DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Jak walczyć z rasizmem? Postępowa gazeta proponuje… reedukację amerykańskich katolików

Jak walczyć z rasizmem? Postępowa gazeta proponuje… reedukację amerykańskich katolików
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: unsplash.com (Clay Banks)

Liberalny amerykański dwutygodnik radzi biskupom, duchownym i wiernym, jak walczyć z rasizmem w… Kościele. Miejsce przedstawień Jezusa Chrystusa i Najświętszej Maryi Panny jako ludzi o białym kolorze skóry powinny zająć inne, bardziej „wrażliwe rasowo” przedstawienia. Dlaczego? Bo to… pomoże białym katolikom w pokonaniu ich ograniczeń!

 

„Większość z nas widziała już te zdjęcia. W całym kraju protestujący ze sznurami w rękach zbierają się w miejscach publicznych chcąc obalić posągi przedstawiające generałów Konfederacji, dawnych prezydentów, a nawet świętych wiązanych z niejasnymi historiami rasizmu lub wręcz białej supremacji. Czy następne będą kościoły?” – zastanawia się redakcja „National Catholic Reporter”, progresywnego dwutygodnika i portalu skierowanego do amerykańskich katolików.

 

Redakcja przywołuje wpis na Twitterze autorstwa Shauna Kinga, kontrowersyjnego działacza i prowokatora, sugerującego, że figury „białego Europejczyka, o którym mówią, że to Jezus” powinny zniknąć ze świątyń w całym kraju. „Paść powinny także wszystkie witraże oraz malowidła ścienne przedstawiające białego Jezusa, jego europejską Matkę i ich białych przyjaciół” – podkreślał King. Redakcja zastrzega, że nie popiera wandalizmu ani niszczenia własności kościelnej, ale… twierdzi, że coś jednak należy w tej sprawie zrobić, bo „Jezus, jako palestyński Żyd, nie był biały…”. „Wyłącznie biały Jezus zawęża sposób, w jaki Go rozumiemy, śle także komunikat łączących Jezusa z możnymi, a nie z uciskanymi” – czytamy w edytorialu.

 

Redakcja przytacza opinię Anthei Butler związanej z Uniwersytetem Pensylwanii. Tłumaczy ona czytelnikom, że skoro Bóg Ojciec i Jezus Chrystus przedstawiani są jako biali, to w ten właśnie sposób władza prezentowana jest jako rzecz przynależna… przedstawicielom tylko tej rasy. Profesor Butler zajmuje się akademicko kwestiami religii, rasy, pozycji kobiet, a także feminizmem i seksualnością, do jej istotniejszych publikacji należy m.in. książka pt. „Women in the Church of God in Christ, Making A Sanctified World” oraz artykuł pt. „A Vagina Ain’t a Halo: Gender and Religion in Saving Grace and Battlestar Galatica” opublikowany w pracy zbiorowej poświęconej telewizji. Butler udziela się zresztą nie tylko jako ekspert, ale także i jako publicystka. Odnosząc się do śmierci czarnego 18-latka Michaela Browna prezentowała relacje rasowe w sposób następujący: „Rasistowski bóg Ameryki oczekuje krwi czarnych jako zadośćuczynienia za grzechy wyznawców”. W 2014 roku śmierć Browna sprowokowała zamieszki na tle rasowym w Ferguson. Butler w ciągu ostatnich lat wywoływała zresztą kontrowersje wśród studentów, którzy zarzucali jej… rasizm wymierzony przeciwko białym. Jej komentarze publikowane na Twitterze regularnie wzbudzały poważne kontrowersje.

 

Następnie „National Catolic Reporter” ubolewa nad tym, że tak niewielu amerykańskich katolików uświadamia sobie powszechny charakter Kościoła. W końcu, jak wielu z nich konfrontuje się na co dzień z… przedstawieniami Jezusa Chrystusa jako osoby czarnoskórej? Jak czytamy, „jak wielu z nas odczuwa dyskomfort na myśl o fakcie, że Bóg wybrał do wcielenia się ciało, które nie było białe, tylko – najprawdopodobniej – brązowe?”.

