DZIŚ JEST:   23   CZERWCA   2018 r.

Św. Józefa Cafasso
Św. Tomasza Garnet
 
 
 
 

Jak uzasadnić atak Armii Czerwonej na Polskę? Odpowiada rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych

Jak uzasadnić atak Armii Czerwonej na Polskę? Odpowiada rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych
Uścisk dłoni oficerów Wehrmachtu i Armii Czerwonej w Lublinie 1939 oraz mapa pokazująca podział Polski między Niemcy i Związek Sowiecki (via Wikimedia Commons)

Atak na Polskę dokonany przez Związek Sowiecki 17 września roku 1939 powszechnie uznawany jest jako nóż wbity w plecy Rzeczypospolitej broniącej się przed niemiecką agresją od 1 września. Jednak z tym poglądem nie zgadza się na facebookowym profilu rosyjskie MSZ. Tekst podała dalej między innymi ambasada Rosji w Polsce.

 

We wpisie umieszczonym na facebookowej stronie Russian Foreign Ministry - МИД России stwierdzono we wpisie z niedzielnego wieczoru (czasu polskiego), że wydarzenia z 17 września 1939 wywołują ostre dyskusje, ale są także wykorzystywane przez polityków do „oportunistycznych” wypowiedzi.

 

Ów „oportunizm” polegać ma na łączeniu ataku nazistowskich Niemiec i komunistycznego ZSRR oraz obarczaniu również Związek Sowiecki winą za wybuch II Wojny Światowej. Wpisowi brakuje jednak intelektualnej uczciwości, gdyż w całym tekście nie znalazło się odniesienie do sowiecko-niemieckiego układu Ribbentrop-Mołotow dzielącego Europę między oba totalitarne reżimy. Kilka dni przed atakiem na Polskę – 23 sierpnia 1939 – szefowie dyplomacji zarówno ZSRR jak i III Rzeszy zawarli, formalnie, układ o nieagresji. Dodany do niego tajny protokół dotyczył podziału stref wpływów na kontynencie. Autor tekstu krytykuje jednak nazywanie tych ustaleń „IV rozbiorem Polski”.

 

We wpisie zwrócono uwagę na kiepską sytuację Polski na froncie walki z Niemcami w połowie września roku 1939, co ma być uzasadnieniem dla wejścia w granice naszego kraju wojsk sowieckich. Winnymi takiego stanu rzeczy mieli być – zdaniem Rosjan – sami Polacy, zarówno poprzez błędy militarne z września 1939 jak i krótkowzrocznej polityki w latach wcześniejszych. Objawiać miała się ona dobrymi relacjami z Niemcami. Nie zwrócono jednak uwagi, że Polska – w przeciwieństwie do ZSRR – nie zawarła z III Rzeszą układu dzielącego Europę. Formalnie nasz kraj łączył z Niemcami pakt o nieagresji. Analogiczny dokument zawarła polska dyplomacja ze Związkiem Sowieckim.

 

Ponadto, jak wynika z tekstu, ZSRR w roku 1939 nie przekroczył linii Curzona. Jak przypomina we wpisie rosyjskie ministerstwo, w oparciu o tę linię proponowano wschodnią granicę Polski niedługo po roku 1918. Zdaniem autora tekstu, „Zachodnia Ukraina”, „Zachodnia Białoruś” oraz Wilno zostały przez Polskę zajęte w wyniku wojsko z bolszewicką Rosją.

 

Co więcej, jak przekonuje autor tekstu, agresja na Polską była nie tylko uzasadniona, ale także miała znamiona niemalże miłosierdzia, gdyż włączenie Kresów Wschodnich do ZSRR uchroniło ludność żydowską i słowiańską przez zbrodniczym hitleryzmem. O zbrodniach Związku Sowieckiego autor milczy. Zwraca natomiast uwagę na praktyczny wymiar zajęcia wschodniej Polski – oddalenie III Rzeszy od centrum Rosji, co okazało się jednak w roku 1941 wątpliwą korzyścią (z punktu widzenia strategicznego).

 

Ostatecznym argumentem za sowiecką inwazją na Polskę jest, zdaniem autora tekstu, decyzja Wielkiej Brytanii i Francji o nieudzieleniu Rzeczypospolitej realnego wsparcia. Zapadła ona przed sowieckim atakiem co oznacza, że Polska i tak była stracona. Teza ta ma na celu umniejszenie winę komunistycznego mocarstwa.

 

Co więcej, z tekstu dowiedzieć możemy się, że ZSRR walczył z faszyzmem już w trakcie wojny domowej w Hiszpanii. O układzie sowiecko-niemieckim z sierpnia 1939, gdzie Moskwa dogadała się z ludźmi Hitlera, facebookowy wpis milczy. Zacytowano za to stanowisko Związku Sowieckiego uzasadniające „wkroczenie” Armii Czerwonej na terytorium naszego kraju.

 

Do facebookowego wpisu załączono grafikę ze zmianami granicznymi Państwa Polskiego. Widać na niej nasze tereny wschodnie włączone do ZSRR oraz przyłączone do Polski ziemie zachodnie, co można odczytać jako sugestię, że nasz kraj nie został poszkodowany w wyniku agresji Moskwy gdyż otrzymał „rekompensatę”.

 

Link do artykułu rosyjskie MSZ zamieściło także na swoim profilu na Twitterze. To samo zrobiła ambasada Federacji Rosyjskiej w Polsce.

 


Źródło: Facebook / Twitter / wpolityce.pl

MWł
  


DATA: 2017-09-18 09:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Należy dodać traktat z Rapallo pomiędzy ZSRR a III-ą Rzeszą już chyba w 1922 r.
9 miesięcy temu / Czesław
 
@LONGINUS. Tyle że ten USrael ma nas głęboko "w poważaniu" i traktuje nas jak śmieci. Rzewna przemowa Trumpa w Warszawie, którą tak zachwycają się "żoliborscy patrioci" (określenie za Braunem) niczego w tym nie zmienia. Ja nie chce być ani w Rosji, ani w USraelu, bo w obu wypadkach Polacy są spychani do roli pariasów we własnym kraju. Oczywiście stanowisko MSZ Rosji jest bezczelnym fałszowaniem historii, obliczonym na naiwnego, żeby nie powiedzieć głupawego odbiorcę zachodniego, który być może to "kupi", bo przecież jasne jest, że agresja z 17 września (niechby nawet "wkroczenie") nie miałaby miejsca, gdyby nie przemilczany przez nich pakt Ribbentrop-Mołotow. Z Panem Bogiem.
9 miesięcy temu / Stefan
 
Jak? Liznąć troszkę Hegla. Swoich ustawia się po dwóch stronach konfliktu. Czyli żydo-syjoniści i ich banki finansowały wszystkie wojny i rewolucje, żeby rabować. (rabunek też od Rabe)
9 miesięcy temu / Wiem co mówię
 
Skanderberg,nie podniecaj sie.Obrona tzw USraela jest w naszym interesie.Wole byc w USraelu niz w Rosji
9 miesięcy temu / LONGINUS PODBIPIETA
 
A Katyń spłynął krwią gdy był pod waszą okupacją.
9 miesięcy temu / do Igor
 
Jak zawsze kacapy i szwaby, Ribbentrop-Molotow nr. I i nr. II . Hanba, falszwanie historji ! ! !
9 miesięcy temu / Dogaduja sie zawsze !!!
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.