DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Jan Tomasz Gross wyrocznią. Na zachodzie zbiorowy antysemityzm Polaków to oczywistość

Jan Tomasz Gross wyrocznią. Na zachodzie zbiorowy antysemityzm Polaków to oczywistość
FOT.Maciej Biedrzycki/FORUM

Nasi zachodni sąsiedzi z lubością spijają z ust Jana Tomasza Grossa pseudonaukowe tezy dotyczące powszechnego antysemityzmu Polaków. Zaczadzenie jego teoriami jest tak silne, że przeciwstawianie się szkalującym Polaków tezom uznawane jest w kręgach naukowych za postawę szokującą i ahistoryczną.

 

O swoistym kulcie Jana Tomasza Grossa opowiedział tygodnikowi „wSieci” Dorian Urbanowicz, Polak studiujący kulturoznawstwo wschodnioeuropejskie na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie i na Uniwersytecie Poczdamskim. Jak zaznaczył Jan Tomasz Gross w środowiskach naukowych jest traktowany jak wyrocznia, a polemika z jego tezami jest niedopuszczalna.

 

Urbanowicz zaznaczył, że w jednym ze swych wypracowań semestralnych napisał, iż nie wierzy w zbiorowy antysemityzm Polaków, głoszony przez Grossa. – W odpowiedzi od jednej z docentek usłyszałem, że to tylko moje osobiste, jednak dla niej szokująco „ahistoryczne” przekonanie, które nie wytrzyma weryfikacji naukowych – podkreślił.

 

Student, który za swą pracę otrzymał obniżoną ocenę zastanawia się cóż to za badania naukowe, w których Jan Tomasz Gross posługuje się uogólnieniami i swobodnym podejściem do faktów i liczb. – Nauka jest więc wtedy, kiedy przerzucamy winę pojedynczych sprawców i grup na cały czterdziestomilionowy naród? Niestety z taką narracją spotykam się od początku moich studiów na elitarnych uczelniach w Berlinie i Poczdamie – dodał.

 

Urbanowicz zaznaczył, że na uczelniach niemile widziane są poglądy naukowców kontrujących Grossa. Tak np. Marek Jan Chodakiewicz jako naukowiec posiadający „określony światopogląd”, który w kombinacji z „konkretnym politycznym nastawieniem”, jest na starcie zdyskwalifikowany w kategorii badacz obiektywny. Gross jest za to „emanacją nieomylności oraz obiektywizmu”.


Jak się okazuje, w Niemczech – w kręgach naukowych – także ogólna narracja dotycząca Polski może mocno zaskoczyć. Otóż panuje tam pogląd, że w naszym kraju doszło do zamachu stanu, u władzy są faszyści, a źródłem wszelkiego zła w Polsce jest katolicyzm. – Wszelkie próby przywrócenia podmiotowości państwu polskiemu są odbierane w tym środowisku jako przejaw antyeuropejskości, rusofobii, germanofobii i nie wiadomo jeszcze jakiej fobii – dodał Urbanowicz.

 

Nie lepiej jest z poglądami „zwykłych Niemców”, którzy wiedzę o świecie czerpią z mainstreamowych mediów, które z lubością powołują się na polskie źródła, takie jak „Gazeta Wyborcza”. Podobnie zachowuje się polonia. Jak zauważył Urbanowicz, sytuacja zaczyna powoli się zmieniać za sprawą kryzysu imigracyjnego, a zwykli ludzie w Niemczech zaczynają patrzeć na Polskę z podziwem.

 

Niestety wciąż są oni przekonani, że Polacy o sprawach żydowskich nie powinni się wypowiadać, bo „sami dopuścili się okrucieństw wobec Żydów”, zaś Niemcy mają do tego prawo, bo „już dawno się ze swoją historią rozliczyli”.

 

Źródło: „wSieci”

MAZOBACZ RÓWNIEŻ:

  


DATA: 2016-05-23 11:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

no a kto ma mowic o tym, ze Polacy sa mordercami jak nie Niemcy i inni im podobni?????? Obecna rzeczywistosc to odbicie w lustrze...od lat wszystko co zostaje powiedziane/ demonstrowane /propagowane w mediach lub przez tzw. autorytety moralne, naukowe trzeba odczytywac odwrotnie ...Gdyby glupota ludzi mogla fruwac to illuminaci nie mieliby problemow ze zniszczeniem 90% populacji, ktora obecnie realizuja...bo te glupolki z wypranymi mozgami same by wrecz wystrzelilyby w kosmos....
ponad 4 lata temu / hahaha
 
Jeszcze jedno.Moze jestem okrutny w swoich opiniach ale faktem jest ze Niemcy na dobre poznali,chyba po raz pierwszy, co to znaczy byc ofiara
ponad 4 lata temu / Longinus Podbipieta
 
Oczywiscie Sowieci tez maja swoj wklad;naloty dywanowe,lozkowe i wklad nasienny
ponad 4 lata temu / Longinus Podbipieta
 
Niemcy sie z niczym nie rozliczyli.Zostala rozliczona garsteczka zbrodniarzy w Norymberdze,a tabuny czlonkow NSDAP pozostali bezkarni.Dobrze ze Anglicy i Amerykanie rozliczyli to monstrum zwane niemcami za pomoca nalotow dywanowych
ponad 4 lata temu / Longinus Podbipieta
 
Wyjątkowo podle zachowują się sami żydzi, którzy najlepiej wiedzą jak było, a mimo to sami nakręcają tą antypolską propagandę, i to w imię czego...pieniędzy, bo chodzi o 65mld$ jakie domagają się środowiska żydowskie za mienie bezspadkowe. Przypomnę, chodzi o mienie ruchome i nieruchome, które przeszło na rzecz Państwa, ponieważ nie było spadkobierców. Ponieważ w każdym cywilizowanym państwie na świecie takie mienie przechodzi na rzecz Państwa, naciski są wywierane na rząd, aby zmienił prawo i wypłacił te pieniądze organizacjom żydowskim na zasadzie: "my żydzi i oni żydzi". Także ta cała straszna propaganda trzeba powiedzieć wprost, jest nakręcana przez żydów. Niemcom to rzecz jasna na rękę, bo może za jakiś czas nikt już nie będzie pamiętał o niemieckich nazistach, będą naziści zastępczy...
ponad 4 lata temu / bjs
 
Polacy powinni tak samo walczyć z antypolonizmem, jak Żydzi walczą z antysemityzmem!! Przecież Niemcy w czasie II wojny światowej zabili ok.6 milionów Polaków!! Żydzi chcą mieć światowy monopol na bycie ofiarami. Tymczasem, Polacy także byli potwornie prześladowani i zabijani przez niemieckich hitlerowskich oprawców na potem przez sowieckich rosyjskich towarzyszy i ich polskich "współpracowników"!
ponad 4 lata temu / reakcjonista
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.