DZIŚ JEST:   26   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Dymitra z Tesaloniki
Bł. Celiny Borzęckiej
 
 
 
 

Jaki będzie ten „koronakryzys 2020”?

Jaki będzie ten „koronakryzys 2020”?
źródło: pixabay.com
#KORONAWIRUS    #GOSPODARKA    #EKONOMIA    #POLSKA    #ŚWIAT    #EPIDEMIA    #PANDEMIA

Najbliższe tygodnie, według zapowiedzi lekarzy i polityków, dadzą nam odpowiedź na pytanie, jak sobie radzimy z pandemią koroanwirusa. Wraz z śledzeniem tego, co dotyczy naszego zdrowia i życia powinniśmy już przewidywać procesy gospodarcze, jakie spowodują ogólnoświatowe reakcje na pandemię wirusa SARS-CoV-2 i zarządzone w niemal wszystkich państwach administracyjne wyhamowywanie gospodarek. Rozważamy w jakiej rzeczywistości przyjdzie nam żyć po epidemii, już teraz porównywanej do „hiszpańskiej grypy” w latach 1918 – 1920.

 

Wszelkie komentarze i porównania dzisiejszej pandemii wirusa SARS-CoV-2 są tworzone na gorąco, w atmosferze narastającej liczby zachorowań oraz zgonów w krajach, które uchodzą za najbogatsze w świecie, a więc za mające duże możliwości medyczne i organizacyjne opanowania epidemii w obrębie swoich granic. Opracowany przez American Enterprise Institute raport pn. „Koronawirus i epidemia wielkiej grypy: wnioski z hiszpańskiej grypy dotyczące potencjalnego wpływu koronawirusa na śmiertelność i działalność gospodarczą” („The coronavirus and the Great Influenza epidemic: Lessons from the Spanish Flu for the coronavirus’ potential effects on mortality and economic activity”) zaczyna się od porównania dzisiejszego zagrożenia koronawirusem do pandemii „hiszpańskiej grypy” w latach 1918 – 1920.

 

Autorzy raportu, powołując się na zasięg „hiszpanki” w 43 krajach i śmierć 39 milionów osób (co szacują na ok. 2 proc. populacji świata) zakładają, że górna granica liczby zgonów w dzisiejszym świecie – z założeniem wskaźnika jak dla „hiszpanki” – może wynieść nawet 150 milionów osób.

 

Raport American Enterprise Institute przypomina także, że „hiszpanka” spowodowała spadek PKB o 6 proc., a konsumpcji w przeciętnym kraju o 8 proc.

 

Mając wiedzę o przebiegu epidemii koronawirusa w Chinach widzimy jednak, że w państwie liczącym w 2019 roku 1 mld 400 mln osób (według danych ONZ) śmiertelność z powodu koronawirusa taka, jak przy „hiszpańskiej grypie” z lat 1918 – 1920, przekładałaby się na ok. 28 mln ofiar śmiertelnych.

 

Na szczęście aktualne dane – przynajmniej te oficjalnie podawane przez Pekin – są o wiele bardziej optymistyczne, choć w ostatnich dniach donoszono, że komunistyczne władze mocno zaniżyły liczbę ofiar. W Chinach (według worldometers.info) do 1 kwietnia zmarło przez koronawirusa łącznie 3318 osób, podczas gdy w całym 2019 roku w Państwie Środka zarejestrowano ogółem 9 mln 980 tys. zgonów. Wygląda więc na to, że pesymistyczne prognozy będą dalekie od rzeczywistości… oczywiście jeżeli inne kraje zastosują pełny rygor walki z pandemią, a ich mieszkańcy wykażą się większą dyscypliną i pomogą służbom państwowym w ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

 

Koronawirus jako hamulec gospodarki

Jeśli więc spustoszenie, jakie wywoła koronawirus, może być znacznie mniejsze w sferze demograficznej, to może i skutki gospodarcze mogłyby być mniejsze niż wieszczony w ostatnich dniach kryzys na skalę znacznie większą niż kryzys finansowy w 2008 roku?

