DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2018 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Jakie imiona aniołów znamy z Biblii

Jakie imiona aniołów znamy z Biblii
Fot. Filip Blazejowski/FORUM

Nazwa aniołów jest ich zajęciem, nie naturą. Bowiem wedle natury nazywają się duchami. Kiedy bowiem są posyłani z niebios ku zwiastowaniu ludziom, z samego owego zwiastowania nazywają się posłami tzn. aniołami. Z natury bowiem są duchami. Wtedy zaś nazywają się aniołami, kiedy są posyłani – pisał św. Izydor z Sewilli  („Sentencje” , księga 1, rozdział 10).

 

Wszystkie moce niebiańskie otrzymują wspólne imię Aniołów, ponieważ one wszystkie, tak niższe, jak wyższe, posiadają jednakową zdolność upodabniania się do Boga i przyjmowania, bardziej lub mniej, promieniowania światła, które pochodzi od Boga.

„Pisma teologiczne” Pseudo-Dionizy Areopagita

 

Pierwsza hierarchia anielska

Każde imię przydane intelektom niebiańskim odpowiada boskim przymiotom osadzonym w każdym z nich (…) święte imię Serafinów oznacza tych, którzy płoną ogniem lub tych, „którzy gorzeją (miłością)”. Natomiast imię Cherubinów - tych, „którzy są pełni wiedzy” lub tych, „którzy rozlewają mądrość” (…) w tej pierwszej z hierarchii niebiańskich pełnią świętą służbę substancje najwznioślejsze: (…) bez żadnego pośrednictwa jest ona osadzona w najbliższym sąsiedztwie Boskości (…). Stąd nazywa się jej przedstawicieli „gorejącymi” i „Tronami”.

„Pisma teologiczne” Pseudo-Dionizy Areopagita

 

SERAFINI

Imię Serafinów wyraziście oddaje ich wieczny i nieprzerwany obrót wokół boskich rzeczywistości i ich rozgrzewające ciepło i zapalczywość, i kipiący, nigdy nie ustający i nigdy niesłabnący rozpęd wiecznotrwałego poruszenia, i zdolność upodabniania do siebie i energicznego wynoszenia w górę niżej stojących, przez ożywienie i rozpalenie w nich tego samego żaru, którym sami są wypełnieni. Imię to oznacza także ich oczyszczającą moc, wypalającą jak piorun i jak ogień niszczącą wszystko, co skażone, i ich nietajoną i niedającą się ugasić umiejętność i przechowywania, i udzielania światła, które rozprasza i rozpędza opasujący mrok ciemności.

„Pisma teologiczne” Pseudo-Dionizy Areopagita

 

CHERUBINI

Natomiast imię Cherubinów wyraża ich zdolność poznawania i oglądania Boga, i odbierania w najwyższym stopniu Jego światła, i kontemplowania piękna boskiej zwierzchności w Jej pierwotnej potędze, i napełnianie się bogactwem darów mądrości, jeszcze zdolności przekazywania bez ograniczeń substancjom im podległym tego wylewu mądrości, którą sami otrzymali.

„Pisma teologiczne” Pseudo-Dionizy Areopagita

  

TRONY

Co do imienia najwznioślejszych i najdostojniejszych Tronów, to wskazuje ono na ich doskonałą niezależność od wszystkiego zepsucia ziemską nieczystością i ich ponadświatowe dążenie do wysokości, i nieporuszoną wrogość do wszystkiego, co marne i niskie, i ich niezmienne i mocne, ze wszystkich sił, trwałe osadzenie przy Tym, który jest prawdziwie Najwyższy, i ich gotowość przyjmowania objawień Boskiej Zwierzchności, w sposób i całkowicie wolny od zmysłowego skażenia, i niematerialny, i wreszcie ich zdolność noszenia w sobie Boga i gorliwego otwierania się na boskie dary.  

