11 października 2012

Jaka jest przyszłość konserwatyzmu?

Pytanie zawarte w tytule zadają sobie zwolennicy tej idei jak i neutralni jej badacze. Ci ostatni mają szczególnie ważny głos w debacie dotykającej problemu, ponieważ potrafią odnieść się do jego całości – nie wyciągają myśli z kontekstu, przed czym przestrzegali na przykład B. Constant czy św. Augustyn. Współczesność tworzy specyficzne tło dla konserwatyzmu obecnie oraz dla jego przyszłości. Jest to problem na dłuższą rozprawę, jednak zarysuję główne kwestie, które ostatecznie będą rzutowały na  konserwatyzm w nadchodzących latach.

 

Rzeczywistość jest dzisiaj przesiąknięta fałszem i pozorem, co dotyka zarówno idei ją   kreujących jak i pojęć, których używamy do jej opisu. Narzucone przez oświecenie i kontynuowane przez lewicę przeświadczenie, że rozumność człowieka pociąga jego zdolność do całkowitego i bezbłędnego kreowania wszystkiego, co go otacza, stawia człowieka na równi z Bogiem. Ta wizja, wspierana dodatkowo przez egalitaryzm, jest chętnie przyjmowana, lecz całkowicie błędna i pełna pychy. Stojący w opozycji konserwatyzm jawi się niezbyt atrakcyjnie dla współczesnego człowieka – oto należy przyznać, że jednak nie jesteśmy doskonali, często się mylimy a nasza wiedza o rzeczywistości jest jedynie fragmentaryczna. Nie ma więc żadnych racji, aby usprawiedliwić kształt współczesnego świata. Większość nie ma świadomości tego faktu i popełnia błąd poznawczy. Są również ci, którzy wiedzą, że żyją w fałszu i wybierają go, gdyż przynosi im pewne korzyści. Tej drugiej grupy nie uda się już uratować, dlatego konserwatyści powinni skupić się na tych, którzy idą w owczym pędzie narzuconym przez dzisiejsze realia.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Konserwatyści muszą korzystać z wyważonych środków do osiągnięcia swojego celu – głównie z pracy u podstaw, w czym upatruję przyszłości tej idei. Trud jaki konserwatyści włożą w proces uświadamiania ludzi wiąże się z mozolną, pokoleniową pracą. Gdy usunie się jad fałszywej optyki postępu, będzie można mówić o sukcesie konserwatyzmu. Jest to niezwykle trudne w świecie masowej informacji, dlatego konserwatyści powinni sami rozpocząć dzieło uzdrawiania rzeczywistości i to od nich zależy przyszłość idei.

Nie wygląda ona optymistycznie. Aby jednak rozświetlić nieco ten obraz, należy sobie uświadomić, że wystarczy tylko, aby ludzie zgodzili się ze słowami  Józefa Mackiewicza – jedynie prawda jest ciekawa. To właśnie dzięki uznaniu tych słów za prawdziwe, rzeczywistość zacznie wracać na właściwe tory.

                                                                                                                           Marcin Sułkowski

Praca nagrodzona 2. miejscem w konkursie „Przyszłość konserwatyzmu”

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie