DZIŚ JEST:   21   SIERPNIA   2018 r.

Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
 
 
 
 

Jak państwo zagraża autonomii rodziny? Już w piątek ważna konferencja!

Jak państwo zagraża autonomii rodziny? Już w piątek ważna konferencja!
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

„Pomocniczość czy etatyzm? Państwo wobec rodziny i jej autonomii” – pod takim tytułem w piątek 16 lutego odbędzie się konferencja organizowana przez Instytut Ordo Iuris oraz Katedrę Socjologii Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Dlaczego wybrano taki temat konferencji? W rozmowie z PCh24.pl wyjaśnia to koordynatora wydarzenia mecenas Bartosz Lewandowski.

 

To już trzecia z konferencji organizowanych przez Ordo Iuris i – w tym przypadku – Katedrę Socjologii Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Podejmuje ona istotne kwestie dotyczące praktyki wymiaru sprawiedliwości w Polsce. W zeszłym roku tematyka konferencji dotyczyła rodziny przed obliczem Temidy. Teraz istotą konferencji jest rozszerzenie tego tematu i zastanowienie się jakiego rodzaju instrumenty w stosunku do autonomii rodziny posiada nie tylko wymiar sprawiedliwości, ale szerzej – władza publiczna – mówi nam mecenas Lewandowski z Instytutu Na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

 

Co istotne, podczas konferencji przedstawione będą mogły zostać dwa różne spojrzenia na relacje pomiędzy władzą publiczną, a autonomią rodziny. Trwa bowiem dyskusja o to, czy władza ma za zadanie stosować środki prawne wobec rodziny jedynie gdy nie radzi sobie ona z pewnymi problemami, czy przeciwnie – państwo ma działać prewencyjnie, nadzorować i zapobiegać ewentualnemu nierealizowaniu obowiązków przez jej członków. Chodzi o przedstawienie dwóch przeciwnych poglądów: postawy pomocniczości i postawy etatystycznej – tłumaczy dodając, że „konferencja ma charakter otwarty, więc będzie można wysłuchać głosów zwolenników nadania władzy publicznej szerszych instrumentów oraz zwolenników poglądów, że naturalna wspólnota, jaką jest rodzina, to najlepsze miejsce do rozwoju i należy uszanować autonomię tej wspólnoty”.

 

Tematyka konferencji jest niezwykle aktualna, gdyż współczesne państwo – zarówno w Polsce jak i w innych krajach zachodnich – coraz chętniej sięga po radykalne instrumenty godzące w autonomię rodziny. Jednym z nich, boleśnie wpływającym zarówno na rodziców jak i przede wszystkim dzieci, jest odbieranie pociech z ich naturalnego środowiska, z domów rodzinnych. Problem w sposób radykalny dotyczy Niemiec (Jugendamty – CZYTAJ WIĘCEJ) oraz Norwegii (Barnevernet – CZYTAJ WIĘCEJ), ale dotyka również Polski.

 

Statystyki pokazują, że odebrane przez urzędników dzieci w większości przypadków po przeprowadzonym postępowaniu sądowym wracały do domu, czyli odebranie dziecka przez pracownika socjalnego w myśl ustawy o przeciwdziałaniu przemocy okazało się niezasadne. Mamy mnóstwo tego typu przykładów – mówi w rozmowie z PCh24.pl mec. Bartosz Lewandowski wymieniając takie sytuacje tylko w ostatnich miesięcy.

 

Chociażby ostatnio prawnicy Ordo Iuris zaangażowali się w pomoc głuchoniemym rodzicom, którzy w ocenie przedstawicieli władzy publicznej czyli pracowników socjalnych, nie potrafili poradzić sobie z opieką nad dzieckiem. Dziecko zostało zabrane z domu rodzinnego. Na skutek interwencji Ordo Iuris sąd zmienił postanowienie o zabezpieczeniu i dziecko mogło spędzić kolejne dni w domu rodzinnym, w swoim naturalnym środowisku z rodzicami – opowiada.

 

To na co chcemy zwrócić uwagę podczas konferencji dotyczy tego, że często pracownicy socjalni nie rozumieją swojej misji i celu. Mają wspierać rodzinę i pomagać jej w przypadku, gdy rodzina zwraca się o pomoc, a nie ingerować i zawiadamiać sąd rodzinny o pewnych dostrzeżonych nieprawidłowościach, które w ich ocenie mają przemawiać za ograniczeniem lub pozbawieniem władzy rodzicielskiej – tłumaczy prawnik z Ordo Iuris.

 

Mieliśmy głośną medialnie sprawę w Tarnowie, gdzie rodzice zwrócili się do pracowników opieki społecznej o pomoc. Urzędnicy stawili się w domu celem zweryfikowania czy ta pomoc jest potrzebna, a potem niezasadnie – jak się okazało – zawiadomili sąd rodzinny. Zostało wszczęte postępowanie przed sądem rodzinnym, które prawnicy Ordo Iuris wygrali i obecnie toczy się postępowanie karne przeciw dwóm urzędniczkom, które napisały zawiadomienie. Znalazły się w nim nieprawdziwe informacje – mówi mec. Lewandowski.

 

Sąd rejonowy w Tarnowie uznał w pierwszej instancji winę tych urzędniczek, a teraz jesteśmy na etapie postępowania apelacyjnego. Mamy nadzieję, że niedługo będziemy mówić o sukcesie także i w tym przypadku. Byłoby to pierwsze pociągnięcie do odpowiedzialności karnej urzędnika, który nierzetelnie wykonuje swoje obowiązki z naruszeniem autonomii rodziny – dodaje.

 

Konferencja odbędzie się 16 lutego 2018 roku, w godzinach 9:00 – 17:00 w auli A2 w budynku Wydziału Prawa Collegium Iuridicum II przy ul. Lipowej 4 w Warszawie.

 

Patronat honorowy nad konferencją objęli minister sprawiedliwości – Zbigniew Ziobro oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej – Elżbieta Rafalska. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal PCh24.pl, Polskie Radio24 oraz „Nasz Dziennik”.

   

Konferencja ma charakter otwarty. Zapisy i szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: www.autonomiarodziny.ordoiuris.pl

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Rozmawiał Michał Wałach

 

  


DATA: 2018-02-16 07:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Sęk w tym, że postawa pomocnicza nieubłaganie zmienia się w etatystyczną.
6 miesięcy temu / kskiba19
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.