 

Według zapowiedzi specjalistów i polityków, kwiecień będzie miesiącem, w którym będziemy wiedzieli, co dalej będzie się działo z epidemią koronawirusa w naszym kraju. Czy ogólnonarodowa kwarantanna przyniosła efekt i udało się zahamować rozprzestrzenianie się wirusa oraz czy podjęte środki – badania testowe, izolacja zarażonych i podejmowane leczenia – okazały się wystraczające.

 

Nie znamy jeszcze ostatecznego bilansu, jakim zamknie się pandemia koronawirusa, ale wśród ekonomistów i polityków coraz mocniej stawiane jest pytanie o ekonomiczne skutki pandemii i podjętych przeciw niej środków – głównie wygaszania całych sektorów gospodarki.

 

W przywołanym już wcześniej raporcie American Enterprise Institute z marca tego roku czytamy m.in. o globalnych skutkach pandemii:

„Te spadki gospodarcze są porównywalne z tymi, które ostatnio zaobserwowano podczas globalnej wielkiej recesji w latach 2008–2009. Wyniki sugerują również znaczne krótkoterminowe spadki realnych zwrotów z zapasów i krótkoterminowych bonów skarbowych. Tak więc istnieje możliwość nie tylko bezprecedensowej liczby zgonów, ale także poważnych globalnych dyslokacji gospodarczych. Chociaż wyniki dla koronawirusa są tylko możliwościami, odpowiadającymi prawdopodobnym najgorszym scenariuszom, duże potencjalne straty w życiu i działalności gospodarczej uzasadniają znaczne nakłady na próbę ograniczenia szkód. Jednak ekstremalne wysiłki łagodzące - takie jak powszechne odwołania podróży, spotkania i ważne wydarzenia - same w sobie przyczynią się do obniżonej aktywności gospodarczej”.

 

Co ciekawe, na długo przed „koronakryzysem” ekonomiści i politycy głosili nadejście regresu ekonomicznego na skalę większą niż kryzysu finansowego 2008 – 2009. W bardzo pesymistycznym tonie, jeszcze w 2018 roku, wypowiadali się m.in. były niemiecki minister gospodarki Wolfgang Schaeuble oraz szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. Jako sprawców nadciągającego kryzysu wymieniano od lat banki centralne, kreujące kolejne „bańki finansowe”, wysoki poziom zadłużenia państw i międzynarodowych koncernów, możliwość ucieczki kapitałów z państw rozwijających się i niestabilność geopolityczną, zakłócającą handel międzynarodowy, czyli różnego rodzaju wojny handlowe i celne. Możliwe więc, że wybuch pandemii wirusa SARS-CoV-2 tylko przyspieszył wydarzenia ekonomiczne, których i tak się spodziewano.

 

Wielki kapitał da sobie radę

- Kryzys na rynkach finansowych nieodwracalnie zmieni świat, a Stany Zjednoczone utracą status finansowego supermocarstwa - twierdził minister finansów RFN Peer Steinbrueck 25 września 2007 roku. Było to już po pęknięciu amerykańskiej bańki kredytów hipotecznych, która uruchomiła demolowanie gospodarki Stanów Zjednoczonych. Wirtualny pieniądz, oparty na potencjale ekonomii amerykańskiej i wskaźnikach giełdowych, doznał szoku po szybkim spadku wartości nieruchomości w latach 2006 - 2007, na które zaciągano niespłacane później kredyty. Banki, którym groziła upadłość, musiały zostać dokapitalizowane, aby nie doszło do bankructwa całego systemu finansowego w Stanach Zjednoczonych. W marcu i kwietniu 2008 roku amerykańscy potentaci bankowi – Merrill Lynch, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Lehman Brothers i Citigroup – zostali naprędce dokapitalizowani dzięki pomocy kilku państw azjatyckich, w tym m.in. Chin.

 

Od 2008 roku kryzys finansowy przeniósł się do Europy, gdzie rządy z publicznych pieniędzy zaczęły ratować różne firmy. Rządy państw Beneluksu jesienią 2008 roku przejęły największy bank belgijski – Fortis, a wspólnym wysiłkiem rządów Francji, Belgii i Luksemburga uratowano działającą w branży finansowej spółkę Dexia. Ta interwencja kosztowała rządy w Paryżu, Brukseli i Luksemburgu 6,3 mld euro bezpośrednio zainwestowanego kapitału i udzielenie gwarancji rządowych na kolejne 150 mld euro. Drogą pomocy prywatnym gigantom poszły później kolejne państwa, nie tylko europejskie, choć wyjątkiem była Islandia, przeciwna transferom publicznych pieniędzy do prywatnych banków.

