tekst i zdjęcia: Adam Dworakowski
Kiedy byłem mały, święta w mojej rodzinie wyglądały co roku niemal identycznie – ci sami goście przy stole, ten sam obrus i zastawa, te same potrawy. Byłem przekonany, że tego dnia w całej Polsce, ba, nawet na całym świecie ludzie zasiadający do stołu, by wspólnie radować się z nadejścia Zbawiciela, jedzą dokładnie te same potrawy. Był barszcz, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grochem, fasola i naturalnie karp: w galarecie z rodzynkami i migdałami na słodko oraz smażony w panierce podawany z surówką z czerwonej kapusty i chałką. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że w Polsce, w Krakowie, ba, nawet wśród moich kolegów z klasy niemal każde wigilijne menu różni się od siebie. Barszcz wcale nie był jedyną zupą – ktoś jadał grzybową, ktoś rybną, ktoś inny jeszcze wigilijny żur. Inne potrawy, inne smaki. Dziś jestem skłonny wysnuć teorię, że jedyną świąteczną potrawą wspólną dla nas wszystkich jest karp – oczywiście przyrządzany na dziesiątki różnych sposobów.
Z rodzynkami, szafranem i szpinakiem
Polska jest jedynym krajem, w którym podczas wigilijnej wieczerzy jada się niemal wyłącznie jeden rodzaj ryby. W gorącym przedświątecznym okresie wszyscy rzucają się na karpie, by następnie zapomnieć o nich na kolejnych trzysta sześćdziesiąt pięć dni. A przecież nie zawsze tak było – kiedyś ryby stanowiły niemal połowę potraw na staropolskim stole.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
„Władza nie mogła znaleźć błędów merytorycznych w projekcie Stop LGBT, więc nagina prawo, aby nie poddawać go pod głosowanie” – tak sytuację utopienia przez sąd projektu za rzekomy błąd proceduralny komentuje Fundacja Życie i Rodzina.
Ponad 100 organizacji broniących praw obywatelskich w specjalnym liście skierowanym do kongresmenów zgodnie uznało, że Ameryka nie potrzebuje żadnej nowej ustawy dotyczącej zwalczania „terroryzmu wewnętrznego”. Prezydent Joe Biden zapowiedział, że jedną z pierwszych jego inicjatyw będzie przedstawienie projektu ustawy w tej sprawie. Sygnatariusze listu obawiają się nadużyć wobec mniejszości religijnych i rasowych.
Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej zakomunikowała, że Bruksela jest zaniepokojona odnotowywanymi mutacjami koronawirusa. By zatrzymać się ich rozprzestrzeniania UE chce wprowadzenia kolejnych obostrzeń i środków ostrożności.
Rok 2020 minął pod znakiem pandemii i związanych z nią ograniczeń w dostępie do służby zdrowia, a także ograniczeń działalności gospodarczej. Rok 2021 stoi pod znakiem szczepień i związanego z nimi podziału na obywateli lepszego i gorszego sortu. Na zgliszczach demokracji, niczym feniks z popiołów, rodzi się nowy ustrój: biotechnokracja…
Co najmniej 750 osób zginęło w masakrze przed kościołem Matki Bożej z Syjonu w Aksum w regionie Tigraj. Ludzie, którzy ukryli się przed napastnikami w świątyni należącej do Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, zostali wyprowadzeni na zewnątrz i rozstrzelani.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI