DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

"Przyszłość konserwatyzmu" - praca nagrodzona miejscem drugim

Jaka jest przyszłość konserwatyzmu?

Jaka jest przyszłość konserwatyzmu?

Pytanie zawarte w tytule zadają sobie zwolennicy tej idei jak i neutralni jej badacze. Ci ostatni mają szczególnie ważny głos w debacie dotykającej problemu, ponieważ potrafią odnieść się do jego całości - nie wyciągają myśli z kontekstu, przed czym przestrzegali na przykład B. Constant czy św. Augustyn. Współczesność tworzy specyficzne tło dla konserwatyzmu obecnie oraz dla jego przyszłości. Jest to problem na dłuższą rozprawę, jednak zarysuję główne kwestie, które ostatecznie będą rzutowały na  konserwatyzm w nadchodzących latach.

 

Rzeczywistość jest dzisiaj przesiąknięta fałszem i pozorem, co dotyka zarówno idei ją   kreujących jak i pojęć, których używamy do jej opisu. Narzucone przez oświecenie i kontynuowane przez lewicę przeświadczenie, że rozumność człowieka pociąga jego zdolność do całkowitego i bezbłędnego kreowania wszystkiego, co go otacza, stawia człowieka na równi z Bogiem. Ta wizja, wspierana dodatkowo przez egalitaryzm, jest chętnie przyjmowana, lecz całkowicie błędna i pełna pychy. Stojący w opozycji konserwatyzm jawi się niezbyt atrakcyjnie dla współczesnego człowieka – oto należy przyznać, że jednak nie jesteśmy doskonali, często się mylimy a nasza wiedza o rzeczywistości jest jedynie fragmentaryczna. Nie ma więc żadnych racji, aby usprawiedliwić kształt współczesnego świata. Większość nie ma świadomości tego faktu i popełnia błąd poznawczy. Są również ci, którzy wiedzą, że żyją w fałszu i wybierają go, gdyż przynosi im pewne korzyści. Tej drugiej grupy nie uda się już uratować, dlatego konserwatyści powinni skupić się na tych, którzy idą w owczym pędzie narzuconym przez dzisiejsze realia.

 

Konserwatyści muszą korzystać z wyważonych środków do osiągnięcia swojego celu – głównie z pracy u podstaw, w czym upatruję przyszłości tej idei. Trud jaki konserwatyści włożą w proces uświadamiania ludzi wiąże się z mozolną, pokoleniową pracą. Gdy usunie się jad fałszywej optyki postępu, będzie można mówić o sukcesie konserwatyzmu. Jest to niezwykle trudne w świecie masowej informacji, dlatego konserwatyści powinni sami rozpocząć dzieło uzdrawiania rzeczywistości i to od nich zależy przyszłość idei.


Nie wygląda ona optymistycznie. Aby jednak rozświetlić nieco ten obraz, należy sobie uświadomić, że wystarczy tylko, aby ludzie zgodzili się ze słowami  Józefa Mackiewicza – jedynie prawda jest ciekawa. To właśnie dzięki uznaniu tych słów za prawdziwe, rzeczywistość zacznie wracać na właściwe tory.


                                                                                                                           Marcin Sułkowski


Praca nagrodzona 2. miejscem w konkursie "Przyszłość konserwatyzmu"


DATA: 2012-10-24 15:17
AUTOR: MARCIN SUŁKOWSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ta smutna konstatacja doprowadza do wniosku, że nic się nie zmieniło od setek lat! Jak zawsze, trzeba dawać świadectwo, przykład, uczyć się i przekonywać. Nic nowego, panowie, nic nowego!
ponad 7 lat temu / Wolny Katolik
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.