DZIŚ JEST:   23   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kapistrana
Św. Józefa Bilczewskiego
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 20  >   CREDO

Francesco Mantinelli

Jan Paweł II i Fatima


Każdy naród posiadający wśród swych synów najwyższego zwierzchnika Kościoła katolickiego ma uzasadniony powód do dumy. Nie inaczej jest w przypadku Polaków: 16 października 1978 roku dana im była wielka radość oglądania rodaka, kardynała Karola Wojtyły wstępującego w Stolicy Świętej na tron papieski jako Jan Paweł II. Omówienie – choćby pobieżne – wszystkich aspektów pontyfikatu Jana Pawła II (jednego wszak z najdłuższych w historii) nie jest w krótkim tekście publicystycznym możliwe, skoncentrujemy się więc na tym, co Kościół zawdzięcza temu papieżowi z perspektywy nierozerwalnie związanych z jego imieniem objawień Matki Bożej w Fatimie.
 

Karol Wojtyła dał wyraz swemu nabożeństwu do Maryi, przyjmując za hasło przewodnie własnej posługi biskupiej dwa słowa będące esencją używanej przez św. Ludwika Marię Grignion de Montfort krótkiej formuły oddania się w opiekę Matce Bożej: Tuus totus ego sum, o Maria, et omnia mea tua sunt: Jestem cały Twój, o Maryjo, i wszystko, co posiadam, należy do Ciebie.

Istnieje pewien tajemniczy, proroczy związek między duchowością montfortiańską a orędziem fatimskim: oba przewidują nadejście nowej ery naznaczonej triumfem Maryi. W Fatimie, po ostrzeżeniu o karach, jakie spadną na ludzkość, jeśli nie zawróci z drogi oddalającej ją od Boga, Maryja zapowiada, że Boża Opatrzność dokona, poprzez działanie Ducha Świętego, potężnej interwencji w sprawy ludzkości, co zakończy się jej wielkim powrotem na łono Świętej Matki Kościoła: Na koniec moje Niepokalane Serce zatriumfuje.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Niestety sytuacja jest nadal niedobra i dynamiczna. Nasze działania muszą być bardzo zdecydowane – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki zapowiadając nowe obostrzenia w związku z tzw. pandemią koronawirusa.

 
 

Mainstreamowe media zagraniczne jednostronnie i zarazem krytycznie odnoszą się do czwartkowej decyzji polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że aborcja eugeniczna jest nielegalna.  Materiały na ten temat opublikowały między innymi BBC, CNN i New York Times. Naciski na naszą Ojczyznę wywierają także zagraniczne organizacje pozarządowe.

 

- Bardzo się cieszę z czwartkowego rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego. Oczywiście szkoda, że stało się to tak późno, ale najważniejsze, że w końcu wyrok zapadł - mówi w rozmowie z PCh24.pl Paweł Lisicki, pisarz, publicysta, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”.

 

Ksiądz biskup Olivier de Germay będzie następcą kardynała Philippe’a Barbarina, który po procesach o ukrywanie pedofilii został ostatecznie uniewinniony, ale nie powrócił już do Lyonu. Od marca urząd metropolity pozostawał nieobsadzony. Tymczasem jest to, po Paryżu, najważniejsza i zarazem najstarsza francuska diecezja, a jej ordynariusz jest honorowym Prymasem Galii.

 

Celebryci – z których część jeszcze całkiem niedawno prezentowała się w mediach społecznościowych z antyrządowymi grafikami w stylu „KON-STY-TUC-JA” – mają poważny problem z zaakceptowaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego, którzy orzekł to, co było oczywiste od wielu lat: aborcja eugeniczna jest sprzeczna z polską Ustawą zasadniczą.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.