DZIŚ JEST:   23   MAJA   2019 r.

Św. Leoncjusza, biskupa
 
 
 
 

Jak dziękować za „niewypowiedziany” dar Eucharystii?

Jak dziękować za „niewypowiedziany” dar Eucharystii?

Mimo wielkiej mocy Eucharystii, rzadko zdajemy sobie sprawę, jak wielki dar otrzymaliśmy. Dotyczy to zarówno tych, którzy zbyt rzadko przystępują do Komunii Świętej, ale i tych którzy czynią to częst, a wówczas – choć ciężko to przyznać – Eucharystia może nam „powszechnieć”. W jaki sposób więc dobrze przygotować się do każdego przyjęcia Komunii Świętej, do docenienia daru, którego zazdroszczą nam nawet aniołowie?


„Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany” – takie słowa dotyczące Eucharystii padają w liście świętego Pawła do Koryntian. To nie jedyne miejsce w Piśmie, gdy zaświadcza się iż Eucharystia jest największym darem od Boga dla ludzkości – nie jest ona bowiem niczym innym, ale żywym Jezusem Chrystusem. Stajemy się zjednoczeni z ciałem i duszą z Euchartstycznym Chrystusem, przyjmując Go stajemy się wręcz uczestnikami Boskiej natury – „zostały nam udzielone drogocenne i największe obietnice, abyście się przez nie stali uczestnikami Boskiej natury, gdy już wyrwaliście się z zepsucia [wywołanego] żądzą na świecie”, napisze święty Piotr.


Jednak mimo wielkiej mocy Eucharystii, i niewyobrażalnej łaski jaką obdarował nas Pan Bóg, wielu z nas wciąż nie zdaje sobie sprawy jak wielki dar otrzymaliśmy. Wielu z nas często przystępuje do Komunii Świętej, która – niestety – „powszechnieje nam”. Sakrament to nie magia – zbyt często oczekujemy od nich, że w momencie przyjęcia coś „poczujemy”, albo coś „będzie się z nami działo”. Nie – sakrament to Boża moc oparta na naszej wierze, a Kościół uczy, że sakrament ma moc proporcjonalną do tego z jaką wiarą go przyjmujemy.

Musimy więc dobrze przygotować się do każdego przyjęcia Komunii Świętej, do każdej Eucharystii, potrafić także za nią dziękować, by nam nie powszedniała – to jak ją przyjmujemy, ma bowiem ogromne znaczenie.

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych – bo tradycyjnych – sposobów na wzrastanie w wdzięczności za dar Eucharystii, jest ofiarowanie modlitwy dziękczynnej po każdej Komunii Świętej. Pamiętajmy – nawet Aniołowie są zazdrośni o ten dar, Bóg ofiarował go bowiem tylko ludziom!


Polecamy cztery krótkie modlitwy, których można nauczyć się na pamięć, lub wydrukować sobie i nosić w portfelu, a które pomogą nam pobożnie przyjmować Komunię Świętą i bogobojnie dziękować za ten niewypowiedziany dar uczestnictwa w Bożej naturze.

 

Modlitwa świętego Tomasza z Akwinu


Wszechmogący, wieczny Boże, oto zbliżam się do najświętszych tajemnic Twojego Syna Jednorodzonego, naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Zbliżam się do nich jak chory do lekarza życia, jak nieczysty do źródła miłosierdzia, jak ślepy do światła wiecznej jasności, jak ubogi i nędzny do Pana nieba i ziemi.

Błagam Cię, abyś dzięki swej nieskończonej hojności uleczył moją słabość, obmył moje grzechy, rozświetlił moje mroki, wzbogacił moje ubóstwo i okrył nagość, abym mógł przyjąć Chleb aniołów, Króla nad królami i Pana nad panami z taką czcią i pokorą, skruchą i pobożnością, z taką czystością i wiarą, z takim zamiarem i uwagą, jak tego wymaga moje zbawienie.


Spraw łaskawie, abym przyjął nie tylko znak zewnętrzny sakramentu Ciała i Krwi Pańskiej, lecz istotę i całą moc tego sakramentu. Najłaskawszy Boże, daj mi tak przyjąć Ciało Twego Syna Jednorodzonego, naszego Pana, Jezusa Chrystusa, które wziął z Maryi Dziewicy, abym mógł być wcielony w Jego ciało mistyczne i zaliczony między Jego członki.


Ojcze najmilszy, pozwól mi wiecznie wpatrywać się bez zasłony w oblicze umiłowanego Syna Twojego, którego teraz w czasie ziemskiej wędrówki pragnę przyjąć pod postacią Chleba. Amen.


Domine Iesu Christe


Panie Jezu Chryste, Synu Boga żywego, który z woli Ojca za sprawa Ducha Świętego, przez śmierć Swoją świat ożywiłeś, wybaw mnie przez to Przenajświętsze Ciało i Krew Twoją od wszelkich nieprawości moich i od wszelkiego zła i spraw, bym zawsze strzegł przykazań Twoich i nie dozwól, bym się kiedykolwiek odłączył od Ciebie, który z tymże Ojcem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz, Bóg na wieki wieków. Amen.


Anima Christi


Duszo Chrystusowa, uświęć mnie,

Ciało Chrystusowe, zbaw mnie.

Krwi Chrystusowa, napój mnie.

Wodo z boku chrystusowego obmyj mnie.

Męko Chrystusowa, pokrzep mnie.

O dobry Jezu, wysłuchaj mnie.

W ranach swoich ukryj mnie.

Nie dopuść mi oddalić się od Ciebie.

Od nieprzyjaciela złośliwego broń mnie.

W godzinę śmierci wezwij mnie.

I każ mi przyjść do Siebie,

Abym ze Świętymi twymi chwalił Cię.

Na wieki wieków. Amen.


Modlitwa do Najświętszej Maryi Panny


Maryjo, Dziewico i Matko pełna świętości, oto przyjąłem Twego umiłowanego Syna, którego poczęłaś w swym przeczystym łonie, którego zrodziłaś, karmiłaś i tuliłaś do siebie. Z pokorą i miłością oddaję Ci Tego, którego obecność napełniała cię największym szczęściem i radością, abyś otworzyła Mu swoje ramiona i miłowała swoim sercem. Ofiaruję Go przez Ciebie Trójcy Najświętszej jako wyraz najwyższej czci Bożej, a także ku Twojej chwale oraz za potrzeby moje i całego świata.

 

Proszę Cię, o dobra Matko, uproś mi odpuszczenie moich grzechów, obfitą łaskę, abym odtąd gorliwiej służył Chrystusowi, i łaskę wytrwania aż do końca, abym mógł razem z Tobą wielbić Go przez całą wieczność. Amen.

 

 


malk

(catholicgentelman.net, sanctus.pl, brewiarz.pl)DATA: 2017-04-12 09:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dziękczynienie za Komunię świętą. To prawda. Wonny i piękny czas w Kościele.
ponad 3 lata temu / Leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "41943"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.