„Pisma teologiczne” Pseudo-Dionizy Areopagita

 

 

Druga hierarchia anielska

 

PANOWANIA

Objawione imię świętych Panowań oznacza jak sądzę, że one – niezależne i wolne od wszystkich ziemskich pożądań i niewzruszone wobec tyranii tych mocy, które zatraciły podobieństwo do Boga – wznoszą się w górę (…) I na wzór samego Pana, tak jak tylko mogą, kształtują siebie w swojej dobroczynności modelują podwładne im substancje, i wyrzekają się wszelkich złudnych mniemań, zwracają się, w całej swojej pełni, do Tego, który jest prawdziwie Panem, i uczestniczą, tak jak tylko mogą, w wiecznotrwałym i boskim Pryncypium wszelkiego panowania.

„Pisma teologiczne” Pseudo-Dionizy Areopagita

 

MOCE

Moce (…) ich imię wskazuje na jakąś nieprzezwyciężoną i niezachwianą cnotę męstwa, naśladującego we wszystkich swoich czynach boskie dzieła, męstwa, które nie traci siły ani nie słabnie pod ciężarem przydzielonego mu światła Boskiej Zwierzchności, które przemożną siłą wznosi się do naśladowania Boga i nigdy nie spowalnia swojego wiecznego ruchu ku boskości z powodu jakiejś małoduszności, lecz niewzruszenie wpatruje się w tę nadsubstancjalną Moc, będącą źródłem wszelkiej mocy, i samo staje się prawdziwym obrazem tej mocy, której formę, w stopniu, w jakim to możliwe, odzwierciedla.

„Pisma teologiczne” Pseudo-Dionizy Areopagita

 

WŁADZE

Imię świętych Władz odsłania ich hierarchiczną równość z boskimi Panowaniami i Mocami, a więc ich doskonałe i harmonijne uporządkowanie, uzdatniające je do przyjmowania boskich darów, i pokazuje, że istnieje ponadświatowy i intelektualny porządek władzy, która nie nadużywa w sposób tyrański swojego zwierzchniego władania wobec niżej stojących, ale wznosi się z zapałem i pięknym ładzie ku boskim rzeczywistością – pociągając za sobą w swojej dobroci substancje niższego rzędu.

„Pisma teologiczne” Pseudo-Dionizy Areopagita

 

Trzecia hierarchia anielska

 

ZWIERZCHNOŚCI

Nazwa Zwierzchności niebiańskich wskazuje rzeczywiście na ich boską zwierzchność i hegemonię – z właściwą mocą obdarzonym prawami rozkazywania – którą sprawują w obrębie swojego świętego stopnia, i ich zdolność pełnego zwracania się do tej Zasady, która jest ponad wszelką zasadą, i na dar skutecznego doprowadzenia innych do Niej, i formowanie siebie (…) na wzór tej Zasady.

„Pisma teologiczne” Pseudo-Dionizy Areopagita

 

ARCHANIOŁOWIE

Święty chór Archaniołów, jak i inne chóry zajmujące środkową pozycję we wszystkich hierarchiach, zawiera w sobie pewne elementy obu krańcowych chórów, a więc łączy się i ze świętymi Zwierzchnościami i ze świętymi Aniołami. Jego związek z tymi pierwszymi wynika stąd, że tak jak one, w sposób niezapośredniczony, zwraca się ku nadsubstancjalnej Zasadzie i – (…) kształtuje się na jej podobieństwo. Z tymi drugimi natomiast łączy się w tym sensie, że należy również do kategorii posłańców światła Boskiej Zwierzchności, które otrzymuje hierarchicznie, od pierwszych potęg niebiańskich i dalej przekazuje w swojej dobroci Aniołom, a poprzez Aniołów objawia je nam, analogicznie do świętych zdolności otrzymywania światła boskich tajemnic u każdego z nas.

„Pisma teologiczne” Pseudo-Dionizy Areopagita

 

ANIOŁOWIE

Aniołowie (…) dopełniają i zamykają wszystkie stany niebiańskich intelektów, ponieważ pomiędzy substancjami niebiańskimi są tymi, które posiadają w stopniu najwyższym właściwości anielskie.

„Pisma teologiczne” Pseudo-Dionizy Areopagita 

Wybór: Magdalena Żuraw


DATA: 2017-01-05 07:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chwała Bogu za Jego Anioły. Pozdrawiam was piękni i wierni dobroczyńcy nasi.
ponad 1 rok temu / katolik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.