Że Europa chrześcijańska barbarzyńskie opanowała ludy i od dzikości do łagodnych obyczajów, od zabobonów do prawdy przywiodła, że muzułmańskie najazdy zwycięsko odparła, że stanęła na czele cywilizacji i we wszystkich zdobyczach kultury była przewodniczką i mistrzynią dla reszty ludzkości. To wszystko bez wątpienia zawdzięcza głównie religii, pod której tchnieniem tak wielkie dzieła podjęła i z której pomocą ich dokonała – oto słowa Leona XIII z encykliki Immortale Dei, rozdziału zatytułowanego Świętość europejskiej cywilizacji. Skoro cywilizacja europejska jest nierozłącznie związana z chrześcijaństwem, to czy jej niszczenie nie jest świadomym działaniem mającym na celu destrukcję tej religii?
Grecka filozofia czy rzymska technika może wzbudzać podziw współczesnych. Czy jednak chcielibyśmy żyć w starożytnej Grecji, w której w okresie klasycznym około 30 procent osób było niewolnikami, a najwięksi filozofowie (Arystoteles) uznawali niewolnictwo za coś naturalnego? A może w starożytnym Rzymie, w którym – jak bez zażenowania pisze Seneka – zabijano kalekie dzieci? W imperium, w którym główną rozrywką przez wieki były walki gladiatorów, do których zmuszano niewolników?
Głoszona przez Chrystusa nauka, zgodnie z którą krzywdzenie najsłabszych z ludzi równe jest krzywdzeniu samego Boga, spadła na antyczny świat jak grom z jasnego nieba. W chrześcijańskim Rzymie walki gladiatorów zanikły. Chrześcijaństwo doprowadziło do zaniku niewolnictwa nie na drodze rewolucji, lecz stopniowej przemiany mentalnej. System feudalny był już czymś jakościowo różnym od systemu opartego na niewolnictwie. Różnica polegała na uznaniu, że chłop nie jest „mówiącym narzędziem”, lecz człowiekiem posiadającym, podobnie jak szlachcic, nieśmiertelną duszę...
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
Social media i Big Tech zaczęły ograniczać swobodę ludzi w wyrażaniu swoich przekonań. Jeszcze bardziej podniosło to poziom społecznego napięcia. Po wybuchu protestów ruchu Black Lives Matter ludzie zauważyli stosowanie wobec nich podwójnych standardów. Jeszcze szybciej zaczęli tracić zaufanie do instytucji państwowych. Według ponad połowy Amerykanów prezydent Biden nie został legalnie wybrany – opowiadał o sytuacji w USA Gualberto Garcia Jones, publicysta katolickiego portalu z Kanady – Life Site News.
O wpływach wielkich korporacji cyfrowych na politykę mówi Cezary Krysztopa, redaktor naczelny portalu Tysol.pl.
Emerytowany arcybiskup Filadelfii Charles Chaput nie ma wątpliwości, że prezydent elekt Joe Biden nie powinien przyjmować Komunii świętej. Amerykański hierarcha w grudniowym wydaniu pisma „First Things” odniósł się do proaborcyjnych i prohomoseksualnych poglądów Demokraty.
Mateusz Ochman mówi o Instagramowej akcji promującej apostazję "#teżodchodzę". Wzięło w niej udział wiele osób, które jeszcze do niedawna nazywało się "katolickimi" blogerami czy publicystami. Zobacz program "Raport o stanie wwwiary. ASAP".
Działania podejmowane w szpitalu w Plymouth wobec Polaka, który trafił tam z urazem mózgu, nie mają nic wspólnego z medycyną, ale są celowym pozbawianiem życia ciężko chorego człowieka i przejawiają znamiona powolnej eutanazji – podkreśla Kolegium Rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w wydanym oświadczeniu.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI