DZIŚ JEST:   19   MAJA   2019 r.

V Niedziela Wielkanocy
Św. Celestyna V, papieża
Św. Urbana I, papieża
 
 
 
 

Jan Klata do wymiany! Rusza społeczna akcja zmierzająca do odwołania dyrektora Starego Teatru w Krakowie

Jan Klata do wymiany! Rusza społeczna akcja zmierzająca do odwołania dyrektora Starego Teatru w Krakowie
Fot. Piotr Guzik / Forum

Szczegóły inicjatywy zostaną ogłoszone już za kilka dni. Jedno jest pewne – jest presja społeczna, by wzbudzający wiele kontrowersji Jan Klata przestał kierować Starym Teatrem w Krakowie. Inicjatorzy akcji mają nadzieję, że jego przypadek stanie się precedensowym, a na polskie sceny narodowe wróci prawdziwa jakość. Sceny, bo podobnych zmian musi nastąpić więcej.

 

Jest duża presja społeczna i akcja mająca doprowadzić do odsunięcia Jana Klaty ze stanowiska dyrektora Starego Teatru w Krakowie została podjęta – powiedział Stanisław Markowski, krakowski artysta, w rozmowie z PCh24.pl

 

Szczegóły akcji zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu. Jednak już wiadomo, że szykowane jest wystąpienie do nowego ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, w sprawie konieczności zmian w teatrze. Inicjatywa wspierana przez środowiska twórców i osób zajmujących się promocją kultury ma mieć też charakter społeczny. – Na pewno przypomnimy co się wydarzyło na deskach tego krakowskiego Teatru, powołamy się na padające wówczas głosy sprzeciwu oraz infantylne głosy stające w obronie dyrektora oraz kłamstwa jakimi wówczas się posłużono – dodał nasz rozmówca.

 

Krakowska inicjatywa ma stworzyć pewien precedens, który doprowadzi do kolejnych zmian w innych teatrach, prowadzących do oczyszczenia atmosfery panującej na scenach narodowych. Chodzi bowiem o krzewienie wartości i propagowanie inicjatyw ważnych z punktu widzenia państwa polskiego. – Problem Starego Teatru to początek drogi. Bo w Polsce jest więcej scen narodowych, które wymagają zmian. Z pewnością jednak powodzenie krakowskiej akcji stworzyłoby precedens, który ułatwiłby kolejne działania – ocenił Stanisław Markowski.

 

Jak podkreślił Stanisław Markowski, w zamierzeniu bynajmniej nie chodzi o to, by każdemu artyście zaglądać do pracowni i próbować go cenzurować, ale o ty, by lepiej kontrolować to, co jest dotowane z budżetu państwa i dobrze wybierać takie projekty. – Musimy zająć się tymi fałszywymi autorytetami. Od tego trzeba zacząć przemianę postaw w społeczeństwie – zauważył. Bo jeśli chodzi o kreowanie i wspieranie przez państwo kultury, to w pierwszej kolejności należy zadbać o interes społeczny, interes państwa, a nie twórcy.

 

Jan Klata rozpoczął swoją dyrektorską przygodę z Teatrem Starym w Krakowie w 2013 roku. Na stanowisko powołał go Bogdan Zdrojewski, minister kultury. Od początku linia programowa Klaty budziła kontrowersje, a wyrazem dezaprobaty dla jego działań było przerwanie przez zniesmaczoną widownię przedstawienia spektaklu „Do Damaszku”. Problemy pojawiły się też przy realizacji spektaklu „Nie-Boska komedia”, z udziału w którym masowo rezygnowali aktorzy. Projektom podejmowanym przez Klatę niejednokrotnie zarzucano antypolskość i antykatolickość. W 2014 roku próbę odwołania Klaty ze stanowiska podjęli krakowscy radni. Powodem było włączenie Starego Teatru w akcję „Golgota Picnic – zrób to sam”, zainicjowanej w proteście przeciwko zablokowaniu bluźnierczego spektaklu Rodrigo Garcii podczas Malta Festiwal.

 

Marcin Austyn

 

 


DATA: 2015-11-12 15:14
AUTOR: MARCIN AUSTYN
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zdecydowanie popieram działania zmierzające do odwołania Jana Klaty. To pseudo reżyser i marny celebryta. Proszę bardzo - niech sobie założy teatr dla takich jak on . Ale od Sceny Narodowej WARA !!!
ponad 2 lata temu / Łukasz
 
a przecież rolą teatru zawsze było prawdę powiedzieć i wykpić ale rzeczywiście my polacy nie dorośliśmy do takich rzeczy, jak w przedszkolu kształci się o kopulowaniu malutkie dzieci to mówicie że trzeba iśc do przodu a jak teatr wyśmiewa zaścianek to trzeba rewolucji przez mohery a gdzie są młodzi, może starzy niech mają swoje teatry a młodzi swoje!!!!!!!!!!!!!
ponad 3 lata temu / też Polka
 
Zgodzę się z tym, że moje pieniądze nie powinny iść na te przedstawienia...... o ile wy zgodzicie się żeby ani jedna moja złotówka nie została przekazana na fundusz kościelny. Wy nie chcecie na dewiantów i ja nie chcę na dewiantów w sukienkach nic dawać. Apropo odsyłania do Izraela... uwaga! Szok! Niedowierzanie! Jezus nie był Polakiem. Był Żydem. Przykro mi.
ponad 3 lata temu / Coen
 
Na chamstwo można odpowiadać tylko chamstwem. Inaczej do chamów nic nie trafi.
ponad 3 lata temu / do Marcina
 
Cudownie jak wielu ludzi wypowiada się na temat teatru, w którym prawdopodobnie od lat nie postawili stopy. Nie przepadam za sztukami Jana Klaty, więc na większość jego przedstawień po prostu nie chodzę... ktoś chyba jednak zapomina jak pozytywny wpływ ma jego działalność na funkcjonowanie teatru, które jest bezpośrednio związane z tym, że ludzie do niego chodzą... ludzie chcą go oglądać. A tak do autora artykułu to prowadzi bardzo smutne dziennikarstwo, a nawet nie można uznać tego dziennikarstwem. Stwierdzenie "wyrazem dezaprobaty dla jego działań było przerwanie przez zniesmaczoną widownię przedstawienia spektaklu ?Do Damaszku?" jest śmiesznym niedopowiedzeniem, gdyż ludzi, którzy umówili się wcześniej na przerwanie spektaklu nie można nazwać \'widownią\', a co najwyżej zwykłym chamstwem. Skoro takie chamstwo chce wywalenia Klaty to nigdy nie powinno ono nastąpić. Na zakończenie... zapraszam do Teatru Starego w Krakowie.
ponad 3 lata temu / Marcin
 
ZWOLNIĆ FACETA I PO SPRAWIE TO CO ON ROBI TO JAKAŚ WULGARNA PARADA A NIE SZTUKA !!
ponad 3 lata temu / BBB
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "39379"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.