DZIŚ JEST:   29   STYCZNIA   2020 r.

Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
 
 
 
 

Jak dochodzą do władzy lewicowi dyktatorzy?

Jak dochodzą do władzy lewicowi dyktatorzy?
fot. commons/Wilson Dias/ABr/creative

Zwycięstwo Rafaela Correi w niedawnych wyborach prezydenckich w Ekwadorze, mimo ujawnionych licznych skandali korupcyjnych i dobrze udokumentowanej represji wobec mediów oraz przeciwników politycznych, wielu komentatorów zdziwiło. Tymczasem ekwadorski pisarz, Osvaldo Hurtado zapewnia, że nie powinno to być ani trochę zaskakujące.

 

Na łamach swojej najnowszej książki poświęconej „Dyktaturom XXI wieku” autor tłumaczy, w jaki sposób w XXI wieku lewicowe dyktatury dochodzą do władzy i dlaczego mają się tak dobrze. Tytuł książki drwi z hasła przywódcy Wenezueli Hugo Chaveza, który wraz z innymi prezydentami autokratycznymi buduje „socjalizm XXI wieku" w Ameryce Południowej.

 

Correa, mimo nagłośnienia kilku skandali korupcyjnych, ponownie wygrał w wyborach, osiągając 57 proc. poparcia. Jeszcze kilka miesięcy przed głosowaniem media donosiły o dymisji kuzyna Correo, Pedro Delgado, który musiał ustąpić ze stanowiska szefa banku centralnego 19 grudnia ub. r., po doniesieniach prasowych o tym, że kłamał,iż posiada stopień naukowy w zakresie ekonomii. Co ważniejsze, Delgado wykorzystał agencję rządową utworzoną przez Correę w celu udzielenia osobom powiązanym z rządem pożyczek na projekty, które nigdy nie zostały zrealizowane.

 

To był tylko ostatni skandal korupcyjny z udziałem ludzi z kręgu Correi. Brat prezydenta, Fabricio Correa publicznie potwierdził, że otrzymał ogromne rządowe kontrakty na kwotę ponad 300 milionów dolarówi że prezydent był informowany o tych transakcjach.

 

Mimo to, żaden ze skandali wydaje się, że nie był w stanie zaszkodzić prezydentowi, tylko dlatego, iż kraj przeżywa boomgospodarczy. Sprzyja mu ogromna zwyżka cen ropy naftowej na rynkach światowych. - Ekwador przeżywabyć może najlepszy moment w historii– zauważa Hurtado. Dodaje: - Gdziekolwiek spojrzeć są nowe budynki, zupełnie nowe centra handlowe i luksusowe samochody na ulicach.

 

Hurtado tłumaczy, że boom rozpoczął się rok przed objęciem władzy przez Correę w 2007 roku. Światowe ceny ropy wzrosły od około 9 dolarów za baryłkę w 1999 r. do 100 dol. za baryłkę dzisiaj i w rzeczywistości uporano się z ubóstwem szybciej niż sądzono, że uda się to zrobić.

 

Ponowne zwycięstwo Correi było możliwe nie tylko dzięki dobrobytowi płynącemu z tytułu sprzedaży drogiej ropy, ale także ze względu na system wyborczy, który sprzyjał jego kandydaturze. Prezydent kontroluje wszystkie instytucje rządowe. Correa z łatwością mógł nałożyć cenzurę na media. Na przykład niezależnym radiostacjom, gazetom i stacjom telewizyjnym zabroniono publikacji „stronniczych” informacji o kontrkandydatach. Zakazana został krytyka obecnego prezydenta i jego rządu. Correa zarzucając zagranicznym mediom spisek, zamykał ich redakcje, albo pozywał do sądu i groził usunięciem z rynku.

