DZIŚ JEST:   19   KWIETNIA   2019 r.

Wielki Piątek
Św. Leona IX, papieża
Św. Ekspedyta, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 35  >   WYKWINTNA KUCHNIA

Adam Dworakowski

Jak to z karpiem było


Jeżeli chodzi o ryby, to Polska jest przypadkiem pełnym sprzeczności. Na co dzień oprócz śledzia i wędzonej makreli ryb nie jemy niemal wcale. Gdy jednak przychodzi czas świąt Bożego Narodzenia – ogarnia nas istne rybne szaleństwo. Wszyscy jak jeden mąż pędzimy do sklepów po jedną konkretną rybę – karpia.

tekst i zdjęcia: Adam Dworakowski

Kiedy byłem mały, święta w mojej rodzinie wyglądały co roku niemal identycznie – ci sami goście przy stole, ten sam obrus i zastawa, te same potrawy. Byłem przekonany, że tego dnia w całej Polsce, ba, nawet na całym świecie ludzie zasiadający do stołu, by wspólnie radować się z nadejścia Zbawiciela, jedzą dokładnie te same potrawy. Był barszcz, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grochem, fasola i naturalnie karp: w galarecie z rodzynkami i migdałami na słodko oraz smażony w panierce podawany z surówką z czerwonej kapusty i chałką. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że w Polsce, w Krakowie, ba, nawet wśród moich kolegów z klasy niemal każde wigilijne menu różni się od siebie. Barszcz wcale nie był jedyną zupą – ktoś jadał grzybową, ktoś rybną, ktoś inny jeszcze wigilijny żur. Inne potrawy, inne smaki. Dziś jestem skłonny wysnuć teorię, że jedyną świąteczną potrawą wspólną dla nas wszystkich jest karp – oczywiście przyrządzany na dziesiątki różnych sposobów.

Z rodzynkami, szafranem i szpinakiem

Polska jest jedynym krajem, w którym podczas wigilijnej wieczerzy jada się niemal wyłącznie jeden rodzaj ryby. W gorącym przedświątecznym okresie wszyscy rzucają się na karpie, by następnie zapomnieć o nich na kolejnych trzysta sześćdziesiąt pięć dni. A przecież nie zawsze tak było – kiedyś ryby stanowiły niemal połowę potraw na staropolskim stole.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

O moje drogie dzieci, mówi do nas z krzyża Jezus Chrystus: Patrzcie, czy znajdziecie miłość równą mojej, czy mogłem więcej uczynić dla was? O, gdybyśmy patrzyli na krzyż oczyma wiary, czy nie musielibyśmy wtedy zawołać ze św. Pawłem: O święty krzyżu, o krzyżu miłości, ile dobrodziejstw nam przynosisz!

 
 

1809 – w okolicach Raszyna wojsko polskie dowodzone przez ks. Józefa Poniatowskiego (14 tys. żołnierzy) stoczyło bitwę z maszerującą w kierunku Warszawy armią austriacką pod dowództwem arcyksięcia d'Este (28 tys. żołnierzy). Do legendy przeszedł kontratak batalionu 1 pułku piechoty na groblę falencką, na czele którego szedł sam książę Pepi z karabinem w ręku i fajeczką w zębach.

 

Policyjni śledczy z Paryża uważają, że przyczyną pożaru katedry Notre Dame było zwarcie sieci elektrycznej. Informacja została opublikowana przez Associated Press, która powołuje się na nieoficjalne ustalenia funkcjonariuszy.

 

Red. Stanisław Michalkiewicz ujawnił treść notatki dyplomatycznej dotyczącej rozmowy polskiego i amerykańskiego dyplomaty na temat tzw. roszczeń żydowskich. W notatce była mowa o tym, że USA oczekują postępu w sprawie restytucji. W związku z tym, poseł Robert Winnicki wystosował interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego dopytując o stanowisko polskiego rządu w sprawie roszczeń żydowskich.

 

Abp Heiner Koch, ordynariusz Archidiecezji Berlina nazwał „prorokiem” 16-letnią Gretę Thunberg, aktywistkę zaangażowaną w działalność tzw. ruchów ekologicznych. Zdaniem hierarchy, wagarowanie na rzecz klimatu przypomina nieco biblijną scenę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.