DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Jak walczyć z przestępczością? Większość Polaków „za” zaostrzeniem i „sumowaniem” kar

Jak walczyć z przestępczością? Większość Polaków „za” zaostrzeniem i „sumowaniem” kar
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (ErikaWittlieb)

Ponad 54 proc. Polaków uważa, że należy zaostrzyć przewidziane przez prawo kary, gdyż jest to sposób na ograniczenie przestępczości – wynika z badań Kantar Public dla Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. 31 proc. ankietowanych twierdzi, że sankcje przewidziane obecnie są wystarczające, jeśli byłyby stosowane konsekwentnie.


Aż 77 proc. z nas uważa, że najcięższe przestępstwa takie jak zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem lub w związku z gwałtem, rozbojem lub porwaniem, powinno być karane wyłącznie dożywociem. „Zdecydowanie” taki pogląd popiera 34 proc. badanych, zaś 43 proc. „raczej” zgadza się z tym pomysłem. 9 proc. jest przeciwnego zdania.


Najwięcej zwolenników zaostrzenia prawa karnego znajduje się w grupie osób między 30 a 69 rokiem życia. Ta tendencja jest także widoczna wśród mieszkańców największych miast (powyżej 500 tys.). Tam za surowszymi karami opowiada się 64 proc. ankietowanych – podaje za PAP serwis niezalezna.pl.


47 proc. Polaków popiera zaostrzenie przepisów tylko w sytuacji najcięższych przestępstw, a 32 proc. popiera surowsze kary za wszystkie przestępstwa. 4 proc. osób chciałoby większych kar tylko za drobne winy.


Osoby badane miały również wskazać przestępstwa, za które należałoby karać surowiej niż obecnie. 81 proc. ankietowanych poparło wyższe kary dla gwałcicieli, 79 proc. chciałoby zaostrzenia sankcji za umyślne zabójstwo, a 76 proc. za oszustwa finansowe dotyczące wielkich kwot. Na dalszych miejscach znalazły się przestępstwa dotyczące lichwy i rozbojów.


Co ciekawe, aż 61 proc. Polaków popiera znany m.in. ze Stanów Zjednoczonych model „sumowania” kar.

 


Źródło: niezalezna.pl
MWł

 

  

Polecamy również:

 

  


DATA: 2019-04-22 20:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mój dom był już 2 razy podpalany przez jedną osobę za każdym razem podpalacz ze sprawcy staje się ofiarą dzięki działaniu prokuratury i policji. Zmienianie litery prawa nic nie da jeżeli instytucje go nie przestrzegają. Władzy zależy by bandyci chodzili po wolności, bo wszyscy zainteresowani mają ręce pełne roboty.
ponad 1 rok temu / Krzysztof
 
Sprawa nie jest taka prosta. Dla tych wszystkich, którzy krzyczą o zaostrzeniu, powiem jedno. Nie tak szybko. Ile w Polsce spraw jest sprawami poszlakowymi, niechlujnie prowadzonymi ? Ile spraw jest wszczynanych na podstawie pomówień, fałszywych spreparowanych dowodów ? Odpowiedź jest prosta. Mnóstwo ! Za dużo niewinnych ludzi siedzi w wiezieniach, żeby móc mówić o zaostrzaniu. Wpierw zanim zaczniemy zaostrzać, należy zmieniać. Proponuje zmiany: - śledztwa i wyroki poszlakowe, bez ewidentnych dowodów ograniczone lub wyeliminowane - śledztwa w oparciu o pomówienia np. mały świadek koronny - proces dowodowy który kończyć powinien się bezwzględnymi dowodami W takiej kondycji polskiego wymiaru niesprawiedliwości, nie może być mowy o zaostrzaniu prawa. Należy mówić o jakości procesów, zbierania dowodów i odstępowaniu od wymierzania kary w przypadku niewystarczających przesłanek. Na ten moment chodzi o statystyki i wypełnianie słupków. A to prowadzi do ludzkich dramatów
ponad 1 rok temu / najmniejszy
 
Tekst jest niekompletny. A co z karą główną? Co z karą śmierci jako jedyną sprawiedliwą karą dla mordercy nie mylić z zabójcą? Albo w badaniach celowo pominięto tę kwestię myślę, że wielu było by za przywróceniem KS albo nie podaje się tego w wynikach bo to niepoprawne politycznie.
ponad 1 rok temu / Adam
 
Przestepstwa takie jak sprowadzanie smieci powinny by c karane jak zagrazajace zdrowiu i zyciu ludzi, surowe kary konfiskata majątku ,ujawnienie danych tych delikfentow.
ponad 1 rok temu / nil1231
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.