DZIŚ JEST:   29   LUTY   2020 r.

Św. Roman, opat
 
 
 
 

Jak stracić broń? Wystarczą oskarżenia o… niezłożenie sprawozdania finansowego

Jak stracić broń? Wystarczą oskarżenia o… niezłożenie sprawozdania finansowego
Beretta 92FS. Źródło: Wikicommons

Wojewódzki komendant policji w Kielcach odebrał broń palną mężczyźnie posiadającemu na nią pozwolenie. Wszystko z powodu informacji od Sądu Rejonowego dotyczącej postępowania karnego prowadzonego w związku z ustawą o rachunkowości.

 

Mężczyzna – mimo braku prawomocnego wyroku – stracił broń. Zarekwirowany karabinek Walther i pistolet Beretta wraz z amunicją znajduje się w depozycie Komendy Wojewódzkiej.

 

W opinii komendanta, „oskarżony stanowi zagrożenie dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego”. Stąd prewencyjne odebranie broni.

 

Dotychczasowy posiadacz broni złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach skargę. Zarzuca w niej brak wyjaśnienia, dlaczego stanowić ma zagrożenie. „Toczy się przeciwko niemu postępowanie z ustawy o rachunkowości o niewypełnienie obowiązku składania sprawozdań finansowych, których treść znajduje się w aktach rejestrowych spółki. Nie zapadło jednak jeszcze żadne prawomocne orzeczenie uznające go za winnego popełnienia przestępstwa umyślnego” – zauważa serwis rp.pl.

 

Sąd jednak skargę oddalił. Uznał bowiem, że stawiane zarzuty mają charakter przestępstwa umyślnego, dlatego też broń może znajdować się w depozycie do czasu wydania prawomocnego wyroku w sprawie, ale nie dłużej niż przez 3 lata. Zdaniem Sądu w tym przypadku wystąpiła sytuacja zagrożenia dla siebie oraz dla bezpieczeństwa i porządku publicznego. Wpływ na decyzję miał mieć również fakt, że mężczyzna „został oskarżony o popełnienie czterech umyślnych przestępstw: niezłożenie sprawozdań finansowych za kolejne lata 2012–2015. W opinii sądu każde przestępstwo umyślne to niewątpliwe zagrożenie dla porządku i bezpieczeństwa publicznego” – stwierdza serwis.

 

Zdaniem komendanta osoba posiadająca pozwolenie na broń musi cechować się nienaganną postawą i ścisłym przestrzeganiem przepisów „ze względu na ścisły związek prawa do broni ze sferą porządku i bezpieczeństwa publicznego”. Tymczasem zarzuty stawiane mężczyźnie mają charakter przestępstwa umyślnego. Stąd też już samo postępowanie dawać ma „podstawę do przypuszczeń, że oskarżony stwarza zagrożenie dla siebie, porządku i bezpieczeństwa publicznego” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

 

 

Źródło: rp.pl

MWł

 

 Zobacz także:

 

Polonia Christiana 38. Prawo do broni

 

Polonia Christiana 38. Prawo do broni


DATA: 2018-07-19 10:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No to powiedz Pan ILE jest tych tragedii, bo chyba nie jestem oświecony w temacie... Prawo do posiadania i używania broni jest PRZYRODZONE. W Cesarstwie Rzymskim nawet niewolnicy posiadali broń, dzięki temu mogli zorganizować powstanie, czyli obronić się przed nadużyciami WŁADZY. Po stłumieniu powstania... nadal mogli posiadać broń, więc było kolejne powstanie. Dopiero po stłumieniu drugiego odebrano im prawo posiadania broni. P.S. A zna Pan "Balladę o trzęsących się portkach"? Polecam!
ponad 1 rok temu / Do Edward
 
Proszę przeliczyć ile jest broni w Polsce na jednego mieszkańca a u naszych sąsiadów ?
ponad 1 rok temu / Bm
 
Broń tylko dla władzy.Ty człowiecze nawet nie wiesz,co ględzisz! I właśnie tacy jak ty maja bardzo płytkie pojecie w sprawie - kto może posiadać broń!Człeczyno zapytaj się Policji- ile jest tragedii ludzkich z powodu posiadania broni palnej przez cywilów!
ponad 1 rok temu / Edward
 
Jak to często bywa z bronią - działanie "organu" jest przekroczeniem kompetencji. Nie wiadomo też na ile sąd trafnie ocenił, że osoba jest podejrzana o przestępstwo umyślne. Bo można mówić tylko o ocenie w sytuacji postępowania w toku. Dla zainteresowanych konkretnie: "O tym, czy dany czyn jest wykroczeniem, czy przestępstwem decyduje ustawowy próg (5-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, w 2014 roku 8400 zł)." UoBiA: Art. 15 ust. 1 pkt 2?6 (przywołany w Art. 18 ust.1 pkt.2) Art. 15. 1. Pozwolenia na broń nie wydaje się osobom: pkt. 6a: skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe, Skoro postępowanie jest w toku to zasadniczo wynika z tego, że osoba ta nie została skazana. A więc nie ma zastosowania Art. 18 ust.1 pkt.2 UoBiA. Druga sprawa - jeśli wielkość uszczuplenia dochodu budżetu państwa (krótko mówiąc podatku należnego) nie przekroczy 8400 (w stanu na 2014r), to nie ma mowy o przestępstwie.
ponad 1 rok temu / Tomek
 
Czas zmienic jak najszybciej umyslne rozbrajanie POLAKOW w imie WIDZI MI SIE !!!!
ponad 1 rok temu / POSIADACZ BRONI W 2 PANSTWACH
 
Broń powinno posiadać wojsko i służby porządkowe i nikt wiecej!!!!! Ile rocznie jest tragedii z tej to właśnie przyczyny! Ludzie są nieodpowiedzialni - w tym pijacy itp! Bywa,że dzieci tatusiowi wyszperają pistolet,cze długą brtoń i nieszczęście jeest pewne.Znam te sprawy!
ponad 1 rok temu / Edward
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.