DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Japonia: Marsz dla Życia w centrum Tokio. Uczestnicy nieśli figurę Matki Bożej z Fatimy


Strona główna   >  

Japonia: Marsz dla Życia w centrum Tokio. Uczestnicy nieśli figurę Matki Bożej z Fatimy
fot. zdjęcie ilustracyjne

W dniu Święta Morza 15 lipca przez centrum Tokio przeszli uczestnicy Marszu dla Życia. W tym roku przewodniczył mu bp Francis Xavier Hiroaki Nakano, ordynariusz diecezji Kagoshima.

 

Wraz z biskupem pomocniczym Osaki - Paulem Toshihiro Sakaim i pięcioma kapłanami przewodniczył on najpierw Mszy św. Odbyła się ona, tak jak w poprzednim roku, w najstarszym tokijskim kościele katolickim w Tsukiji (dawna pierwsza katedra pod wezwaniem św. Józefa).

 

W kazaniu bp Nakano odniósł się do odwiedzin Maryi w domu św. Elżbiety. To spotkanie świętych ciężarnych niewiast jest symbolem powiedzenia „tak” tajemnicy życia i związanemu z nią Bożemu planowi dla każdego poczętego dziecka. Biskup nawiązał do współczesnej kultury japońskiej, która bywa przewrażliwiona na punkcie „bezpieczeństwa”, także w kwestii aborcji. Ludzie nie potrafią uszanować tajemnicy przyjścia nowego życia, kierując się wszystkimi możliwymi i naciąganymi tłumaczeniami. Podał także przykład z zupełnie innej dziedziny: w Kagoshimie, gdzie ostatnio padały silne deszcze, według prasy „ewakuowano około miliona mieszkańców”. Tymczasem, według biskupa, był to fake news, zapewne usprawiedliwiający jakieś działania miejscowych władz.

 

Tak jak w zeszłym roku po Mszy św. uczestnicy Marszu wyruszyli niosąc ze sobą różne transparenty dotyczące ochrony ludzkiego życia. Przeszli koło centrum handlowego Ginza, przez dzielnicę Nihonbashi oraz park Hibiya. Centralnymi ulicami Tokio niesiono figurę Matki Bożej z Fatimy. Oprócz pieśni japońskich śpiewano litanie i pieśni w języku łacińskim.

 

Wśród uczestników byli obecni nie tylko mieszkańcy Tokio, ale także grupy z diecezji Nagoi i Jokohamy. Wśród obcokrajowców większość stanowili katolicy z Ameryki Południowej, ale byli także katolicy-Amerykanie z kilku baz znajdujących się koło Tokio. Była także grupa z sióstr z Tajwanu i Filipin, które specjalnie przyjechały, aby wesprzeć marsz w Tokio.

 

W ramach przygotowania do Marszu miesiąc temu w kościele św. Ignacego w Tokio odbyło się spotkanie około 15 katolickich działaczy, duchownych, lekarzy i pielęgniarek. Spotkaniu przewodniczył bp Nakano, który ze strony episkopatu zajmuje się sprawami rodziny i działalnością pro life. W dyskusji, kierujący ruchem obrony życia w Japonii, Masaaaki Ikeda zwrócił uwagę na to, że problem aborcji w Japonii stanowi tabu, nawet w tutejszym Kościele. Tymczasem, według niego, działający także w kierunku pro life niektórzy japońscy buddyści i szintoiści są przekonani, że to właśnie Kościół katolicki najbardziej stoi na straży poczętego życia ludzkiego. W tym celu potrzebne jest większe samookreślenie i odwaga w tej dziedzinie, zwłaszcza ze strony katolickich kapłanów, uważa Ikeda.

 

 

KAI

pt


DATA: 2019-07-16 15:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.