2 marca 2020

Jak Polska uczci setną rocznicę bitwy warszawskiej? Komentarze po prezentacji projektu pomnika

(Źródło: klatka filmu z twitter.com/MKiDN_GOV_PL)

Projekt pomnika, jaki powstać ma z okazji setnej rocznicy bitwy warszawskiej, wzbudza emocje. Głos w sprawie zabrali politycy, publicyści i internauci. Nie brakuje głosów krytyki.

 

„Coś okropnego…” – pisze na Twitterze sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz, która z racji pełnionej funkcji ograniczyła aktywność w mediach społecznościowych. Tym razem jednak zdecydowała się zabrać głos i skomentować projekt. „W Warszawie TYLKO Łuk Triumfalny. Nie zacierać pamięci narodowej takimi NIC niemówiącymi kamiennymi wybrykami. Proszę Pana Jana Pietrzaka o szersze upublicznienie i wznowienie zbiórki na prawdziwy pomnik chwały i wdzięczności za ocalenie Polski, Europy i świata” – dodaje.

Wesprzyj nas już teraz!

 

 

 

„Zwycięski projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku jest po prostu paskudny. Wygląda jak wielkie wiertło i tak będzie powszechnie nazywany” – stwierdza z kolei w swoim tekście na onet.pl publicysta Łukasz Warzecha. „Żeby nie być niesprawiedliwym: konkursu na pomnik nie ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale Miasto Stołeczne Warszawa i Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. W skład sądu konkursowego weszło 20 osób, w tym wiceminister kultury Jarosław Sellin, a podczas ogłoszenia wyników konkursu obecny był szef resortu prof. Piotr Gliński, który wydawał się projektem całkowicie usatysfakcjonowany. Ale nie on jednoosobowo dokonywał wyboru. Pytanie brzmi, czy konkurs musiał trwać raptem trzy miesiące i czy centralna władza nie powinna była w tej sprawie przejawić inicjatywy przynajmniej rok wcześniej. To rzecz jasna pytanie retoryczne” – tłumaczy.

 

Pomnik wzbudza także skojarzenia z okładką płyty grupy Led Zeppelin z roku 1976. Uwagę na to zwracają zarówno internauci jak i serwis warszawa.wyborcza.pl.

 

Do krytyki odniósł się na Twitterze minister kultury. „W związku z uwagami niektórych środowisk ws. projektu Pomnika Bitwy Warszawskiej, zwracam uwagę, że otwarty konkurs na pomnik został rozpisany przez właściciela i gospodarza terenu – miasto Warszawa. W konkursie nie został zgłoszony projekt klasycznego łuku rzymskiego. Decyzja 20-os. pluralistycznego sądu konkursowego (złożonego z architektów 3 pokoleń o różnych wrażliwościach, w tym P. Walkowiaka, S. Kuryłowicza, T. Koniora czy P. Kurtyki, radnych trzech partii, przedstawicieli miasta oraz MKiDN) ws. nagrodzenia 2 z 58 prac była jednomyślna. Decyzja o wyborze zwycięskiej pracy spośród finalistów zapadła stosunkiem głosów 16:4. Sąd wydał zalecenia zmierzające do połączenia najlepszych elementów obu wybranych prac. Zwycięska praca ma 23m, będzie dominować nad Pl. Na Rozdrożu i zostanie otoczona treściami edukacyjnymi. Po otwarciu kopert okazało się, że wygrał projekt M. Nizio, autora np. koncepcji wystawy Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej czy Muzeum ks. Popiełuszki w Okopach. MKiDN konsekwentnie od dłuższego czasu deklaruje chęć finansowego wsparcia stołecznego samorządu w godnym upamiętnieniu Bitwy Warszawskiej w przestrzeni miasta. Zachęcam także do udziału w dyskusji pokonkursowej, która odbędzie się w Pawilonie Zodiak we wtorek o godz. 18” – napisał wicepremier prof. Piotr Gliński.

 

 

 

 

Źródło: Twitter / doRzeczy.pl / onet.pl / warszawa.wyborcza.pl 

MWł

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram