DZIŚ JEST:   26   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Św. Kosmy i Damiana
 
 
 
 

Jan Pospieszalski o odrzuconym proroctwie. Czy to doprowadziło do zamętu w Kościele?

Jan Pospieszalski o odrzuconym proroctwie. Czy to doprowadziło do zamętu w Kościele?
Źródło: PCh TV

Dzisiejszy zamęt w Kościele ma swoje źródła w odrzuceniu nauki Pawła VI – ocenił na łamach „Sieci” Jan Pospieszalski. Słabym punktem pozwalającym na uderzenie w chrześcijański ład okazała się  „pigułka”.

 

Jak zauważył Pospieszalski, tak jak dla Sowietów narzędziem swego rodzaju kontroli nad rozpędzonym i uciekającym technologicznie Zachodem stał się dostęp do ropy naftowej, tak wrażliwym punktem dla chrześcijańskiej cywilizacji okazała się sfera seksualności. W jej rozregulowaniu wielką – niszczycielską – rolę odegrała pigułka antykoncepcyjna.

 

To dzięki niej (dostępnej w USA od 1957 roku) i z pomocą kultury masowej, tak łatwa do przeprowadzenia była rewolucja seksualna ’68. W tym czasie zmiany przeżywał także Kościół, w ramach „posoborowej odnowy”. Pojawiają się postulaty nie tylko w zakresie zmiany liturgii, ale i moralności, w tym sztuczna kontrola narodzin.

 

To, jak zauważył publicysta, sprawiło, że Paweł VI 50 lat temu przygotował encyklikę Humanae vitae, dokument „który wywołał burzę”. Dokument podkreślający świętość życia i aktu jego przekazywania. „Stanowczo wyklucza antykoncepcję, zachęca małżonków do współpracy z naturalnym rytmem płodności, z wielką troską o godność kobiety zrównuje odpowiedzialność męża i żony”.

 

Dokument skrytykował nie tylko postępowy świat, ale i odrzucony został „przez wielu biskupów i teologów”. Jak podkreślił Pospieszalski, tymczasem „patrząc na istotę argumentacji papieża, widzimy, że to dokument profetyczny”. Paweł VI przestrzegał przed złymi skutkami upowszechnienia antykoncepcji – pomniejszenia szacunku wobec kobiet i sprowadzaniem miłości do aktu seksualnego i zaspokajania żądz. Encyklika ostrzegała też przed tym, że ludzie odchodzący od Boga pozwoliliby na nadmierną ingerencję państwa w najbardziej intymne sfery życia ludzkiego, życia małżonków.

 

„Nie trzeba wielkiej wnikliwości, aby dostrzec, że dzisiejszy zamęt w Kościele ma swoje źródła w odrzuceniu nauki Pawła VI. Ale nie tylko. Czy obyczajowe tsunami, jakie dewastuje kraje Zachodu, miałoby taki przebieg, gdyby 50 lat temu biskupi odważnie stanęli przy swoim pasterzu?” – wskazał Jan Pospieszalski.

 

Źródło: „Sieci”

MA


DATA: 2018-07-24 14:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wcześniej, w roku 1930 była encyklika Piusa XI, "Casti connubii". Dlaczego o niej się milczy?
ponad 2 lata temu / Rys
 
Od Ewy się zaczęło i jest tylko gorzej
ponad 2 lata temu / Grazyna
 
Czemu tej encykliki nie wydał papież ówczesny w 1918 r, już po rozeznaniu Fatimy? Bo Fatimę realnie patrząc ODRZUCONO !!!!! Teraz tylko Światło Prawdy , Płomień Sprawiedliwości może wybranych uratować ...
ponad 2 lata temu / NickT
 
Syndrom naszych czasów (krok do przodu, krok do tyłu, albo i 2 kroki); Encyklika "Humane vite" i NOM.
ponad 2 lata temu / Jurek
 
Jeśli mówimy o proroctwie na temat niszczenia chrześcijaństwa poprzez sferę płciową, to Prorokiem możemy nazwać Walentego Majdańskiego. Jego 'Kołyski i potęga' oraz 'Polska kwitnąca dziećmi' to proroctwo. Montini spóźnił się o dwie dekady. To już nie prorokowanie, to spóźniona próba gaszenia pożaru. Taki kubeł zimnej wody na... płonący dom. Więc proszę nie mitologizować.
ponad 2 lata temu / Emil M.
 
Humanae Vitae została napisana za późno. Trzeba było myśleć zanim zwołano SWII
ponad 2 lata temu / Michał
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.