DZIŚ JEST:   14   GRUDNIA   2019 r.

Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła
Św. Wenancjusza Fortunata
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 35  >   WYKWINTNA KUCHNIA

Adam Dworakowski

Jak to z karpiem było


Jeżeli chodzi o ryby, to Polska jest przypadkiem pełnym sprzeczności. Na co dzień oprócz śledzia i wędzonej makreli ryb nie jemy niemal wcale. Gdy jednak przychodzi czas świąt Bożego Narodzenia – ogarnia nas istne rybne szaleństwo. Wszyscy jak jeden mąż pędzimy do sklepów po jedną konkretną rybę – karpia.

tekst i zdjęcia: Adam Dworakowski

Kiedy byłem mały, święta w mojej rodzinie wyglądały co roku niemal identycznie – ci sami goście przy stole, ten sam obrus i zastawa, te same potrawy. Byłem przekonany, że tego dnia w całej Polsce, ba, nawet na całym świecie ludzie zasiadający do stołu, by wspólnie radować się z nadejścia Zbawiciela, jedzą dokładnie te same potrawy. Był barszcz, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grochem, fasola i naturalnie karp: w galarecie z rodzynkami i migdałami na słodko oraz smażony w panierce podawany z surówką z czerwonej kapusty i chałką. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że w Polsce, w Krakowie, ba, nawet wśród moich kolegów z klasy niemal każde wigilijne menu różni się od siebie. Barszcz wcale nie był jedyną zupą – ktoś jadał grzybową, ktoś rybną, ktoś inny jeszcze wigilijny żur. Inne potrawy, inne smaki. Dziś jestem skłonny wysnuć teorię, że jedyną świąteczną potrawą wspólną dla nas wszystkich jest karp – oczywiście przyrządzany na dziesiątki różnych sposobów.

Z rodzynkami, szafranem i szpinakiem

Polska jest jedynym krajem, w którym podczas wigilijnej wieczerzy jada się niemal wyłącznie jeden rodzaj ryby. W gorącym przedświątecznym okresie wszyscy rzucają się na karpie, by następnie zapomnieć o nich na kolejnych trzysta sześćdziesiąt pięć dni. A przecież nie zawsze tak było – kiedyś ryby stanowiły niemal połowę potraw na staropolskim stole.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Antykultura to część ideologii, która chce robić nieustanną rewolucję, by tworzyć nowy świat i nowego człowieka. Bliska jest jej wulgarna, nastawiona na zysk część popkultury. Ten sojusz antychrześcijańskich ideologii z prymitywną komercją widać przed świętami Bożego Narodzenia”, pisze na łamach tygodnika „Gość Niedzielny” ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, dziekan Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

 
 

W Niemczech coraz mniej jest ludzi religijnie „letnich”. Zwiększa się za to odsetek głęboko wierzących oraz zadeklarowanych bezwyznaniowców. Dotyczy to nie tylko katolików, ale także protestantów – i muzułmanów.

 

Prezydent Donald Trump i prezydent Andrzej Duda bardzo się lubią. Wolność waszego kraju jest gwarancją naszej wolności. Stany Zjednoczone wspierały, wspierają i będą wspierać Polskę – mówi w rozmowie z „Super Expressem” ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

 

Platforma Netflix po raz kolejny udowodniła, że jest nie tylko internetową wypożyczalnią filmów, seriali i programów telewizyjnych, ale również, a może przede wszystkim przedsięwzięciem ideologicznym o charakterze antychrześcijańskim. Dowodzi tego bluźniercza produkcja „Pierwsze kuszenie Chrystusa”, która przedstawia naszego Pana Jezusa Chrystusa jako homoseksualistę i Dziewicę Maryję jako cudzołożnicę.

 

Greta Thunberg została uznana przez ważnego watykańskiego kardynała za „wielkiego świadka” Kościoła nauczającego o trosce o człowieka i stworzenie – podaje portal Crux Now.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.