DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Chrystusa Króla Wszechświata
Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Jak Polska uczci setną rocznicę bitwy warszawskiej? Komentarze po prezentacji projektu pomnika

Jak Polska uczci setną rocznicę bitwy warszawskiej? Komentarze po prezentacji projektu pomnika
Źródło: klatka filmu z twitter.com/MKiDN_GOV_PL

Projekt pomnika, jaki powstać ma z okazji setnej rocznicy bitwy warszawskiej, wzbudza emocje. Głos w sprawie zabrali politycy, publicyści i internauci. Nie brakuje głosów krytyki.

 

„Coś okropnego...” – pisze na Twitterze sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz, która z racji pełnionej funkcji ograniczyła aktywność w mediach społecznościowych. Tym razem jednak zdecydowała się zabrać głos i skomentować projekt. „W Warszawie TYLKO Łuk Triumfalny. Nie zacierać pamięci narodowej takimi NIC niemówiącymi kamiennymi wybrykami. Proszę Pana Jana Pietrzaka o szersze upublicznienie i wznowienie zbiórki na prawdziwy pomnik chwały i wdzięczności za ocalenie Polski, Europy i świata” – dodaje.

 

 

 

„Zwycięski projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku jest po prostu paskudny. Wygląda jak wielkie wiertło i tak będzie powszechnie nazywany” – stwierdza z kolei w swoim tekście na onet.pl publicysta Łukasz Warzecha. „Żeby nie być niesprawiedliwym: konkursu na pomnik nie ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale Miasto Stołeczne Warszawa i Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. W skład sądu konkursowego weszło 20 osób, w tym wiceminister kultury Jarosław Sellin, a podczas ogłoszenia wyników konkursu obecny był szef resortu prof. Piotr Gliński, który wydawał się projektem całkowicie usatysfakcjonowany. Ale nie on jednoosobowo dokonywał wyboru. Pytanie brzmi, czy konkurs musiał trwać raptem trzy miesiące i czy centralna władza nie powinna była w tej sprawie przejawić inicjatywy przynajmniej rok wcześniej. To rzecz jasna pytanie retoryczne” – tłumaczy.

 

Pomnik wzbudza także skojarzenia z okładką płyty grupy Led Zeppelin z roku 1976. Uwagę na to zwracają zarówno internauci jak i serwis warszawa.wyborcza.pl.

 

Do krytyki odniósł się na Twitterze minister kultury. „W związku z uwagami niektórych środowisk ws. projektu Pomnika Bitwy Warszawskiej, zwracam uwagę, że otwarty konkurs na pomnik został rozpisany przez właściciela i gospodarza terenu – miasto Warszawa. W konkursie nie został zgłoszony projekt klasycznego łuku rzymskiego. Decyzja 20-os. pluralistycznego sądu konkursowego (złożonego z architektów 3 pokoleń o różnych wrażliwościach, w tym P. Walkowiaka, S. Kuryłowicza, T. Koniora czy P. Kurtyki, radnych trzech partii, przedstawicieli miasta oraz MKiDN) ws. nagrodzenia 2 z 58 prac była jednomyślna. Decyzja o wyborze zwycięskiej pracy spośród finalistów zapadła stosunkiem głosów 16:4. Sąd wydał zalecenia zmierzające do połączenia najlepszych elementów obu wybranych prac. Zwycięska praca ma 23m, będzie dominować nad Pl. Na Rozdrożu i zostanie otoczona treściami edukacyjnymi. Po otwarciu kopert okazało się, że wygrał projekt M. Nizio, autora np. koncepcji wystawy Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej czy Muzeum ks. Popiełuszki w Okopach. MKiDN konsekwentnie od dłuższego czasu deklaruje chęć finansowego wsparcia stołecznego samorządu w godnym upamiętnieniu Bitwy Warszawskiej w przestrzeni miasta. Zachęcam także do udziału w dyskusji pokonkursowej, która odbędzie się w Pawilonie Zodiak we wtorek o godz. 18” – napisał wicepremier prof. Piotr Gliński.

 

 

 

 

Źródło: Twitter / doRzeczy.pl / onet.pl / warszawa.wyborcza.pl 

MWł

 

 


DATA: 2020-03-02 12:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ chinaski sama prawda:D można sobie toto kupić w internecie lub ,,sklepach ze starzyzną,, bo z 1976 roku, jako przycisk do papieru albo breloczek do kluczy za jakieś 20-100zł z przesyłką. No i że to takie nawiązanie do ,,Odysei kosmicznej,, Nawiązaniem to może jest to, że Kubrick był Żydem z Europy Środkowej, tak jak przywódcy bolszewików w BITWIE WARSZAWSKIEJ 1920. A jeśli taki jest powód przyjęcia projektu, to jest to ,,śmierdząca sprawa,,
8 miesięcy temu / szpulas11
 
Brzydki. Nie zawiera żadnej symboliki.
8 miesięcy temu / TZ.
 
pracownia architektoniczna się nie popisała !!! kawał słupa i to wszystko ma upamiętniać 100 lecie Bitwy Warszawskiej ???? paskudna tragedia.....
8 miesięcy temu / nikops
 
To nie podobieństwo do okładki tylko plagiat. Do płyty Presence był dołączany tzw. The Object niemal identyczny z tym projektem. Proces o naruszenie praw autorskich jest niemal pewny.
8 miesięcy temu / chinaski
 
Dziwactwo , nic ponadto.
8 miesięcy temu / Leszek
 
Brzydki, mały, niewyraźny. To Niech będzie bardzo duży, widoczny, monumentalny. A taki ogryzek.
8 miesięcy temu / Korsarz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected]24.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.