 

Skalę przepływów finansowych w tamtych latach możemy sobie wyobrazić na przykładzie dokapitalizowania największej za oceanem firmy ubezpieczeniowej AIG. W porozumieniu z Ministerstwem Stanu centralny bank USA, System Rezerwy Federalnej, czyli FED, przeznaczył na pomoc AIG 85 miliardów dolarów.

 

Prywatny sektor finansowy oczekiwał jednak na większą pomoc rządu w Waszyngtonie. Z pomocą instytucjom finansowym przyszedł tzw. Plan Paulsona, sekretarza skarbu w ekipie George’a W. Busha. Pierwotna wersja zakładała przeznaczenie przez rząd 700 mld dolarów na wykup złych długów, a plan – pierwotnie odrzucony przez Izbę Reprezentantów we wrześniu – ostatecznie ta sama Izba przyjęła 3 października. O tym, że najbardziej kapitalistyczna instytucja, jaką jest giełda, oczekiwała na pomoc rządu dla sektora prywatnego w 2008 roku, świadczyć może największy po 21 latach (aż do czasu pandemii koronawirusa) spadek indeksów akcji S&P i NASDAQ 29 września 2008 roku – aż o 9 proc. (po pierwotnym odrzuceniu Plan Paulsona).

 

Wolny rynek z silnym państwem

Podobnie teraz, w dobie koronawirusa, na zapowiedź Donalda Trumpa, że najtrudniejszy etap pandemii powinien zakończyć się „w lipcu, sierpniu lub później”, a gospodarka amerykańska zmierza w kierunku recesji, akcje znanych na całym świecie spółek zaczęły pikować w dół. W indeksie S&P 500 w grupie silnych spadków znalazły się banki (Citigroup, JPMorgan, Bank of America), producenci samochodów (General Motors i Ford), linie lotnicze (American Airlines, Delta Air Lines, United Airlines), Boeing, a nawet producent aut elektrycznych – Tesla.

 

Dla graczy giełdowych nawet czas „koronakryzysu” nie musi być jednak czasem liczenia strat. Kto zainwestował w akcje po wielkich spadkach, sprowokowanych wypowiedziami amerykańskiego prezydenta, w ostatnim tygodniu marca mógł zacierać ręce. Przyjęty przez Kongres pakiet pomocowy przygotowany przez administrację Donalda Trumpa tchnął życie w amerykańską giełdę. Jeden z wskaźników (Dow Jones Industrial) po trzech dniach hossy do czwartku 26 marca wzrósł o ponad 20 proc. i to był największy wzrost od 1931 roku.

Ale też rozmiar rządowego pakietu robi wrażenie – 2,2 bln dolarów, w tym 500 mld dolarów pomocy dla dużych spółek, 50 mld dolarów dla linii lotniczych oraz 350 mld dolarów dla małych i średnich firm. 2,2 bln dolarów odpowiada 10 proc. PKB Stanów Zjednoczonych, ale trzeba pamiętać, że rząd ma tylko te pieniądze, która wcześniej czy później ściągnie z ogółu obywateli. Ta reguła obowiązuje wszędzie, nie tylko za oceanem.

 

Dwa kryzysy – podobne czy odmienne

O kryzysie gospodarczym 2008 roku wiemy już dużo, o zapowiadanym „koronakryzysie” jeszcze niewiele, choć z licznych komentarzy wyłania się obraz bardziej pesymistyczny niż z oceny lat 2008 – 2009. Kryzys 2008 – 2009 rozpoczął się od ryzykownych kredytów udzielanych konsumentom na zakup nieruchomości, mimo braku zdolności kredytowych. Kryzys 2020 roku to efekt decyzji władz wielu państw o wyhamowaniu gospodarki, a właściwie zamrożenia dużej części życia społeczno – gospodarczego, skutkującego brakiem dochodów w milionach firm.

