DZIŚ JEST:   20   KWIETNIA   2019 r.

Wielka Sobota

Św. Agnieszki z Montepulciano
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 20  >   CREDO

Francesco Mantinelli

Jan Paweł II i Fatima


Każdy naród posiadający wśród swych synów najwyższego zwierzchnika Kościoła katolickiego ma uzasadniony powód do dumy. Nie inaczej jest w przypadku Polaków: 16 października 1978 roku dana im była wielka radość oglądania rodaka, kardynała Karola Wojtyły wstępującego w Stolicy Świętej na tron papieski jako Jan Paweł II. Omówienie – choćby pobieżne – wszystkich aspektów pontyfikatu Jana Pawła II (jednego wszak z najdłuższych w historii) nie jest w krótkim tekście publicystycznym możliwe, skoncentrujemy się więc na tym, co Kościół zawdzięcza temu papieżowi z perspektywy nierozerwalnie związanych z jego imieniem objawień Matki Bożej w Fatimie.
 

Karol Wojtyła dał wyraz swemu nabożeństwu do Maryi, przyjmując za hasło przewodnie własnej posługi biskupiej dwa słowa będące esencją używanej przez św. Ludwika Marię Grignion de Montfort krótkiej formuły oddania się w opiekę Matce Bożej: Tuus totus ego sum, o Maria, et omnia mea tua sunt: Jestem cały Twój, o Maryjo, i wszystko, co posiadam, należy do Ciebie.

Istnieje pewien tajemniczy, proroczy związek między duchowością montfortiańską a orędziem fatimskim: oba przewidują nadejście nowej ery naznaczonej triumfem Maryi. W Fatimie, po ostrzeżeniu o karach, jakie spadną na ludzkość, jeśli nie zawróci z drogi oddalającej ją od Boga, Maryja zapowiada, że Boża Opatrzność dokona, poprzez działanie Ducha Świętego, potężnej interwencji w sprawy ludzkości, co zakończy się jej wielkim powrotem na łono Świętej Matki Kościoła: Na koniec moje Niepokalane Serce zatriumfuje.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Po raz pierwszy od pięciu lat w irackim Mosulu katolicy świętują ponownie Wielki Tydzień i Wielkanoc. Nowy arcybiskup chaldejski tego miasta Michael Najeeb Moussa zaapelował w Wielki Czwartek i Wielki Piątek do „małej trzódki” chrześcijan powracających do miasta, aby „budowali mosty braterstwa, burzyli mury i siali nadzieję”.

 
 

Z trudem bo z trudem, ale sprawa amerykańskiej ustawy 447 i roszczeń organizacji żydowskich przebija się do medialnego głównego nurtu w Polsce. Goście sobotniej audycji Polskiego Radia byli w tej kwestii dosyć zgodni.

 

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa towarzyszą obchodom Wielkiego Tygodnia w Pakistanie. Kościoły i miejsca spotkań chrześcijan są strzeżone przez policję i wojsko w obawie przed zamachami.

 

Wikariusz apostolski w stolicy Kambodży, Michel Marie Schmitthausler poinformował, że 294 mieszkańców tego kraju w Wigilię Paschalną przyjmie Chrzest Święty. W samym Phnom Penh będą to 154 osoby, pozostałe zaś w dwóch mniejszych miastach – Battambang i Kampomg Cham.

 

Ideowi poprzednicy Macrona zdążyli rozprawić się z katolicyzmem. Poza tym w samym Kościele w XX wieku – nie tylko we Francji – dały o sobie znać samobójcze tendencje redukujące chrześcijaństwo do dobroczynności i pacyfizmu. A duchowni, którzy przymykają oczy na polityczną poprawność i moralną degrengoladę Zachodu, to wymarzeni partnerzy gospodarza Pałacu Elizejskiego – pisze Filip Memches na łamach Tygodnika TVP.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.