3 września 2018

Japonia podpisze traktat pokojowy? Chce rozmów z Rosją i Koreą Północną

(Premier Japonii Shinzo Abe By TTTNIS [CC0], from Wikimedia Commons)

Premier Japonii Shinzo Abe 11 września spotka się z Władimirem Putinem. Celem wizyty we Władywostoku jest podpisanie traktatu pokojowego i porozumienie się w sprawie spornego terytorium Kuryli Południowych. Abe zapowiada również rozmowy z Koreą Północną mające zakończyć międzynarodowy konflikt.

 

Zmiany na linii Tokio-Moskwa zapowiadały się od kilku miesięcy. Już wtedy Japonia sugerowała zakończenie konfliktu wokół tzw. Terytoriów Północnych, czyli wysp Iturup, Kunaszyr, Szykotan i część Habomai zajętych przez Związek Radziecki tuż po podpisaniu aktu kapitulacji przez cesarza Hirohito w 1945.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Spór rozpoczął się pod koniec II wojny światowej, kiedy Rosja, wywiązując się z postanowień konferencji poczdamskiej, zaatakowała ziemie Cesarstwa Wielkiej Japonii, aby wspomóc amerykańskich sojuszników w działaniach mających za cel przyspieszenie zakończenia batalii na Oceanie Spokojnym. W 1951 roku na konferencji w San Francisco Japonia zrzekła się praw do odebranych terytoriów. Jednak według strony japońskiej archipelag kurylski nie obejmował wspomnianych wyżej wysp.

 

W 2006 roku Federacja Rosyjska zaproponowała zwrot Szykotanu i części Habomai, czyli 6 proc. spornych terytoriów, w zamian za zrzeczenie się roszczeń. Japonia nie zgodziła się na propozycję. Późniejsze oferty strony rosyjskiej dotyczyły wciągnięcia japońskich inwestycji na obszary Dalekiego Wschodu i Syberii. W ten sposób Rosja wzmocniłaby swoją pozycję wobec ekspansji ekonomicznej Chin w regionie. Japończycy nie przyjęli oferty, gdyż współpraca gospodarcza na spornych terenach miałaby być oparta o rosyjskie przepisy prawa.

 

Tokio chce także ustabilizowania sytuacji i polepszenia stosunków z Pjongjangiem. Premier Japonii zapowiada, że gotów jest zapomnieć o porwaniach obywateli jego kraju w latach 1970 do 1980 przez reżim północnokoreański i wspomóc gospodarczo państwo Kim Dzong-Una, jeżeli ten przeprowadzi denuklearyzację półwyspu, zaprzestanie ,,prób rakietowych dalekiego zasięgu i otworzy się na współpracę gospodarczą.

 

Z kolei Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna domaga się zniesienia międzynarodowych sankcji gospodarczych. Podczas czerwcowego szczytu Trump-Kim w Singapurze przywódca KRLD zgodził się spotkać z premierem Japonii.

 

Japońskie ministerstwo obrony 28 sierpnia opublikowało raport, w którym wskazuje aktualne zagrożenia. Wśród nich wymieniono próby nuklearne i rakietowe Korei Północnej, aktywność wojskową i rozszczenia terytorialne Chin i działania militarne Rosji. Pojawiły się również obawy związane z rosnącym potencjałem wszystkich trzech państw w dziedzinie technologii cybernetycznych i podbijania przestrzeni kosmicznej.

 

Źródło: tvn24.pl, pulsazji.pl, niezalezna.pl, pl.sputniknews.com

NP

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram