DZIŚ JEST:   05   KWIETNIA   2020 r.

Niedziela Palmowa
Św. Wincentego Ferreriusza
Św. Katarzyny Thomas
 
 
 
 

Jan Paweł II za karaniem wszystkich zaangażowanych w aborcję – przypomina ks. prof. Tadeusz Guz

Jan Paweł II za karaniem wszystkich zaangażowanych w aborcję – przypomina ks. prof. Tadeusz Guz
Papież Jan Paweł II w Sejmie RP, rok 1999. fot: Krzysztof Wojcik/FORUM

W swoim felietonie opublikowanym w internetowym serwisie „Naszego Dziennika”, ksiądz profesor Tadeusz Guz, kierownik Katedry Filozofii Prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, przypomniał, co o aborcji i karaniu za ten czyn pisał święty Jan Paweł II. O słowach papieża-Polaka powinno pamiętać nie tylko całe społeczeństwo, ale również rządzący.

 

„Nasz Rodak na Stolicy Piotrowej jednoznacznie pozostał wierny nauce katolickiej o karalności za zaistnienie aborcji, jako według Kościoła św. zbrodni przeciwko dziecku nienarodzonemu” – czytamy w tekście ks. prof. Tadeusza Guza.

 

Duchowny przypomniał, że Kodeks Prawa Kanoniczego promulgowany w roku 1983 przez Jana Pawła II nakłada karę ekskomuniki na wszystkich dokonujących i zaangażowanych w aborcję. Dotyczy to również matki, która zdecydowała się na zabicie dziecka. Ekskomunika zaciągana jest automatycznie z powodu samego faktu zaistnienia aborcji.

 

Jan Paweł II w swoim przemówieniu wygłoszonym w Radomiu w roku 1991 nauczał, że „obłędne ideologie przypisywały instancjom ludzkim prawo decydowania o życiu i śmierci nie tylko poszczególnych osób, lecz także całych… narodów. Na miejsce Bożego ’nie zabijaj’ postawiono ludzkie: ’wolno zabijać’, a nawet ’trzeba zabijać’ i dlatego ogromne połacie naszego kontynentu stały się grobem ludzi niewinnych, ofiar zbrodni, tzn. cmentarzem nienarodzonych, cmentarzem bezbronnych, które wołają o sprawiedliwą karę w majestacie prawa kościelnego i państwowego” – zauważa ksiądz profesor.

 

„Ten, kto zabija nienarodzonego i niewinnego człowieka, zasadniczo nadużywa władzy i nadużywa prawa, ponieważ każde prawo jako prawo – Boskie, naturalne, kanoniczne oraz świeckie: cywilne i karne – jest z natury dla człowieka i nigdy przeciwko dobru jego osoby” – dodaje duchowny.

 

„Czy zatem Sejm i Senat wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej chcą służyć Bogu, respektując każdego nienarodzonego – także chorego, poczętego wskutek gwałtu i zagrażającego życiu matki? Mocno pragniemy ufać, że tak, ale szereg wypowiedzi polskich polityków niepokoi, i to dalece. Dlaczego?” – pyta w swoim felietonie ks. profesor Tadeusz Guz.

 

„Pełna wiarygodność Państwa Polskiego w kwestii pełnej ochrony prawnej życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci będzie faktem, gdy Rzeczpospolita Polska jako Prawodawca zaakceptuje w pełni naukę Papieża Polaka w kwestii prawa każdego poczętego w łonie matki dziecka do życia, usunie trzy wyjątki od zakazu aborcji w Polsce, wycofa z obiegu pigułkę wczesnoporonną oraz zadba o sprawiedliwą sankcję karną dla każdego świadomego i wolnego sprawcy aborcji” – czytamy w tekście filozofa.

 

„Dałby Pan Bóg w swoim nieskończonym miłosierdziu, objawionym tak niepowtarzalnie przez Jego Syna Jezusa Chrystusa na Polskiej Ziemi, aby Kościół św. w Polsce i Rzeczpospolita Polska pozostały także w tym względzie wierne dziedzictwu nauczania św. Jana Pawła II o karalności każdego świadomego i wolnego sprawcy zbrodni na dziecku nienarodzonym oraz o odnowie Polski na fundamentach Boga Najwyższego” – pisze na łamach serwisu naszdziennik.pl ksiądz profesor Tadeusz Guz.