 

Na szczęście, redaktorzy znają odpowiedź na pytanie o właściwy sposób postepowania. „NCR” uczcił rok 2000 konkursem artystycznym na współczesne przedstawienia Chrystusa. Pierwsze miejsce zajęła malarka Janet McKenzie, która – będąc co prawda białą kobietą – przedstawiła Chrystusa jako młodego, czarnego mężczyznę. „Być może dobrym punktem wyjścia są konkursy artystyczne. Mogłyby je organizować diecezje, zapewniając nagrodzonym obrazom miejsce w ich katedrach. Jeszcze lepiej, gdyby zasugerowały one parafiom, aby w każdej z nich co najmniej jedną białą wersję Jezusa i Maryi zastąpiono obrazem ludzi kolorowych” – czytamy.

 

„Symbole z pewnością mają znaczenie. A wersja Jezusa, którą biali, amerykańscy katolicy oglądają w swoich kościołach z pewnością wpływa na to, jak postrzegają swoich nie-białych sąsiadów, a także na to, czy ci biali katolicy przeciwstawią się grzesznym strukturom rasizmu. Kochać drugą osobę to dostrzegać oblicze Boga – tak Jean Valjean śpiewa w musicalu Nędznicy. Istnieje co najmniej tyle twarzy Boga, ilu jest ludzi na Ziemi. Nasz Kościół powinien przedstawiać tę mnogość” – czytamy.

 

„National Catolic Reporter” znany jest z bardzo progresywnej orientacji, prezentując liberalne poglądy we wszystkich „drażliwych” kwestiach: od moralności seksualnej, przez organizację Kościoła, aż po „święcenia” kobiet.

 

Gazeta od dekad spotyka się z regularnymi potępieniami ze strony lokalnych biskupów, podkreślających, że jej redakcja konsekwentnie odrzuca Magisterium Kościoła. Co znaczące, „National Catolic Reporter” cieszy wsparciem finansowym Conrad N. Hilton Foundation, fundacji założonej przez magnata hotelarskiego, której celem ma być „walka z cierpieniem na całym świecie”.

 

 

Źródło: ncronline.org

mat

 

 


DATA: 2020-07-03 10:52
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Świetne! Ta hucpa to majstersztyk! Jezus jako Żyd był Murzynem, a więc Żydzi - nawet jak mają białą skórę - to i tak są "Murzynami". No i naturalnie ofiarami "rasizmu białych ludzi".... Już widzę ten wzrost statystyk antysemityzmu...
6 miesięcy temu / hipopotam
 
" Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu ufam Tobie".... Święta siostra Faustyna widziała Pana Jezusa i nic a nic nie wspomina aby był chociażby Mulatem. Jezus jest białym człowiekiem! Siostra Faustyna nadzorując malowanie pierwszego obrazu autorstwa Eugeniusza Kazimirowskiego dwoiła się i troiła aby artysta oddał piękno Pana co oczywiście było niewykonalne. Stąd jej słowa z dzienniczka 313 "Kto Cię wymaluje tak pięknym, jakim jesteś?" Nie mniej jednak możemy się domyślać, że tak ważny szczegół jak ciemny kolor skóry Pana Jezusa gdyby taką miał w dość prosty sposób oddałby każdy malarz. Więc wniosek jest tylko jeden, powtórzę - Jezus jest białym człowiekiem!
6 miesięcy temu / Wojciech
 
To znaczy, że Żydzi są Murzynami.
6 miesięcy temu / Ryś
 
No tak, najlepiej jak Jezus bedzie czarny z pejsami w tunice o kolorze tęczy....
6 miesięcy temu / eeeeeeeeee
 
Liberalny amerykański dwutygodnik to jak w Polsce, Tygodnik Powszechny czy Wyborcza? Do kogo nalezy? Komunista - nie ma Pana Boga, liberał - nie ma Pana Boga, ja jestem bogiem
6 miesięcy temu / Kozak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.