DZIŚ JEST:   27   LUTY   2020 r.

Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
 
 
 
 

Jak dobrze przeżyć Adwent i przygotować się do świąt Bożego Narodzenia?

Jak dobrze przeżyć Adwent i przygotować się do świąt Bożego Narodzenia?
FOT.Andrzej Sidor/FORUM

Święta Bożego Narodzenia są jednymi z najbardziej uroczystych w kalendarzu liturgicznym. Niestety – z tego powodu stały się łupem komercjalizacji, a ich głębokie duchowe przesłanie przyćmione zostało przez tandetę, kicz i świecidełka. Zatrważająca jest również praktyka przygotowań do Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Coraz częściej bowiem w Adwencie nawet katolicy zamiast sakramentów i modlitwy wybierają jarmarczne rozrywki.

 

Z przykrością i trwogą obserwować można to, co z Bożego Narodzenia zostało na Zachodzie – zostało ono niemal w całości pochłonięte przez popkulturę, a prawda o Wcieleniu została z niego wyrugowana.

 

Tu zarysowuje się istotna różnica między świętowaniem katolickim a – nazwijmy to – komercyjno-protestanckim, które wkrada się do naszego kraju. Adwent powinien być okresem wyciszenia, odsunięcia się od bodźców tego świata i pokus ciała po to, żeby się przygotować do Przyjścia Pana przede wszystkim duchowo. Radość świąt Bożego Narodzenia jest owocem łaski, która spływa na dusze praktykujących katolików i ta radość później się uzewnętrznia. Natomiast w wersji komercyjno-protestanckiej jest odwrotnie: to jest element zagłuszania, huku centrów handlowych, mnóstwa gadżetów, błyskotek, coraz większej ilości prezentów, a w duszy panuje pustka, a nawet zgryzota. Prawdziwa radość się nie pojawia, bo ten komercyjny zgiełk nie jest dziełem łaski – powiedział w rozmowie z dwumiesięcznikiem „Przymierze z Maryją” Sławomir Olejniczak, prezes Instytutu im. Księdza Piotra Skargi.

 

Komercjalizacja Narodzenia Pańskiego, poza tym, że generuje niesamowite ilości hałasu, ma jeszcze jedną kategoryczną wadę: jest mocno zakorzeniona w tandecie i kiczu, które z tym samym skutkiem co zgiełk degenerują duchowość. Trudno się jednak temu dziwić, czego się bowiem spodziewać po wydmuszce serwowanej nam przez specjalistów od marketingu wielkich firm? Tam gdzie nie ma Boga – prawdziwej esencji tych świąt i całego życia – tam nie można znaleźć prawdy i piękna.

 

O tym jak laickim „świętom” daleko jest do Bożego Narodzenia, można przekonać się oglądając propozycje kartek świątecznych: przeważająca większość z nich nie zawiera żadnych elementów religijnych (chyba, że za takie uznamy dowolne drzewko iglaste). Zazwyczaj zobaczyć możemy tzw. Santa Clausa imitującego św. Mikołaja, neonowe napisy „Merry Christmas” (gdzieniegdzie wycofywane ze względu na „zbyt chrześcijański” charakter i zastępowane hasłem „Happy Holidays”) czy po prostu dom przykryty białym śniegiem. Nowonarodzonemu nie poświęca się w zasadzie najmniejszej wzmianki, podobnie zresztą Świętej Rodzinie.

 

Świat obchodzi święta dla samego obchodzenia świąt. Są one puste, jałowe i nic niewnoszące do ludzkiego życia – to po prostu krótka „przerwa zimowa”. Nie ukrywają tego Brytyjczycy, którzy zamiast Bożego Narodzenia świętują „Zimowe Święta” – neutralne światopoglądowo, nieurażające muzułmanów, żydów i ateistów i co najważniejsze: bez Boga i wiary, a te przecież stawiają wymagania.

 

Jak zatem my, katolicy, możemy dobrze przygotować się do świąt? Odpowiedź jest jasna i oczywista: poprzez sakramenty, codzienną modlitwę, wyciszenie i zobowiązania pokutne. Warto również uświadamiać wagę Narodzenia Pańskiego naszym bliskim, którzy często o niej zapomnieli. – Kiedy jestem w towarzystwie takich osób – także podczas świąt – staram się nie udawać, że wszystko jest w porządku. Staram się wykorzystać tę sytuację i składam takie życzenia, które rzeczywiście będą wyrażały nadzieję dla tej osoby naprawienia tego, co w jej życiu jest nie tak albo przynajmniej skierowania jej uwagi w stronę Pana Boga. W takich przypadkach nie składam zdawkowych życzeń: „wszystkiego najlepszego”, „dużo zdrowia”, „wesołych świąt”, „dużo pieniędzy”… – wyznał „Przymierzu z Maryją” Sławomir Skiba, wiceprezes Instytutu im. Ks. Piotra Skargi. – W tym kontekście życzylibyśmy bowiem „szerokiej drogi do piekła” – dopowiedział Sławomir Olejniczak.

 

 

 

om

 

Zamieszczone cytaty pochodzą z 97 (listopad/grudzień 2017) numeru dwumiesięcznika „Przymierze z Maryją”

 

 


DATA: 2018-05-02 11:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.