31 stycznia 2014

Warszawski Sąd Administracyjny badał skargę obywatela Chile, który zawarł w Wielkiej Brytanii związek partnerski z Polakiem. Homoseksualiści zamierzali zakupić w Gdańsku mieszkanie, a Chilijczyk chciał nabyć je jako członek rodziny Polaka. Gdańsk, jako objęty przepisami terenu przygranicznego, wymaga zgody na zakup nieruchomości przez cudzoziemców. Obywatel Chile powołał się na to, że jest legalnym partnerem Polaka, co – jego zdaniem – wypełnia ustawowe przesłanki „więzi z RP”. Odpowiedni organ nie wydał na to zgody.


„Polska nie uznaje związków partnerskich, więc decyzja o braku zgody na nabycie nieruchomości w Gdańsku przez chilijskiego partnera Polaka była słuszna” – orzekł w środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Wesprzyj nas już teraz!

Urząd, który wydał odmowną decyzję, powołał się na to, że związek partnerski nie jest tożsamy z małżeństwem i na dodatek nie jest uznawany przez Polskę. Podobną opinię wydał minister spraw wewnętrznych. W ten sposób sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Odmiennego zdania był pełnomocnik skarżącego oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka, którą sąd dopuścił do udziału w procesie. Chilijczyk pisał w piśmie procesowym: „Naruszono konstytucję i konwencje międzynarodowe przez nierówne traktowanie podmiotów przy nabywaniu nieruchomości. Chilijka w związku partnerskim z Polakiem mogła kupić nieruchomość w Wielkiej Brytanii, a Chilijczyk w związku partnerskim z Polakiem nieruchomości takiej kupić nie może”. Jak zadeklarował, „niewłaściwa” była również propozycja w urzędzie, żeby nieruchomość nabył jego partner.

– Gdyby uznać, że chodzi tylko o związek osób różnych płci, to by oznaczało tworzenie warunków niemożliwych do spełnienia dla określonej grupy osób, czyli dyskryminację bezpośrednią. Związki faktyczne – hetero i homoseksualne – należy traktować jednakowo – powiedziała dr Dorota Pudzianowska, która reprezentowała w sądzie HFPC. Po ogłoszeniu wyroku dodała: – Sąd w swych rozważaniach pominął, że ten związek między partnerami ma charakter faktyczny – a ma to znaczenie. Sądy są zobowiązane do prokonstytucyjnej wykładni prawa.

Sąd podkreślił, że jak do tej pory państwo polskie nie uznaje związków partnerskich, a państwo polskie nie zna tego rodzaju instytucji. A zawarcie związku małżeńskiego nie jest tożsame ze związkiem partnerskim – podsumowała sędzia Falkiewicz-Kluj.

Chilijczyk i jego prawnik zapowiadają skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Źródło: lex.pl

KRaj

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 333 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram