DZIŚ JEST:   04   SIERPNIA   2020 r.

Św. Jana Marii Vianneya
Św. Rajnera ze Splitu, męczennika
 
 
 
 

Jarosław Kaczyński: Sprawa reparacji nie została załatwiona

Jarosław Kaczyński: Sprawa reparacji nie została załatwiona
Screen: TVP Info

Nie ma powodu, żeby z tego, co Niemcy do tej pory już zapłacili różnym narodom, różnym ludziom za to, co zrobili podczas II wojny światowej, na Polskę przypadło mniej niż jeden procent. Powinno kilkadziesiąt procent, a ta suma była i tak bardzo, bardzo zaniżona – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński o kwestii reparacji wojennych.

 

Lider obozu rządzącego w wieczornej audycji telewizyjnej Jedynki „Gość Wydarzeń” podsumował upływające dwa lata rządów Zjednoczonej Prawicy. Za najistotniejszy ich sukces uznał, jak się wyraził, „przełamanie niemożności”.

 

– Można mówić o programie „Pięćset plus”, można mówić: emerytury, można mówić: płace, emerytury i renty, można mówić o reformie szkolnictwa, można mówić, że rodzice odzyskali prawo decydowania o swoich dzieciach, można mówić, że nie oddajemy już w obce ręce dzieci, których rodzice są biedni. Przede wszystkim pokazaliśmy, że Polskę można zmieniać, w różnych aspektach, bo przecież jest jeszcze wielki plan Morawieckiego, który realizujemy, i to bardzo konkretnie, bowiem odbudowujemy przemysł stoczniowy, ruszają różnego rodzaju inwestycje – wyliczał.

 

Z najważniejszych planów na przyszłość wymienił m.in. program „Mieszkanie+”, który ma umożliwić nabywanie mieszkań na dość dogodnych warunkach nawet osobom o „bardzo przeciętnych” zarobkach. Prezes Kaczyński w kontekście zamierzeń mówił też o reindustrializacji gospodarki.

 

W sferze społecznej PiS zamierza skoncentrować się na wsparciu emerytów i samotnych matek. – Aby to uzyskać, musimy prowadzić politykę odpowiedzialną, skrzętną, ofensywną, a równocześnie przewidywalną. Nie możemy uruchomić spirali różnego rodzaju roszczeń, bo to nam nie pomoże – ocenił.

 

Zapytany o sprawę Trybunału Konstytucyjnego powiedział między innymi: – Nie oczekujemy trybunału, który będzie nam podporządkowany, będzie wykonywał nasze poleceniato byłoby nadużycie – tylko takiego, który nie będzie kierował się uprzedzeniami politycznymi i uprzedzeniami wobec naszej strony. Te uprzedzenia w przypadku poprzedniego trybunału były zupełnie oczywiste – stwierdził.

 

Na zakończenie programu padło ze strony prowadzącej wywiad Danuty Holeckiej pytanie o sprawę odszkodowań wojennych za straty poniesione przez Polskę ze strony niemieckiego okupanta. Prezes Kaczyński potwierdził swoje, znane już wcześniej stanowisko.

 

– Domaganie się reparacji denerwuje różnych ludzi. To jest kwestia finansowa, i to ogromna, a z drugiej strony kwestia prawdy. Prawdy, która jest w Europie słabo znana, często w ogóle nieznana, tym bardziej w Stanach Zjednoczonych. Prawdy, którą próbuje się w ogóle wyeliminować, zamienić z opowieścią, która z prawdą nie ma w ogóle nic wspólnego – o polskiej współwinie bądź wręcz winie – mówił lider PiS.

 

Cieszę się, że ambasador niemiecki mówił dziś w takich twardych słowach o winie niemieckiej, ale martwię się, iż – wbrew oczywistości – mówił też, że kwestie odnoszące się do odszkodowań są już załatwione. No, nie są załatwione. Nie ma powodu, żeby z tego, co Niemcy do tej pory już zapłacili różnym narodom, różnym ludziom za to, co zrobili podczas II wojny światowej, na Polskę przypadło mniej niż jeden procent. Powinno kilkadziesiąt procent, a ta suma była i tak bardzo, bardzo zaniżona. Okoliczności polityczne powodowały, że Niemcy uzyskali liczne przywileje – przypomniał.

 

Źródło: TVP Info

RoM

 

 


DATA: 2017-11-13 21:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie ma też wznowienia śledztwa w Jedwabnem ani wznowienia śledztwa w sprawie morderstwa ks. Popiełuszki. Ale tym jakoś pan prezes już nie raczy się zająć. Za to tkwienie w komunistyczno-marksistowskiej unii niemieckiej jest dogmatem niepodważalnym.
ponad 2 lata temu / radek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.