DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2020 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 

Japonia: surowe więzienie i kara śmierci skutecznie odstraszają przestępców

Japonia: surowe więzienie i kara śmierci skutecznie odstraszają przestępców
Premier Japonii Shinzo Abe fot.ISSEI KATO/REUTERS

„Le Monde” ubolewa nad surowym systemem więziennictwa w Japonii. Francuska gazeta podaje informacje, że zaledwie miesiąc temu, 21 lutego w Japonii powieszono trzech więźniów skazanych na karę śmierci. Te egzekucje miały miejsce kilka miesięcy od czasu objęcia władzy przez rząd Shinzo Abe.

 

Według „Le Monde” nie ma wątpliwości, co do tego, że japoński premier nie zrobi nic w tym kierunku, aby złagodzić „okrutny” system więziennictwa. Gdy poprzednio pełnił funkcję premiera w latach 2006-2007, dziesięć osób zostało powieszonych w ciągu niecałego roku.

 

Gazeta ubolewa nad tym, że niedawne egzekucje nie wywołały żadnej debaty publicznej w kraju. Co więcej, jak wynika z sondaży, większość Japończyków popiera karę śmierci. Jedynie garstka obywateli jest za jej zniesieniem.

 

Japonia obok Korei Południowej i USA spośród państw uprzemysłowionych utrzymała karę śmierci. Japoński rząd uważa, że dzięki tej karze, a także surowej dyscyplinie w więzieniach, ma najniższą stopę przestępczości spośród krajów OECD.

 

Egzekucje, które są wykonywane przez powieszenie są owiane tajemnicą. Po fakcie informowani są o nich jedynie członkowie rodziny. Skazani na śmierć są utrzymywani w izolacji, bez możliwości komunikacji z innymi więźniami. Na wykonanie wyroku czekają od miesiąca do jednego roku.

 

Obecnie na wykonanie kary śmierci oczekuje 134 skazanych. W japońskich więzieniach warunki życia są szczególnie trudne. Od końca 1960 roku obowiązuje surowa dyscyplina. Więźniom zabrania się mówić, mają jedynie patrzeć przed siebie. Na halach produkcyjnych i w warsztatach pracy panuje cisza. Tylko grupa więźniów skazanych za mniejsze przestępstwa, noszący zielone mundury i czapki mogą rozmawiać ze sobą podczas przerw 15-minutowych lub po kolacji.

 

„Le Monde” pisze, że ten rodzaj ekstremalnej dyscypliny uważa się za całkowicie przestarzały w innych krajach uprzemysłowionych: „Japoński prawo karne sięga 1908 roku. Ale Japończycy mówią, że ich system pozwala im uniknąć problemów dręczących większość zachodnich więzień: zamieszek, napaści na strażników, burd i ucieczek”.

 

Gazeta twierdzi, że w 188 więzieniach i aresztach brak przejrzystości i często dochodzi do nadużycia władzy. Więźniowie czasami trafiają do karceru na 60 dni, a skórzane kajdanki, które muszą nosić niekiedy powodują śmierć przez uduszenie.

 

Japońscy urzędnicy tłumaczą, że surowość warunków więziennych ma na celu zaszczepić u więźnia „poczucie wstydu” za przestępstwa popełnione wskutek „utraty poczucia moralnego”.

 

Osoba zatrzymana może być przetrzymywana w areszcie przez 23 dni bez dostępu do adwokata lub bez formalnego oskarżenia.

 

Japończycy mają najniższy wskaźnik przestępczości wśród krajów OECD. Na każde 100 tys. mieszkańców przypada 55 więźniów. Dla porównania w Wielkiej Brytanii na każde 100 tys. osób przypada 149 więźniów, we Francji – 99, w USA – 716. Nie ma też praktycznie problemu z recydywistami.

 

 

Źródło: worldcrunch.com, AS.


DATA: 2013-03-28 08:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@lala akurat Japonia w ponad 80% jest krajem ateistycznym (3cia na Świecie)i co ciekawe prawie 100% Japończyków obchodzi Boże Narodzenie czy Wielkanoc, więc raczej mimo bycia ateistami mają spore pojęcie o chrześcijaństwie.(Wolność religijna jest ogromna i nikt nie spotka się tam z chamskim zachowaniem bo ma inną wiarę). Co więcej , żadne słowo Boże nie musi przemawiać do przeciętnego Japończyka, bo jest osobą bardziej życzliwą, empatyczną i oddaną drugiemu człowiekowi niż np. praktycznie każdy Polak będący katolikiem. Spędziłem tam 3 lata, trochę mieszkałem w Europie tu i ówdzie i nawet USA. Żaden kraj nie dbał tak o prawa człowieka i swobodę obywatelską co Japonia, więc kiedy ma się problem z karą śmierci w wolnej Japonii, pewnie Francja ma problem nie możności zapewnienia całkowitej swobody i poczucia bezpieczeństwa swoich obywateli. Pozdrawiam obiektywnych.
ponad 3 lata temu / abc...
 
@Alasher czyli wedlug Ciebie Benedykt XVI nie był katolikiem skoro był przeciwnikiem KS
ponad 3 lata temu / as
 
lukasz24 a morderca to już ma prawo pozbawić niewinne dziecko życia? Poza tym jesteś kompletnym hipokrytą, katolicyzm popiera karę śmierci
ponad 4 lata temu / slasher99
 
Calkowicie popieram system wieziennictwa w japonnii kraje europejskie powinny brac przyklad a nie tworzyc luksusu bandytom za nasze pieniadze
ponad 5 lat temu / mnk
 
Mam mieszane uczucia. Przeciwko karze smierci nie jestem ale juz przeciwko wiezieniu- tak. Osadzenie ludzi na lata pobytu w celi nie gwarantuje resocjalizacji takiej osoby a przy okazji jest ona calkowicie nieuzyteczna spolecznie i trudno sie dziwic ze mamy poczucie iz marnujemy na wieznow podatki. Jezeli kiedys ci ludzie maja wyjsc to trzeba na prawde sprobowac ich resocjalizowac zamiast po prostu zamykac za kare. Jesli czas spedzony przez nich w wiezieniu ma byc do czegos przydatny, to niech cos robia, niech pracuja spolecznie albo robia cokolwiek przydatnego bo od samego siedzenia w zamknieciu nie stana sie lepszymi ludzmi, jedynie beda trwonic swoj wolny czas na totalne bzdety. Na pewno strach przed pobytem w japonskim wiezieniu ma moc powstrzymac wielu przed trafieniem za kratki jednak czy wychodza z niego potem ludzie zresocjalizowani- watpie
ponad 6 lat temu / Kamila
 
Więzień powinien odbywać karę w więzieniu, a nie pławić się w luksusach jak na Zachodzie. Fajnie musi mieć Japończyk wiedząc, że za pieniądze z jego podatków więźniowie naprawdę stają się więźniami tam za kratkami. Co do najwyższej wymierzanej kary, to przynajmniej dobre jest to, że nie podaje się danych skazańców, bo znowuż jak się jej dokona np. na kimś w Chinach to media na całym świecie o tym trąbią.
ponad 6 lat temu / Dobrze
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.