 

Ekwadorski pisarz twierdzi, że „w przeciwieństwie do dyktatorów z przeszłości, którzy przejmowali władzę w wyniku zamachu stanu, rozwiązania parlamentu i zastąpienia prezydenta, dyktatorzy XXI wieku ignorują porządek konstytucyjny, na podstawie którego zostali wybrani i tworzą nowy porządek, który pozwala im się utrzymać przy władzy niemal na zawsze”. Hurtado dodał, że rządy prezydenta wybranego teoretycznie zgodnie z prawem, z czasem przekształcają się w dyktaturę.

 

Co wobec tego mogą zrobić obywatele np. w Ekwadorze, Wenezueli, Boliwii i innych autokratycznie rządzonych państwach? Hurtado twierdzi, że niewiele, po za tym, by starać się głosować na jednego kandydata opozycji, by nie dzielić głosów. Uważa także, że zareagować powinna Organizacji Państw Amerykańskich (OAS,), ponieważ rządy te naruszają kilka artykułów Międzyamerykańskiej Karty Demokratycznej. Ale niestety OAS milczy. Wydaje się, że w OAS obowiązują podwójne standardy. W przypadku prawicowych rządowych autorytarnych organizacja ta reaguje, ale nie podejmuje żadnych kroków przeciwko dyktaturom lewicowym.

 

Hurtado zauważa, że lewicowi dyktatorzy przejęli władzę według tego samego wzoru. Najpierw ubiegali się o urząd prezydenta obiecując walkę z korupcją i nepotyzmem, i wprowadzenie reform prodemokratycznych,a kiedy już obejmowali urzędy zmieniali zasady gry, by zapewnić sobie maksimum przywilejów.

 

Dyktatury takie mogą osłabnąć w przyszłości np. wskutek spadających cen ropy na rynkach światowych, choroby przywódcy, jak np. choroba Chaveza w Wenezueli, katastrofalnej polityce gospodarczej itp. Na razie jednak mają się  dobrze i zdaniem Hurtado nie powinno dziwić nikogo kolejne zwycięstwa wyborcze lewicowych dyktatorów z Ameryki Południowej.

 


Źródło: miamiherald.com, Agnieszka Stelmach.


DATA: 2013-02-28 19:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak ludzie sa glupi to niech glosuja na lewicowcow
ponad 6 lat temu / lech
 
Tylko Monarchia jest od Boga ! Żaden inny system nie jest ludzki, jak monarchia ! Czy to człowiek wreszcie zrozumie, czy znowu z uporem będzie tkwił przy lewicowej demokracji ? Czas, aby w Polsce powstał wielki ruch społeczny popierający Monarchię, innej drogi nie ma, chyba ,że chcemy aby lewacy rządzili nami do końca Świata !!!
ponad 6 lat temu / Robert
 
Prawdziwa demokracja bez ostracyzmu nie ma prawa istnienia. A dlaczego system demokratyczny jest najsłabszym protagonistą w agonicznej walce z totalitarnymi ideologiami - opisze Nam pewien famous gostek w "Voelkischer Beobachter" z 30 czerwca 1928. ------ http://www.wissen.de/lexikon/goebbels-joseph-0 ------ w wolnej translacji: ?Wchodzimy do Reichstagu aby w arsenale demokracji zaopatrzyć nas ich własną bronią. Zostańmy członkami Reichstagu aby wspomagani przez weimarskie usposobienia storpedować je. To jej problem jeśli demokracja jest tak głupia, by dać nam darmowy bilet i diety na tą niedźwiedzia przysługę. Wszystkie środki prawne przysłużą się celowi zrewolucjonizowania statusu quo. Jeżeli uda nam się w tych wyborach, przeniknięcia 60 do 70 organizatorów, agitatorów naszej partii do różnych parlamentów, to w przyszłości samo państwo bedzie wyposażać jak i wynagradzać nasz aparat walki.Przyjdziemy jak wróg!Wtargniemy jak wilk do stada owiec, tak oto przyjdziemy"
ponad 6 lat temu / Tiberias
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.