DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Jan Tomasz Gross przypomina o sobie – w amerykańskiej gazecie szkaluje Marsz Niepodległości

Jan Tomasz Gross przypomina o sobie – w amerykańskiej gazecie szkaluje Marsz Niepodległości
fot.FOT.Maciej Biedrzycki/FORUM

Do grona osób szkalujących Polskę i Polaków po tegorocznym Marszu Niepodległości dołączył Jan Tomasz Gross. Na podstawie godnych potępienia haseł, wznoszonych jednak przez marginalną część uczestników, uznał on cały marsz za faszystowski. Gross na łamach czwartkowego „New York Timesa” pisze również o wrodzonej jakoby Polakom nienawiści do obcych etnicznie i wyznaniowo. To już kolejny raz, gdy autor książki „Sąsiedzi” niszczy dobre imię Polski.

 

Znany polakożerca zabrał głos w czwartek na łamach „New York Timesa”. „Jeśli chcesz zobaczyć w jaką stronę zmierza Polska, nie musisz patrzeć dalej, niż na zdarzenia z ostatniej soboty w Warszawie" – twierdzi Jan Tomasz Gross. Przywołuje przypadki uczestników marszu wznoszących hasła „Sieg Heil", „Ku Klux Klan" i „śmierć wrogom ojczyzny". Autor artykułu pisze również o kobietach, które wmieszały się w tłum i sprzeciwiły się marszowi, określając go mianem faszystowskiego. Czy miały rację? Jan Tomasz Gross nie ma wątpliwości: „(...) wierzę kobietom".

 

Emerytowany wykładowca historii przywołał także wypowiedź Mariusza Błaszczaka, ministra spraw wewnętrznych chwalącego Marsz jako formę obchodów Dnia Niepodległości. Jego zdaniem wypowiedź ta nie jest zaskakująca, biorąc pod uwagę kierunek polskiej polityki. Zdaniem Jana Tomasza Grossa, Prawo i Sprawiedliwość („orwellowska nazwa dla partii stale łamiącej prawo i niszczącej zabezpieczenia konstytucyjne”), dąży do usuwania krok po kroku zabezpieczeń dla osobistej władzy „prezesa”. Autor "Złotych żniw" zarzucił rządowi między innymi krytyczne stanowisko wobec uchodźców, podzielane przez uczestników marszu.

 

Jan Tomasz Gross pisze także o „głębokich pokładach etniczno-religijnej nienawiści, wrodzonej Polsce i historycznie skierowanej przeciwko Żydom". Jak podkreśla, element antysemicki był silnie obecny w ruchu endeckim i w myśli Romana Dmowskiego, do którego dziedzictwa odwołują się uczestnicy Marszu Niepodległości.

 

„Połowa z sześciu milionów żydowskich ofiar Holocaustu było Polakami. Dwa miliony Polaków dodatkowo zostało zabitych podczas niemieckiej okupacji. Jak wiele jeszcze śmierci potrzeba, by przywódcy nauczyli się, że słowa i idee mogą zabijać?" – zapytuje.

 

Jan Tomasz Gross to emerytowany wykładowca historii w Princeton. Znany jest z książki „Sąsiedzi: Historia zagłady żydowskiego miasteczka”, gdzie oskarżył Polaków o śmierć 1500-1600 osób w Jedwabnem w 1941 roku. Publikacji tej zarzucano sprzeczność z metodologią historyczną, w tym opieranie się na wątpliwej jakości źródłach.

 

 

Źródło: nytimes.com

mjend


DATA: 2017-11-17 16:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dlaczego o Polsce wypowiadają się Żydzi lub spokrewnieni z Żydami a nie normalni ludzie, co nie mają żadnych powiązań z Żydami?
ponad 2 lata temu / Ryszard
 
Ten pan ma wiedzę historyczną zerową zamykającą się do holocaustu.To zadana wiedza o ludobójstwie w II wojnie światowej.Niech ten pan będzie świadom ze w drugiej wojnie zginęło 50 milionów ludzi Nie neguję holocaustu bo to jest fakt niezbity ale jeżeli ktoś zamyka ludobójstwo do jednej nacji to żaden obiektywizm. Jeżeli społeczności żydowskiej można mieć własną historię którą kształtują tak jak chcą .Więc pozwólcie mi ją widzieć tak jak ja chcę.I nich pan Gross z Lisem przestaną truć o niewiedzy historycznej polskiego społeczeństwa. Zresztą ono ma to gdzieś.Pozdrawiam i tak wiem swoje
ponad 2 lata temu / icek
 
Czyli ten człowiek może obrażać ludzi ?- to w końcu co to jest ta mowa nienawiści ???
ponad 2 lata temu / Hn
 
Ten antypolak ma order od Komorowskiego! Kiedy prezydent Duda mu go odbierze? Pomyśleć, że ta persona jest czesto w Polsce wychwalna w mediach np. przez GW
ponad 2 lata temu / Michu.
 
Nie ma potrzeby uważać braku (prawdy) za naukę.
ponad 2 lata temu / do ktoś
 
Norman Finkelstein wiele doświadczył od współziomków za mówienie prawdy o holokauście. Mówią o holokauście dla pieniędzy a za książkę "sąsiedzi' Gros dostał posadę w Prinston.
ponad 2 lata temu / hal
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.