DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

Jak odległy jest scenariusz manewrów Zapad 2017 od rzeczywistości?

Jak odległy jest scenariusz manewrów Zapad 2017 od rzeczywistości?
Alex Zelenko [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0-3.0-2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons
#MANEWRY    #ZAPAD 2017    #SCENARIUSZ    #BIAŁORUŚ    #ROSJA    #OLEG BIEŁAKONIEW    #POLSKA    #LITWA    #ŁOTWA

Białoruskie Ministerstwo Obrony zaprezentowało scenariusz manewrów „Zapad 2017”, według którego trzy fikcyjne kraje Wejsznoria, Wesbaria i Lubenia wywołują konflikt z Państwem Związkowym Rosji i Białorusi. Bez większego trudu można rozpoznać podobieństwo fikcyjnych agresorów do Polski, Litwy oraz Estonii. Co również zastanawia, jako odrębne wrogie państwo – Wejsznoria, zaznaczono na mapie manewrów obszary Białorusi z dużą liczbą ludności katolickiej, o polskich korzeniach.

 

Scenariusz rosyjsko-białoruskich manewrów „Zapad 2017” opisuje „udaremnienie próby, przeprowadzone na terenach Państwa Związkowego Rosji i Białorusi, destabilizacji wewnątrz, i wywołania konfliktu przez siły trzech fikcyjnych krajów, a także rosnąca aktywność nielegalnych formacji zbrojnych, separatystów i terrorystów wspieranych przez tzw. siły zewnętrzne”, podał  gen. Oleg Biełakoniew, przedstawiciel resortu obrony Białorusi.

 

Główny oś akcji manewrów to podjęta przez Białoruś próba nie dopuszczenia do wybuchu konfliktu zbrojnego, na terenie tego kraju, gdyż separatyści ogłaszają powstanie nowego państwa, a Zachód wspiera go militarne. Aby do tego nie dopuścić, z bratnią pomocą przychodzi armia rosyjska. Podłożem konfliktu między sąsiadującymi krajami są waśnie na tle narodowościowym, etnicznym i religijnym, a także roszczenia terytorialne.

 

Zaprezentowana podczas konferencji w Mińsku, przez wiceministra obrony gen. Olega Biełakoniewa, przedstawiciela resortu obrony Białorusi, mapa manewrów budzi niepokojące skojarzenia. Bowiem fikcyjna „Lubenia”, której granice nakreślono na tej mapie, obejmują północno-wschodnią część Polski i południowo-zachodnią część Litwy (tzw. przesmyk suwalski). Stworzona przez autorów scenariusza manewrów „Wesbaria” – leży na zachodnich ziemiach Litwy i w centralnej część Łotwy. Wymyślona zaś dla potrzeb wojskowych ćwiczeń „Wejsznoria” zajmuje tereny rzeczywistej północno-zachodniej części Grodzieńszczyzny, oraz obwodów mińskiego i witebskiego, gdzie mieszka duża liczba ludności katolickiej, o polskich korzeniach. W scenariuszu manewrów to właśnie część separatystów z „Wejsznorii” miałaby rozpocząć wojnę.  

 

W konflikcie uczestniczą z jednej strony należące właśnie do tych trzech państw agresywne siły zbrojne „Koalicji Państw Zainteresowanych”. Ich przeciwnikiem są, broniące się przed agresją, „Państwa Północne”. Przedstawiciele białoruskiego resortu obrony zapewniają, że fikcyjny konflikt ma być podobny do tych, które wydarzyły się w ostatnim czasie na Bliskim Wschodzie i w Europie.

 

Manewry „Zapad 2017” będą prowadzone na Białorusi w dniach 14-20 września. Przewidziano dwie fazy ćwiczeń.  Pierwsza, to izolacja terytoriów przejętych przez wroga, i zorganizowanie obrony przeciwlotniczej w newralgicznych obiektach. W drugiej fazie wojska Państwa Związkowego skoncentrują się na wyparciu wroga.

 

 

Źródła: Kresy24.pl, belsat.eu

Adam Białous

DATA: 2017-08-31 15:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wojna już trwa, a to co widzimy to kolejne bitwy i dzialania zaczepne
ponad 2 lata temu / Stefan
 
Plan syryjski według umowy USA-Rosja na wywołanie wojny w Europie Środkowej jest bardzo prawdopodobny. Nie na darmo agenci Rosji zajmują istotne stanowiska wśród rządzących USA.
ponad 2 lata temu / myśl taka
 
A może Białoruś obawia się, że to to WujSam będzie prowokował na Przesmyku Suwalskim? W końcu już raz ostatnio siły reprezentowane przez biełsatowską Romaszewską przyjaciółkę i doradczynię Dudy zamierzały zorganizować Łukaszence majdan, w odpowiedzi na skądinąd słuszną ustawę o darmozjadach. Plan gry ćwiczonej w USA wiele miesięcy temu prowokuje właśnie PiS na życzenie Ameryki?
ponad 2 lata temu / cep
 
Nie siejcie paniki. Otóż o wiele groźniejsze jest wtargnięcie z "bucirami" WujaSama do Polski, ale o tym ani słowa na waszym portalu. Co to oznacza całkowita okupacja naszego państwa i oddanie wszystkich skarbów jakie polska posiada we władanie syjonistom. To nie Rosja zagraża Polsce a światowe żydostwo pod sztandarem USA.
ponad 2 lata temu / tadeusz
 
Wojna hybrydowa realizowana przez Wejsznorię na Białorusi? Czyżby Stalinoria obawiała się powtórki Donbasu, ale w drugą stronę?
ponad 2 lata temu / hehehe
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.