 

W obydwu przypadkach (2008-2009 i 2020) mamy więc wysoce prawdopodobne bankructwa zarówno konsumentów, małych firm, do których nie docierają od tygodni klienci, jak i dużych firm, które mogą mieć problemy z zaopatrzeniem w komponenty do produkcji, albo ze zbytem swoich wyrobów z powodu zubożenia społeczeństwa.

 

Remedium na obydwa kryzysy mają być duże interwencje państwowe, ale wydatki na te interwencje mają być pokryte z przyszłych dochodów, gdy gospodarka wróci na normalne tory. Podobne w obydwu kryzysach będzie także otwarcie „okna transferowego” do wykupowania firm, które zostaną wystawione na sprzedaż po bankructwach. A to szansa dla dużych graczy, gotowych do konsolidacji rynków i przejęć konkurentów.

 

Obydwa kryzysy łączy także zamknięcie okresów „rynku pracownika”. Szacowane na miliony grupy nowych bezrobotnych będą bardziej podatne na podejmowanie się gorzej opłacanych prac, tym samym staną się mniej zasobnymi konsumentami, których nie będzie stać na zakupy aut, domów, wczasów itp. O takich problemach mówi się dzisiaj w skali mikro, a w skali makro coraz częściej dyskutuje się, czy „koronakryzys” mocniej uderzy w jego źródło i odetnie Chiny od rynków, na których do tej pory panują, czy raczej mocniej uzależni kolejne kraje od Pekinu. A tak może się stać, jeżeli gospodarki w Europie i Ameryce Północnej będą zmuszone pozostać w kwarantannie, podczas gdy Chiny już ogrywają sojuszników Waszyngtonu, kupując ropę naftową w Rosji, a nie w Norwegii i Arabii Saudyjskiej. Dla Rosji pomoc Chin może się stać kolejnym etapem zaciskania pętli na moskiewskiej szyi przez Pekin, patrzący ponad Rosją na rynek europejski, mimo wszystko nadal bogatszy i atrakcyjniejszy niż rynek wielu krajów sąsiadujących z Chinami.

 

Wizja dla Polski

Po kilku tygodniach marca trudno jeszcze oczekiwać dokładnych prognoz dla polskiej gospodarki. Fitch Ratings – amerykańska agencja ratingowa – uważa, że „Polska powinna być stosunkowo odporna na szok związany z pandemią COVID-19 w porównaniu do krajów porównywalnych, dzięki zdywersyfikowanej, lecz stosunkowo zamkniętej gospodarce, umiarkowanemu sektorowi turystycznemu, statusowi importera netto energii, elastycznemu kursowi walutowemu, rachunkowi obrotów bieżących bliskiemu równowagi oraz pewnej przestrzeni fiskalnej, pozwalającej zaabsorbować środki ekspansji fiskalnej”. Amerykańscy prognostycy z Fitcha przyznają, że pandemia koronawirusa do 1,8 proc. obniży wzrost PKB Polski w 2020 roku (1,8 proc.) ale przywrócenia trwałego tempa wzrostu do poziomu 3,2 proc. powinno nastąpić w 2021 roku.

 

Bardziej pesymistyczny jest rating niemieckiego Euler Hermes, który – jak informuje ekonomiczny portal WNP.pl – prognozuje w najbardziej optymistycznym wariancie dla Polski wzrost PKB w 2020 roku rzędu 1,0 proc. (w grudniu 2019 roku spodziewano się wzrostu o 3,1 proc. PKB). Dlatego też Euler Hermes obniżył ocenę Polsce oraz kilkunastu innym państwom. Niemiecka firma zaszeregowała nas do jednej grupy z takimi państwami jak Ekwador, Tajlandia, Indonezja, Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Maroko, Kenia, Ghana, Mauritius, Republika Czeska, Rumunia, Irlandia, Słowacja i Litwa.

