DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Jan Piekło o zmianach w ustawie o IPN. Polska ustąpi Ukrainie w sprawie UPA?

Jan Piekło o zmianach w ustawie o IPN. Polska ustąpi Ukrainie w sprawie UPA?
Youtube, KurierGalicyjski

Jan Piekło, odchodzący z pracy w Kijowie ambasador Polski, jest przekonany, że Trybunał Konstytucyjny podejmie taką decyzję w sprawie zapisów o „zbrodniach ukraińskich nacjonalistów” w ustawie o IPN, która przyniesie korzyści wszystkim stronom. Tak donosi portal „Ukraińska Prawda”, powołując się na obszerny wywiad udzielony portalowi „Europejska Prawda”.

 

Wieloletnia polityka władz w Kijowie, idąca naprzeciw oczekiwaniom środowisk nacjonalistycznych, dążących do gloryfikacji skrajnych organizacji ukraińskich, spowodowała, że w ustawie o polskim IPN wprowadzono zapisy, mające bronić prawdy historycznej i dobrego imienia Polaków. Uchwalona 26 stycznia 2018 roku ustawa miała dać możliwość wytaczania procesów karnych za szkalowanie narodu polskiego i zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów. W lutym tego roku prezydent podpisał ustawę, ale jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego, aby ten odniósł się do dwóch artykułów, w tym do zapisów o „ukraińskich nacjonalistach” i użytego sformułowania „Małopolska Wschodnia”. Trybunał Konstytucyjny ogłosi wyrok w tej sprawie 17 stycznia 2019 r. i do tego wyroku odniósł się ambasador Jan Piekło w wywiadzie dla „Europejskiej Prawdy”.

 

Zdaniem Jana Piekły, spodziewana zmiana w ustawie o IPN przyniesie obydwu stronom korzyści, w tym m.in. zniesienie zakazu na dokonywanie prac ekshumacyjnych przy ciałach Polaków pomordowanych na Kresach. Na razie jednak w stosunkach polsko – ukraińskich pozytywnych gestów ze strony Ukrainy nie widać, można nawet powiedzieć, że pronacjonalistyczny kurs nabrał ostatnio mocy.

 

O konieczności zmian określeń dotyczących zbrodni ukraińskich nacjonalistów w polskiej ustawie wypowiadał się często szef Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wjatrowycz, konsekwentnie wprowadzający do polityki historycznej państwa ukraińskiego gloryfikację OUN i UPA. Uchwaloną tuż przed świętami Bożego Narodzenia przez parlament Ukrainy ustawę o uznaniu członków OUN/UPA jako weteranów wojennych podpisał 22 grudnia prezydent Petro Poroszenko. Także w grudniu Ukraina nie poparła rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ o walce z heroizacją nazizmu i neonazizmu. Za kilka dni, w Nowy Rok, spodziewane są na Ukrainie duże demonstracje nacjonalistów, którzy 1 stycznia będą oficjalnie obchodzić rocznicę urodzin jednego z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery, a Lwowska Rada Obwodowa ogłosiła rok 2019 rokiem Bandery. Czerwono – czarne flagi UPA powiewają dzisiaj na uroczystościach państwowych i lokalnych, dowodząc upowszechnianiu się niebezpiecznego kultu organizacji odpowiedzialnych za zbrodnie dokonane na Polakach. Żyjący do dzisiaj członkowie OUN i UPA do tej pory nie stanęli przed polskimi sądami i są honorowani przez państwo ukraińskie, które oczekuje od Polski zmiany w ustawie o IPN.

 

PK

 

 

Zobacz także:


"Dwa królestwa" biskupa Grzegorza Chomyszyna

Potępienie ukraińskiego nacjonalizmu!

 

Dwa królestwa


DATA: 2019-04-04 10:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ależ ten pis jest...nieroztropny
ponad 1 rok temu / Kasandra
 
Za całą politykę "ukraińską" stoi interes amerykański. Ameryka każe,sługa musi.
ponad 1 rok temu / Rys
 
Czy my, nawet tak słabemu państwu jak Ukraina też musimy ustępować? Żenujące.
ponad 1 rok temu / Anaja
 
odkąd Wisła płynie,odkąd świat jest światem.Nigdy ukrainiec nie był i nie będzie dla Polaka bratem .
ponad 1 rok temu / pol
 
Dlaczego nie. Jak już się hańbić to do końca.
ponad 1 rok temu / monika
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.