DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2020 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Jaka jest cena odwagi? Rozmowa z polskim księdzem, który nie boi się mówić o homolobby w Kościele

Jaka jest cena odwagi? Rozmowa z polskim księdzem, który nie boi się mówić o homolobby w Kościele
fot. pixabay.com

„Pedofilia to odrażające przestępstwo i grzech. By nie dochodziło do niej więcej w Kościele trzeba wreszcie zwalczyć lobby homoseksualne wśród duchownych” – napisał na Twitterze ks. Tomasz Brussy, za co spadła za niego fala krytyki. O angażowaniu się w politykę, obecnych problemach Kościoła oraz katolickiej młodzieży rozmawia z księdzem Piotr Relich.

 

Jest ksiądz bardzo aktywny w mediach społecznościowych, często publikując treści polityczne. Dlaczego - zdaniem księdza – kapłan powinien interesować się polityką?

 

Na początku dobrze przypomnieć czym jest polityka. Św. Jan Paweł II nauczał, że polityka to „roztropna troska o dobre wspólne”. Kapłani mają być po pierwsze specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem. Moim zdaniem ważny jest także głos kapłanów dotyczący spraw społecznych, spraw bardzo ważnych dla człowieka. Dla tego widzę potrzebę przypominania nauczania Kościoła w mediach społecznościowych. Przypominając Katolicką Naukę Społeczną i podejmując takie tematy jak ochrona ludzkiego życia, aborcja, in vitro, eutanazja czy małżeństwo zbudowane na związku mężczyzny i kobiety podejmuję dla niektórych sprawy „polityczne” a to jest w moim przekonaniu realizacja słów św. Jana Pawła II o „roztropnej trosce o dobro wspólne”.

Ksiądz już zapewne wie jaka jest cena odwagi. Wpis na Twitterze, w którym źródła pedofilii w Kościele upatruje ksiądz w skłonnościach homoseksualnych spotkał się z lawinową falą krytyki. Czy pomimo tego, patrząc z perspektywy kilku dni, opublikowałby to stanowisko ponownie?

 

Muszę przyznać, że nie spodziewałem się aż takiej reakcji na mój wpis na Twitterze. Rzeczywiście wiele osób krytykowało tego tweeta, wielu nawet w bardzo obraźliwy i wulgarny sposób co niestety pokazuje brak chęci rozmowy na merytoryczne argumenty. Już sama krytyka homoseksualizmu sprawia, że znajdują się osoby, które tylko obrażają nawet nie próbując rozmawiać. Spotkałem się także z bardzo wieloma słowami wsparcia i zrozumienia dla tego co chciałem pokazać, za co dziękuję.

Tweet księdza na temat lobby homoseksualnego został opublikowany na dzień przed ukazaniem się głośnego listu abp Vigano, ukazującego skalę tuszowania pedofilii i sodomii wśród najwyższych hierarchów Kościoła. Przypadek czy opatrzność?

Świadectwo abp Vigano bardzo mnie poruszyło, myślę, że nie tylko mnie. Bardzo kocham Pana Boga i Kościół. Nie potrafię zrozumieć jak to w ogóle możliwe by niektórzy hierarchowie Kościoła wiedzieli o konkretnych przypadkach pedofilii i je ukrywali. Oczywiście dzisiaj bardzo łatwo kogoś oskarżyć i zniszczyć porządnego człowieka, ale gdy są konkretne dowody i sprawy są jasne to powinien takimi przypadkami zając się prokurator i sąd. Pedofilia to wielka zbrodnia i nigdy jej nie usprawiedliwiałem. Jeżeli słowa ks. abp są prawdziwe a wiele wskazuje na to, że są, to współczesnemu Kościołowi potrzeba wiele modlitwy, oczyszczenia i pokuty. 

Dlaczego uważa ksiądz, że źródłem pedofilii w Kościele jest homoseksualizm?

 

Świadectwo ks. abp Vigano i to co się działo ostatnio w Kościele w USA pokazuje, że ponad 80% czynów pedofilskich miało podłoże homoseksualne. To pokazuje bardzo wyraźny związek między pedofilią a homoseksualizmem. Oczywiście prawdą jest, że homoseksualizm nie jest jedyną przyczyną pedofilii. Mój tweet miał pokazać, że w Kościele niestety działa homolobby i jeżeli Kościół chce by nie dochodziło do niej więcej to drogę oczyszczenia powinien rozpocząć od zwalczenia homolobby. Mój tweet nie stawia znaku równości między pedofilią a homoseksualizmem. W społeczeństwie bardzo wiele aktów pedofilskich dzieje się niestety w rodzinach patologicznych i to jest problem, którym społeczeństwo powinno się zająć. Ostatnie liczne ataki na Kościół pokazują jakby pedofilia miała miejsce tylko w Kościele a przecież to nieprawda. To szerszy problem i trzeba się nim zająć. Pedofilia to odrażające przestępstwo i grzech.   


Na co dzień pracuje ksiądz z młodzieżą. Jak widzi ksiądz przyszłość Kościoła, patrząc na swoich podopiecznych?

 

Pracuję jako katecheta w szkole i przez ostatnie 7 lat zajmowałem się Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży w Archidiecezji Poznańskiej. Młodzież z którą pracowałem przez ostatnie lata to wspaniali ludzie, kochający Pana Boga i czujący się odpowiedzialni za wspólnotę Kościoła do której należą. Widzą potrzeba pogłębiania swojej wiary poprzez osobistą formację, która przekładała się także na ich konkretne zaangażowanie w misję Kościoła. To młodzież z KSM AP koordynuje przygotowania Archidiecezjalnego Marszu dla Życia w Poznaniu. Młodzież, z którą pracowałem widziała potrzebę zabierania głosu także w ważnych społecznie sprawach pokazując, że widzi wartość nauczania społecznego Kościoła. Pracując z młodzieżą dostrzegam także jak wielu z nich jest pogubionych i poranionych, jak wielu szuka po prostu Pana Boga. Młodzi potrzebują Kościoła i Kościół potrzebuje młodych. Trzeba nam się modlić by ludzi czuli się w Kościele jak u siebie, jak u mamy w domu. Potrzeba by każdy z nas troszczył się o osobistą formację i czuł się współodpowiedzialny za Kościół, i stał na straży jego nauczania. 

Dzisiaj potrzeba Kościołowi i w Kościele dużo modlitwy. Ufam, że młodzież jest przyszłością Kościoła. 

 

Bardzo dziękuję za rozmowę


DATA: 2018-09-01 08:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Potrzeba NIEUGIĘTEGO czyściciela, który oddzieli chwast od tego co święte. Kościół jest dla nas jak powietrze i nic nie powinno go zatruwać!
ponad 1 rok temu / lilu
 
Jeśli wśród księży, wyższych hierarchów jest tak wielu homoseksualistów i wszyscy odejdą z powodu swojej przypadłości, to kto nam zostanie w Kościele??
ponad 1 rok temu / reakcjonista
 
Jest jeszcze kilka kwestii w których nastąpiła wewnętrzna emigracja i owce pozostają bez pasterzy.
ponad 1 rok temu / Leo
 
Przeprowadźcie wywiad z księdzem Jackiem Międlarem. Dużo Wam powie na ten temat.
ponad 1 rok temu / gzk
 
Rzecywiście kapłani powinni paść na kolana i adorować Pana Boga
ponad 1 rok temu / Ks. Tomasz
 
Zgadzam się z księdzem. Oraz myślę że trzeba paść na kolana i modlić się .
ponad 1 rok temu / Marudka16
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.