DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Jaki prezent na święta jest odpowiedni dla katolika?

Jaki prezent na święta jest odpowiedni dla katolika?
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay

Gdy nadchodzą święta, wielu narzeka na powiązanie ich z komercjalizmem i kulturą masową. Istnieje jednak na to doskonałe remedium – nabycie prezentów pełnych smaku, piękna oraz zachęcających do rozwoju talentów – choć niekoniecznie drogich. Wszystko w celu uczczenia Nowonarodzonego Boga – najwyższego Piękna.

 

John Horvat II przekonuje, by w ramach walki z wulgarnością życia nabyć prezent pełen smaku i wyrafinowania. Warto też, by był użyteczny, a zarazem sprzeciwiał się dominacji brzydoty i plastiku. Warto zatem, by ów dar wiązał się z pewną oficjalnością, podkreślającą jego znaczenie. Amerykański myśliciel proponuje czajnik do herbaty, garnek do kawy lub szklany puchar. 

 

Oprócz smaku i wyrafinowania niezwykle istotne jest także piękno prezentu. Choć wymiar praktyczny odgrywa istotną rolę, ważne jest również piękno prezentu. Wszak piękno jest dziełem Boga, stworzonym po to, aby zaspokoić apetyty duszy i zaprowadzić nas do Niego, nieskończonego Piękna. Istnieją różne możliwości obdarowania kogoś pięknym prezentem: od obrazów, posągów, po kunsztowne książki czy albumy.

 

Po trzecie zaś prezent świąteczny powinien być godny. Chodzi bowiem o przeciwstawienie się egalitarnej, obniżającej standardy kulturze. Tymczasem wszyscy ludzie posiadają godne podziwu talenty. Świąteczny podarunek może pomóc w ich uznaniu. Chodzi o podarunek zwiększający poczucie własnej wartości i inspirujący do jej dalszego rozwoju. Wśród prezentów należących do tej kategorii John Horvat II wymienia książki, instrumenty muzyczne lub eleganckie ubrania.

Ważne, by prezenty stanowiły wyraz naszego udziału w wojnie kulturowej. Chodzi o oddanie temu, co amerykański konserwatysta Russell Kirk określił mianem „wiecznych rzeczy” (permanent things) – a więc miłości, sprawiedliwości, męstwa et cetera.

 

Warto pamiętać, że to nie prezenty stanowią najważniejszy element świąt. Chodzi w nich bowiem o uczczenie Boga, który uniżył się po to, by nas wywyższyć. Pamiętajmy jednak Bóg stworzył świat materialny, a przez Wcielenie potwierdził jego znaczenie. Dlatego też także dobra materialne mogą i powinny służyć oddaniu Mu czci. Także – o ile nie przede wszystkim – te umieszczone pod świąteczną choinką.

 

Źródło: returntoorder.org

mjend  


DATA: 2018-12-20 15:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Grażyna, czy jesteś pewna?
ponad 1 rok temu / gorky
 
prezenty w Małopolsce dawało się z okazji św. Mikołaja 6 grudnia pod poduszke. Prezenty na święta to świecka tradycja "pompowana" za oceanu przede wszystkim. Choć nie wiem jak wyglądało to 50 lat teamu np. w innych rejonach Polski ?? U mnie dzieci dostały już swoje i żadnych prezentów na święta nie będzie. Ktoś u kogo w rodzinie urodziło się dziecko wie jaki to jest prezent. A co dopiero jak rodzi się Bóg?? I w tym duchu trzeba przeżywać te święta.
ponad 1 rok temu / maciek
 
Dlaczego prezenty ma się tylko nabywać? Można samemu je zrobić i włożyć w nie swoje serce. Bardziej zaskakują i cieszą.
ponad 1 rok temu / Hanka
 
Książka pobożna. Najlepsza, niezawodna, wybór pozycji nie do wyczerpania.
ponad 1 rok temu / Nasa
 
Bóg nie rodzi się co rok.
ponad 1 rok temu / Grażyna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.