DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2021 r.

Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 27  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Jan Gać

Japońscy męczennicy w meksykańskim kościele


Modny dziś termin „globalizacja” można odnieść także do czasów dawniejszych, zwłaszcza do XVI stulecia, kiedy to z Europy – a ściślej: z państw iberyjskich – wychodziły prądy kształtujące cały ówcześnie znany świat. W przeciwieństwie do naszych czasów, gdy z kilku ośrodków dyspozycyjnych próbuje się przekazać światu antywartości, przed pięcioma wiekami próbowano upowszechnić na świecie wartości chrześcijańskie.

Przyczynkiem do zjawiska chrześcijańskiej globalizacji może być Cuernavaca, miasto położone po zewnętrznej stronie wulkanów otaczających Wyżynę Meksykańską, gdzie rozsiadła się stolica Meksyku. A ściślej – chodzi o fresk z połowy XVI wieku znajdujący się w tamtejszym kościele, malowidło będące unikatem w skali nie tylko Meksyku, ale i obu kontynentów amerykańskich. Na południowej, czyli prawej ścianie nawy, tuż przy prezbiterium rozpoczyna bieg ogromnych rozmiarów malowidło, które pod chórem muzycznym przechodzi na drugą ścianę, północną, by kontynuować swą opowieść aż do jej epilogu w rejonie ołtarza głównego. Chociaż miejscami malowidło poprzerywane jest ubytkami spowodowanymi zniszczeniem ściany, to i tak pozwala bez trudu wniknąć w prezentowaną treść.


Oto widzimy ludzi prowadzonych pod strażą, których lokuje się na dwukołowych wozach ciągnionych przez woły. Zawiezieni do portu zajmują miejsca w łodziach bez pokładu. Morskie łodzie o przemyślnie wygiętych dziobach tną fale, a w wodzie pokazują się wielkie ryby i dziwne stwory morskie...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Przedstawiciele środowisk naukowych, artyści, ludzie mediów, duchowni i wiele innych osób zwróciło się z apelem o przekazanie do kraju naszego rodaka, który przebywa w Wielkiej Brytanii po uszkodzeniu mózgu. Jak podkreślono w specjalnym apelu, mężczyzna jest świadomy i reaguje na otoczenie.

 
 

„Jeśli za sto lat Stany Zjednoczone wciąż będą demokracją, to stanie się tak – przynajmniej po części – za sprawą Newsmakera Roku NCR, prezydenta-elekta Joe Bidena”. Tak redakcja amerykańskiego, modernistycznego portalu „National Catholic Reporter” przedstawia „katolika”, którego uznała za kluczową postać roku 2020.

 

Pośród nielegalnych imigrantów przybywających łodziami na Wyspy Kanaryjskie i na południowe wybrzeże Hiszpanii ukrywają się członkowie i sympatycy tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Tym samym rośnie ryzyko zamachów terrorystycznych w Europie.

 

Biskup angielskiej diecezji Plymouth Mark O’Toole potępił decyzję o eutanazji Polaka, który wskutek śpiączki po przebytym zawale doznał trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia mózgu.

 

Międzynarodowa grupa niezależnych ekspertów pod przewodnictwem byłej premier Nowej Zelandii, Helen Clark krytykuje WHO i Chiny za niedostateczną reakcję wobec koronawirusa w pierwszych miesiącach pandemii. Jak wynika z opublikowanego w Genewie dokumentu, zabrakło zdecydowanych działań mogących znacząco ograniczyć rozprzestrzenianie patogenu na całym świecie.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.