DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

Jak walczyć z bezrobociem?

Jak walczyć z bezrobociem?
Dariusz A. Danek/Nowiny24/FORUM

W obliczu spowalniania polskiej gospodarki i deklaracji ministra finansów Rostowskiego, że końcówka bieżącego roku oraz przyszły rok mogą być „trudne”, pojawia się wiele pomysłów na to, jak zaradzić jednemu z głównych objawów gorszej kondycji gospodarki - bezrobociu. Rozwiązania swe proponują politycy, związkowcy i ekonomiści. Część z tych ostatnich ma rację, choć byłyby to zapewne niepopularne decyzje.

 

Analitycy portalu Bankier.pl wskazali kilka rozwiązań, których wdrożenie uwolniłoby rynek pracy. Według dra Bogusława Półtoraka, głównego ekonomisty Bankier.pl, konieczne jest uelastycznienie umów o pracę. Spora część zarejestrowanych bezrobotnych podejmuje pracę, będąc do tego zmuszona przez nadmierny fiskalizm państwa czy źle funkcjonujący system ubezpieczeń zdrowotnych. Wzrostu gospodarczego na poziomie 5-6 % nie da się osiągnąć bez zmian strukturalnych. Potrzebne byłoby na przykład wprowadzenie zmian uelastyczniających rynek pracy i zrównujących zasady umów o pracę z umowami cywilnoprawnymi, ale na warunkach tych ostatnich.

 

Po wtóre, jak zauważył Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl, trzeba zlikwidować płacę minimalną, obniżyć zbyt wysokie opodatkowanie pracy (m.in. składki ubezpieczeniowe), znieść kodeks pracy oraz przywileje chroniące pracowników przed zwolnieniami. Likwidacja obwarowań prawnych doprowadzi do uwolnienia rynku pracy. Niewielu rozumie zależność, że im łatwiej jest pracownika zwolnić, tym łatwiej znajdzie on inną pracę. Nie można również pozostawić bez zasadniczych zmian patologicznie funkcjonujący system zasiłków społecznych. Sprawia on, że wielu ludziom po prostu nie opłaca się pracować, jeśli mają otrzymywać mniej niż trzy tysiące złotych netto.

 

Piotr Lonczak, analityk obszaru Inwestowanie Bankier.pl skupił się na przerośniętych pozapłacowych kosztach pracy. Pracownik zatrudniony za minimalne wynagrodzenie kosztuje pracodawcę ponad 1,8 tys. złotych, natomiast otrzymuje zaledwie 1,1 tys. złotych. Taka sytuacja ma wiele niepożądanych konsekwencji. Po pierwsze, pracownik ma niewielką motywację do podjęcia pracy ze względu na niskie wynagrodzenie. Po drugie, istnieje silna pokusa, aby zatrudniać pracowników w szarej strefie.

 

Powyższe nieprawidłowości przekładają się również na młode pokolenie, które chciałoby rozpocząć własną działalność gospodarczą. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, aż 60 % studentów IV i V roku chciałoby założyć własną firmę. O ile sama procedura zgłaszania się w urzędzie nie jest największym czynnikiem zniechęcającym, podobnie jak brak kapitału, dostępnego coraz szerzej ze względu na różne programy o charakterze inkubatorów, najwięcej problemów młodym przedsiębiorcom sprawia wysokość składek ZUS, niejednoznaczne przepisy oraz niesprawny aparat państwowy.

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: www.bankier.pl


DATA: 2012-09-27 12:14
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A wczoraj to samo napisałem dziewuszce z firmy "konsultingowej", która chciała ze mnie wydusić poparcie dla "zaangażowania środków unijnych w walce z bezrobociem przez lokalne samorządy". Kto to są ci ludzie, którzy mają czelność wciągać innych w tę manipulację?
ponad 7 lat temu / Wolny Katolik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.