 

Jako zagrożenie dla naszej gospodarki premier Mateusz Morawiecki wskazał zależność od eksportu do krajów Europy Zachodniej i UE. Trafia tam 80 proc. polskiego eksportu, a wygaszenie europejskich gospodarek na czas walki z epidemią ogranicza popyt na nasze produkty. Z kolei minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg spodziewa się wzrostu liczby osób bez pracy w Polsce z ok. 920 tys. do nawet 1,4 mln osób pod koniec roku. Taka liczba przekładałaby się na stopę bezrobocia w okolicy 9-10 proc., czyli do wysokości, od jakiej się już odzwyczailiśmy. Tak duża rzesza ludzi żyjących z zasiłków negatywnie odbije się oczywiście na popycie na rynku krajowym, którego spadek może spowolnić powrót do kondycji gospodarczej, jaką mieliśmy przez ostatnie lata.

 

Jan Bereza

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

  

Czytaj także:
DATA: 2020-04-03 14:05
AUTOR: JAN BEREZA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szanowni komentujący, obyśmy nie potracili zmysłów jak @pit. Miejmy wyrozumiałość.
6 miesięcy temu / Marek
 
Koronawirus to narzędzie do wywołania krachu gospodarczego. Pusty pieniądz ledwie dyszał. David Rothschild mówił, że potrzebny potężny kryzys światowy. WHO zmieniło definicję pandemii tak by pasowało finansjerze. Programy inwigilujące obywateli, stan de facto wojenny. Zakaz wejścia do lasu sic! Bezrobocie, a więc całkowite uzależnienie od państwa. A niezależnie lekarze niemieccy udawadniaja, że pandemii nie ma. Za to mamy cenzurę. Idziemy jak baranki narzeź. Czas się obudzić.
6 miesięcy temu / grimm
 
Gorąco sugeruje rodakom by zaczęli kupować złoto monety bulionowe, sztabki, sztaby póki jeszcze to możliwe, z Mennicy Polskiej. Monety i sztaby srebrne mogą też służyć jako alternatywa, jeśli nadejdzie kryzys, a po nim hiperinflacja. W USA złoto i srebro jest już trudno dostać po bieżącej cenie ~$1600 za uncję - główni dealerzy wyprzedali prawie cały zapas łącznie ze sztabami po ponad 500,000 USD w okolicy połowy marca. Powodzenia
6 miesięcy temu / Anonim
 
Jaki będzie ten koronakryzys?.To zależy czy jest przypadkowy czy nie przypadkowy. Jeśli chodzi o zatrzymanie gospodarcze to albo będzie powtórka z 2008 że przybędzie pomoc dla upadłych gospodarek ale warunkowa albo będzie powtórka z czasów upadku komunizmu gdzie nastąpi potem dużo wolności gospodarczej która będzie potem ograniczana czyli nowy porządek. W wersji nieprzypadkowej będą eksperci ale raczej po tej lewej stronie. Jest antagonizowanie jak w 2008 na Tutsi i Hutu gdzie jedna strona jest przeważająca i gnebiaca drugą i gdzie jedna strona ma więcej do powiedzenia. Ale albo wszyscy walczymy z wirusem i kryzysami albo jedni wycinaja nam wszystkim numery.
6 miesięcy temu / M
 
24 listopada 2019 r., w Święto Chrystusa Króla, na błoniach krakowskich odbyła się wyproszona u Pana Boga przez Matkę Bożą Wolna Elekcja, której celem była pełna intronizacja Pana Jezusa na Króla Polski. Jest oczywistym, że Pan Jezus jest Królem Wszechświata, jednakże wciąż oczekuje pełnego oddania się przez naród Polski Jego Panowaniu, poprzez oddanie mu władzy przez rząd, episkopat i lud w sposób symboliczny lecz całkowicie, jak zostało to podane Rozalii Celakównej już właściwie 100 lat temu. Wolna Elekcja z polecenia Matki Bożej oznajmiona Alicji Marii Michalinie od Apokalipsy, i potwierdzona Cyprianowi Polakowi Krzysztof Michałowski oraz Grzegorzowi Wróblewskiemu kanał w Posłudze na youtube, która składała się z aktu zawierzenia i poprowadzenia modlitwy na Błoniach, a następnie już indywidualnie z uczestnictwa we Mszy Świętej, adoracji Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie oraz nawiedzenia grobów Sługi Bożej Rozalii Celakówny i rodziców Jana Pawła II. Całe to wyda
6 miesięcy temu / MG
 
ohyda spustoszenia i wielki ucisk
6 miesięcy temu / nn
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.