DZIŚ JEST:   17   LUTY   2019 r.

VI Niedziela zwykła
Św. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
 
 
 
 

Jak Platforma lekką ręką oddała „Kraba”. Prawicowy tygodnik apeluje o rozliczenie afery dotyczącej produkcji polskiego działa

Jak Platforma lekką ręką oddała „Kraba”. Prawicowy tygodnik apeluje o rozliczenie afery dotyczącej produkcji polskiego działa
"Krab" w dniu Święta Wojska Polskiego, sierpień 2014 r. Fot. Krystian Maj/Forum
#HUTA STALOWA WOLA    #HSW    #MOŹDZIERZ    #HAUBICA    #WOJSKO    #KRAB

Leszek Pietrzak przypomina na łamach „Gazety Warszawskiej” losy „Kraba” – samobieżnej armato-haubicy, która miała stać się polskim eksportowym przebojem. Nie doszło do tego wskutek osobliwych działań koalicji PO-PSL. To skrajne marnotrawstwo albo korupcja, pora je rozliczyć! – apeluje tygodnik.

 

Projekt „Krab” ruszył w 1999 roku, po tym, jak zapotrzebowanie na pojazd bojowy tego typu zgłosiło polskie wojsko. Kluczowa dla przedsięwzięcia miała być kwestia zaplanowania podwozia przez fabrykę Bumar-Łabędy i scalenie całego projektu przez Hutę Stalowa Wola. Prototyp uzyskał pozytywną opinię w 2005 roku. „Krab” miał być produkowany seryjnie, zarówno na potrzeby wewnętrzne, jak i na eksport. Pomiędzy 2012 a 2014 rokiem wojskowi zgłaszali uwagi do projektu, jednak w 2013 roku zaczął on napotykać na formalne utrudnienia. Nastąpiła wówczas wizyta przedstawicieli MON w Korei Południowej, po której resort obrony dążył do przekazania produkcji podwozia dla „Kraba” koncernowi Samsung. Polska zawarła z Koreańczykami umowę opiewającą na 320 milionów dolarów. Kontrahenci mają do 2022 roku dostarczyć 120 sztuk podwozia za wygórowaną kwotę 32 milionów złotych od każdego egzemplarza. Z czasem wyszło na jaw, że rekomendowane jako lepsze podwozie koreańskie nie zostało w ogóle przed zakupem przetestowane, zaś umowa zawierała niekorzystne dla Polski zapisy dotyczące produkcji działa.


Jak pisze Leszek Pietrzak, wojskowi decydujący o zawarciu porozumienia zlekceważyli interesy polskich firm przez piętnaście lat pracujących nad projektem. Badania pochłonęły kilkadziesiąt milionów złotych, zaś do kosztów doliczyć należy straty poniesione poprzez zablokowanie możliwości eksportu „Kraba”.


„Działania wojskowych z MON były zdradą polskich interesów narodowych. Trzeba wyjaśnić, kto za to w MON wówczas odpowiadał. Szef MON Antoni Macierewicz powinien jak najszybciej powołać specjalną komisję, która zajęłaby się wyjaśnieniem okoliczności kontraktu z Koreańczykami. (…) Należy w końcu zacząć wyciągać konsekwencje” – skomentował autor artykułu.

 

RoM

Źródło: „Gazeta Warszawska”

 


DATA: 2016-05-09 17:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A co tu testować? Te podwozie używane jest przy bliźniaczych haubicach i koreańskich i tureckich. A Bumarowe? Tym dopiero powinien zająć się prokurator. Wystarczy poczytać - to nietrudne.
ponad 1 rok temu / c77
 
Bzdury waść piszesz. Podwozie z Bumaru miało wady konstrukcyjne których przez dziesięć lat nasi "specjaliści" nie potrafili usunąć. Gdyby nie koreańska licencja to haubicy nie mielibyśmy jeszcze przez 30 lat.
ponad 2 lata temu / mik
 
chyba 40mln zł, prosze czytać uważnie własne źródła; zgoda, może to nie są tanie zabawki, ale nad tym projektem straciliśmy już prawie 30 lat!! nie możemy też pomijać tego, czy faktycznie Polska potrzebuje dział samobieżnych; może lepiej kupić (jak Holendrzy) Leo lub Abramsy nie dając okazji dla łapownictwa; poza tym uważam, że w naszym położeniu geostrategicznym inwestowanie w wojska pancerne jest kosztownym sentymentem; nie jesteśmy imperium kolonialnym jak USA; potrzebujemy armii zdolnej odeprzeć pierwsze uderzenie z powietrza; nie mamy i długo nie będziemy mieć armii zdolnej prowadzić wielomiesięczna kampanię... i żadne Kraby ani OT tego szybko nie zmienią...ale przede wszystkim potrzebujemy jasnej strategii obronnej
ponad 2 lata temu / delgado_do_bmk
 
Chwila... Kontrakt z 2014 ma wartość 320 mln USD według http://www.defence24.pl/analiza_podwozia-dla-kraba-z-korei-decyzja-pgz-konczy-kryzys-pancernego-programu Opiewa na dostarczenie 24 podwozi, licencję na produkcję, dokumentację, transfer technologii i 24 podwozia. Docelowo haubic ma być 120. Będzie można eksportować. Cena może wydawać się wygórowana, ale technologia kosztuje. A związkowe patałachy z Łabęd przez kilkanaście lat nie potrafiły przystosować podwozia z T-72 i poprawnie pospawać blach. Teraz coś brąchają o interesie "polskich" firm? Prokuraturze? To są jakieś jaja. Co do ceny końcowej haubicy, cała haubica 32 mln - wypowiedź min. Mroczka z 2014 r. Cena konkurenta - np PZH 2000 - w 2014 roku Chorwacja miała kupić 12 używanych PZH 2000 za ok. 40 mln EUR. Cena Leo 2A6 za 3,5 mln USD? http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=16445 Finowie szacowali koszt na ponad 40 mln EUR/szt...
ponad 2 lata temu / bmk
 
przepraszam, że jak??? 32 miliony złotych??? samo podwozie??? hahahahahaha, przewał jak stąd do bieguna!!! amerykański czołg Abrams M1 kosztuje ok.5-6 mln dolarów, a Leopard 2 A6 tylko 3,5 mln...to działo jest inkrustowane przez koreańczyków złotem czy diamentami??? nie ma dziwne, ze budzet nam się wiecznie nie domyka...tych gości to bym bez sądu na Kołyme do konca zycia oddal w leasing Putinowi...ciekawe ile jeszcze takich lukratywnych geszeftów zmalowały pampersy...
ponad 2 lata temu / delgado
 
Na skutek strzelania polskie podwozia pekaly. Nie miały hydrozawieszenia. Koreańskie mają, mają też lepszy silnik typu mtu i lepsze osiagi jezdne. Należy zbadać, czy możliwe było doposazenie hydrozawieszenia. Jeśli nie, to zakup podwozi z Korei miał dotyczyc tylko kilku sztuk resztę mieliśmy sami produkować. Należało wynegocjować prawo ich sprzedaży krajom trzecim... I chybantego nie zrobiono.
ponad 2 lata temu / Zib
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.