło.Należy wprowadzić całkowity zakaz aborcji.Jeżeli PIS nie poprze projektu ustawy całkowicie zakazującej aborcji to bardzo szybko straci władzę."DEMOKRACJA BEZ WARTOŚCI PRZERADZA SIĘ W JAWNY BĄDŹ ZAKAMUFLOWANY TOTALITARYZM""NARÓD KTÓRY ZABIJA WŁASNE DZIECI JEST NARODEM BEZ PRZYSZŁOŚCI"PAPIEŻ JAN PAWEŁ II
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Nie najeżdzajcie tak na PiS bo w tej chwili to jedyna partia która może zatrzymać zło.zamiast ich wspierać to marudzicie jak stare baby.
ponad 2 lata temu / katolik
 
cd każdego indywiduum,przez które jasne jest dla niego to,co ma czynić,gdy znajduje się w konkretnej sytuacji.1099.Po przyjęciu tych pryncypiów i zastosowania ich w sprawie,mówią oni i nauczają,że ludzie w sowim sumieniu są chronieni albo łatwo uwalniani od konfliktów etycznych,inaczej nierozwiązywalnych,w pierwszej linii wydając sądy za pomocą obiektywnych praw,lecz zgodnie z owym wewnętrznym i indywidualnym,wewnętrznym światłem,posługując się osobową intuicją ,w tym co mają czynić w obecnej sytuacji .Wiele rzeczy,które są stwierdzone w tym systemie"etyki sytuacyjnej",przeciwnym jest prawdzie rzeczy i poczuciu zdrowego rozsądku,zdradza ślady relatywizmu i modernizmu oraz,błądzi daleko od nauki katolickiej przekazywnej przez wieki.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Polityk Katolik w Kościele i Urzędzie.Jeżeli politycy PIS będący Katolikami nie poprą ustawy całkowicie zakazującej aborcji sami wykluczą się ze społeczności wierzących C.I.C 1983 Can 915-Ad sacram comunionem ne admittantur excommunicati et intelecti post irrogationem vel declarationem poneae aliique in manikfesto gravi peccato obstinate persewverantes.BREVIARIUM FIDEI Wybór Doktrynalnych Wypowiedzi Kościoła Św Wojciech 2007 Instrukcja Świętego Oficjum,2 lutego 1956r.Etyka Sytuacyjna 1907.Przeciwko nauce moralnej przekazywanej i stosowanej w Kościele katolickim zaczyna się szerzyć w wielu miejscach ,także wśród katolików system etyczny ,który najczęsciej występ;uje pod nazwą"etyki sytuacyjnej"[...]Autorzy,którzy postępują za tym systemem,sądzą,że decydującą i ostateczną normą działania nie jest właściwy ,obiektywny porządek określony przez prawo naturalne i na podstawie tego prawa w sposób pewny rozpoznawany ,lecz jakiś wewnętrzny osąd i światło umysłu każdego
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Nie będziesz zabijał! I kropka. Dlaczego tzw. prawo ma wydawać zgodę na zabicie dziecka, z tego powodu, że biologiczny ojciec to przestępca? Czy w Dekalogu jest jakiś dodatkowy warunek? Jeżeli dopuszcza się jakiekolwiek uchylanie tego przykazania, to zawsze eskalacja dociera do punktu, w którym państwowe przepisy zezwalają na zabijanie nieprawnie poczętych dzieci, chorych dzieci, zdrowych dzieci, a potem (jak za Hitlera) Żydów, Polaków, Cyganów, Rosjan - na końcu wszystkich biednych i tych, co przeludnią tę Ziemię... Jesteś za życiem, albo nie. Tak lub nie. Reszta pochodzi od szatana.
ponad 2 lata temu / wmo
 
@Mirrro - ja miałem pewną nadzieję, że uszanują swoich wyborców, ale się przeliczyłem. Ale dlaczego? Czy nie boją się utraty poparcia? Może właśnie dlatego się nie boją, że większość katolików i tak znów na nich zagłosuje, wybierając "najmniejsze zło". I w ten sposób "najmniejsze zło" okazuje się w rzeczywistości większym złem.
ponad 2 lata temu / cristero
 
