DZIŚ JEST:   21   SIERPNIA   2018 r.

Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
 
 
 
 

Jan Kapela prawomocnie skazany za znieważenie hymnu. Przeróbka dotyczyła przyjmowania imigrantów

Jan Kapela prawomocnie skazany za znieważenie hymnu. Przeróbka dotyczyła przyjmowania imigrantów
fot. YouTube/Jaś Kapela

Sąd skazał Jana Kapelę na tysiąc złotych grzywny i pokrycie kosztów procesu za utwór „Mazurek Kapeli”, który był przeróbką polskiego hymnu. Twórca poprzez przerobienie hymnu zachęcał do przyjęcia przez Polskę imigrantów.

 

W 2015 roku poeta Jan „Jaś” Kapela opublikował film, na którym wraz z grupą znajomych prezentował swoją wersję „Mazurka Dąbrowskiego”.  Słowa przeróbki zachęcały do przyjmowania imigrantów, a utwór wzbudził silne kontrowersje.

 

Kapela decyzją sądu został skazany na tysiąc złotych grzywny i pokrycie kosztów postepowania. Wyrok jest prawomocny. Środowiska lewicowe lamentują nad „ograniczeniem wolności słowa” i „swobody artystycznej wypowiedzi”.

 

Do całej sytuacji odniósł się sam autor: „Czy dobrze mi się wydaje, że jestem pierwszym poetą w III RP prawomocnie skazanym za remix tekstu?”.

 

Poeta na swoim facebookowym profilu wylewa żale i porównuje się do narodowego... wieszcza Adama Mickiewicza: „no to już oficjalnie jestem poetą wyklętym xD sąd podtrzymał wyrok i muszę zapłacić tysiąc złotych za to, że zaśpiewałem polski Hymn ze zmienionymi słowami. co wolno Mickiewiczowi, to nie Kapeli (...)”.

 

 

Źródło: Facebook / Twitter / gazeta.pl

PR

 

 


DATA: 2018-02-14 17:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Owszem nie podoba mi sie ta lewacka wersja hymnu, ale no nie, za co tu niby karać? Przecież Polski Hymn to już sam w sobie jest ciężkim upokożeniem dla Polaków. Jest z komponowany przez Masona. Text napisany przez Masona. Dąbrowski był Masonem. I Mason Napoleon jest w hymnie.
6 miesięcy temu / Nongrata
 
Nic mu z kieszeni nie wyrwa. Zaraz pewnie ameby umyslowe z kod-opodobnych organizacji z zachwytem zorganizuja zbiorke pieniedzy w obronie wolnosci. Chlop jeszcze do przodu wyjdzie na tym.
6 miesięcy temu / Sgw
 
A czy Mickiewicz przerobił słowa Mazurka Dąbrowskiego? A ciekawe czego nie ukarali twórców serialu "Miodowe lata" gdzie główni bohaterowie też przerabiali słowa hymnu polskiego.
6 miesięcy temu / trooper
 
Ani to poeta,ani wieszcz,ani nawet wyklęty.zwykły obywatel,który myślał,że na skandalu zarobi pieniądze.A tu,niestety,spotkała go niespodzianka!Zimny kubeł wody i wyrwana gotówka z kieszeni.
6 miesięcy temu / chachacha
 
On uważa się za poetę? To chyba jakieś wolne żarty!
6 miesięcy temu / Stefan
 
Teraz kolej na tych wszystkich profanatorów barw narodowych, którzy z okazji różnych spędów i imprez wypisują na polskich flagach, jak na bilbordach, nazwy swoich wiosek.
6 miesięcy temu / wwm
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.