 


Źródło: naszdziennik.pl

MWł
  


DATA: 2016-10-03 08:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Jasny Dziękuję za uwagę o tym, że Radio Maryja prezentuje dualistyczną postawę w materii obrony życia. Po przesłuchaniu dziś tj. 06.10.2016r. audycji w RM - Aktualności Dnia, jasnym staje się, że nie pokazują prawdy lecz rozmywają sprawę, broniąc PIS-u. Nie było mowy o następujących faktach: 1. brak informacji dla wnioskodawców o posiedzeniu komisji sejmowej. Stąd Pani Banasiuk kierowała poprawkę o wykreśleniu karalności kobiet w trakcie debaty tuż przed głosowaniem. 2. Projekt ustaw okołopomocowych dla matek rodzących chore dzieci, które zapowiedziała P.Szydło jako swój pomysł i wprowadzenie w życie do końca roku, już dawno jest w sejmie-od VI/2016r. Są jeszcze inne kwestie. Proszę posłuchać wystąpień w Sejmie Pani Banasiuk https://www.youtube.com/watch?v=GXEcaOq7QZU&spfreload=5#t=441.552116 oraz Mariusza Dzierżawskiego (Fundacja Pro-prawo do życia) https://www.youtube.com/watch?v=jlCXIG6ceGI Zatem na próżno liczyć na rzetelną informację w RM i TV Trwam :(
ponad 3 lata temu / Bożenka
 
NN vel Kazimierz S. Morderstwo dzieci nie narodzonych to grzech ciężki wykroczenie przeciwko piątemu przykazaniu dekalogu.Katolik dopuszczający się tej zbrodni sam wyłącza się ze społeczności wiErzących.C.I.C 1983 C.A.N 915 -Do Komunii świętej nie należy dopuszczać ekskomunikowanych lub podlegających interdyktowi,po wymierzeniu lub deklaracji kary,jak również innych osób trwających z uporem w jawnym grzechu ciężkim.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
@Jasny: Kodeks Prawa Kanonicznego w tej kwestii jest także dualistyczny :-D
ponad 3 lata temu / Stormer
 
Z przykrością obserwujemy jak Radio Maryja wpisuje się w dualistyczną narrację moralna, a więc za całkowitym zakazem t.zw. aborcji, lecz jednocześnie za nie karaniem kobiet, które zabijają poczęte dziecko. A więc, odebranie życia jest zabójstwem, czy też nie jest? Zabójca ma być karany, czy też nie? Oto jest pytanie. Radio Maryja staje w hamletowskim rozdwojeniu.
ponad 3 lata temu / Jasny
 
Całkowita ochrona życia nie przejdzie, senat pisze własną ustawę,
ponad 3 lata temu / panda
 
Są Trzy Prawa Naturalne ludzi niewinnych: Prawo do Życia, Prawo do Własności i Prawo do Wolności. Na marginesie: Prawo do Wolności to nic innego jak prawo do ponoszenia pełnej odpowiedzialności za swoje czyny, czyli "chcącemu nie dzieje się krzywda", ponoszę pełną odpowiedzialność za swoje wszelkie czyny. Np. za mord czeka kara śmierci, etc. Dalej: te Wszystkie Trzy Prawa Naturalne którymi Stwórca obdarował ludzkość w momencie stworzenia stanowią Prawo Boże starsze od wszelkich religii i wszelkich filozofii. W naszej najlepszej na świecie monarchicznej cywilizacji łacińskiej wszystkim i wszystkimi , a więc i całym prawem wymyślanym przez urzędników, władają w absolutny spsosób Ich Wysokości Wszystkie Trzy Prawa Naturalne. Wszelkie inne prawa są pochodną Praw Naturalnych i albo są im poddane albo sa wobec nich sprzeczne. Demokracja to pochodna pseudocywilizacji pasożytniczej: talmudycznej, w której można aksjologicznie reglamentować niewinnym Prawa Naturalne.
ponad 3 lata temu / JWD
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.