DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Jak przebiega impeachment prezydenta USA? 5 faktów

Jak przebiega impeachment prezydenta USA? 5 faktów
AKM Images / GSI Media / FORUM

Izba Reprezentantów, w której większość ma Partia Demokratyczna, zdecydowała o postawieniu prezydenta Donalda Trumpa w stan oskarżenia. Wnioskiem, który poparło także 10 Republikanów, zajmie się w następnej kolejności Senat. Na prezydencie ciąży oskarżenie o „podżeganie do powstania”. Proces w izbie wyższej rozpocznie się najprawdopodobniej już po zaprzysiężeniu elekta Joe Bidena. W związku z tą nietypową sytuacją przedstawiamy 5 najważniejszych rzeczy, które warto wiedzieć o impeachmencie.  

 

1. Zapisy dotyczące impeachmentu znalazły się w amerykańskiej Konstytucji pod wpływem brytyjskiej tradycji prawnej. Tam też już w XIV wieku parlament mógł pociągać królewskich ministrów do odpowiedzialności za ich publiczne działania. Aleksander Hamilton w pochodzącym sprzed uchwalenia Konstytucji USA zbiorze esejów „Federalista” podkreślił, że impeachment dotyczy bezpośrednio nadużycia władzy lub zaufania publicznego przez osobę sprawującą władzę. Konstytucje poszczególnych stanów amerykańskich miały przepisy dotyczące impeachmentu, a następnie (po zawarciu ściślejszej unii między tymi stanami) zasada ta – uznawana za szczególnie ważną – trafiła do Konstytucji Stanów Zjednoczonych.


2. Izba Reprezentantów (izba niższa parlamentu USA) dysponuje wyłącznym prawem wszczynania procedury impeachmentu prezydenta (choć nie tylko). Ta rozpoczyna się w 6 komisjach Izby Reprezentantów. Dokonały one sprawdzenia działań prezydenta i przedstawienia najmocniejszych ich zdaniem argumentów za impeachmentem.  Raporty z tych prac trafiły do komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów. Komisja decyduje, które (jeśli w ogóle) paragrafy zawarte w procedurze impeachmentu zastosuje. Jeśli uzna przynajmniej niektóre z nich za istotne, to sprawia trafia na ogólne posiedzenie Izby Reprezentantów. Jeśli zwykła większość jej członków opowie się za impeachmentem, to dalsza część procedury dokonuje się już w Senacie.  Tak też się stało w obecnym przypadku.

 

3. Senat jako jedyny – w myśl Konstytucji USA – może pełnić rolę sądu w procesach o impeachment. Senatorowie obradują pod przysięgą, a na czele obrad stoi prezes Sądu Najwyższego. W posiedzeniu uczestniczy także grupa kongresmenów z Izby Reprezentantów w roli oskarżycieli, a prezydent otrzymuje swych obrońców. Odwołanie z urzędu prezydenta wymaga większości 2/3 głosów osób obecnych na sali. Jeśli prezydent straci urząd, to jednocześnie traci również immunitet. Wiąże się z tym możliwość (choć nie konieczność) postawienia go w stan oskarżenia przed zwykłym sądem za ewentualne konkretne przestępstwa przeciw przepisom prawa karnego.

 

4. Wcześniej procedurę impeachmentu zastosowano wobec Andrew Johnsona (1865-1869) i Billa Clintona (1993-2001), a także samego Donalda Trumpa. Wszyscy  trzej zostali uniewinnieni przez Senat. Proces prezydenta Johnsona dotyczył prawa prezydenta do zwalniania niektórych urzędników bez zgody Kongresu. Uniewinnienie Johnsona ustanowiło precedens i przyczyniło się do utrwalenia w amerykańskim porządku prawnym reguły pozwalającej prezydentowi na ich odwoływanie (nawet jeśli mianowanie wymagało akceptacji Senatu). Z kolei proces Billa Clintona dotyczył oskarżeń o nadużycia finansowe (został uniewinniony) i nieobyczajność (zdrada małżeńska). W obydwu przypadkach został uniewinniony, choć sami obrońcy przyznawali, że jego postępowanie w sprawach obyczajowych było niemoralne (jednak niekwalifikujące się do impeachmentu). Pierwszy proces Trumpa dotyczył z kolei oskarżeń o wymuszanie działań obcego mocarstwa w celach prywatnych oraz o uniemożliwianie prowadzenia prac przez Kongres.

 

5. Głosowanie w Senacie już po zakończeniu kadencji Donalda Trumpa wydaje się pozbawione sensu – wszak Trump i tak już nie będzie w tym momencie pełnił funkcji prezydenta. Jednak chodzi tu o wymiar symboliczny. Ponadto Trump utraci przywileje dla byłych prezydentów, takie jak pensja i ubezpieczenie zdrowotne. Co więcej, Senat może po głosowaniu w sprawie impeachmentu dokonać drugiego głosowania – dotyczącego zablokowania Trumpowi możliwości kandydowania w kolejnych wyborach prezydenckich. Ponieważ jednak większość senatorów to Republikanie, porażka Donalda Trumpa w procesie jest mało prawdopodobna.

 

Źródła: history.house.gov / BBC / billofrightsinstitute.org / tvn24.pl

mjend

 


DATA: 2021-01-14 12:51
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Robercie 55 czytaj uważnie trzeba 2/3 głosów w senacie których demokraci nie mają.
2 dni temu / brzytwa
 
Artykuł jest ciekawy, a temat jak najbardziej na czasie. Jednak autor pominął ważny element jakim jest zmiana układu sił w Senacie, gdzie Demokraci zyskają niebawem przewagę. Artykuł stałby się ciekawszy i bardziej wiarygodny, a czytelnik zaś miałby szerszą perspektywę i głębsze zrozumienie tematu. Szczególnie jeżeli Autor zechciałby pokusić się o analizę szans DT przy tym zmienionym układzie, wspartą krótkimi rysami grup Senatorów Republikańskich i ich relacji z DT. Pozdrawiam
2 dni temu / Robert55
 
TAK NA PRAWDE TO ZYDZI WYKONCZYLI AMERYKE I TRUMPA A DALEJ SPOGLADAJA NA SWIAT I CALKOWITE PANOWANIE I PANDEMIA TV PANDEMIA INFO PANDEMIA JEST DOSKONALA BRONIA I ZAROBEK SZCZEPIONKOWY BANKRUCTWO A JAK LATWO I TANIO OD BAKRUTOW WSZYSTKO WYKUPIC?TAK WIEC ZAMYKAC WSZYSCY SWOJE BIZNESIKI I SIEDZIC SPOKOJNIE W DOMKU I WITAJCIE SUE LOKCIEM I NA GLOWKI WIZYTOWKE PODDANSTWA MASECZKE HASLO JEDYNE ZOSTAN W DPMU ZOSTAN W DOMU ZOSTAN W DOMU I NIE MYSL SAMODZIELNIE TO ZAKAZANE TV CI WSZYSTKO PODPOWIE
2 dni temu / zbigniew
 
Demokraci reprezentują nastawienie bandyckie wobec częsci społeczeństwa i szukają winnego.
2 dni temu / DNA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.