DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2020 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Jaka przyszłość Syberii?

Jaka przyszłość Syberii?

Kreml wprowadza zmiany prawne pozwalające na niekontrolowaną eksploatację syberyjskich zasobów naturalnych. Mieszkańcy tej części Rosji mówią o nowej „kolonizacji” Syberii. Przygotowanie projektów ustaw o rozwoju Syberii Wschodniej i Dalekiego Wschodu Władimir Putin zlecił Ministerstwu Gospodarki Rosji, jeszcze będąc premierem szykującym się do powrotu na Kreml.

 

Prasa rosyjska opisała konsekwencje oczekiwanego wkrótce uchwalenia nowego prawa. Rozwojem tego wielkiego terytorium wedle wizji prezydenta ma się zająć struktura podlegająca bezpośrednio Putinowi. Spółka ma mieć wyłączne prawo do prowadzenia i nadzoru działalności gospodarczej w 16 podmiotach Federacji Rosyjskiej - 60 procent powierzchni Rosji i 12 milionów mieszkańców - na wschód od Uralu. Kontrolowane przez spółkę terytorium zostanie wyjęte spod działania ustaw federalnych o zasobach naturalnych, lasach, ziemi, budownictwie, pracy, a nawet obywatelstwie. Sama zaś spółka otrzyma poważne preferencje podatkowe.

 

Zadaniem spółki będzie pozyskanie inwestycji do zagospodarowania terytoriów Syberii i Dalekiego Wschodu oraz wykorzystania bogactw naturalnych tych regionów.

 

Plany prezydenta mają wielu krytyków, zwłaszcza na samej Syberii. Wielu mieszkańców w coraz mniejszym stopniu identyfikuje się z narodem rosyjskim i woli mówić o sobie jako o odrębnym narodzie mającym prawo do własnej państwowości.

 

Część z organizacji popierających proces autonomizacji Syberii proponuje przeprowadzenie referendum, w którym narody Syberii same zadecydowałyby o formie syberyjskiej państwowości. Wydaje się to jednak bardzo mało prawdopodobne, albowiem gdyby do referendum doszło, Kreml mógłby mieć poważny problem z przekonywaniem zamieszkującej Syberię ludności, iż należy ona do narodu rosyjskiego.

 

Separatyzm syberyjski jest jednak problemem o wiele mniej groźnym niż ekspansja Chin na te tereny. Rosyjskie służby podnoszą alarm, w związku z przyzwoleniem przez oficjalne władze Chin na nielegalną migrację. W całym Okręgu Dalekowschodnim Rosji mieszka nieco ponad 6 milionów ludzi. A w chińskim regionie po drugiej stronie granicy – ponad 100 milionów.

 

 

Źródło: "Rzeczpospolita"

luk


DATA: 2012-07-24 11:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Każdy kraj, gospodarka, społeczeństwo potrzebuje przestrzeni, obszaru ekonomicznej ekspansji, społecznej ruchliwości, pogranicza przyciągającego ludzi nie mogących znaleźć sobie miejsca. Rosja, Niemcy także je mają, bo czym jest dla nich Europa Środkowa i Południowa, jeśli nie takim gospodarczym "pograniczem"? To geopolityczny wyznacznik mocarstwowości... widać to doskonale na przykładzie Polski, której wybija się nawet sentymenty do Kresów, nie mówiąc już o realnym zainteresowaniu i zaangażowaniu.
ponad 7 lat temu / Krytyk
 
Ustalić granicę polsko-chińsko-japońską. Stworzyć protektorat chazarski %)
ponad 7 lat temu / Fantastyk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.