DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 27  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Jan Gać

Japońscy męczennicy w meksykańskim kościele


Modny dziś termin „globalizacja” można odnieść także do czasów dawniejszych, zwłaszcza do XVI stulecia, kiedy to z Europy – a ściślej: z państw iberyjskich – wychodziły prądy kształtujące cały ówcześnie znany świat. W przeciwieństwie do naszych czasów, gdy z kilku ośrodków dyspozycyjnych próbuje się przekazać światu antywartości, przed pięcioma wiekami próbowano upowszechnić na świecie wartości chrześcijańskie.

Przyczynkiem do zjawiska chrześcijańskiej globalizacji może być Cuernavaca, miasto położone po zewnętrznej stronie wulkanów otaczających Wyżynę Meksykańską, gdzie rozsiadła się stolica Meksyku. A ściślej – chodzi o fresk z połowy XVI wieku znajdujący się w tamtejszym kościele, malowidło będące unikatem w skali nie tylko Meksyku, ale i obu kontynentów amerykańskich. Na południowej, czyli prawej ścianie nawy, tuż przy prezbiterium rozpoczyna bieg ogromnych rozmiarów malowidło, które pod chórem muzycznym przechodzi na drugą ścianę, północną, by kontynuować swą opowieść aż do jej epilogu w rejonie ołtarza głównego. Chociaż miejscami malowidło poprzerywane jest ubytkami spowodowanymi zniszczeniem ściany, to i tak pozwala bez trudu wniknąć w prezentowaną treść.


Oto widzimy ludzi prowadzonych pod strażą, których lokuje się na dwukołowych wozach ciągnionych przez woły. Zawiezieni do portu zajmują miejsca w łodziach bez pokładu. Morskie łodzie o przemyślnie wygiętych dziobach tną fale, a w wodzie pokazują się wielkie ryby i dziwne stwory morskie...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Na skutek spadku liczby zakażeń koronawirusem premier Australii Daniel Andrews zmniejsza restrykcje dotyczących wspólnych zgromadzeń. Restauracje, biblioteki i puby mogą wznowić swoją działalność w znacznie szerszym zakresie niż kościoły.

 
 

Inicjatywa „Stop Komunii Świętej na rękę!” Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi jest szeroko komentowana nie tylko w Polsce. O akcji informują także zagraniczne media, a konserwatywni internauci wyrażają aprobatę - i nierzadko zazdrość, że w Polsce skarb Eucharystii jest wciąż w tak wielkiej cenie, inaczej niż bywa to często w krajach zachodnich.

 

 

W jednym z kościołów Bawarii dwaj mężczyźni w asyście księdza symulowali ślub. Inny niemiecki kapłan zadeklarował, że jest gotów błogosławić homozwiązki i nie obawia się żadnej sankcji. Nic dziwnego, bo jego biskup miejsca zadeklarował niedawno, że popiera taki krok.

 

 

„Przestańcie chodzić do Kościoła” – taki tytuł można przeczytać na pierwszej stronie poniedziałkowego wydania „Super Expressu”. Gazeta sugeruje, że wzywają do tego… polscy biskupi.

 

Kilkudziesięciu polskich lekarzy zaapelowało do Konferencji Episkopatu Polski o odejścia od Komunii na rękę. Ta promowana dziś praktyka, która ma rzekomo chronić wiernych przed zakażeniem Covid-19, jest w ich ocenie - z medycznego punktu widzenia - bardzo niebezpieczna. Gdy idzie o zdrowie, najlepiej jest przyjmować Komunię świętą do ust – i to na kolanach – przekonują medycy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.