DZIŚ JEST:   26   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Dymitra z Tesaloniki
Bł. Celiny Borzęckiej
 
 
 
 

Jak Szwedzi walczą z koronawirusem? Msza święta bez wiernych, ale poza tym restrykcji jest mało

Jak Szwedzi walczą z koronawirusem? Msza święta bez wiernych, ale poza tym restrykcji jest mało
fot. youtube.com/meetingdirimini

Podczas gdy w Polsce i większości krajów świata zachodniego wprowadzono surowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa, w Szwecji restrykcje są relatywnie niewielkie. Otwarte są szkoły, przedszkola czy restauracje. Kościół jednak zrezygnował z publicznych Mszy świętych. O szczegółach opowiadał arcybiskup Sztokholmu, kard. Anders Arborelius.

 

Kard. Anders Arborelius jest biskupem Sztokholmu od 1998 roku. Jego diecezja pokrywa obszar całego kraju. W rozmowie z niemieckim portalem radia katedralnego Domradio.de purpurat przekonywał, że dość specyficzny szwedzki model walki z koronawirusem jak na razie wykazuje się dużą skutecznością. Także i on ulega już jednak pewnym zmianom.

 

Kardynał powiedział, że szwedzki rząd poprosił wszystkie osoby starsze o to, by maksymalnie jak to możliwe ograniczyły swój udział w życiu publicznym.

 

- W Szwecji postawiono na dużą dozę dowolności. Stopniowo jest jednak coraz ostrzej. Nie może zbierać się więcej niż 49 osób – wskazał.

 

Na ulicach ludzi jednak nie brakuje. W autobusach widać wprawdzie mniej pasażerów, ale spacerowiczów jest wielu. - Mamy teraz piękną pogodę, wielu ludzi się przemieszcza, cieszy się słońcem po zimie – zaznaczył kardynał.

 

Szwedzki Kościół katolicki wprowadził tymczasem duże ograniczenia. - W tym tygodniu postanowiliśmy o wstrzymaniu wszystkich publicznych Mszy świętych – chyba, że chodzi o bardzo niewielkie grupy, na przykład siostry zakonne. Większych Mszy świętych nie będzie u nas także na Wielkanoc – powiedział sztokholmski metropolita.

 

Kardynał stwierdził, że szwedzki Kościół katolicki, tak samo jak w innych krajach, stara się docierać teraz do wiernych za pośrednictwem Internetu i innych kanałów komunikacji. Przyznał wszelako, że choć wierni dość dobrze znoszą te ograniczenia, to jednak niemożność normalnego świętowania Zmartwychwstania Pańskiego jest „tragiczna”.

 

Purpurat wyjaśnił też, że utrudnione jest też niesienie posługi starym i chorym. Można odwiedzać ich w ich własnych domach, ale nie wolno wchodzić do szpitali ani domów opieki.

 

Ponadto kardynał ocenił, że Szwedzi dość karnie stosują się do wszystkich restrykcji nakładanych przez władze; najwięcej ofiar śmiertelnych jest w dzielnicach zamieszkanych przez imigrantów, na przykład Somalijczyków i Syryjczyków. Jego zdaniem wynika to zarówno z kwestii społecznych, jak i językowych, bo nie wszyscy migranci rozumieją, do czego zachęcają ich władze.

 

Źródło: Domradio.de

 

Pach

Czytaj także:
DATA: 2020-04-03 17:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak jak w sklepie na 1 kasę ma przepadać 3 osoby. Tak samo wiernych w kościele powinni liczyć w stosunku do metraża kościoła. W kościele jest tyle miejsc, że 30-50 ludzi spokojnie zmieści się i nie spotka. Chór, przedsionek,inne pomieszczenia a przedewszystkim miejsce przed kościołem na zewnątrz. Tylko szkoda iść jak drzwi wejściowe do świątyni są zamknięte. Do sklepów to się nikt nie boi wyjść aby święta spędzić przy suto zastawionym stole. Czy świat oszalał. Śmiać się chce.
6 miesięcy temu / Gośććć
 
Metody walki z koronawirusem mimo wszystko albo takie same albo podobne jak gdzie indziej. Epidemia natomiast rozwija się powoli i problemem nie jest tylko wirus ale kłopoty gospodarcze których imigranci nie rozwiążą. Mogą je rozwiązać komuniści w postaci czynów społecznych, amatorstwa, wolontariatu a przynajmniej mogą się okazać bardziej odporni na te kłopoty.
6 miesięcy temu / n
 
Szwedzki Kościół katolicki...mieści się na jednej czy dwóch kanapach? Akurat zachwyt Szwecją gdzie prześladuje się pastora za krytykę homozboczeń podczas kazania jest żałosny
6 miesięcy temu / Dex
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.