Miesiąc temu pisałem tutaj, że PiS zakaże tylko aborcji dzieci poczętych w wyniku gwałtu. Pomyliłem się niewiele - po głośnej medialnie sprawie z konającym dzieciątkiem wybrali zakaz aborcji eugenicznej. Ciekawe czy zrobili jakieś próbne sondaże? Piłat byłby dumny z Kaczyńskiego. Judasz-piekłoszczak też się cieszy. A katolicy mają skakać do góry i cieszyć się z ochłapu z pańskiego stołu. Tak się teraz rządzi masami - propaganda, kłamstwo i manipulacja.
ponad 2 lata temu / Leaf427
 
lepiej aby te ostanie uroczystości rocznicowe wszystkie były o wiele skromniejsze ale za to uczynki rządzących bardziej w swej istocie katolickie... bo cóż po tych pompatycznych momentami w bizantyjskim stylu obchodach skoro dosłownie nazajutrz tego typu wieści do nas dochodzą... co oni tak na prawdę czczą, czy i kogo w błąd w ten sposób wprowadzić próbują ?
ponad 2 lata temu / marcin
 
Pan Kaczyński i jego partia nie są żadną prawicą, nawet centrystami, to lewactwo przebierające się szaty, w zależności od mądrości etapu. A już uznawanie ich za partię o proweniencji katolickiej jest wyjątkową obrzydliwością!
ponad 2 lata temu / John Galt
 
Którzy to księża Panie Kaczyński podpowiadają Panu takie bezeceństwa ? Czy aby z Kościoła Rzymskokatolickiego ? Kiedy Pan się wreszcie nawróci na wiarę katolicką, gdzie TAK = TAK, NIE = NIE ?
ponad 2 lata temu / zniesmaczony
 
Rozumiem wzburzenie. Sam też jestem rozczarowany (trochę). Ale katolik powinien wybierać "najmniejsze zło". I tak jest w tym przypadku wyborów PIS. Jeżeli spodziewaliście się "katolickiej" partii to się lekko uśmiecham z naiwności.
ponad 2 lata temu / Mirrro
 
Teraz to mnie zdenerwował... zabicie jednego dziecka jest nieludzkie ale inne to już w porządku? a wcześniej podawał się Pan za wierzącego człowieka coś tu nie gra:/
ponad 2 lata temu / wnerw
 
No, wyjaśniło się. Ale w demokracji tak można w kółko - Wałęsa, Kaczyński, potem przyjdzie następny "nasz człowiek" i znów nas oszuka itd.
ponad 2 lata temu / cristero
 
załuje że na nich głosowałam, nigdy więcej
ponad 2 lata temu / asssa
 
Usuwać ciążę z gwałtu? A czym to dziecko z gwałtu jest gorsze od innego.To tak trudno taką kobietę otoczyć wsparciem i opieką katechetyczną i psychologiczną? Do przeżycia gwałtu dodawać przeżycia aborcji. I to mówi Kaczyński katolik? Jeżeli chodzi o zagrożenie życia, należy ratować jedno i drugie. Kto powiedział,że się nie uda? Stąd pytanie: ,,w istocie, Kaczyński, jest za eugeniką, czy przeciw niej?,,
ponad 2 lata temu / [email protected]
 
To jest właśnie Kaczyński. Bogu świeczkę i diabłu ogarek. Kościół jest mu potrzebny jeśli służy jego partii i jego wizji. Jak wprowadza socjalizm to powołuje się na chrześcijańskie miłosierdzie, ale gdy zwrócić mu uwagę, że miłosierdzie nie może być przymusowe i że cel nie usprawiedliwia kradzieży, to wtedy jest światowcem i tego nie słucha. Trudno powiedzieć co myśli o aborcji. Czy jest to faktyczne obrzydzenie tym ohydnym procederem, czy gra polityczna na zyskanie "prawicowego" elektoratu. Logiki, że aborcja to morderstwo, ale jeśli ojcem dziecka jest gwałciciel, to jest to "dobre" morderstwo nie mogę pojąć. To jest lewacka logika. Z tej logiki wynika, że gwałt w wyniku którego nie pocznie się dziecko, jest szybko wymazywany z pamięci i nie zostawia śladów i że problemem jest to dziecko, a rozwiązaniem morderstwo.
ponad 2 lata temu / Grzesiek
 
Z dwojga złego jestem w stanie bardziej zrozumieć zabicie potwornie zniekształconego dziecka niezdolnego do samodzielnego funkcjonowania, niż zdrowego dziecka, którego jedyną winą jest ojciec psychol.
ponad 2 lata temu / stasiu
 
a jednak myli się Pan.
ponad 2 lata temu / mucha
 
Właśnie do tego prowadzi depenalizacja matek-zleceniodawczyń (postulowana przez Dzierżawskiego)
ponad 2 lata temu / Venatrix
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.