DZIŚ JEST:   23   KWIETNIA   2019 r.

Św. Wojciecha, patrona Polski
Św. Wojciecha, męczennika
Św. Gerarda,biskupa
 
 
 
 

Japoński parlamentarzysta oskarżony o seksizm. Poszło o rolę kobiet w demografii

Japoński parlamentarzysta oskarżony o seksizm. Poszło o rolę kobiet w demografii
Źródło: pixabay.com
#DEMOGRAFIA    #JAPONIA    #KOBIETA    #OJCIEC    #MATKA    #CÓRKA    #RODZINA    #DZIECI    #POLITYK

Japoński parlamentarzysta Kanji Kato stwierdzając, że „kobiety samotne stanowią obciążenie dla państwa” naraził się na wielką krytykę w liberalnych mediach na całym świecie. Kato zasugerował, że w związku z fatalnymi wskaźnikami dotyczącymi dzietności w jego kraju – wskaźnik narodzin spadł do najniższego poziomu od 1899 roku - postulował, by kobiety rodziły więcej dzieci.

 

Poseł z partii rządzącej, były wiceminister rolnictwa mówił, iż kobiety powinny mieć wiele dzieci. Ostrzegł także te, które preferują samotność, że staną się ciężarem dla państwa w późniejszym okresie życia, ponieważ trafią do domów opieki społecznej, utrzymywanych z podatków od cudzych dzieci.

 

Kanji Kato to członek Liberalnej Partii Demokratycznej premiera Shinzo Abe. Podkreślił w parlamencie, że gdy jest zapraszany do wygłoszenia mowy na przyjęciach weselnych, zachęca pannę młodą do urodzenia „co najmniej trójki dzieci”.

 

Sam ma sześcioro pociech i ośmioro wnucząt. Wielokrotnie poseł sugerował innym kobietom, które mówiły, że nie planują wyjść za mąż, że jeśli tego nie zrobią i nie będą mieć dzieci, wówczas na starość „trafią do domu opieki utrzymywanego z podatków od cudzych dzieci.”

 

Jego komentarze zacytowane przez TBS News pojawiły się kilka dni po oficjalnych danych pokazujących, iż liczba dzieci w Japonii spadła do najniższej w historii. Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych od 1 kwietnia 2018 roku jest w Japonii 15,53 miliona dzieci w wieku poniżej 15 lat, co stanowi spadek o 170 tys. w stosunku do roku poprzedniego. W ubiegłym roku w kraju Kwitnącej Wiśni urodziło się 941 tys. dzieci.

 

Poziom urodzeń w tym kraju utrzymuje się na niskim poziomie, pomimo wprowadzenia finansowych i niefinansowych zachęt, by przekonać pary do posiadania większych rodzin.

 

Spośród 32 krajów o populacji wynoszącej 40 milionów lub więcej osób, według rankingu demograficznego ONZ, Japonia zajmuje najniższe miejsce jeśli chodzi o udział dzieci w ogólnej populacji.

 

Kato, nie jest jedynym japońskim politykiem, który sugerował, że kobiety powinny uważać posiadanie potomstwa za swoją główną rolę w życiu. W 2007 r. ówczesny minister zdrowia, Hakuo Yanagisawa przekonywał, że „obowiązkiem publicznym kobiet jest zwiększanie wskaźnika dzietności”.

 

Były wiceminister w ministerstwie rolnictwa ubolewał, że niektóre parlamentarzystki obruszyły się z powodu jego uwag i uznały je za „seksistowskie”. Jego urząd wydał później oświadczenie, w którym wycofał niektóre komentarze i powiedział, że „nie zamierzał dyskredytować kobiet”.

 

Źródło: guardian.cou.uk.,

AS


DATA: 2018-05-11 13:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Życie w Japonii to wyścig szczurów i zasuw od rana po późny wieczór czyli do ok 21.00 -22.00. Potem zwyczajowa izakaya, czyli czarka sake z kolegami w barze i powrót do domu o północy. Rano o 7:00 pobudka i do zasuwu. I tak całe życie. Ja bym swoich dzieci w to nie pakował. Tak skrzywdzić dzieci dla krótkiej chwili orgazmu... To nieludzkie. W dodatku w kraju, gdzie właściwie nie ma nadziei na wieczność bo kraj jest mocno ateistyczny. Komu by się chciało poza tym randkować jak przy takim trybie pracy na randkę trzeba się umawiać kilka miesięcy wcześniej! Serio.
11 miesięcy temu / Pokręć
 
Życie w Japonii to wyścig szczurów i zasuw od rana po późny wieczór czyli do ok 21.00 -22.00. Potem zwyczajowa izakaya, czyli czarka sake z kolegami w barze i powrót do domu o północy. Rano o 7:00 pobudka i do zasuwu. I tak całe życie. Ja bym swoich dzieci w to nie pakował. Tak skrzywdzić dzieci dla krótkiej chwili orgazmu... To nieludzkie. W dodatku w kraju, gdzie właściwie nie ma nadziei na wieczność bo kraj jest mocno ateistyczny. Komu by się chciało poza tym randkować jak przy takim trybie pracy na randkę trzeba się umawiać kilka miesięcy wcześniej! Serio.
11 miesięcy temu / Pokręć
 
"te, które preferują samotność, że staną się ciężarem dla państwa w późniejszym okresie życia, ponieważ trafią do domów opieki społecznej, utrzymywanych z podatków od cudzych dzieci" - zaraz, a te kobiety to niby nie pracują i nie płacą podatków? Nie, one nie będą "ciężarem", ale powinny godnie żyć z emerytury, którą sobie uczciwie wypracowały.
11 miesięcy temu / margeritta
 
Japonki mówią, że ich mężowie to pracoholicy. Nie mają czasu dla rodziny i dzieci. Wychodzą zanim dzieci się obudzą i wracają gdy dzieci już śpią. Japonka ma duże szczęście jeśli znajdzie chętnego do żeniaczki kawalera. Wielu woli bowiem zabawy z lalkami zamiast z żywą kobietą. Niech ten parlamentarzysta zajmie się raczej mężczyznami.
11 miesięcy temu / Wyznania zaniedbanych Japonek
 
Seksizm oznacza dzisiaj zgodność z normą, naturą i logiką (przynajmniej w moim kręgu kulturowym). To z tym obciążeniem to niezbyt właściwe słowa, ale nie rozumiem, jak można aż tak źle życzyć własnej ojczyźnie, że robi się wszystko, by przestała istnieć - ale cóż ja mam tu do rozumienia. W każdym razie życzę powodzenia - zwłaszcza, że mało który kraj pobija Japonię w przedmiotowym traktowaniu człowieka.
11 miesięcy temu / Eulalia
 
jęśli parlamentarzystki obruszyły się z powodu jego uwag i uznały je za ?seksistowskie? to może powiedza skąd wziąść więcej dzieci jak nie poprzez rodzenie? Ale czasów dozyliśmy, na naszych oczach czarne staje sie białe i odwrotnie.
11 miesięcy temu / mamas
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "60211"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.