DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 20  >   CREDO

Francesco Mantinelli

Jan Paweł II i Fatima


Każdy naród posiadający wśród swych synów najwyższego zwierzchnika Kościoła katolickiego ma uzasadniony powód do dumy. Nie inaczej jest w przypadku Polaków: 16 października 1978 roku dana im była wielka radość oglądania rodaka, kardynała Karola Wojtyły wstępującego w Stolicy Świętej na tron papieski jako Jan Paweł II. Omówienie – choćby pobieżne – wszystkich aspektów pontyfikatu Jana Pawła II (jednego wszak z najdłuższych w historii) nie jest w krótkim tekście publicystycznym możliwe, skoncentrujemy się więc na tym, co Kościół zawdzięcza temu papieżowi z perspektywy nierozerwalnie związanych z jego imieniem objawień Matki Bożej w Fatimie.
 

Karol Wojtyła dał wyraz swemu nabożeństwu do Maryi, przyjmując za hasło przewodnie własnej posługi biskupiej dwa słowa będące esencją używanej przez św. Ludwika Marię Grignion de Montfort krótkiej formuły oddania się w opiekę Matce Bożej: Tuus totus ego sum, o Maria, et omnia mea tua sunt: Jestem cały Twój, o Maryjo, i wszystko, co posiadam, należy do Ciebie.

Istnieje pewien tajemniczy, proroczy związek między duchowością montfortiańską a orędziem fatimskim: oba przewidują nadejście nowej ery naznaczonej triumfem Maryi. W Fatimie, po ostrzeżeniu o karach, jakie spadną na ludzkość, jeśli nie zawróci z drogi oddalającej ją od Boga, Maryja zapowiada, że Boża Opatrzność dokona, poprzez działanie Ducha Świętego, potężnej interwencji w sprawy ludzkości, co zakończy się jej wielkim powrotem na łono Świętej Matki Kościoła: Na koniec moje Niepokalane Serce zatriumfuje.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Abp Carlo Maria Vigano opublikował kolejny list otwarty skierowany do papieża Franciszka oraz przewodniczących poszczególnych Episkopatów. W swym liście hierarcha nawiązuje do watykańskiego spotkania poświęconego nadużyciom seksualnym i przypomina postawę św. Piotra, który nawrócił się i podążał za Chrystusem. 

 
 

Dzieło św. Piotra Damianiego pt. „Liber Gomorrhianus” to traktat, który zawiera niezwykle cenne wskazówki mówiące o tym, dlaczego nie należy milczeć w sprawie problemu homoseksualizmu wśród duchownych. Warto przypomnieć, że Św. Damiani otrzymał pełne wsparcie świętego papieża – Leona IX.

 

Stany Zjednoczone oraz Chiny wspólnie pracują nad porozumieniem mającym na celu zakończenie sporu handlowego. Reuters informuje, że obie strony dążą do porozumienia, a negocjatorzy mają mieć już uzgodnione najważniejsze kwestie. Umowa kończąca wojnę handlową może zostać ogłoszona jeszcze przed 1 marca.

 

W stanie Orisa we wschodnich Indiach zamordowano 40-letniego chrześcijanina. Mężczyzna był ojcem piątki dzieci, a na chrześcijaństwo nawrócił się rok temu. Zaledwie dwa miesiące temu przyjął chrzest.

 

Po domaganiu się od szkół wprowadzenia indoktrynujących zajęć na temat tzw. mowy nienawiści, kolejnym kontrowersyjnym działaniem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego jest podpisanie „Karty LGBT +”.  Przedstawione w niej postulaty rozwiązania budzą poważne wątpliwości z punktu widzenia prawnego. Eksperci Ordo Iuris przygotowali analizę tego dokumentu, która została zaprezentowana na briefingu prasowym.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.