DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2021 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

6 stycznia 1802 – 11 września 1840

Jan Gabriel Perboyre

Jan Gabriel Perboyre
#ŚWIĘTY    #PATRON    #HISTORIA    #KOŚCIÓŁ    #CHINY    #MISJE

Pan Jezus powiedział, iż przyszedł na ziemię, aby rozpalić ogień, który wszystko zajmuje – ogień miłości Swojej, która zbawia dusze. Dowodem prawdziwości tych słów są ci słudzy Jego, którzy okazali gotowość podjęcia trudów dla szerzenia chwały Jego imienia, którzy nie bali się wyruszyć w odległe, nieprzyjazne i niebezpieczne kraje – za największą nagrodę mając to, że mogą cierpieć, a nawet ponieść śmierć dla miłości Pana Jezusa Chrystusa. Taki był francuski misjonarz Jan Gabriel Perboyre, który głosił Ewangelię i poniósł śmierć męczeńską w Chinach rządzonych przez dynastię Qing.


Święty przyszedł na świat w miejscowości Le Puech jako najstarszy syn rodziny prowadzącej gospodarstwo rolno-hodowlane. Ojciec pokładał w nim nadzieje i przyuczał go do obowiązków przyszłego gospodarza. W wieku ośmiu lat został posłany do szkoły w Montgesty, lecz naukę pobierał jedynie w okresie zimowym, kiedy był zwolniony od obowiązków gospodarskich. W jego domu panował duch katolicki, modlono się wspólnie, czytano Pismo Święte i inne lektury duchowe. Chętnie powtarzał on nauki zapamiętane podczas katechizacji albo zasłyszane na kazaniu. Ojciec mawiał do niego – choć raczej żartem – że powinien być posłany do seminarium, na wsi zaś podziwiano jego pobożność i zdolności.


Powołanie chłopca zostało odkryte niejako dzięki osobliwemu zrządzeniu Opatrzności, gdy bowiem miał piętnaście lat, pojechał na jakiś czas do szkoły prowadzonej przez księży misjonarzy w Montauban. Został tam wysłany jego młodszy brat, ale nie mógł odnaleźć się w nowych okolicznościach, dlatego Gabriel dołączył, by przez parę miesięcy towarzyszyć mu, a potem wrócić w okresie wiosennych prac polowych. Kiedy ojciec, Piotr Perboyre, przyjechał po starszego syna, okazało się, iż tak wyróżnił się on spośród uczniów, że nauczyciele poprosili ojca o pozostawienie go w kolegium. Tak zaczęła się droga powołania, które przyszły głosiciel Ewangelii odnalazł w Congregatio Missionis, czyli Zgromadzeniu Księży Misjonarzy świętego Wincentego à Paolo.


Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1826, wcześniej, prowadząc już zajęcia w seminarium. Objął wówczas katedrę teologii w seminarium w Saint-Flour, gdzie następnie został rektorem. Nie to jednak było jego marzeniem i celem. Cały czas starał się o pozwolenie na podjęcie działalności misyjnej w dalekich krajach pogańskich. Nastąpiło to w końcu w roku 1835. Został wysłany do Chin, gdzie w dwa lata później, opanowawszy język chiński, rozpoczął apostolat.


Przez trzy lata pełnił posługę duszpasterską wśród niewielkich rozsianych po Chinach wspólnot katolickich. Nie było to zadanie łatwe, ponieważ w kraju rządzonym przez wszechwładnego cesarza, stare zwyczaje były tak silnie zakorzenione, że wszelki wpływ z zewnątrz – w tym również głoszenie prawdziwej religii – traktowano jako zamach na dobro narodowe. Dlatego co chwilę wznawiano prześladowania chrześcijan, a Kościół w Chinach miał skrępowane ręce.


Ojciec Jan został aresztowany we wrześniu 1839 roku. Poddawano go torturom, chcąc ukarać za głoszenie zakazanej religii. Następnie zamordowano go w miejscowości Wuchang. Papież Leon XIII w roku 1889 zaliczył go do grona błogosławionych, zaś Jan Paweł II ogłosił go świętym w 1996 roku.

 

Kościół wspomina św. Jana Gabriela Perboyre 11 września.

FO


DATA: 2018-09-11 15:49
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
20
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.