Kiedy ostatnio wybrałem się z Krakowa do Warszawy, na warszawskim Dworcu Centralnym moją uwagę przykuł znajomy widok: niewielki przeszklony wózek wypełniony świeżymi, pachnącymi obwarzankami. Jakież było moje zdziwienie, gdy spostrzegłem tabliczkę z informacją, że są to „precle krakowskie”. Na początku rozbawiła mnie ta pomyłka językowa, szybko jednak zdałem sobie sprawę, że obwarzanka pewnie nikt by w stolicy nie kupił, bo po prostu nie wiedziałby, co to takiego.
Często jest tak, że produkty spożywcze w różnych regionach Polski mają całkowicie inne nazwy. Trzymając się piekarniczego kręgu, można znaleźć wiele przykładów. Poznańska bułka paryska, katowicki francuz i krakowska weka – to dokładnie to samo, czyli niewielki bochenek z pszennej mąki. Często jest też tak, że pod jedną nazwą kryje się kilka produktów – warszawska napoleonka wygląda zupełnie inaczej niż ta przygotowana przez cukierników w Małopolsce. Trochę z tym zamieszania, i dobrze, bo to przecież tradycja naszych małych lokalnych ojczyzn. Warto jednak wiedzieć, czym tak naprawdę jest precel, a czym bajgiel, i jak ma się do nich obwarzanek.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
Według portalu należącego do Radio France, w Europie zarejestrowanych zostało już 71 zgonów osób, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19.
Doktor Włodzimierz Bodnar, który za pomocą amantadyny wyleczył już z Covid-19 ponad tysiąc osób, niebawem opublikuje za granicą pracę naukową na temat skuteczności tej terapii. W kraju napotyka na ciągłe utrudnienia ze strony gremiów, które teoretycznie powinny być żywotnie zainteresowane wdrożeniem skutecznego sposobu leczenia chorych.
Amerykańscy katolicy uczestniczyć będą pomiędzy 21 a 29 stycznia w nowennie w intencji obrony życia. Odbywać się ona będzie pod hasłem „9 dni dla życia”.
Social media i Big Tech zaczęły ograniczać swobodę ludzi w wyrażaniu swoich przekonań. Jeszcze bardziej podniosło to poziom społecznego napięcia. Po wybuchu protestów ruchu Black Lives Matter ludzie zauważyli stosowanie wobec nich podwójnych standardów. Jeszcze szybciej zaczęli tracić zaufanie do instytucji państwowych. Według ponad połowy Amerykanów prezydent Biden nie został legalnie wybrany – opowiadał o sytuacji w USA Gualberto Garcia Jones, publicysta katolickiego portalu z Kanady – Life Site News.
O wpływach wielkich korporacji cyfrowych na politykę mówi Cezary Krysztopa, redaktor naczelny portalu Tysol.pl.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI